Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 353/854/25
Провадження № 2/353/579/25
У Х В А Л А
08 жовтня 2025 рокум.Тлумач
Суддя Тлумацькогорайонного судуІвано-Франківськоїобласті ЛуковкінаУ.Ю.,ознайомившись зматеріалами запозовом ОСОБА_1 до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, про встановлення факту належності правовстановлюючих документів та визнання права власності, -
в с т а н о в и в :
07.10.2025 року адвокат Жидецька С.Р.,яка дієв інтересахпозивача ОСОБА_1 , звернуласьв судз позовомдо Тлумацькоїміської радиІвано-Франківськогорайону Івано-Франківськоїобласті,з наступнимипозовними вимогами:про встановленняфакту належності ОСОБА_2 свідоцтва просмерть наім`я ОСОБА_2 ;про встановленняфакту належності ОСОБА_2 заповіту посвідченоговід імені ОСОБА_2 ;про встановленняфакту належності ОСОБА_2 свідоцтва проправо власностіна майновийпай,виданий наім`я ОСОБА_2 ;про встановленняфакту належності ОСОБА_2 .Державного актуна правовласності наземельну ділянку,виданого наім`я ОСОБА_2 ;про визнанняправа власностіна земельніділянки загальноюплощею 0,881га.
Відповідно до ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак в порушення вищевказаної норми позовна заява не відповідає вимогам ст. 175 ЦПК України, зокрема, у позовній заяві відсутній чіткий зміст позовних вимог, спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні, а також виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до відповідача, з зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Зокрема упозовній заявівідсутнє правовеобґрунтування позовноївимоги про встановлення факту належності ОСОБА_2 свідоцтва про смерть на ім`я ОСОБА_2 .
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 3 ст. 315 ЦПК України справи про встановлення факту належності особі свідоцтв, що їх видають органи державної реєстрації актів цивільного стану, судовому розгляду в окремому провадженні не підлягають.
Крім цього в позовній заяві відсутні відомості про вжиття позивачем заходів досудового врегулювання спору, в т.ч. звернення до органу державноїреєстрації актівцивільного стану та до державного органу реєстрації прав власності, шляхом внесення у правовстановлюючі документи відповідних змін.
Також згідно ч. 5 ст. 95 ЦПК України, учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Однак, додані до позовної заяви копії письмових доказів не містять відомостей про те, в кого саме знаходяться оригінали цих письмових доказів, а також вони не завіреніналежним чиному встановленомузаконом порядку,а саме підписом позивача або уповноваженого представника позивача із зазначенням дати такого засвідчення, а являють собою звичайні ксерокопії. При цьому ці ксерокопії є неякісними, що унеможливлює їх причитування.
Крім цього відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З інформаційної довідки про наявність/відсутність судових справ в суді відносно сторін по справі, складеної 07.10.2025 року в.о. начальника відділу Тлумацького районного суду Івано-Франківської області, яка міститься в матеріалах справи, встановлено, що в провадженні Тлумацького районного суду Івано-Франківської області перебувала цивільна справа № 353/680/24 за заявою ОСОБА_1 до Тлумацької міської ради про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту належності правовстановлюючого документа. Однак ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 02.04.2025 року заяву було залишено без розгляду.
Також в провадженні Тлумацького районного суду Івано-Франківської області перебувала цивільна справа № 353/571/25 за заявою ОСОБА_1 ,заінтересована особа:Тлумацька міськарада Івано-Франківськогорайону Івано-Франківськоїобласті,про встановленняфакту належностіправовстановлюючих документів. Однак ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 02.07.2025 року по данійсправі було відмовлено у відкритті провадження.
Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної в постанові КАС ВС від 27.06.2024 року по справі № 440/18837/23, саме на суд покладено обов`язок перевірки факту зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
З виписки про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України від 26.06.2025 року вбачається, що судовий збір в сумі 2422,40 грн., сплачений по квитанції № ПН1767451 від 26.06.2025 року, поєднаний у програмі «Д-3» та зарахований до справи № 353/571/25 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Тлумацька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області, про встановлення факту належності правовстановлюючих документів.
Як вбачається з матеріалів справи № 353/854/25 за позовом ОСОБА_1 до Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, про встановлення факту належності правовстановлюючих документів та визнання права власності, представником позивачки при зверненні з новим позовом на підтвердження сплати судового збору додано ту саму квитанцію № ПН1767451 від 26.06.2025 року про сплату судового збору в сумі 2422,40 грн. та квитанцію № ПН 1796179 від 02.10.2025 року про сплату судового збору в сумі 1211,20 грн.
З довідки про відсутність підтвердження зарахування сплаченого судового збору, складеної 07.10.2025 року відповідальним працівником Тлумацького районного суду Івано-Франківської області, яка міститься в матеріалах справи, встановлено відсутність підтвердження сплати судового збору по справі № 353/854/25.
Суд звертає увагу, що судовий збір сплачений по квитанції № ПН1767451 від 26.06.2025 року був поєднаний у справі № 353/571/25 та повернутий за ухвалою суду від 02.07.2025 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,ставка судовогозбору заподання досуду позовноїзаяви немайновогохарактеру,яка поданафізичною особою,становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже,враховуючи те,що позивачсплатив судовийзбір заквитанцією №ПН1767451від 26.06.2025року,який зараховано до спеціального фонду державного бюджету України та приєднано до цивільної справи № 353/571/25, в порушення вищевказаних вимог законодавства, до цієї позовної заяви не додано документу, що підтверджує повну сплату судового збору по справі № 353/854/25 за позовними вимогами немайнового характеру,асаме в розмірі 2422,40 грн., який слід сплатити на р/р Тлумацького районного суду Івано-Франківської області UA608999980313141206000009572, одержувач коштів ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Тлумач/22030101, ЄДРПОУ одержувача 37951998, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.), код класифікації доходів бюджету 22030101.
Також відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст.176ЦПК України у позовах про визнання права власності на майно ціна позову визначаєтьсявартістю майна.У позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, - дійсною вартістю нерухомого майна (п. 9 ч. 1 ст. 176 ЦПК України).
Проте, в порушення вищевказаних вимог, до у позовній заяві не вказана ціна позову, а також до позовної заяви не додано грошової оцінки майна станом на день подачі позову до суду, як це вимагає діюче законодавство, на яке позивач просить визнати право власності.
Під дійсною вартістю майна, як зазначено у п. 12 аПостанови Пленуму Верховного Суду України N 20 від 22 грудня 1995 року "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності", розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.
Документом, який підтверджує вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору є звіт про оцінку майна (ст. 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні").
Відповідно до вимогст. 5 Закону України "Про оцінку земель", грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об`єкта оцінки.
Згідно зіст. 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно доЗакону України «Про землеустрій».
Відповідно дост. 19 Закону України «Про оцінку земель», експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цьогоЗакону,Закону України «Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні», а також інших нормативно-правових актів та норм і правил.
Як визначеност. 20 Закону України «Про оцінку земель», за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Проте в порушення вищевказаних вимог до позовної заяви не додано звіту, складеного за результатами експертної грошової оцінки спірного нерухомого майна (земельної частки (паю)), тобто не додано належних та допустимих доказів на підтвердження ціни позову, що підтверджують реальну вартість спірного нерухомого майна на момент пред`явлення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви за вимогами майнового харакрету, яка подана фізичною особою або фізичною особою-підприємцем, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відсутність належних доказів оцінки спірного нерухомого майна унеможливлює перевірки правильності розміру сплаченого судового збору, у відповідності до вимог ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
З огляду на викладене, суд позбавлений можливості постановити будь-яке рішення по справі за наявними матеріалами.
Відповідно до частин першої та другоїстатті 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином позовна заява не відповідає вимогам передбаченим цивільно процесуальним законодавством, а тому підлягає залишенню без руху з наданням позивачу та його представнику строку необхідного для усунення вищенаведених недоліків.
Керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 260 ЦПК України,-
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 доТлумацької міськоїради Івано-Франківськогорайону Івано-Франківськоїобласті,про встановленняфакту належностіправовстановлюючих документівта визнанняправа власності - залишити без руху.
Надати позивачу та його представнику, з часу вручення копії ухвали, п`ятиденний строк, для усунення недоліків.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.
СуддяУ. Ю. ЛУКОВКІНА