Постанова № 13310542, 23.12.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2010
Номер справи
8260/10/2070
Номер документу
13310542
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"23" грудня 2010 р. № 2а- 8260/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Піскун В.О.,

при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,

за участі: представника позивача - Бикова В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області до Приватного підприємства "Полімер-сервіс плюс 2006" про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд з урахуванням уточнень надати дозвіл Ізюмській об'єднаній державній податковій інспекції у складі головного державного податкового ревізора - інспектора відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб Новикова Андрія Сергійовича на проведення позапланової виїзної перевірки ПП "Полімер - Сервіс Плюс 2006", код ЄДРПОУ 34079204 на підставі п. 5 ч. 6 ст. 11-1 Закону України від 04.12.1990 № 509 "Про державну податку служби в Україні" стосовно відносин з контрагентом ТОВ "Корт" за період з 01.07.2007 року по 31.05.2009 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 19.05.2010 р. Ізюмською ОДПІ за № 2799/10/23-044 направлено лист на адресу ПП "Полімер - Сервіс Плюс 2006" про надання пояснень та їх документального підтвердження. 04.06.2010р. за № 2595/10 Ізюмською ОДПІ отримано лист від ПП "Полімер - Сервіс Плюс 2006" відповідно до якого відмовлено в надані інформації. У зв'язку з ненаданням пояснень та документального підтвердження ПП "Полімер - Сервіс Плюс 2006" на письмовий запит Ізюмської ОДПІ з питань взаємовідносин з ТОВ "Корт" начальником Ізюмської ОДШ видано наказ № 306 від 18.06.2010р. "Щодо проведення виїзної позапланової перевірки ПП "Полімер - Сервіс Плюс 2006". Відповідно до направлення № 230 від 18.06.10р. на підставі п. 5 ч. 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу України" від 04.12.1990р. № 509 - XII (зі змінами та доповненнями) проведення перевірки покладено на головного державного податкового ревізора - інспектора відділу податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю юридичних осіб Дьяченко І.А. 18.06.2010р. при виході на перевірку ПП "Полімер - Сервіс Плюс 2006" перевіряюча не була допущена до проведення перевірки про що складено акт відмови від допуску до перевірки від 18.06.2010р. № 191/2310/34079204.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Надав до суду заперечення в яких пояснив, що 28.05.2010р. від Ізюмської ОДПІ було отримано лист від 19.05.2010р. № 2799/10/23-044, в якому було запропоновано надати пояснення та їх документальні підтвердження з питань взаємовідносин ПП "Полімер-Сервіс Плюс 2006" з ТОВ "Корт" за період з 01.07.2007р. по 31.05.2009р. З Листа від 06.06.2010р. № 100603-1 ПП "Полімер-Сервіс Плюс 2006" вбачається, що запит Ізюмської ОДПІ є безпідставним та таким, що не підлягає виконанню. 18.06.2010р. на юридичну адресу ПП "Полімер-Сервіс Плюс 2006" прибули фахівці Ізюмської ОДПІ з вимогою проведення позапланової виїзної перевірки ПП "Полімер-Сервіс Плюс 2006", згідно направлення на перевірку від 18.06.2010р. № 230 та наказу Ізюмської ОДПІ від 18.06.2010р. №306. Відповідач, вважає, що підстав для проведення перевірки не було. 19.05.2010р. Ізюмською ОДПІ за №2799/10/23-044 було направлено лист на адресу ПП "Полімер-Сервіс Плюс 2006" про надання пояснень та їх документальних підтверджень стосовно взаємовідносин з ТОВ "Корт". Вказаний лист був направлений ПП "Полімер-Сервіс Плюс 2006" на виконання запиту ДПІ у м. Краматорську про проведення перевірки підтвердження відносин ПП "Полімер-Сервіс Плюс 2006" з ТОВ "Корт". Відповідач також зазначив, що податковий період з 01.07.2007р. по 31.05.2009р. (який зазначений у листі Ізюмської ОДПІ від 19.05.2010р. № 2799/10/23-044) вже був перевірений фахівцями Ізюмської ОДПІ, про, що складено акт від 13.10.2009р. №1667/2320/34079204 (перевіряємий період з 01.01.2007р. по 30.06.2009р.). Додатково відносини ПП "Полімер-Сервіс Плюс 2006" з ТОВ "Корт" за період з 01.01.2009р. по 31.05.2009р. були перевірені фахівцями Ізюмської ОДПІ, про, що складено Довідку від 23.12.2009р. №2136/2320/34079204. Таким чином, відповідач просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Судом було встановлено, що Приватне підприємство "Полімер - Сервіс Плюс 2006", зареєстровано Виконавчим комітетом Ізюмської міської ради Харківської області 05.12.2006 р. за № 14741020000000437, як юридична особа, про що свідчить копія свідоцтва та перебуває на обліку у Ізюмській ОДПІ як платник податків і зборів (обов'язкових платежів).

19.05.2010 р. Ізюмською ОДПІ за № 2799/10/23-044 направлено лист на адресу ПП "Полімер - Сервіс Плюс 2006" про надання пояснень та їх документального підтвердження з питань відносин із ТОВ "Корт" у період з 01.07.2007р. по 31.05.2009р. Даний запит отриманий відповідачем 28.05.2010 р., про що свідчить поштове повідомлення.

04.06.2010р. Ізюмською ОДПІ отримано лист від ПП "Полімер - Сервіс Плюс 2006" відповідно до якого відмовлено в надані інформації, оскільки посилання Ізюмської ОДПІ не відповідають вимогам діючого законодавства України з питань оподаткування.

Начальником Ізюмської ОДПІ видано наказ № 306 від 18.06.2010р. "Щодо проведення виїзної позапланової перевірки ПП "Полімер - Сервіс Плюс 2006". Відповідно до направлення № 230 від 18.06.10р. на підставі п. 5 ч. 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу України" від 04.12.1990р. № 509 - XII (зі змінами та доповненнями) проведення перевірки покладено на головного державного податкового ревізора - інспектора відділу податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю юридичних осіб Дьяченко І.А.

18.06.2010р. при виході на перевірку ПП "Полімер - Сервіс Плюс 2006" перевіряюча не була допущена до проведення перевірки про що складено акт відмови від допуску до перевірки від 18.06.2010р. № 191/2310/34079204.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна податкова інспекція є органом державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватися вимогам наведеної норми Конституції України.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України "Про державну податкову службу в Україні".

Отже, порядок здійснення органами державної податкової служби своїх функцій, в тому числі щодо контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів, визначається, насамперед, Законом України "Про державну податкову службу в Україні".

Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Статтею 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.

З метою виконання покладених на органи державної податкової служби завдань та обовязків, законодавцем надані ДПІ наступні права: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ; вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України та інші права.

Так, відповідно до п.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності обставин, викладених в ч.6 ст.11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" .

У ч. 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" наведений вичерпний перелік обставин на підставі яких може бути проведена позапланова виїзна перевірка, а саме:

1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;

5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;

7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;

8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;

Таким чином, відповідно до ст. 11-1 Закону передбачені підстави для проведення позапланової перевірки, в тому числі за наявності такої обставини, коли за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обовязковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Частиною 8 ст. 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо субєкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники субєкта господарської діяльності.

Також суд зазначає, що відповідно до ст. 11-2 Закону № 509 умовами допуску посадових осіб органів державної податкової служби до перевірки є наявність підстав для проведення вказаної перевірки та надання платнику податків під розписку належним чином оформлених і направлення на перевірку посадових осіб органів державної податкової служби та копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки.

Статус Державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються “Про державну податкову службу у Україні”.

Відповідно до п.п 2.1.4 п. 2.1 ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” контролюючими органами стосовно податків і зборів, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, є податкові органи.

Таким чином, норми Закону України №509 є спеціальними нормами, тому саме вони мають застосовуватись під час вирішення спорів, повязаних із здійсненням контролю за дотриманням вимог податкового законодавства.

Судом встановлено, що 23.12.2009 року фахівцями Ізюмської ОДПІ було проведено документальну невиїзну перевірку Приватного підприємства "Полімер-сервіс плюс 2006" щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ТОВ "Корт" за період з 01.01.2009р. по 31.05.2009р., що підтверджується довідкою від 23.12.2009р. № 2136/2320/34079204. Дана довідка була отримана директором ПП "Полімер-сервіс плюс 2006", про що свідчить його особистий підпис.

Отже, позивачем вже проводилась перевірка ПП "Полімер-сервіс плюс 2006" стосовно відносин з контрагентом ТОВ "Корт" за період з 01.01.2009р. по 31.05.2009р.

Таким чином на підставі наведеного, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області до Приватного підприємства "Полімер-сервіс плюс 2006" про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки - задовольнити частково.

Надати дозвіл Ізюмській об'єднаній державній податковій інспекції у складі головного державного податкового ревізора - інспектора відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб Новикова Андрія Сергійовича на проведення позапланової виїзної перевірки ПП "Полімер - Сервіс Плюс 2006", код ЄДРПОУ 34079204 на підставі п. 5 ч. 6 ст. 11-1 Закону України від 04.12.1990 № 509 "Про державну податку служби в Україні" стосовно відносин з контрагентом ТОВ "Корт" за період з 01.07.2007 року по 31.12.2008 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 28.12.2010 року.

Суддя Піскун В.О.