Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 42/33814.12.10 За позовом заступника Генерального прокурора України в інтересах Кабінету Міністрів України
до 1. Міністерства охорони навколишнього природного середовища України,
2. Товариства з обмеженою відповідальністю “Спільне українсько-азербайджанське підприємство “Укр-Аз-Ойл” Івано-Франківської області
про визнання аукціону та договору недійсними,
Суддя Паламар П.І.
Представники:
від прокуратури: Хейлик Н.М.,
від позивача Гаврищук А.В.,
від відповідачів 1. Ярема І.В., 2. Конкольняк А.Й., Хаптій М.В., Мушинський В.Т.
СУТЬ СПОРУ:
у жовтні 2010 року заступник Генерального прокурора України звернувся в суд з указаним позовом в інтересах Кабінету Міністрів України.
Прокурор зазначав, що 11 березня 2010 р. Міністерством охорони навколишнього природного середовища України проведено аукціон з продажу спеціального дозволу на користування надрами південної частини Великомостівського газового родовища та того ж дня укладено з його переможцем Товариством з обмеженою відповідальністю “Спільне українсько-азербайджанське підприємство “Укр-Аз-Ойл” договір № 44/14-10 від 11 березня 2010 року купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами ділянки газу Великомостівська південної частини з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промисловою розробкою.
Вищевказані аукціон проведено, а договір укладено без дотримання вимог ст. 9 Кодексу України про надра, ст. 12 Закону України “Про нафту і газ”, п. 6 Порядку проведення у 2009 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 609 від 17 червня 2009 р., а саме без погодження клопотання про надання у користування надр, розташованих на території Львівської області, із Львівською обласною радою.
За таких обставин заступник Генерального прокурора просив на підставі ст.ст. 16, 203, 215 ЦК України задовольнити позов, визнати зазначені аукціон та договір недійсними, а також відшкодувати за рахунок відповідачів понесені по справі господарські витрати.
У судовому засіданні прокурор підтримав заявлені вимоги.
Представник позивача підтримав заявлений прокурором в його інтересах позов.
Відповідачі у відзивах на позовну заяву їх представники у судовому засіданні проти позову заперечували посилаючись на законність проведеного аукціону та укладеного за його наслідками договору, просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 11 березня 2010 р. Міністерством охорони навколишнього природного середовища України було проведено аукціон з продажу спеціального дозволу на користування надрами південної частини Великомостівського газового родовища, за результатами якого того ж дня укладено з його переможцем Товариством з обмеженою відповідальністю “Спільне українсько-азербайджанське підприємство “Укр-Аз-Ойл” договір № 44/14-10 від 11 березня 2010 року купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами ділянки газу Великомостівська Південної частини з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промисловою розробкою.
Вказані обставини підтверджуються наявними у матеріалах справи копіями протоколу № 21 проведення аукціону з продажу спеціального дозволу на користування надрами від 11 березня 2010 р., договору купівлі-продажу № 44/14-10 від 11 березня 2010 р. між відповідачами у справі, поясненнями прокурора та представників сторін у судовому засіданні.
Відповідно до ст. 11 Закону України “Про нафту і газ” користування нафтогазоносними надрами, пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудження та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюються лише за наявності спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, що надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, на умовах, визначених чинним законодавством.
Статтею 12 цього ж Закону передбачено, що надання спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами здійснюється з додержанням, зокрема, принципів відкритості конкурсної системи при виборі переможця конкурсу на отримання спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами; погодження спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр умов конкурсів по кожній ділянці нафтогазоносних надр з органами місцевого самоврядування, центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, природних ресурсів, а на користування нафтогазоносними надрами з метою промислової розробки - і із спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань державного гірничого нагляду.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Кодексу України про надра погодження клопотань про надання надр у користування з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не повязаних з видобуванням корисних копалин належить до відання Верховної Ради Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських Рад народних депутатів на їх території у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Згідно з пунктом 6 Порядку проведення у 2009 році аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від № 609 17 червня 2009 р. (далі-Порядок), чинного на час виникнення спірних відносин, організатор аукціону погоджує пропозиції щодо визначення ділянок надр, спеціальні дозволи на користування якими виставляються на аукціон та які містять корисні копалини загальнодержавного значення, Верховною Радою АРК, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.
Згідно з Переліком корисних копалин загального значення, затвердженим Кабінетом Міністрів України № 827 від 12 грудня 1994 р., природний газ відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.
Враховуючи, що відповідні надра газового родовища, щодо надання спецдозволу на користування якими проводився конкурс, знаходяться на території Львівської області, умови конкурсу підлягали погодженню зі Львівською обласною радою.
Доказів погодження Львівською обласною радою клопотання про надання у користування південної частини Великомостівського газового родовища суду не надано.
З наявних у справі копій листів Львівської обласної ради №№ 02-вих-336, 02-вих-338 від 13 квітня 2010 р., рішення Львівської обласної ради № 1190 від 20 квітня 2010 р. слідує, що відповідне погодження указаним органом місцевого самоврядування не надавалося.
Отже, аукціон з продажу спеціального дозволу на користування надрами Південної частини Великомостівського газового родовища від 11 березня 2010 р. проведений з порушенням встановленого законодавством порядку.
Згідно з п. 35 Порядку, проведений з порушенням вимог цього Порядку, може бути визнаним недійсним в установленому законодавством порядку.
За таких обставин проведений 11 березня 2010 р. Міністерством охорони навколишнього природного середовища України аукціон з продажу спеціального дозволу на користування надрами південної частини Великомостівського газового родовища Львівської області слід визнати недійсним.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Згідно з ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Оскільки договір № 44/14-10 від 11 березня 2010 р. купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами ділянки газу Великомостівська Південної частини з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промисловою розробкою, між відповідачами у справі укладений з порушенням вимог чинного законодавства без погодження клопотання про надання надр у користування із Львівською обласною радою за наслідками недійсного аукціону, то його слід визнати недійсним.
Доводи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про погодження Львівською обласною радою клопотання про надання надр у користування на підставі рішення № 126 від11 березня 2003 р. є необгрунтованими, оскільки з указаного рішення не вбачається, що воно стосувалося погодження пропозицій учасників спірного аукціону на продаж спеціального дозволу на користування надрами.
Доводи Товариства з обмеженою відповідальністю “Спільне українсько-азербайджанське підприємство “Укр-Аз-Ойл” про відсутність порушення прав Кабінету Міністрів України у спірних правовідносинах безпідставні, оскільки суперечать вимогам ст. 8 Кодексу України про надра та встановленим у справі обставинам порушення встановленого указаним органом державної влади порядку продажу спеціальних дозволів на користування надрами.
Оскільки позов задоволено, понесені по справі господарські витрати стосовно до вимог ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідачів.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
позов заступника Генерального прокурора України в інтересах Кабінету Міністрів України задовольнити.
Визнати недійсним аукціон з продажу спеціального дозволу на користування надрами ділянки газу південної частини Великомостівського родовища Львівської області, проведений Міністерством охорони навколишнього природного середовища України (03035, м. Київ, вул. Урицького, 35, код 00013735) 11 березня 2010 р.
Визнати недійсним договір № 44/14-10 від 11 березня 2010 р. купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами ділянки газу Великомостівська Південної частини з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промисловою розробкою, укладений між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України (03035, м. Київ, вул. Урицького, 35, код 00013735) і Товариством з обмеженою відповідальністю “Спільне українсько-азербайджанське підприємство “Укр-Аз-Ойл” (77701, Івано-Франківська область, сел. Богородчани, вул. Шевченка, 7, корп. 8, кв. 5, код 33164089)
Стягнути з Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (03035, м. Київ, вул. Урицького, 35, код 00013735) у доход Державного бюджету України 85 грн. державного мита, 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Спільне українсько-азербайджанське підприємство “Укр-Аз-Ойл” (77701, Івано-Франківська область, сел. Богородчани, вул. Шевченка, 7, корп. 8, кв. 5, код 33164089) у доход Державного бюджету України 85 грн. державного мита, 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст. 85 ГПК України.
Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар