ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.12.10 Справа№ 20/137(10)
За позовом: Заступника прокурора м. Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгового підприємства “Бодекс”, м. Львів
до відповідача-2: Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, м. Львів
про зобов’язання щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.04.2005 р.
Суддя Манюк П.Т.
При секретарі Мільчук І.Л.
Представники:
Прокурор: Мельник Ю.В.
від позивача: Поліщук О.С. - представник
від відповідача 1: Чупахін І.Р. - представник
від відповідача 2: не з»явився
Зміст ст.22 ГПК України представникам сторін роз’яснено.
Суть спору.
Позов заявлено Заступником прокурора м. Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгового підприємства “Бодекс”, Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру про зобов’язання щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.04.2005 р.
Розгляд справи відкладався з підстав, викладених у відповідних ухвалах суду.
Прокурор та представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримали, з підстав викладених в позовній заяві та в уточненнях до позовної заяви.
Представник 1 відповідача в судових засіданнях позовні вимоги заперечив, з підстав викладених у відзиві та в доповненнях до відзиву.
Представник відповідача 2 в судові засідання не з»явився, подав відзив на позовну заяву
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Заступник прокурора м. Львова звернувся в інтересах держави в особі Львівської міської ради (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) з позовом до суду про зобов’язання щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.04.2005 р.
В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що 24.02.2005 р. Львівська міська рада прийняла ухвалу № 2131 «Про затвердження ТзОВ ВТП «Бодекс»проекту відведення та надання земельної ділянки на вул.І.Миколайчука, 36 у м.Львові»
На підставі вищезазначеної ухвали, 07.04.2005 р. між ТзОВ ВТП «Бодекс»(надалі - відповідач 1) та Львівською міською радою (надалі -позивач) укладено договір оренди земельної ділянки по вул. І.Миколайчука, 36, кадастровий № 4610137500:09:001:0013, загальною площею 0,2368 га для будівництва багатоквартирного житлового будинку з магазином терміном на 10 років до 24.02.2015 року (надалі - Договір оренди земельної ділянки). Вказаний Договір оренди земельної ділянки пройшов державну реєстрацію –зареєстрований у Львівському міському відділі Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 12.04.2005 року за № 04:05:438:00714 кн. 04-4, та зареєстрований у Львівській міській раді 07.04.2005 року за № Ш-340, про що в книзі записів реєстрації Договорів оренди землі Ш-1 вчинено запис.
На час укладення Договору оренди земельної ділянки ставка земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, була встановлена у розмірі два відсотки від їх грошової оцінки.
З метою приведення діючого договору оренди землі до вимог чинного законодавства України та відшкодування суб»єктом господарювання недоотриманих коштів до міського бюджету Департаментом містобудування Львівської міської ради відповідачеві 1 було направлено вимогу –повідомлення від 19.07.2010 р. № 637/2403, якою його повідомлено про те, що договір оренди земельної ділянки від 07.04.2005 р. не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме ст.21 Закону України «Про оренду землі», оскільки орендна плата за землю є меншою трикратного розміру земельного податку.
Однак, відповідачем 1 вимоги ст.21 Закону України «Про оренду землі», про які йде мова у листі Департаменту містобудування Львівської міської ради від 19.07.2010 р. виконані не були, як і не було взято до уваги повідомлення управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин від 17.01.2008 р., 09.09.2008 р., від 22.01.2009 р. про необхідність подання відповідачем 1 відповідних документів для внесення змін до діючого Договору оренди земельної ділянки.
На підставі наведеного прокурор та позивач просять зобов‘язати відповідача 1 внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 07.04.2005 р., виклавши їх у запропонованій ними наступній редакції:
- у п.1 договору замість слів «На підставі діючого Положення «Про оренду земельних ділянок у м.Львові та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки»читати «на підставі ухвали Львівської міської ради від 07.06.2007 р. «Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м.Львові»;
- п.5 договору викласти у наступній редакції: «Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 318377,60 грн.»;
- п.9 договору викласти у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 9551,33 грн., що становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33214812700007 УДК у Львівській області, МФО 825014, отримувач: міський бюджет Шевченківського району, ЄДРПОУ 22389441, код платежу 13050200 для юридичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним»;
- п.10 договору викласти у наступній редакції: «Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженим Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії»;
- п.13 договору доповнити підпунктом: - «зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством».
У представленому відзиві та доповненні до відзиву відповідач 1 позовні вимоги заперечив покликаючись на те, що відповідно до ч.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до Закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об‘єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об‘єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об‘єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
На підставі вказаних актів законодавства, Львівська міська рада 07.06.2007 р. прийняла ухвалу № 899, якою затвердила Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільського господарського призначення у м.Львові. Відповідно до п.13.4 Розділу 20 вказаного Положення, рішення про зміну розміру орендної плати за земельну ділянку приймає міська рада відповідною ухвалою за подання управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування за погодженням з профільною постійною комісією міської ради.
Таким чином, повноваження щодо зміни розміру орендної плати за користування земельною ділянкою належать органу місцевого самоврядування –Львівській міській раді, яка реалізує це повноваження шляхом прийняття відповідної ухвали на пленарному засіданні.
Повноваження щодо прийняття рішення про зміну розміру орендної плати за землю не передані будь-якому іншому виконавчому органу Львівської міської ради, в тому числі й Департаменту містобудування Львівської міської ради, що підтверджуються Положенням про департамент містобудування Львівської міської ради, що було надано позивачем. Таким чином, вимога від 19.07.2010 р. скерована Департаментом містобудування Львівської міської ради щодо внесення зміни до договору оренди землі, є незаконною, а тому не може породжувати жодних юридичних наслідків.
У представленому відзиві відповідач 2 позовні вимоги заперечив покликаючись на те, що процедура державної реєстрації правовстановлюючих документів на землю передбачена зокрема, наказом Держкомзему України від 02.07.2003 р. № 174, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.07.2003 р. за № 641/7962. У встановленому чинним законодавством порядку документи для проведення процедури державної реєстрації змін до договору оренди землі від позивача до Львівського міського відділу ЛРФ ДП «ЦДЗК»не надходили.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши всі докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до наступних висновків.
Виходячи із приписів ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України (далі –ЦК України) зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
07.04.2005 року на підставі ухвали від 24.02.2005 року № 2131 “Про затвердження ТзОВ ВТП «Бодекс»проекту відведення та надання земельної ділянки на вул. І.Миколайчука, 36 у м.Львові»між позивачем та відповідачем 1 укладено договір оренди земельної ділянки по вул. І.Миколайчука,36, кадастровий № 4610137500:09:001:0013, загальною площею 0,2368 га для будівництва багатоквартирного житлового будинку з магазином терміном до 25.02.2015 року.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю», ч.ч. 1-4 ст. 21 Закону України „Про оренду землі” плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати за землю. Орендна плата за землю –це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України „Про плату за землю”. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором або законом. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України “Про плату за землю” ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій статті 7 та частині другій статті 6 цього Закону. Грошова оцінка земельної ділянки, що орендується відповідачем 1, згідно земельно-кадастрових даних у 2010 р. становить 318 377,60 грн. Державним комітетом України із земельних ресурсів на виконання п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель»визначено коефіцієнти індексації за 2009 р. –1,059, за 2008 р. –1,152. Річний розмір орендної плати за землю встановлено відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», згідно якої річна орендна плата на земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», і становить 3 відсотки від нормативної оцінки земельної ділянки, Річна орендна плата, передбачена у п. 9 Договору оренди земельної ділянки, є меншою трикратного розміру земельного податку. Положення пункту 9 Договору оренди земельної ділянки в цій частині суперечать вищенаведеним вимогам законодавства України.
У зв”язку з прийняттям позивачем ухвали від 07.06.2007 р. № 899 “Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові” на підставі ухвали Львівської міської ради від 05.07.2007 р. № 1001 втратила чинність ухвала Львівської міської ради від 29.12.2005 р. № 3032 “Про затвердження Положення про оренду земельних ділянок у м. Львові та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки”.
Відповідно до ст. 188 ГК України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Заперечення відповідача ґрунтуються на тому, що вимога про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки, надіслано на адресу відповідача 1 Департаментом містобудування Львівської міської ради, а не позивачем, тому вона є незаконною і не може породжувати жодних юридичних наслідків. Крім цього, на думку відповідача 1, Львівською міською радою не прийнятого окремого рішення щодо необхідності внесення змін до договору оренди землі з ТзОВ ВТП «Бодекс»
Однак із вказаними доводами суд погодитись не може, виходячи із наступного.
Як вбачається із договору оренди землі, від імені Львівської міської ради він укладений заступником міського голови з питань містобудування та землеустрою. Представником Львівської міської ради долучено до матеріалів справи копію довіреності від 24.12.2009 року, згідно якої Львівська міська рада в особі міського голови Львова А.Садового уповноважила директора департаменту містобудування А.Павліва представляти інтереси Львівської міської ради в органах нотаріату по питаннях пов‘язаних з укладенням правочинів пов‘язаних із земельними ділянками, з правом підписання необхідних документів. Пунктом 5.71. Положення про департамент містобудування Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 27.10.2006 р. № 1195 (з наступними змінами та доповненнями), до повноважень департаменту віднесено укладення на підставі рішення ради договорів купівлі-продажу земельних ділянок, договорів оренди. Таким чином, пропозиція про внесення змін до договору оренди землі, надіслана ТзОВ ВТП «Бодекс» 19.07.2010 р. від імені Львівської міської ради директором департаменту містобудування вчинена в межах наявних повноважень.
Внесення змін до договору оренди землі зумовлено внесенням Законом України від 03.06.2008 р. N 309-VI змін до ст. 21 Закону України «Про оренду землі»відповідно до якої річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель під об'єктами енергетики, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Таким чином, мінімальний розмір орендної плати за землю встановлений Законом, прийнятим Верховною Радою України, що згідно ст. 11 ЦК України, є підставою виникнення відповідних цивільних прав та обов‘язків, та додаткового рішення Львівської міської ради не потребує.
Крім цього, посилання представника відповідача 1 на п.13.4 Розділу 20 Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільського господарського призначення у м.Львові, затвердженого ухвалою Львівської міської ради 07.06.2007 р. № 899, відповідно до якого рішення про зміну розміру орендної плати за земельну ділянку приймає міська рада відповідною ухвалою за подання управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування за погодженням з профільною постійною комісією міської ради, стосується випадку звернення орендаря до Львівської міської ради про зменшення орендної плати у випадках, передбачених чинним законодавством, а не у випадку приведення існуючого договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства. Варто зауважити, що попередньо прийняті ухвали Львівської міської ради з приводу користування відповідачем 1 земельною ділянкою на вул. І.Миколайчука, 36 у м.Львові, не містять положень щодо розміру орендної плати.
Отже, на виконання вказаних норм закону щодо розміру річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, з метою приведення умов договору у відповідність до вимог діючих нормативно-правових актів, виконавчим органом Львівської міської ради в межах наданих повноважень надіслано ТзОВ ВТП “Бодекс” 19.07.2010 р. пропозицію щодо зміни договору оренди листом № 637/2403, який відповідач 1 залишив без відповіді та задоволення.
З огляду на вищевикладене, в зв”язку з необхідністю приведення Договору оренди земельної ділянки, у відповідність до вимог Закону України “Про плату за землю”, Закону України «Про оренду землі», та Постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220 «Про затвердження типового договору оренди землі»(із відповідними змінами та доповненнями), позовні вимоги в частині внесення змін до пунктів 1, 5, 9, 10, 13 договору підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.5 ст.188 Господарського кодексу України, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Що стосується участі Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру у справі, то провадження у цій частині підлягає припиненню у зв‘язку з тим, що відповідно до довідки АБ № 239141 від 29.04.2010 року вона не є юридичною особою. Крім цього, заявою про уточнення позовних вимог від 08.11.2010 р. вхід. № 21589, позивач не заявив позовних вимог до неї.
Оскільки спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача 1, судові витрати покладаються на нього.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 33, 43, 49, п. 1 ч.1 ст. 80, ст.ст. 82, 84, 85, 116 ГПК України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
1. Провадження у справі в частині участі в ній Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру припинити.
2. Позов задоволити повністю.
3. Внести зміни до пунктів 1, 5, 9, 10, 13 Договору оренди землі від 7 квітня 2005 р., укладеного між Львівською міською радою (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896) та Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-торговим підприємством “Бодекс” (79056, м. Львів, вул. Бескидська, 44, код ЄДРПОУ 19339942) виклавши їх у наступній редакції:
- У пункті 1 договору замість слів “на підставі діючого Положення “Про оренду земельних ділянок у м. Львові та порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки” читати “на підставі ухвали Львівської міської ради № 899 від 07.06.2007р. “Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м.Львові”
- Пункт 5 договору викласти у наступній редакції: “Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 318 377,60 грн».
- Пункт 9 договору викласти у наступній редакції: “Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 9551,33 грн. (дев»ять тисяч п»ятсот п»ятдесят одна гривня 33 копійок) в рік, що становить 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33214812700007 УДК у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389441, отримувач: місцевий бюджет Шевченківського району, код платежу 13050200 для юридичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним.”.
- Пункт 10 договору викласти у наступній редакції: «Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюються з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії».
- Пункт 13 договору доповнити підпунктом: - «зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством».
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгового підприємства “Бодекс” (79056, м. Львів, вул. Бескидська, 44, код ЄДРПОУ 19339942) в доход Державного бюджету України 85 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Суддя