Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.12.10 Справа № 7/179/10-28/239/10-7/228/10
Суддя
За позовом: Мелітопольського міжрайонного прокурора, в інтересах держави, орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах:
(позивач) Мелітопольська міська рада, м. Мелітополь Запорізька область
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Продмаш”, м. Мелітополь, Запорізька область
Суддя Н.С. Кутіщева
Представники:
Від прокуратури: Тронь Г.М., посвідчення № 84 від 30.04.2010р.
Від позивача: Пономаренко Л.Е., довіреність № 390/1-01 від 14.12.2010р.
Від відповідача: Бабков Д.Ю., довіреність б/н від 01.10.2010р.
Розпорядженням голови господарського суду Запорізької області Немченко О.І., №758 від 04.10.2010 р., справу № 7/179/10-28/239/10 було передано на розгляд судді Кутіщевій Н.С.
Ухвалою суду від 05.10.2010р. справа прийнята до розгляду справі присвоєно №7/179/10-28/239/10-7/228/10, судове засідання призначено на 13.10.2010р.
Ухвалою суду від 13.10.2010р., в зв’язку з неналежною підготовкою до судового засідання представника позивача, судове засідання відклалось до 06.12.2010р. з метою витребування від позивача заяви про уточнення позовних вимог, в якому суд зобов’язав позивача викласти вимоги відповідно до норм чинного законодавства, крім того, уточнити № договору, до якого позивач просить суд внести зміни, та надати належне письмове нормативне обґрунтування заявлених вимог.
Ухвала суду на адресу сторін була відправлена в установленому законом порядку.
Згідно п. 26.4.7-1 Роз’яснення президії Вищого господарського суду України № 04-5/609 від 31.05.2002р. “Про внесення змін і доповнень і про визнання таким, що втратило чинність, деяких роз’яснень президії Вищого арбітражного суду України”, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
Згідно ст. 22 ГПК України, сторони зобов’язані добросовісно користуватися належними їх процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Судове зсідання відкладалось до 16.12.2010р.
В судовому засіданні, продовженому 16.12.2010р., представник позивача уточнив позовні вимоги, згідно з якими просить суд : “ внести зміни до договору оренди землі від 10.10.2007р., укладеного між Мелітопольською міською радою та ТОВ “Продмаш”, зареєстрованому у державному реєстрі земель 11.01.2008р. за № 040826200007, а саме: викласти п. 9 договору в наступній редакції: “Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки”.
Заява подана згідно ст. 22 ГПК України, судом прийнята до розгляду.
Представник відповідача заявлені позовні вимоги не визнав з підстав, викладених в відзиві на позовну заяву, який долучено до матеріалів справи.
За клопотанням представників сторін судовий процес ведеться без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Розгляд справи закінчено 16.12.2010 р. оголошенням вступної та резолютивної частин рішення.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Перевіркою, проведеною Мелітопольською міжрайонною прокуратурою, встановлено, що 10.10.2007 р. між Мелітопольською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Продмаш»(орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно з умовами якого, орендодавець, на підставі відповідного рішення №1/23 від 29.08.07р. надав, а орендар прийняв, в строком на 5 років, земельну ділянку площею 4507,16кв.м, що знаходиться за адресою: м.Мелітополь, вул. Воїнів інтернаціоналістів для приміщення парковки та благоустрою.
Договір був зареєстрований у Державному реєстрі земель 11.01.2008р. за №040826200007.
Пунктом 9 договору сторони встановили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі щомісячно по 1/12 частини від загальної річної орендної плати. Річна оренда плата встановлюється у розмірі 2,5 % від нормативної грошової оцінки землі.
Пунктом 13 договору сторони встановили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни розміру земельного податку, проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також на підставі рішень Мелітопольської міської ради та в інших випадках, передбачених законом.
Законами України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. № 309-УІ було внесено зміни до ч.ч. 4, 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" в частині встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та визначено мінімальний розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності на рівні трикратного розміру земельного податку. Відповідно до ст. 7 Закону України „Про плату за землю", ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
З метою приведення у відповідність до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»діючих орендних ставок, Мелітопольською міською радою було прийнято рішення від 17.01.2008 №5, яким встановлено, що з 01.01.2008 мінімальна відсоткова ставка орендної плати встановлено в трикратному розмірі земельного податку.
В подальшому, у зв'язку з визнанням неконституційним та втрату чинності деяких положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 та внесенням відповідних змін до Закону України «Про оренду землі», рішенням Мелітопольської міської ради від 17.07.2008 №1/24 були внесені відповідні зміни до вищевказаного рішення від 17.01.2008 №5.
Тобто, умови спірного договору оренди, в частині визначення розміру орендної плати, не відповідали вимогам ст.21 Закону України «Про оренду землі»(в новій редакції).
Орендна плата, із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату у договорі оренди землі є його істотною умовою (стаття 15 Закону "Про оренду землі").
За змістом п. 13. спірного договору, у випадках, передбачених законодавством та цим договором, розмір та сума орендної плати можуть бути переглянуті. Аналогічні підстави перегляду розміру орендної плати викладені у п.13 Типової форми договору оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. №220.
Таким чином, обсяг орендних платежів не має стабільного характеру і підлягає коригуванню залежно від зміни орендної ставки, методики її розрахунку та може переглядатись протягом терміну дії договору оренди.
Відповідно до статті 654 Цивільного кодексу України, зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Листом від 28.12.2009 відповідачу був направлений проект додаткової угоди до договору оренди землі.
Відповідно до ст. 188 ГК України, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. Відповідач не повідомив Мелітопольську міську раду про результати розгляду пропозиції про зміну умов договору оренди землі.
Не укладення відповідачем додаткової угоди до договору оренди землі від 10.10.2007р., зареєстрованого у державному реєстрі земель 11.01.2008 за №040826200007.призводить до втрат місцевого бюджету.
Згідно ч. 4 ст. 188 ГК України, у разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або, у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі, спір вирішується в судовому порядку.
До доходів місцевих бюджетів, зокрема, належать 75 % коштів, що надходять, як плата за оренду земельних ділянок, що знаходяться у комунальній власності.
Не укладення відповідачем додаткової угоди до договору оренди землі, чи не внесення змін в зміст договору, призводить до ненадходження до місцевого бюджету у повному обсязі коштів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування визначених у Конституції України та, у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні»та відповідно, призводить до ненадходження грошових коштів у повному обсязі (25%) до Державного бюджету; що зобов'язує, відповідно до статті 121 Конституції України, органи прокуратури представляти інтереси держави в суді.
Приписами ст. 188 ГК України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Крім того, статтею 651 ЦК України визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України та частиною 5 ст. 188 Господарського кодексу України встановлено, якщо договір змінюється в судовому порядку, зобов’язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Статтею 64 Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік”, з посиланням на яку заявлено позовні вимоги, встановлено, що по сільськогосподарських угіддях та землях населених пунктів, грошову оцінку яких проведено і уточнено станом на 1 січня 2008 року, застосовуються ставки земельного податку, встановлені статтею 6 та частиною першою статті 7 Закону України "Про плату за землю".
Відповідно до ст. 7 Закону України “Про плату за землю”, ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Згідно ст. 21 Закону України “Про оренду землі”, річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, вимоги про внесення змін в п. 9 договору оренди землі від 10.10.2007 р. щодо зміни розміру орендної плати з 1% нормативної грошової оцінки землі до 3% від її нормативної грошової оцінки є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, спростовуються викладеним і до уваги судом не приймаються, як необґрунтовані належними доказами.
Позов підлягає задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача з урахуванням вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 188 ГК України, ст.ст. 651, 653 ЦК України, Закону України “Про плату за землю”, Закону України “Про оренду землі”, керуючись ст.ст. 3, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Внести зміни в п. 9 договору оренди землі від 10.10.2007р., укладеного між Мелітопольською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Продмаш”, м. Мелітополь, Запорізька область (зареєстрований 11.01.2008р. №040826200007), виклавши його наступній редакції: “Річна орендна плата встановлюється в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі”.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Продмаш”, м. Мелітополь, Запорізька область, вул. Фрунзе, 57 (ЕДРПОУ 31802327) на користь Державного бюджету, банк отримувача Головне управління Державного у Запорізькій області (МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, р/р 31119095700007, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку –095) 85 державного мита.
Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Продмаш”, м. Мелітополь, Запорізька область, вул. Фрунзе, 57 (ЕДРПОУ 31802327) на користь Державного бюджету, банк отримувача Головне управління Державного у Запорізькій області (МФО 813015, ЄДРПОУ 34677145, р/р 31212259700007, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку –259) 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Рішення вступає в законну силу через 10 днів з дня його підписання.
Дата підписання рішення “21” грудня 2010р.
Суддя Н.С. Кутіщева