Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
06.12.10 Справа № 31/90-2010
Львівський апеляційний господарський суд у складі:
головуючого-судді Р. Марко
суддів Т. Бонк
С. Бойко
При секретарі Ковалишин Ю.
за участю представників сторін:
від позивача- з»явився
від відповідача – з»явився
від прокуратури- не з»явився
від Департаменту житлового господарства та інфраструктури
Львівської міської ради- не з»явився
Від Квартирно- експлуатаційного відділу м. Львова- не з»явився
розглянувши апеляційну скаргу ПП»ЮМП ПЛЮС»
на рішення господарського суду Львівської області від 08.09.10
у справі № 31/90-2010
за позовом – ПП»ЮМП ПЛЮС»
до відповідача – Військова частина А-0284»
третя особа без самостійних вимог на стороні позивача- Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради
третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача- Квартирно- експлуатаційний відділ м. Львова
за участю Військової прокуратури Львівського гарнізону
про визнання дій незаконними, усунення перешкод в користуванні майном та відшкодування збитків
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду Львівської області від
08.09.10 у справі № 31/90-2010, в задоволенні позову
ПП»ЮМП ПЛЮС» відмовлено повністю. Стягнуто із Приватного
підприємства “ЮМП Плюс” (79044, м. Львів, вул. Кн. Ольги,
5к/11; код ЄДРПОУ 33805335) в дохід державного бюджету
державне мито в сумі 85,00 грн. Визнано недійсним договір №
35 П\Т про надання права на організацію паркування
автотранспортних засобів на території м. Львова, укладеного
20.05.2009 р. між Департаментом житлового господарства та
інфраструктури Львівської міської ради, та ПП “ЮМП Плюс”.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач подав
апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та
прийняти нове, яким позов задоволити повністю. Вимоги
апеляційної скарги позивач обґрунтовує тим, що рішення суду
прийнято з порушенням норм матеріального права, судом неповно
з"ясовано обставини, що мають значення для справи, висновки,
викладені у рішенні суду, не відповідають обставинам справи.
Щодо суті спору, апелянт зазначає, що згідно протоколу № 4 засідання конкурсного комітету з визначення операторів паркування автотранспорту у м. Львові від 23.04.2009 р. визнано, зокрема позивача (пп. 5), переможцем конкурсу з визначення операторів паркування автотранспорту у м. Львові по вул. Лазаренка, 48 з кількістю парко-місць 48. На виконання вказаного протоколу між позивачем та третьою особою-1 20.05.2009 р. укладено договір № 35 П\Т про надання права на організацію паркування автотранспортних засобів на території м. Львова, згідно якого третя особа-1, як замовник, доручає, а виконавець бере на себе організацію паркування та проведення збору коштів за паркування автомобілів на вул. Лазаренка, 48 згідно паспорту зони паркування, що додається.
Згідно п. 2.1.1 третя особа-1 зобов’язалась надати позивачеві право організації та збору коштів за паркування автомобілів на вул. Лазаренка, 48. До обов’язків позивача даним договором віднесено організовувати і проводити роботу зі збору коштів за паркування автомобілів на вул. Лазаренка, 48 починаючи з 01.06.2009 р., облаштувати територію зони паркування дорожніми знаками, розміткою, облаштувати територію бруківкою з отворами та утримувати в належному санітарному стані місця спеціально обладнані для паркування транспорту (пп. 2.2.3 договору). Також згідно пп. 2.2.2 договору, позивач зобов’язався перераховувати до місцевого бюджету кошти, отримані від збору за паркування не пізніше 5-го числа місяця наступного за звітним місяцем. При цьому згідно пп. 2.2.4 договору позивач зобов’язаний забезпечити поступлення в місцевий бюджет сум збору за паркування автотранспорту не менше двох гривень з одного парко-місця на день, а сума місячної плати за паркування становить не менше 2880,00 грн. Підпунктом 2.2.6 договору передбачено, що у разі припинення дії договору з підстав передбачених цим договором та чинним законодавством, позивач зобов’язується забезпечити поступлення в місцевий бюджет в повному обсязі відповідно до передбаченої цим договором загальної суми сплати цього збору за термін дії договору. Однак, керівник відповідача- Військової частини А0284, вчиняв дії , які перешкоджали позивачу виконати умови договору від № 25П/Т, що завдало позивачу збитків та моральну шкоду. А тому, позивач просить визнати дії відповідача незаконними та зобов»язати відповідача відшкодувати збитки та моральну шкоду.
В судовому засіданні, представник відповідача заперечив проти доводів апелянта з підстав викладених у відзиві, просив рішення суду залишити без змін, як таке, що прийнято з дотриманням норм чинного законодавства та на підставі досліджених усіх обставин справи.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, відзив, заслухавши представників сторін, дослідивши обставини справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів встановила:
Предметом даного спору є позовна вимога ПП “ЮМП Плюс” до Військової частини А-0284 про визнання дій відповідача незаконними, зобов’язання відповідача усунути перешкоди в користуванні майном та відшкодування збитків в розмірі 41 820,00 грн., в тому числі 20 160,00 грн. реальних збитків, 20 160,00 грн. упущеної вигоди та 1 500,00 грн. моральної шкоди.
Як встановлено судом, згідно протоколу № 4 засідання конкурсного комітету з визначення операторів паркування автотранспорту у м. Львові від 23.04.2009 р. визнано, зокрема позивача (пп. 5) переможцем конкурсу з визначення операторів паркування автотранспорту у м. Львові по вул. Лазаренка, 48 з кількістю парко-місць 48.
На виконання вказаного протоколу між позивачем та третьою особою-1 20.05.2009 р. укладено договір № 35 П\Т про надання права на організацію паркування автотранспортних засобів на території м. Львова, згідно якого третя особа-1, як замовник, доручає, а виконавець бере на себе організацію паркування та проведення збору коштів за паркування автомобілів на вул. Лазаренка, 48 згідно паспорту зони паркування, що додається.
Згідно п. 2.1.1 третя особа-1 зобов’язалась надати позивачеві право організації та збору коштів за паркування автомобілів на вул. Лазаренка, 48.
До обов’язків позивача даним договором віднесено організовувати і проводити роботу зі збору коштів за паркування автомобілів на вул. Лазаренка, 48 починаючи з 01.06.2009 р., облаштувати територію зони паркування дорожніми знаками, розміткою, облаштувати територію бруківкою з отворами та утримувати в належному санітарному стані місця спеціально обладнані для паркування транспорту (пп. 2.2.3 договору).
Також згідно пп. 2.2.2 договору, позивач зобов’язався перераховувати до місцевого бюджету кошти, отримані від збору за паркування не пізніше 5-го числа місяця наступного за звітним місяцем. При цьому згідно пп. 2.2.4 договору позивач зобов’язаний забезпечити поступлення в місцевий бюджет сум збору за паркування автотранспорту не менше двох гривень з одного парко-місця на день, а сума місячної плати за паркування становить не менше 2880,00 грн. Підпунктом 2.2.6 договору передбачено, що у разі припинення дії договору з підстав. передбачених цим договором та чинним законодавством, позивач зобов’язується забезпечити поступлення в місцевий бюджет в повному обсязі відповідно до передбаченої цим договором загальної суми сплати цього збору за термін дії договору.
Термін дії договору п. 5.1 встановлений із 01.06.2009 р. до 30.04.2010 р.
Згідно паспорту зони паркування, погодженого третьою особою-1 та ВДАІ при УМВСУ у Львівській області, адреса зони паркування - м. Львів, вул. Лазаренка, 48; параметри зони паркування –земельна ділянка 90 х 15 м.; кількість місць –51.
Згідно довідки про правовий статус земельної ділянки, виданої Управлінням Держкомзему у м. Львові №40/01-15/1029 від 23.07.09р., спірна ділянка відноситься до земель м. Львова; Паспорт зони паркування автотранспорту на вул. Лазаренка,48, затверджений департаментом житлового господарства та інфраструктури та погоджений ВДАІ при УМВС у Львівській області.
Тобто, з огляду на вище досліджене, позивач мав право користуватися земельною ділянкою з метою облаштування місць для паркування- адреса зони паркування - м. Львів, вул. Лазаренка, 48; параметри зони паркування –земельна ділянка 90 х 15 м.; кількість місць –51.
Наявні у справі банківські квитанції підтверджують сплату позивачем збору за паркування автотранспорту в сумі 20 160,00 грн.
Відповідно до п.2.2. договору, Виконавець- позивач зобов'язаний організувати і проводити роботу зі збору коштів за паркування автомобілів на вул. Лазаренка, 48 починаючи з 01.06.2009р., облаштувати дорожніми знаками, розміткою, облаштувати територію бруківкою та ін., тобто використовувати дану земельну ділянку за призначенням, визначеним в договорі.
Однак, як зазначив представник ПП «ЮМП ПЛЮС», вказану діяльність підприємство не розпочало через перешкоджання з боку керівника військової частини А-0284, яка межує з ділянкою, що надана підприємству для організації паркування. Зокрема, позивач зазначив, що в травні 2009 року солдати вказаної військової частини за вказівкою командування звели огорожу на даній земельній ділянці та висадили там ялинки. Свідками цього стали охоронці: Тарнавський Ігор Богданович, що проживає за адресою: вул. Лазаренка, 48а/11, Сухан Володимир, що проживає за адресою: вул. В. Великого 93а/101, які охороняють стоянку, що функціонує на орендованій підприємством сусідній ділянці. Вони зателефонували в міліцію та повідомили про те, що відбувалось. Свідками цієї події були також мешканці сусідніх будинків, зокрема, Дацьків Володимир Дмитрович, що проживає за адресою: вул. Лазаренка, 48/155 . Також, позивачем зазначено, що директор ПП «ЮМП ПЛЮС» неодноразово звертався до командира військової частини п. Копачинського В. М. з проханням демонтувати огорожу, незаконно зведену солдатами, та викопати посаджені ялинки, щоб підприємство могло виконувати зобов'язання, взяті за договором №35 П/Т від 20.05.2009р. однак, командиром було повідомлено, що дана земельна ділянка є територією військової частини А-0284.
Однак, як вище вже було зазначено, згідно довідки про правовий статус земельної ділянки, виданої Управлінням Держкомзему у м. Львові №40/01-15/1029 від 23.07.09р., спірна ділянка відноситься до земель м. Львова; Паспорт зони паркування автотранспорту на вул. Лазаренка,48, затверджений департаментом житлового господарства та інфраструктури та погоджений ВДАІ при УМВС у Львівській області.
Згідно п. 2.2.4. договору №35 П/Т, виконавець- позивач зобов'язується забезпечити поступлення в місцевий бюджет сум збору за паркування автотранспорту. Сума щомісячної плати за паркування становить не менше 2880 грн.
Як зазначено представником позивача, не зважаючи на незаконні дії відповідача, на виконання пункту 2.2.4 договору, ПП «ЮМП ПЛЮС»підприємство щомісяця сплачувало на рахунок місцевого бюджету визначені в договорі кошти в розмірі 2880 грн., що підтверджується квитанціями.
За час вимушеної бездіяльності в період з 1.07.2009р. (згідно п 2.2.1.) по 31.01.2010р. приватному підприємству «ЮМП ПЛЮС»завдано реальних збитків на суму 20 160 грн.. Крім того, за цей час підприємство не отримало прибутку, який могло би отримати за умови відсутності перешкоджання з боку військової частини.
Згідно ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Ч. 2 цієї статті визнає збитками:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Згідно ч.З цієї ж статті збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Згідно ст.224 ГПК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ст.225 ГПК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Представником відповідача в силу ст. 33 ГПК України належними доказами не спростовано факту перешкоджання позивачу виконати умови договору № 35П/Т щодо організації паркування.
А тому, з огляду на вище досліджене, вимога позивача про стягнення 20 160 грн. збитків та 20 160 грн. упущеної вимоги, є правомірною.
В той же час, позивачем належними доказами не доведено
правомірності вимоги про відшкодування моральної шкоди,
завданої внаслідок порушення прав позивача, що є підставою
для відмови у позові в частині про відшкодування 1500 грн..
Щодо вимоги про визнання незаконними дій відповідача, а саме керівника Військової частини А 0284, то в цій частині в позові слід відмовити, так як в цій частині спір не підвідомчий господарському суду згідно ст. 12 ГПК України.
Також не підлягає до задоволення вимога про зобов»язання
відповідача усунути перешкоди в користуванні майном,
оскільки Департаментом житлового господарства та
інфраструктури Львівської міської ради розірвано угоду №
35П/Т від 20.05.09 на підставі п. 3.3 угоди.
З огляду на досліджені обставини справи та керуючись ст.ст. 101, 103, 104, 105 ГПК України, суд
Постановив:
Апеляційну скаргу ПП»ЮМП ПЛЮС», задоволити частково.
Рішення господарського суду Львівської області від
08.09.10 у справі № 31/90-2010, скасувати. Прийняти нове
рішення. Позов ПП»ЮМП ПЛЮС», задоволити частково.
Стягнути з Військової частини А-0284 (79026, м. Львів, вул.
Стрийська,88, ЄДРПОУ 08474967, МФО 825014) на користь ПП “ЮМП
Плюс” (79044, м. Львів, вул. Кн. Ольги,5к/11; код ЄДРПОУ
33805335) 40 320 грв. збитків. В решті позову відмовити.
Стягнути з Військової частини А-0284( 79026, м. Львів, вул.
Стрийська,88 ЄДРПОУ 08474967, МФО 825014) на користь ПП “ЮМП
Плюс” (79044, м. Львів, вул. Кн. Ольги,5к/11; код ЄДРПОУ
33805335) 404 грв. держмита за подання позову, 202 грв.
держмита за подання апеляційної скарги та 2,36 грв. витрат
на інформаційно- технічне забезпечення судового процесу.
Господарському суду Львівської області видати накази
відповідно до ст. 116 ГПК України.
Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку.
Матеріали справи скерувати до господарського суду Львівської області.
Головуючий-суддя Р. Марко
Суддя Т. Бонк
Суддя С. Бойко