Постанова № 13314397, 08.09.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2010
Номер справи
2а-7348/09/1370
Номер документу
13314397
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 вересня 2010 р. Справа № 2а-7348/09/1370

10 год. 40 хв. зал судових засідань № 6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Гулика А.Г.;

секретар судового засідання Андрушакевич Т.В.,

за участю:

представника позивача: Котягіна А.С.;

представника відповідача: Задорожнього І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тропік» до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова про скасування рішення, -

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тропік»(далі ТзОВ «Тропік») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова (далі ДПІ у Личаківському районі м. Львова), в якому просить суд скасувати рішення ДПІ у Личаківському районі м. Львова від 08.07.2009 року № 0003262380/16281 про застосування до ТзОВ «Тропік»штрафних (фінансових) санкцій в сумі 22139 грн. 80 коп.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»надає субєктам підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, право вибору здійснювати облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації. У звязку з викладеним, вважає, що ДПІ у Личаківському районі м. Львова неправомірно прийнято рішення про застосування до ТзОВ «Тропік»штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Додатково зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність», для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його реалізації, зокрема шляхом введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером. Представник позивача в судовому засіданні пояснив, що в ТзОВ «Тропік» створено бухгалтерію, де зберігаються всі прихідні накладні на товар від постачальника товару. На місце реалізації товари перевозяться згідно з накладними на переміщення товару. Просить суд задоволити позов в повному обсязі та скасувати рішення від 08.07.2009 року № 0003262380/16281 про застосування до ТзОВ «Тропік»штрафних (фінансових) санкцій в сумі 22139 грн. 80 коп.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. Додатково зазначив, що на момент перевірки ТзОВ «Тропік» були відсутні прихідні накладні на товар від постачальника товару та накладні на переміщення товару. Таким чином, вважає, що позивачем порушено п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у звязку з чим, ДПІ у Личаківському районі м. Львова винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. У звязку з викладеним вище, просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити повністю, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач ТзОВ «Тропік», що знаходиться за адресою: 79010, м. Львів, вул. Некрасова, буд. 35А, кв. 12, зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 20831737, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Судом встановлено, що ДПІ у Личаківському районі м. Львова проведено перевірку господарської одиниці магазин-склад ТзОВ «Тропік», що розташована за адресою: м. Львів, вул. Хуторівка, буд. 4б, за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт від 26.06.2009 року.

Згідно з актом від 26.06.2009 року, за результатами проведеної перевірки, ДПІ у Личаківському районі встановлено необлікований у встановленому законом порядку товар на суму 11069 грн. 90 коп., відсутність на момент перевірки прихідних накладних на товар від постачальника товару та накладних на переміщення товару, чим порушено п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі акту перевірки від 26.06.2009 року № 002345, ДПІ у Личаківському районі м. Львова прийнято рішення від 08.07.2009 року № 0003262380/16281 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 22139 грн. 80 коп. за порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні регулюються Законом України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні»від 16.07.1999 року № 996-XIV.

Цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних субєктів господарської діяльності, які зобовязані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Частина 4 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні»від 16.07.1999 року № 996-XIV передбачає, що для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації, зокрема шляхом введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером.

Суд зазначає, що правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР.

Згідно з п. 12 ст. 3 цього Закону, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Суд зазначає, що п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР передбачає альтернативні форми ведення обліку товарних запасів, а саме: облік товарних запасів на складах; облік товарних запасів за місцем їх реалізації; облік товарних запасів на складах та за місцем їх реалізації, та не містить імперативного припису щодо обовязкового обліку товарних запасів виключно за місцем їх реалізації.

Статтею 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - субєктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для субєктів малого підприємництва. Обовязок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

При цьому, відсутність накладних або їх неправильне оформлення не може бути віднесено до порушень установленого порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації. Крім того, законодавством не передбачено порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем реалізації. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в реєстрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємоповязаних рахунках бухгалтерського обліку.

Як вбачається з пояснень представника позивача центральний склад ТзОВ «Тропік»знаходиться в с. Малехів Жовківського району Львівської області, де ведеться облік всіх товарних запасів. Оренда позивачем вказаного вище приміщення підтверджується договором оренди нежитлового приміщення від 26.02.2007 року № 51, укладеного між ВАТ «Львівоблплодовоч»та ТзОВ «Тропік».

Представник позивача також пояснив, що магазин позивача, в якому проводилась перевірка ДПІ у Личаківському районі м. Львова знаходиться на території торгової площі аграрного ринку «Шувар», що підтверджується договором від 01.01.2009 року № Хп020, укладеного між ТзОВ «Шувар»та ТзОВ «Тропік». З розділу 2 вказаного договору вбачається, що метою договору є використання торгової площі для розміщення на ній обєкта торгівлі та здійснення діяльності, що повязана з торгівлею цитрусовими, і є цільовим призначенням торгової площі.

Як вбачається із зауважень до акту перевірки від 26.06.2009 року, наданих завскладом-касиром ОСОБА_4., накладні на отриманий товар знаходяться в центральному офісі ТзОВ «Тропік».

Крім того, в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснив, що облік всіх товарних запасів, зокрема прихідні накладні на товар та накладні на переміщення товару завжди знаходяться в центральному офісі. Отримання товару в магазині ТзОВ «Тропік», що розташований за адресою: м. Львів, вул. Хуторівка, буд. 4б, на території аграрного ринку «Шувар», де 26.06.2009 року була проведена перевірка, відбувається на підставі внутрішніх накладних. На момент проведення перевірки ДПІ у Личаківському районі м. Львова, внутрішні накладні були в наявності, проте працівниками контролюючого органу державної податкової служби не витребовувалась та не перевірялись.

Судом встановлено, що 26.06.2009 року ТзОВ «Тропік»поставило в магазин, що розташований на торговому місці Хп020/1 ринку «Шувар»за адресою: м. Львів, вул. Хуторівка, буд. 4б, товар під реалізацію, що підтверджується внутрішніми накладними від 26.06.2009 року № 61/04 та № 62/04 та подорожніми листами.

Додатково суд вказує на те, що при проведенні планової виїзної перевірки ТзОВ «Тропік»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008 року по 01.07.2009 року ДПІ у Личаківському районі м. Львова не встановлено порушення позивачем встановленого порядку ведення обліку товарно-матеріальних цінностей, що надійшли на підприємство з метою продажу.

Враховуючи те, що відповідачем не доведено порушення ТзОВ «Тропік»п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР, суд дійшов висновку, що рішення ДПІ у Личаківському районі м. Львова від 08.07.2009 року № 0003262380/16281 є протиправним та підлягає скасуванню.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на припис наведеної норми процесуального права, при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу державної податкової служби, яким платнику податку донараховані податкові зобовязання чи зменшені податкові вигоди, зокрема нараховані штрафні (фінансові санкції) санкції, презюмується добросовісність платника податків, якщо зазначеним органом не доведено інше.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, на користь позивача належить присудити документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору з Державного бюджету.

Керуючись наведеним вище, та ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1.Позов задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у Личаківському районі м. Львова від 08.07.2009 року № 0003262380/16281 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

3.Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Тропік»(місцезнаходження: 79010, м. Львів, вул. Некрасова, буд. 35А, кв. 12, код ЄДРПОУ 20831737) з Державного бюджету судові витрати у розмірі 03 грн. 40 коп. (три гривні сорок копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13 вересня 2010 року.

Суддя Гулик А.Г.