Постанова № 13310329, 14.12.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2010
Номер справи
14578/10/2070
Номер документу
13310329
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

14 грудня 2010 р. № 2-а- 14578/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Старосєльцевої О.В

за участю:

секретаря судового засідання Чубукіній М.В.

представника позивача Серкової І.І.,

відповідача не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості

до ОСОБА_3

провідшкодування матеріальних збитків ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд стягнути з відповідача ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 2976 грн. 37 коп. - вартість матеріального забезпечення на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

01.08.2006 року ОСОБА_3 звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де і була зареєстрована з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2. За заявою відповідача 08.08.2006 року їй було надано статус безробітного згідно з наказом від 08.08.2006 року № НТ060808 та призначена виплата допомоги по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу відповідно до п.п.1,3,4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» з 08.08.200 по 02.08.2007р. За заявою відповідача від 02.08.2007 року її знято з обліку в зв'язку з відмовою від послуг служби зайнятості. Під час перебування на обліку в центрі зайнятості та отримання статусу безробітного з 06.10.2006 р. по 01.08.2007 р. відповідач була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, тобто ОСОБА_3 мала статус безробітної незаконно. За період з 06.10.2006р. по 01.08.2007р. безробітній ОСОБА_3 була нарахована та перерахована допомога по безробіттю у сумі 2976 грн. 37 коп. Тому позов просила задовольнити у повному обсязі та стягнути зазначену суму заборгованості.

Представник відповідача в судове засідання не прибув по невідомим суду причинам, про розгляд справи був повідомлений належним чином , правом надати заперечення не скористався.

Згідно ст.35 КАС України відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання.

Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач не прибув в судове засідання, причин неприбуття суду не повідомив, є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду.

Судом встановлено, що 01 серпня 2006 року ОСОБА_3 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міськрайонного центру зайнятості, де і була зареєстрована з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2.

08 серпня 2006 року ОСОБА_3 подана заява про надання статусу безробітної, в якій зазначається, що вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності.

Згідно поданої заяви, гр. ОСОБА_3 наказом від 08.08.2006 року № НТ060808 з 08.08.2006р. наданий статус безробітної те призначена виплата допомоги по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу відповідно до п.п.1,3,4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України «Пре загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» тг п.2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової ї виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» з 08.08.2006р по 02.08.2007р.

За заявою ОСОБА_3 від 02.08.2007 року її знято з обліку в зв'язку з відмовою від послуг служби зайнятості.

Згідно пп. 5 п. 2 ст. 12 Закону України „Про загальнообов'язкове державне і соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових внесків випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням Фонду.

Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009р. № 60/62, Постанова правління Пенсійного Фонду України 13.02.2009 р. №7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути виплачені кошти.

У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

В порушення ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 06.10.2006 року відбулася державна реєстрація фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 Тобто, згідно зазначеного вище документа під час перебування на обліку в центрі зайнятості та отримання статусу безробітного з 06.10.2006 р. по 01.08.2007 р. відповідач була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності.

Харківським міським центром зайнятості у зв'язку з надходженням інформації від Державного реєстратора встановлено, що ОСОБА_3 у період отримання допомоги по безробіттю була зареєстрована як фізична особа - підприємець з 06.10.2006 року і одночасно перебувала на обліку в службі зайнятості, як безробітний та отримував матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

На підставі виявленого факту складений акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 08.09.2010 р. за № 319.

Харківським міським центром зайнятості від 08.09.2010 року за № 681 виданий наказ «Про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_3», в якому пропонувалось повернути кошти добровільно у сумі 2976 грн. 37 коп.

За період з 06.10.2006р. по 01.08.2007р. безробітній ОСОБА_3 була нарахована та перерахована допомога по безробіттю у сумі 2976 грн. 37 коп.

Відповідно до ч.2,3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послуг.

Харківським МЦЗ був направлений лист-претензія від 09.09.2010 р. за № 12101 щодо повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення з 06.10.2006р. по 01.08.2007р. у сумі 2976 грн. 37 коп.

Суд зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.

В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців,

Зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, працевлаштуватися за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулись до державної служби зайнятості, підлягають обліку.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Таким чином, підприємець не може бути зареєстрований як безробітний, оскільки віднесений законодавством до категорії зайнятого населення.

У відповідності з ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість, як правило, приносить доход, що, проте, не виключає протилежного. Неотримання доходів від зайняття підприємницькою діяльністю не змінює статусу особи, яка зареєстрована як підприємець. Тому навіть у випадку відповідного документального підтвердження неотримання доходу, така особа не може бути визнана безробітною.

Відповідач отримав статус безробітного незаконно, оскільки, у відповідності до вимог чинного законодавства, особа, яка являється суб'єктом підприємницької діяльності не може бути визнана безробітною.

Відповідачем ОСОБА_3 сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 2976 грн. 37 коп. на час розгляду справи не відшкодована.

Таким чином, суд приходить до висновку що вимоги позивача Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальних збитків в сумі 2976 грн. 37 коп. обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1.Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальних збитків - задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137А, р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721) вартість матеріального забезпечення у розмірі 2976.37 коп. (дві тисячі дев'ятсот сімдесят шість гривень 37 коп.).

3.Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

4 У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 20.12.2010 року.

СуддяСтаросєльцева О.В.