ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" грудня 2010 р.Справа № 9/124 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Шевчук О.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу №9/124
за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37
до відповідача: комунального підприємства Ясинівської сільської ради, Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Ясинове, вул. Гагаріна, 16а
про стягнення 38385,00 грн.,
Представники сторін:
від прокуратури - помічник Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора Деревінська О.С. (посвідчення №НОМЕР_1);
від позивача- участі не брав;
від відповідача - керівник Хмеленко Ю.В.
Кіровоградським міжрайонним природоохоронним прокурором в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області подано позовну заяву про стягнення з комунального підприємства Ясинівської сільської ради - 38385,00 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного використання підземних вод, з покладенням на відповідача судових витрат.
Представник прокуратури в судовому засіданні 11.11.2010р. та 14.12.2010р. позов підтримав повністю, позивач в даних судових засіданнях участі не брав.
Відповідач надав письмові пояснення, в яких зазначив, що комунальним підприємством Ясинівської сільської ради дозвіл на спеціальне водокористування своєчасно не отримано з об"єктивних причин.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
За приписами ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (ст. 16 Конституції України).
Відповідно до ст.ст. 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Водним кодексом України передбачено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ екологічного розвитку і соціального добробуту.
Стаття 109 Водного кодексу України передбачає, що спори з питань використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів розглядаються державними органами охорони навколишнього природного середовища, водного господарства, геології, місцевими Радами, судом або третейським судом у порядку, встановленому законодавством.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають, зокрема, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).
Пунктами "б", "з" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях, зокрема, належить: державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки; подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
В силу вимог ст. 19 Водного кодексу України державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, державними органами охорони навколишнього природного середовища, іншими спеціально уповноваженими державними органами відповідно до законодавства України.
Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Кіровоградській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 19.02.2007 року № 55 (а.с. 61-67).
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Як вбачається з матеріалів справи, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області у присутності директора Хмеленко Ю.В. проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства комунальним підприємством Ясинівської сільської ради.
В ході перевірки встановлено, що господарство здійснює постачання технічної води населенню с. Ясинове Олександрівського району з артезіанської свердловини, що перебуває на балансі останього та розташовано на території Ясинівської сільської ради.
Проведеною перевіркою також встановлено відсутність паспорту на артезіанську свердловину, ліцензії на централізоване водопостачання води та дозволу на спеціальне водокористування.
Згідно довідки комунального підприємства Ясинівської сільської ради №1 від 11.02.2010р. останнім за період з 01.10.2009р. по 24.02.2010р. забрано без дозволу на спеціальне водокористування 1500 м.куб. води. (а.с. 13).
За результатами перевірки складено акт №725 від 24.02.2010р. (а.с. 9-10), з яким ознайомлений директор комунального підприємства Ясинівської сільської ради Хмеленко Ю.В. та отриманий останнім, про що свідчить відмітка на акті.
За результатами перевірки 24.02.2010р. винесено припис №386, яким відповідача зобов'язано в термін до 25.05.2010р. оформити дозвіл на спеціальне водокористування та з 24.02.2010р. постійно вести первинний облік води, що забирається (а.с. 11).
24.02.2010р. відносно директора комунального підприємства Ясинівської сільської ради Хмеленко Ю.В. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області Шевчук Н.М. складено протокол №009789 за фактом самовільного водокористування води з однієї артезіанської свердловини для забезпечення водогосподарських потреб населення с. Ясинове без відповідного дозволу, що є порушенням ст.ст. 44, 47 Водного кодексу України. (а.с. 70-71).
Постановою Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області на основі протоколу №009789 від 24.02.2010р. гр. Хмеленко Ю.В. визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 48 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн. (а.с. 68-69).
В силу вимог ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Стаття 49 Водного кодексу України передбачає поняття спеціального водокористування. Так, згідно частини 1 цієї статті спеціальним водокористуванням є забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Пунктом 9 частини 1 статті 44 Водного кодексу України передбачено обов'язок водокористувача здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Як визначено п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного господарства несуть особи, винні у: недотриманні умов дозволу або порушення правил спеціального водокористування.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобовязані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Згідно приписів статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (надалі - Методика).
На підставі матеріалів перевірки та Методики, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області відділу оперативного екологічного міжрайонного контролю здійснено розрахунок заподіяних відповідачем збитків в результаті самовільного використання підземної води. Згідно вказаного розрахунку розмір збитків становить 38385,00 грн.
02.03.2010р. Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області направлено відповідачу претензію №10-8/307 про відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного використання підземної води на суму 38385,00 грн. (а.с. 15).
Претензія № №10-8/307 від 02.03.2010р. отримана відповідачем 05.03.2010р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового повідомлення (а.с.17), однак залишена останнім без задоволення.
Доказів відшкодування завданих збитків відповідач суду не надав.
З огляду на викладені обставини, господарський суд вважає позов прокурора обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства Ясинівської сільської ради (Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Ясинове, вул. Гагаріна, 16а, ідентифікаційний код 35695048) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код 34894892) в дохід Ясинівської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області на р/р 33117331700063 в ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 23896921, код бюджетної класифікації 24062100 - 38385,00 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.
Стягнути з комунального підприємства Ясинівської сільської ради (Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Ясинове, вул. Гагаріна, 16а, ідентифікаційний код 35695048) в дохід державного бюджету України (отримувач коштів - Управління державного казначейства України у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, р/р № 31115095700002, МФО 823016, код 24145329) - державне мито в сумі 383,85 грн.
Стягнути з комунального підприємства Ясинівської сільської ради (Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Ясинове, вул. Гагаріна, 16а, ідентифікаційний код 35695048) в дохід державного бюджету України (отримувач коштів - Управління державного казначейства України у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, р/р №31214264700002, МФО 823016, код 24145329) - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя О.Б. Шевчук
Повне рішення складено: 20.12.2010 р.