Рішення № 129444050, 11.08.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2025
Номер справи
200/3575/25
Номер документу
129444050
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2025 року Справа№200/3575/25

Донецькийокружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

16.05.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження з 20.03.2024 розміру пенсії позивача максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність;

- зобов`язати відповідача здійснити з 20.03.2024 перерахунок та виплату пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є особою з інвалідністю ІІІ групи і має право на пільги та компенсації, встановленіЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію по інвалідності (в розмірі відшкодування фактичних збитків 40%) відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно рішення відповідача від 25.02.2025 по особовому рахунку НОМЕР_2 , позивачу проведено перерахунок пенсії у зв`язку із індексацією заробітку та з 01.03.2025 обчислено розмір пенсії разом із надбавками в сумі 59 757,53 грн., проте максимальний розмір пенсії встановлено у розмірі 23 610,00 грн.

Позивач звертає увагу, що рішенням Конституційного Суду України № 2-р (ІІ)/2024 від 20 березня 2024 року у справі № 3-123/2023(229/23) визнано такими, що не відповідають Конституції України(є неконституційними), приписівстатті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668зі змінами, що поширює свою дію наЗакон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796зі змінами, припис першого речення частини третьоїстатті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796зі змінами, якими було встановлено обмеження максимального розміру пенсії, визначене в обсязі десяти прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність.

На думку позивача, обмеження максимального розміру пенсії, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Ухвалою суду від 21 травня 2025 року позовну заяву залишено без руху, позивачу наданий строк в 10 (десять) днів з дня вручення їй копії цієї ухвали для надання суду уточненого адміністративного позову, із зазначенням відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у позивача та відповідача.

Станом на 23 травня 2025 року недоліки позовної заяви усунуті.

Головуючий суддя Христофоров А.Б. у період з 02 червня 2025 року по 06 червня 2025 року перебував на лікарняному.

Ухвалою суду від 09 червня 2025 року відкрито провадження у даній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Представник Відповідача надав відзив на позовну заяву, згідно якого зазначив, що за правилами статті 2 Закону № 3668 максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Законом України № 3668 внесено зміни до частини третьої статті 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та викладено її у наступній редакції: Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 24.12.2015 № 911-VIII (далі - Закон № 911) у пункті 2 Прикінцевих положень містить норму, яка передбачає, що визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Втім, дана норма стосується призначення пенсій, а не їх перерахунку. Застереження у пункті 2 Прикінцевих положень Закону № 911, що обмеження виплати максимального розміру пенсії застосовуються з 1 січня 2016 року, означає, що пенсії, які призначені до 1 січня 2016 року та перевищують встановлений максимум, не можуть бути зменшені. Проте, їх перерахунок має відбуватися у відповідності до правил, передбачених абзацу 2 пункту 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону від 08.07.2011 №3668.

Разом з тим, з часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668). Норми статті 2 Закону № 3668-VI кореспондуються з положеннями частини третьої статті 27 Закону України № 1058. Тобто, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668, зокрема, Закону № 796, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку. Станом на час проведення перерахунку та щорічної індексації пенсії Позивача у 2024 році, (а саме: на 01.03.2024) зазначені положення Закону № 3668 та абзацу 3 статті 67 Закону № 796 неконституційними не визнавалися, були чинними, а тому підлягали обов`язковому застосуванню органами Фонду.

Представник відповідача зазначає, що з урахуванням юридичної позиції, викладеної Конституційним Судом України у рішеннях від 02.03.1999 № 2-рп/99, від 17.03.2005 № 1-рп/2005, від 19.06.2001 № 9-рп/2001, від 26.12.2011 № 20-рп/2011, від 22.05.2018 № 5-р/2018 до визначення порядку і асигнувань для виконання рішення і висновків Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(ІІ)/2024 виплата раніше призначених (перерахованих) пенсій по інвалідності та у зв`язку з втратою годувальника, обчислених в розмірі фактичних збитків продовжується у визначених до виплати розмірах.

Головним управлінням здійснюється опрацювання Рішення КСУ від 20.03.2024. На даний час визначається механізм та коло осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебувають на обліку в органах Фонду та на яких поширюється дії Рішення КСУ від 20.03.2024. Після їх визначення, зазначене Рішення КСУ буде виконано у встановленому порядку. Також акцентуємо увагу на тому, що Головне управління не відмовляється виконувати вказане Рішення КСУ від 20.03.2024, проте, зазначена процедура потребує певного періоду часу. Враховуючи вищенаведене, вважає, що підстави для здійснення з 21.03.2024 нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії відсутні.

У зв`язку з наведеним просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

За приписами частини 5статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому дію воєнного стану було продовжено, та станом на день винесення рішення він діє.

З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.

Головуючий суддя Христофоров А.Б. у період з 21.07.2025 по 08.08.2025 включно перебував на лікарняному.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_3 .

Позивачу встановлено з 11.10.2010 без переогляду III групу інвалідності через захворювання, яке пов`язане з ліквідацією аварії на ЧАЕС, згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААА № 159700 виданої 11.10.2010.

Згідно довідки серії 10 ААА № 031557 виданої обласною МСЕК № 5 м. Донецьк, з 11.10.2010, позивачу визначено ступінь втрати працездатності у відсотках: сорок % (40%).

Позивач є особою з інвалідністю 3 групи (і має право на пільги та компенсації, встановленіЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(посвідчення серії НОМЕР_4 (Категорія 1)).

Згідно розпорядження про перерахунок пенсії від 27.02.2024 року, розмір пенсії позивача з 01.03.2024 року обмежено максимальним розміром до 23610,00 грн (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).

Згідно розпорядження про перерахунок пенсії від 25.02.2025 року, розмір пенсії позивача з 01.03.2025 року обмежено максимальним розміром до 23610,00 грн (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 28.04.2025 року, в якій просив здійснити перерахунок та виплату йому пенсії без застосування обмеження та проведення доплати до раніше виплачених сум пенсії, починаючи з 20.03.2024.

Відповідач, листом від 06.05.2025 року вих. № 11399-11406/Г-02/8-0500/25 відмовив Позивачу у здійсненні такого перерахунку, зокрема зазначивши, що припис першого речення частини третьої статті 67 Закону №796 рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)2024 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). До визначення порядку і асигнувань для виконання рішення і висновків Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)2024 виплата раніше призначених (перерахованих) пенсій по інвалідності та у зв`язку з втратою годувальника, обчислених в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону №796, продовжується у визначених до виплати розмірах. Враховуючи зазначене, за даними електронної пенсійної справи Ви перебуваєте на обліку в Головному управлінні та отримуєте пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок каліцтва/захворювання, пов`язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС, відповідно до статті 54 Закону №796 у розмірі 40 % відшкодування фактичних збитків із заробітку, одержаного в зоні відчуження. Маєте першу категорію особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік» з 01.01.2025 встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, в розмірі 2361,00 грн. Отже, розмір Вашої пенсії станом на 01.05.2025 складає 23610,00 грн.

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності обмеження розміру пенсії позивача її максимальним розміром у розмірі десяти прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керуєтьсяКонституцією Українита законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Згідно з пунктом 6 частини першоїстатті 92 Конституції Україниоснови соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно достатті 1 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі - Закон № 796-XII) цейзаконспрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Згідно зістаттею 49 Закону № 796-XIIпенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини першоїстатті 54 Закону № 796-XIIпенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно достатті 54 Закону України № 796-XII.

Вирішуючи питання наявності правових підстав для обмеження розміру пенсійної виплати позивача десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, суд враховує наступне.

Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи № 3668-VІ, який набрав чинності 01.10.2011 (далі - Закон № 3668-VI ).

За положеннямистатті 2 Закону № 3668-VIмаксимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, законів України № 796-XII, «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Підпунктом 6 пункту 6 розділуІІПрикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VIвнесено зміни до деяких законодавчих актів України зокрема, достатті 67 Закону № 796-XII, а саме частину третю цієї статті викладено в новій редакції, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Так, згідно з частиною третьоюстатті 67 Закону № 796-XIIмаксимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, 20.03.2024 Конституційний Суд України прийняв рішення № 2-р(II)/2024, яким визнав такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), приписстатті 2 Закону № 3668-VIзі змінами, що поширює свою дію наЗакон № 796-XIIзі змінами, припис першого речення частини третьоїстатті 67 Закону № 796-XIIзі змінами.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частинирішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 № 2-р(II)/2024 приписстатті 2 Закону № 3668-VIзі змінами, що поширює свою дію наЗакон № 796-XIIзі змінами, припис першого речення частини третьоїстатті 67 Закону № 796-XIIзі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дняухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, враховуючи висновки Конституційного Суду України, викладені у рішенні № 2-р(II)/2024, відсутні правові підстави обмежувати пенсію позивача максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність).

Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 04 липня 2024 року справа №580/7744/23, від 24 лютого 2025 року справа № 580/11667/23.

У зв`язку з викладеним, позивач має право на перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимального розміру призначеної пенсії з 20.03.2024 року.

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

З огляду на вищенаведене в сукупності, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору у відповідності до пункту 10 частини 1статті 5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати зі сплати судового збору не підлягають відшкодуванню.

На підставі викладеного, керуючись нормамиКонституції УкраїнитаКодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження з 20.03.2024 розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити з 20.03.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження її максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Рішення складено в повному обсязі та підписано 11 серпня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Б. Христофоров