Постанова № 13309242, 21.12.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2010
Номер справи
12420/10/2070
Номер документу
13309242
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 грудня 2010 р. № 2-а- 12420/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Волошина Д.А.,

за участю секретаря судового засідання - Боклаг А.С.,

за участю : представника позивача Котляр І.М., відповідачане прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальних збитків,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості , з адміністративним позовом до ОСОБА_3, в якому просить суд, стягнути з відповідача ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає за адресою - АДРЕСА_1, 3493,44 грн. - вартість матеріального забезпечення на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_3 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості де була зареєстрована з відкриттям персональної картки. З 25.08.2009 року зареєстрована у Харківському міському центрі зайнятості як безробітна і відповідно до Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, призначена виплата допомоги по безробіттю.

При проведенні звірки центра зайнятості було встановлено, що допомога по безробіттю була отримана відповідачем неправомірно, оскільки, ОСОБА_3 у період перебування на обліку в службі зайнятості, та отримання допомоги по безробіттю була зареєстрована як фізична особа-підприємець. Відпо відно законодавству, особа, яка являється суб'єктом підприємницької діяльності не може бути визнана безробітною. Підприємець не може бути визнаний безробітним, оскільки віднесений за конодавством до категорії зайнятого населення. Діями відповідача Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості були заподіяні матеріальні збитки на суму 3493,44 грн. ОСОБА_3 було направлено лист претензію про необхідність повернення допомоги по безробіттю в розмірі 3493,44 грн. До теперішнього часу заборгованість відповідачем не сплачена.

Представник позивача у судове засідання зявився, позов просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві

Відповідач в судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заперечень та клопотань не надав.

Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач не зявився в судове засідання двічі, причин неявки суду не повідомив, є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, на підставі ч. 4 ст. 128 КАС України суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.

Суд, заслухавши представника позивача дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Згідно зі статтею 2 Закону України “Про зайнятість населення” від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до положень ст. 22 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Згідно зі ст. 23 зазначеного закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_3 18.08.2009 року звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № 203902109081800003 та 25.08.2009 року подала заяву про надання статусу безробітного.(а.с. 21,15)

Відповідно до поданої заяви, відповідачу наказом від 25.08.2009 року № НТ 090825 з 25.08.2009 року було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю з 25.08.2009 року по 19.08.2010 року відповідно до п. 1, 3, 4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та п. 2.1 “Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності” 04.01.04 понад 10 років - 70% середньої з/п (доходу) залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: 04.01.04.01 100% - 90 к.д., 80% - 90 к.д.,70 % -180 к.д.

Наказом від 22.02.2010 року №НТ100222 розпочато виплату допомоги по безробіттю з 20.02.2010 року (а.с.7).

Згідно з п.п. 8 п. 1 ст. 31 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” ОСОБА_3 наказом від 25.08.2010 року №НТ 100825 припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з обліку у звязку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості з 03.08.2010 року.

Відповідно до вимог “Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним”, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.

Так, на вимоги вищезазначеного Порядку, згідно акту №300 від 25 серпня 2010 року Харківським міським центром зайнятості була проведена звірка на підставі надходження інформації від Державного реєстратора в ході якої було встановлено, що ОСОБА_3 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності. 11.05.2006 року в Єдиному державному реєстрі проведена реєстраційна дія внесення судового рішення, щодо припинення підприємницької діяльності, що не повязане із банкрутством. Запису державної реєстрації припинення немає. З 25.08.2009 року особа перебуває на обліку в службі зайнятості як безробітна та отримує матеріальне забезпечення на випадок безробіття. (а.с. 10а) Факт проведення реєстраційної дії, щодо Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 внесення судового рішення, щодо припинення підприємницької діяльності, що не повязане із банкрутством позивача, як суб'єкта підприємницької діяльності з 11.05.2006 року підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.11) .

Згідно з ч. 5 ст. 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 року №755-IV порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не повязано з банкрутством фізичної особи підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами девятою вісімнадцятою статті 47 цього Закону.

Частиною 15 ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» передбачено, що дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою підприємцем.

Як вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою- підприємцем відсутній. Таким чином ОСОБА_3 на момент звернення та перебування на обліку як безробітної в державній службі зайнятості була зареєстрована як Фізична особа-підприємець та відносилась до категорії зайнятого населення.

Згідно довідки Харківського міського центру зайнятості заборгованість ОСОБА_3 за період з 20.02.2010 року по 02.08.2010 року склала 3493,44 грн. (а.с. 10)

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до вищезазначеного Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку, а саме Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.

Відповідно до п.п. “б” п. 3 ст. 1 Закону України “Про зайнятість населення” в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України “Про особисте селянське господарство”.

Директором Харківського міського центру зайнятості 25 серпня 2010 року прийнято наказ про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття за №629 , який був направлений відповідачу з листом - претензією №11527 від 27.08.2010 року про необхідність повернення коштів у сумі 3493,44 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії.(а.с. 8,9)

Як вбачається з пояснювальної записки від 28.08.210 року наданої ОСОБА_3 директору Харківського міського центру зайнятості, що у разі підтвердження факту не припинення підприємницької діяльності вона зобовязується повернути заборгованість у розмірі 3493,44 грн. (а.с. 12)

Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів оскаржене не було, матеріали справи свідчать про відсутність в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про припинення підприємницької діяльності та на час розгляду справи судом відповідачем кошти не повернуті до Харківського міського центру зайнятості.

Пунктом 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 8 Порядку у разі неповернення коштів у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідач незаконно отримував допомогу по безробіттю, оскільки була зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, тобто здійснювала підприємницьку діяльність, а тому відносилась до категорії зайнятого населення.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 3493,44 грн., а тому позовні вимоги Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського районного центру зайнятості підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03. 2000 року № 1533-ІІІ, Законом України “Про зайнятість населення” від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ, Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціа льної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62, ст. ст. 8-14, 71, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальних збитків - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) матеріальне забезпечення у сумі 3493.44 грн. (три тисячі чотириста девяносто три грн. 44 коп.) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків вул. Шевченка буд. 137-А , р/р 37177300802007 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 36224721).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 24 грудня 2010 року.

Суддя Волошин Д.А.