ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 грудня 2010 р. Справа №2а-3583/08/4
о 14:06
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Антоновій А.В., за участі представників сторін:
від позивача - Стиранка І.Є.;
від відповідача 1 (Державна податкова інспекція у м. Алушті АР Крим) - Радін А.О.;
від відповідача 2 (Управління Державного казначейства в АР Крим) - Кузовкіна К.О.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Алушта"
до Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим,Головного управління Державного казначейства України в АР Крим
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення
Суть спору: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулось з адміністративним Товариство з обмеженою відповідальністю «Нова Алушта» (далі ТОВ «Нова Алушта», позивач) до Державної податкової інспекції в м. Алушта АР Крим (далі - відповідач 1, ДПІ в м. Алушта), Головного управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим (далі - відповідач 2) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 19 вересня 2007 року №0007442301/2, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, стягнення з Державного бюджету України суми податку на додану вартість, що була надмірно сплачена в розмірі 104164,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.09.2008 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 29.09.2008 року після закінчення підготовчого провадження, справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 19.05.2009 року Окружний адміністративний суд АР Крим роз'єднав адміністративну справу №2а-3583/08/4 на адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Алушта" до Державної податкової інспекції у м. Алушті, Управління Державного казначейства АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Алушта № 0007442301/2 від 19.09.2007 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2007р. у сумі 104164,00 грн., залишивши справі № 2а-3583/08/04 та адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Алушта" до Державної податкової інспекції у м. Алушті, Управління Державного казначейства АР Крим про стягнення з державного бюджету України на користь позивача бюджетну заборгованість з податку на додану вартість, що була надмірно сплачена у сумі 104164,00 грн. та заявлена для відшкодування у квітні 2007 року, привласнивши справі номер № 2а-6509/09/4/0170.
Ухвалами суду від 19.05.2009 року у справі призначена судово-економічна експертиза та зупинено провадження по справі. Ухвалою суду від 18.10.2010 року провадження у справі поновлено.
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, просив визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 19 вересня 2007 року №0007442301/2, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість. Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача пояснив, що в декларації з ПДВ за квітень 2007 року позивачем було заявлено суму податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню шляхом заповнення рядку 25.1 декларації (на рахунок платника у банку), до податкового органу надано розрахунок суми бюджетного відшкодування і заяву про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 110683,00 грн. Відповідачем 1 проведено виїзну позапланову перевірку з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2007 року. За результатами проведеної відповідачем 1 перевірки встановлено порушення підприємством вимог пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (далі Закон про ПДВ), в наслідок чого платником податків завищено суму бюджетного відшкодування на суму 104164,00 грн. Позивач не мав можливості скористатись правом на отримання бюджетного відшкодування до квітня 2007 року, з огляду на вимоги пп. 7.7.11 п. 7.7 ст. 7, оскільки був зареєстрований як платник ПДВ з березня 2006 року.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, в письмових запереченнях представник відповідача пояснив, що з урахуванням пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону про ПДВ (в редакції, чинній на момент спірних відносин) бюджетному відшкодуванню підлягає лише та сума податку, яка була сплачена постачальникам в попередньому податковому періоді (тобто в березні 2007 року).
Представник третьої особи управління Державного казначейства України в АР Крим в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з підстав, наведених в цих запереченнях.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Нова Алушта» (ідентифікаційний код 33955477) є юридичною особою, платником податків і зборів (обовязкових платежів), в тому числі податку на додану вартість, згідно із Свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ №00246022 від 29.03.2006 року (а.с. 62, 63).
В декларації з ПДВ за квітень 2007 року позивачем було заявлено суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню шляхом заповнення рядку 25.1 декларації (на рахунок платника у банку), до податкового органу надано розрахунок суми бюджетного відшкодування і заяву про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 110683,00 грн.
ДПІ в м. Алушта проведено виїзну позапланову перевірку з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2007 року. За результатами перевірки складено акт від 16.07.2007 року № 936/23/33955477, за висновками якого підприємством порушено вимоги пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону про ПДВ, в наслідок чого платником податків завищено суму бюджетного відшкодування на суму 104164,00 грн. При цьому, згідно із актом перевірки дана сума підлягає включенню до рядка 26 декларації з ПДВ «залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду».
На підставі вказаного акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 18 липня 2007 року № 0007442301/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування на суму 104164,00 грн. Після оскарження зазначеного рішення до ДПІ в м. Алушта і ДПА в АР Крим в прядку адміністративного оскарження, податкове повідомлення-рішення від 18 липня 2007 року № 0007442301/0 залишено без змін. Відповідачем, відповідно до п. 5.3 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21 червня 2001 р. N 253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 липня 2001 р. за N 567/5758 прийнято спірне податкове повідомлення-рішення від 19 вересня 2007 року №0007442301/2, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, в розмірі 104164,00 грн.
Надаючи оцінку спірному податковому повідомленню-рішенню, суд встановив, що в основу висновків податкового органу про порушення позивачем правил формування бюджетного відшкодування з податку на додану вартість покладено те, що у складі бюджетного відшкодування, задекларованого позивачем у квітні 2007 року (110683,00 грн.) частина фактично сплаченого податку отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді (березні 2007 року) постачальникам таких товарів (послуг) становить лише 6519,00 грн.
Суд зазначає, що відповідно до пп. 7.7.11 п. 7.7 ст. 7 Закону про ПДВ (в редакції, чинній на дату виникнення спірних відносин - квітень 2007 року) не має права на отримання бюджетного відшкодування особа, яка була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування, та/або мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів.
З огляду на зазначені вимоги, позивач не мав можливості скористатись правом на отримання бюджетного відшкодування до квітня 2007 року.
Відповідно до підпунктів 7.7.1, 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону про ПДВ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Таким чином, закон повязує право на отримання бюджетного відшкодування із фактичною сплатою податку отримувачем товарів (послуг) постачальникам цих товарів (послуг) в попередньому податковому періоді.
Разом із тим, облік бюджетного відшкодування з ПДВ має накопичувальний характер, тому попереднім податковим періодом для квітня 2007 року є всі податкові періоди, що йому передують.
Така правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 14.03.2007 року у справі № 14/110-06-3156 А за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська Чорноморська Індустрія» до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську, Управління державного казначейства в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень та стягнення бюджетної заборгованості.
Проведеним у справі експертним дослідженням встановлено, що податковий кредит з ПДВ, сума якого приймала участь у розрахунку бюджетного відшкодування у квітні 2007 року сформований позивачем на підставі належним чином оформлених податкових накладних. Також експерт зазначив про те, що первинними обліковими документами позивача підтверджено факт сплати контрагентам вартості товарів (робіт, послуг), суми ПДВ за якими віднесено до складу податкового кредиту.
За таких обставин суд погоджується із висновком експерта про непідтвердження первинними документами бухгалтерського і податкового обліку висновків за актом перевірки про завищення позивачем суми бюджетного відшкодування на 104164,00 грн.
Враховуючи викладене, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Суд також вважає можливим стягнути на користь позивача сплачений судовий збір відповідно до задоволених вимог немайнового характеру у розмірі 3,40 грн. в порядку, встановленому ст. 94 КАС України.
В судовому засіданні 07.12.2010 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 10.12.2010 року.
Керуючись статтями 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим від 19 вересня 2007 року №0007442301/2 про зменшення Товариству з обмеженою відповідальністю «Нова Алушта» (ідентифікаційний код 33955477) суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2007 року у розмірі 104164,00 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Алушта» 3,40 грн. судових витрат.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання її копії. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Циганова Г.Ю.