Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2025 року Справа№200/3556/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.12.2024 року №121130004830 про відмову в призначенні пенсії за віком достроково;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 06.12.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 10 серпня 2024 року позивачку було звільнено з посади інженера 1-ї категорії з останнього місця роботи, у зв`язку зі скороченням штату працівників. 13 серпня 2024 року позивачка зареєструвалась як безробітна у Лисичанському міському центрі зайнятості та перебувала там по 01 жовтня 2024 на обліку як особа, що шукає роботу. За цей період центром зайнятості їй були видані направлення на співбесіди до роботодавців на працевлаштування, але працевлаштуватися їй не вдалося через вік, та невідповідність вимогам для займання посад на які її було направлено. Через відсутність підходящої роботи, на підставі її заяви, Лисичанським міським центром зайнятості було видано клопотання від 01.10.2024 року, до органів Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію, та з того ж дня, була припинена реєстрація позивачки як безробітної. 06.12.2024 року з метою реалізації свого права на пенсійне забезпечення позивачка, через портал електронних послуг Пенсійного фонду України, звернулася до Пенсійного фонду України, з заявою (р/н №2072) про призначення їй пенсії за віком на підставі направлення державного центру зайнятості про достроковий вихід на пенсію. До заяви були додані цифрові копії, підписані кваліфікованим електронним підписом, наступних документів: паспорт, довідка про РНОКПП, клопотання центру зайнятості про достроковий вихід на пенсію, довідка центру зайнятості про період перебування на обліку, анкета опитування. Після чого, за принципом екстериторіальності, заява та додані документи були направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, для розгляду та прийняття рішення згідно законодавства. Рішенням відповідача №121130004830 від 13.12.2024 року позивачці було відмовлено в призначенні пенсії.
Вважаючи порушеним своє право на призначення пенсії, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 21 травня 2025 року позовну заяву залишено без руху, позивачу наданий строк в 10 (десять) днів з дня вручення їй копії цієї ухвали для надання суду уточненого адміністративного позову, із зазначенням відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у позивача та відповідача.
Станом на 30 травня 2025 року недоліки позовної заяви усунуті.
Ухвалою від 09 червня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 12 червня 2025 року клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у справі - задоволено. Відстрочено сплату судового збору за подання позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - до ухвалення рішення у справі.
Від Відповідача до суду надійшов відзив, в якому Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог з таких підстав.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 115 Закону України № 1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи, якщо вони мають страховий стаж не менше 30 років у жінок.
Частиною 1 статті 49 Закону України від 05.07.2012 № 5067 Про зайнятість населення визначено, що особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку зі змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням, підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058, за умови їх реєстрації протягом 30 календарних днів з дати звільнення у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує політику у сфері зайнятості та трудової міграції, та відсутності протягом семи календарних днів підходящої для них роботи, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України № 1058.
Для підтвердження права на призначення дострокової пенсії за віком особи, передбачені пунктом 6 частини 1 статті 115 Закону України № 1058 подають трудову книжку, копію наказу про звільнення та клопотання про достроковий вихід на пенсію, видане регіональними, міськими, районними, міжрайонними центрами зайнятості Державної служби зайнятості.
За наданими документами, індивідуальними відомостями про застраховану особу загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 40 років 0 місяців 24 дні.
За результатами розгляду заяви до страхового стажу зараховано всі періоди. Вік позивачки на дату звернення становить 59 років 3 місяці. При розгляді документів встановлено:
- відповідно до запису № 2 у трудовій книжці від 15.07.2024 серія НОМЕР_2 запис про звільнення у зв`язку зі скороченням штатів 10.08.2024 з ТОВ Спецсервіс Енерго не засвідчений підписом відповідальної особи. Дата звільнення згідно трудової книжки 10.08.2024 не відповідає даті звільнення 05.08.2024 згідно копії наказу про звільнення від 10.08.2024 № 24-б5.
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 26.03.2024 № 1603 5003486984 про фактичне місце проживання не містить інформації про назву населеного пункту (зазначено Шевченківській район, вул. Героїв Сталінграду, буд5).
- клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 № К120801102024001 Лисичанського міського центу зайнятості видане на бланку установи, де зазначено адреса центу зайнятості Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Сосюри 273, в той час згідно з Наказом міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 Лисичанськ є тимчасово окупована російською федерацією територія. Інформація про діяльність та місцезнаходження установи служби зайнятості на даний час не надавалась. Окрім того, довідка не містить підстав видачі (посилання на первинні документи).
Відповідно до відомостей про трудову діяльність позивачки вона звільнена з ПАТ Сєвєродонецький ОРГХІМ 07.09.2022 відповідно до статті 36 Кодексу законів про працю України (за згодою сторін). З 17.03.2023 по 14.06.2023 перебувала на обліку у Лисичанському міському центрі зайнятості. З 15.07.2024 по 10.08.2024 працювала на ТОВ Спецсервіс-ЕНЕРГО, звільнена згідно пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (скорочення чисельності). Після звільнення у зв`язку зі скороченням штату позивачка не стала впродовж 30 днів на облік до центу зайнятості. Окрім цього, вона зареєстрована як приватний підприємець з 22.06.2024 по 31.03.2025 року.
Таким чином, позивачка 07.09.2022 звільнилась не у зв`язку зі скороченням штату, а на загальних підставах, стала на облік до центу зайнятості після 30 днів з моменту звільнення (17.03.2023), що не дає права на достроковий вихід на пенсію. На момент звільнення заявниці до дати досягнення пенсійного віку (60 років) залишалось більше 1,5 року.
При звільненні 10.08.2024 у зв`язку зі скороченням штату позивачка не стала впродовж 30 днів на облік до центру зайнятості, натомість вона працювала приватним підприємцем, що не дає права на достроковий вихід на пенсію.
За результатом розгляду заяви від 06.12.2024 про призначення дострокової пенсії за віком Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення № 121130004830 від 13.12.2024 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком через розбіжності у документах, відсутності підстав для призначення дострокової пенсії за віком (звільнення у зв`язку зі скороченням з наступним обліком у центрі зайнятості впродовж 30 днів).
Право на пенсійну виплату позивачка набуде після досягнення 60 років відповідно до статті 26 Закону № 1058 з 25.08.2025.
Відповідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому дію воєнного стану було продовжено, та станом на день винесення рішення він діє.
З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.
Головуючий суддя Христофоров А.Б. у період з 21.07.2025 по 08.08.2025 включно перебував у черговій відпустці.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_3 .
Згідно довідки від 25.03.2025 № 1603-5003640977 ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою. На час розгляду справи фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .
06.12.2024 року позивачка звернулася через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про дострокове призначення пенсії за віком.
За принципом екстериторіальності заяву позивачки про призначення пенсії за віком від 06.12.2024 року розглянуто Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та прийнято рішення від 13.12.2024 року № 121130004830 про відмову в призначенні пенсії.
У рішенні вказано, що вік заявниці 59 років 3 місяці. Страховий стаж особи становить 40 років 0 місяців 24 дні.
Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди. Проте, при розгляді документів встановлено:
- за записом №2 трудової книжки від 15.07.2024 серія НОМЕР_2 запис про звільнення у зв`язку зі скороченням штатів 10.08.2024 з ТОВ «Спецсервіс Енерго» не засвідчений підписом відповідальної особи. Дата звільнення згідно трудової книжки 10.08.2024 не відповідає даті звільнення 05.08.2024 згідно копії наказу про звільнення від 10.08.2024 №24-Б5;
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 26.0.32024 №1603 5003486984 про фактичне місце проживання, не містить інформації про назву населеного пункту (зазначено район Шевченківський, вул. Героїв Сталінграду, буд.5);
-клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 №К120801102024001 Лисичанського міського центру зайнятості видане на бланку установи, де зазначено адреса центру зайнятості: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Сосюри 273, в той час згідно з наказом №309 м. Лисичанськ тимчасово окупована російською федерацією територія. Інформація про діяльність та місцезнаходження установи служби зайнятості на даний час не надавалась.
Згідно з розрахунком страхового стажу форми РС-право за заявою від 06.12.2024 року страховий стаж позивача складає 40 років 24 дні.
Дослідженням витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, сформованого засобами автоматичних систем Пенсійного фонду України 27.12.2024 року, встановлено, що в період з 15 липня 2024 року по 10 серпня 2024 року ОСОБА_1 працювала в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Спецсервіс-Енерго», звільнена на підставі пункту 1статті 40 КЗпП України(наказ від 10 серпня 2024 року № 24-Б5).
Також період роботи позивачки в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Спецсервіс-Енерго» та сума отриманої нею за період з 15 липня 2024 року по 10 серпня 2024 року заробітної плати підтверджений індивідуальними відомостями про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України (довідка форми ОК-5), сформованими 16.12.2024 року.
Згідно з довідкою Лисичанського МЦЗ від 24 жовтня 2024 року № Е120824/10/2024/0001 ОСОБА_1 в період з 13 серпня 2024 року по 01 жовтня 2024 року перебувала на обліку як безробітна в Лисичанському МЦЗ.
Згідно з клопотанням Лисичанського міського центру зайнятості від 01 жовтня 2024 року № К120801102024001 (вих. № 779/03-24), адресованим територіальному органу Пенсійного фонду України, з метою реалізації права зареєстрованого безробітного ОСОБА_1 , визначеного частиною першоюстатті 49 Закону України «Про зайнятість населення», центр зайнятості просив розглянути питання про її достроковий вихід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Також з наданих в матеріали справи доказів судом встановлено, що позивачка в період з жовтня 2024 року по травень 2025 року неодноразового зверталася із заявами про дострокове призначення їй пенсії за віком через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, зокрема, із заявами від 04.10.2024 року, від 11.10.2024 року, від 18.10.2024 року, від 25.10.2024 року, від 01.11.2024 року, від 08.11.2024 року, від 14.11.2024 року, від 21.11.2024 року, від 28.11.2024 року, від 14.12.2024 року, від 23.12.2024 року, від 26.12.2024 року, від 07.02.2025 року, від 19.02.2025 року, від 06.03.2025 року, від 15.03.2025 року, від 31.03.2025 року, від 13.04.2025 року, від 23.04.2025 року, від 03.05.2025 року, від 13.05.2025 року, від 21.05.2025 року, від 29.05.2025 року.
За результатами розгляду цих заяв рішеннями ГУ ПФУ в Черкаській області від 11.10.2024 № 121130004830, ГУ ПФУ в Рівненській області від 18.10.2024 № 121130004830, ГУ ПФУ в Житомирській області від 25.10.2024 № 121130004830, ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 01.11.2024 № 121130004830, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 07.10.2024 № 121130004830, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 14.10.2024 № 121130004830, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 20.10.2024 № 121130004830, ГУ ПФУ в Херсонській області від 28.10.2024 № 121130004830, ГУ ПФУ у Львівській області від 05.12.2024 № 121130004830, ГУ ПФУ в Тернопільській області від 18.12.2024 № 121130004830, ГУ ПФУ в Полтавській області від 26.12.2024 № 121130004830, ГУ ПФУ в Миколаївській області від 02.01.2025 № 121130004830, ГУ ПФУ у Волинській області від 14.02.2025 № 121130004830, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 26.02.2025 № 121130004830, ГУ ПФУ в Донецькій області від 13.03.2025 № 121130004830, ГУ ПФУ у Львівській області від 24.03.2025 № 121130004830, ГУ ПФУ в Рівненській області від 07.04.2025 № 121130004830, ГУ ПФУ в Житомирській області від 22.04.2025 № 121130004830, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 30.04.2025 № 121130004830, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 09.05.2025 № 121130004830, ГУ ПФУ в Харківській області від 21.05.2025 № 121130004830, ГУ ПФУ у Вінницькій область від 30.04.2025 № 121130004830, ГУ ПФУ в Сумській область від 06.06.2025 № 121130004830 відмовлено позивачу у достроковому призначенні пенсії за віком.
Крім того, судом встановлено, що як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень ОСОБА_1 звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до ГУПФУ в Рівненській області за оскарженням рішення від 18 жовтня 2024 року № 121130004830 про відмову в призначенні позивачці пенсії за віком, відповідно до пункту 6 частини першоїстатті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та зобов`язанням ГУПФУ в Рівненській області призначити позивачці пенсію за віком відповідно до пункту 6 частини першоїстатті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»з 11 жовтня 2024 року.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року у справі № 360/1378/24, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року, позов ОСОБА_1 до ГУПФУ в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.
визнано протиправним та скасовано рішення ГУПФУ в Рівненській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 від 18 жовтня 2024 року № 121130004830;
зобов`язано ГУПФУ в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 11 жовтня 2024 року, з урахуванням правових висновків суду, викладених у цьому рішенні;
у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Як слідує з мотивувальної частини рішення суду від 23 січня 2025 року у справі № 360/1378/24, судом встановлено наступні обставини: «що ОСОБА_1 звільнено з Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецсервіс-енерго» у зв`язку зі скороченням чисельності та штату працівників згідно з пунктом 1статті 40 КЗпП України.
Станом на момент звільнення позивач досягла віку 59 років 1 місяць, тобто на день звільнення позивачці залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону № 1058(60 років).
Зарахований відповідачем страховий стаж позивачки склав 40 років 00 місяців 24 дні, що є достатнім для призначення пенсії у відповідності до вимог абзацу 2статті 26 Закону № 1058-IV.
Згідно з рішенням ГУПФУ в Рівненській області від 18 жовтня 2024 року № 121130004830 позивачці відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком через відсутність інформації про реєстрацію у державній службі зайнятості.
Щодо вищенаведених мотивів, викладених у рішенні відповідача від 18 жовтня 2024 року № 121130004830, які слугували підставою для відмови в призначенні пенсії, суд зазначив, що на виконання ухвали суду від 06 січня 2025 року Луганським обласним центром зайнятості подано до суду лист від 09 січня 2025 року № 48/12-25, в якому повідомлено:
« ОСОБА_1 перебувала на обліку в Лисичанському міському центрі зайнятості, як безробітна з 13 серпня 2024 року по 01 жовтня 2024 року. ОСОБА_1 звільнена 10 серпня 2024 року з ТОВ «СПЕЦСЕРВІС-ЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 38504880) за скороченням чисельності штату, згідно з пунктом 1статті 40 КЗпП України. Має вищу освіту за спеціальністю інженер з механізації та автоматизації виробничих процесів. Професійний досвід на посаді: інженер з проектно-кошторисної роботи - 33 роки; інженер-проектувальник - 0 років 2 місяці.
У період перебування безробітною особою опрацьовані пропозиції попиту на ринку праці за посадою інженера: 14.08.2024 ДНІПРОВСЬКА ФІЛІЯ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» - відмова особи/поважна, (підприємство знаходиться не за місцем проживання особи); 23.08.2024 ПОЛТАВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ - відмова роботодавця (не відповідає кваліфікаційним вимогам), РЕГІОНАЛЬНА ФІЛІЯ «ПІВДЕННА ЗАЛІЗНИЦЯ» АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» - відмова роботодавця (не відповідає кваліфікаційним вимогам).
А також, 03.09.2024 ТОВ «ЛІТІЗ», інженер-конструктор - відмова особи/поважна (не за фахом); 05.09.2024 ДП «УКРНАУКАГЕОЦЕНТР» - відмова роботодавця (вакансія зайнята); 30.09.2024 ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ЛАЙФ-БУД», інженер-проектувальник - відмова особи/поважна (не за фахом).
У вказаному періоді ОСОБА_1 були видані направлення на працевлаштування: № 16502407180005003 від 23.08.2024, ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ ПОЛТАВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, інженер - відмова роботодавця (не відповідає кваліфікаційним вимогам); № 16502408140007002 від 23.08.2024 ТОВ «УНІВЕРСАЛЬНА МОНТАЖНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ», інженер з проектно-кошторисної роботи - відмова роботодавця (не відповідає кваліфікаційним вимогам); № 16502402090014004 від 26.09.2024 для працевлаштування на робоче місце (вакансію): контролер енергонагляду АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» - відмова особи/поважна (робота не за фахом).
Відповідно до пункту 31 «Порядку реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», затвердженогоПостановою КМУ від 30.03.2023 № 446(далі - Порядок), ОСОБА_1 , як зареєстрована безробітна, трудовий договір з якою розірвано з ініціативи власника у зв`язку із скороченням штату працівників, якій на день звільнення залишилося не більш як півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зареєструвалася у центрі зайнятості протягом 30 календарних днів з дати звільнення та не була працевлаштована у зв`язку з відсутністю для неї протягом семи календарних днів підходящої роботи відповідно достатті 46 Закону України «Про зайнятість населення»(під час воєнного стану - відповідно до абзаців вісімнадцятого - двадцятого пункту 52Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про зайнятість населення») та наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першоїстатті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»скористалася правом на достроковий вихід на пенсію за віком. 01.10.2024 року безробітна подала до Лисичанського міського центру зайнятості заяву щодо отримання клопотання до Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію.
Розглянувши заяву безробітної ОСОБА_1 , відповідно до частини першоїстатті 49 Закону України «Про зайнятість населення», Лисичанським міським центром зайнятості видано клопотання від 01 жовтня 2024 року № К120801102024001 (вих. № 779/03-24) про достроковий вихід на пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
На підставі абзацу двадцять сьомого частини першої пункту 32 Порядку ОСОБА_1 припинено реєстрацію безробітного з 01 жовтня 2024 року (з дня видачі клопотання на достроковий вихід на пенсію).».
Отже, безпосередньо центром зайнятості підтверджується факт реєстрації позивача у державній службі зайнятості як безробітної у період з 13 серпня 2024 року по 01 жовтня 2024 року, а також факт відсутності для неї підходящої роботи протягом такого періоду.
Відповідно до частини четвертоїстатті 78 КАС Україниобставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно достатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно із частиною першоюстатті 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-IV, тут і надалі положення нормативно-правових актів наведені в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що у цьомуЗаконінаведені нижче терміни вживаються в такому значенні: пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цимЗакономпенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною першоюстатті 9 Закону № 1058-IVвизначено, що відповідно до цьогоЗаконув солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до абзацу першого частини першоїстатті 24 Закону № 1058-IVстраховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до абзацу першого частини другоїстатті 24 Закону № 1058-IVстраховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цьогоЗаконуза даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цимЗаконом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно із абзацом першим частини першоїстатті 26 Закону № 1058-IVособи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
В абзаці першому частини першоїстатті 28 Закону № 1058-IVвизначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цимЗаконом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Відповідно до частини першоїстатті 44 Закону № 1058-IVпризначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з частиною третьоюстатті 44 Закону № 1058-IVоргани Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до абзаців першого та другого пункту 1 частини першоїстатті 45 Закону № 1058-IVпенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першоюстатті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першоюстатті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
Згідно з абзацом першим частини п`ятоїстатті 45 Закону № 1058-IVдокументи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 6 частини першоїстатті 115 Закону № 1058-IVправо на призначення дострокової пенсії за віком мають особи, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленогостаттею 26 цього Закону, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першоїстатті 28 цього Закону.
Згідно із частинами першою, другоюстатті 49 Закону України від 05.07.2012 № 5067-VI «Про зайнятість населення»(далі - Закон № 5067-VI) особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за умови їх реєстрації протягом 30 календарних днів з дати звільнення у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності протягом семи календарних днів підходящої для них роботи, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першоїстатті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Виплата пенсії, призначеної достроково згідно з цією статтею, допомоги на поховання та оплата послуг за їх доставку у період до досягнення особою пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», здійснюються Пенсійним фондом України за рахунок коштів, що сплачуються Фондом загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у порядку, встановленому Фондом загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійним фондом України за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах соціального захисту населення та зайнятості населення.
Підтвердження страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, передбаченогоЗаконом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», здійснюється шляхом обміну інформацією між Фондом загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійним фондом України у визначеному ними порядку за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах соціального захисту населення та зайнятості населення.
Відповідно до пункту 1статті 40 КЗпП Українитрудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадках: змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок № 22-1).
Згідно із абзацом першим пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно з абзацами 37-39 пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, -особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону:трудова книжка, копія наказу (розпорядження) про звільнення або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб; клопотання про достроковий вихід на пенсію, видане регіональними, міськими, районними, міськрайонними центрами зайнятості Державної служби зайнятості(при призначенні пенсії згідно з пунктом 6 частини першої статті 115 Закону).
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (пункт 1.7 розділу І Порядку № 22-1).
Відповідно до абзаців першого, четвертого пункту 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Відповідно до абзаців тридцять сьомоготридцять дев`ятого підпункту 6 пункту 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком: особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону:
трудова книжка, копія наказу (розпорядження) про звільнення або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб;
клопотання про достроковий вихід на пенсію, видане регіональними, міськими, районними, міськрайонними центрами зайнятості Державної служби зайнятості (при призначенні пенсії згідно з пунктом 6 частини першої статті 115 Закону).
Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до абзацу чотирнадцятого пункту 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно із абзацами другим, третім, четвертим пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Згідно з пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.10 розділу IV Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другійстатті 2 КАС України.
З вище описаних доказів, наявних в матеріалах справи, судом встановлено, що Позивачка 06.12.2024 року звернулася через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про дострокове призначення пенсії за віком відповідно до пункту 6 частини першоїстатті 115 Закону № 1058-IV, як особі, трудовий договір з якою розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників (пункт 1статті 40 КЗпП України), якій на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленогостаттею 26 цього Закону.
Вказану заяву за принципом екстериторіальності розглянуто ГУПФУ в Донецькій області, яким прийнято рішення від 13.12.2024 року № 121130004830 про відмову в призначенні пенсії, мотивоване тим, що за записом №2 трудової книжки від 15.07.2024 серія НОМЕР_2 запис про звільнення у зв`язку зі скороченням шататів 10.08.2024 з ТОВ «Спецсервіс Енерго» не засвідчений підписом відповідальної особи. Дата звільнення згідно трудової книжки 10.08.2024 не відповідає даті звільнення 05.08.2024 згідно копії наказу про звільнення від 10.08.2024 №24-Б5; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 26.0.32024 №1603 5003486984 про фактичне місце проживання, не містить інформації про назву населеного пункту (зазначено район Шевченківський, вул. Героїв Сталінграду, буд.5); клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01.10.2024 №К120801102024001 Лисичанського міського центру зайнятості видане на бланку установи, де зазначено адреса центру зайнятості: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Сосюри 273, в той час згідно з наказом №309 м. Лисичанськ тимчасово окупована російською федерацією територія. Інформація про діяльність та місцезнаходження установи служби зайнятості на даний час не надавалась.
З вище наведених положень пункту 6 частини першоїстатті 115 Закону № 1058-IVтастатті 49 Закону № 5067-VIслідує, що умовами для призначення дострокової пенсії за віком є:
- розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників (пункт 1статті 40 КЗпП України);
- на день звільнення особі має залишатись не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- реєстрація особи протягом 30 календарних днів з дати звільнення у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції;
- відсутність протягом семи календарних днів підходящої для особи роботи;
- наявність у особи страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першоїстатті 28 Закону № 1058-IV.
З вище описаних доказів, наявних в матеріалах справи, судом встановлено, що Позивачка з 10 серпня 2024 року звільнена з Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецсервіс-Енерго» згідно з пунктом 1статті 40 КЗпП України.
Відповідно до пункту 1статті 40 КЗпП Українитрудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадках, зокрема, змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Таким чином, звільнення Позивачки відбулось на підставі пункту 1статті 40 КЗпП України, відтак, дотримано першу умову для призначення дострокової пенсії за віком згідно пункту 6 частини першоїстатті 115 Закону № 1058-IVтастатті 49 Закону № 5067-VI.
Станом на день звільнення позивачка досягла віку 58 років 11 місяців, тобто на день звільнення позивачці залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону № 1058-IV(60 років).
Зарахований відповідачем страховий стаж позивачки склав 40 років 00 місяців 24 дні, що є достатнім для призначення пенсії у відповідності до вимог частини першоїстатті 28 Закону № 1058-IV(30 років).
Позивачка зареєструвалася в Лисичанському МЦЗ 13 серпня 2024 року, тобто протягом 30 календарних днів з дати її звільнення (10 серпня 2024 року).
У рішенні суду від 23 січня 2025 року у справі № 360/1378/24, яке набрало законної сили з 18 червня 2025 року, встановлено, що Позивачка Лисичанським МЦЗ не була працевлаштована у зв`язку з відсутністю для неї протягом семи календарних днів підходящої роботи відповідно достатті 46 Закону України «Про зайнятість населення».
Наведені обставини свідчать, що позивачкою на день звернення до відповідача із заявою від 06.12.2024 року про дострокове призначення пенсії дотримано всіх визначених у пункті 6 частини першоїстатті 115 Закону № 1058-IVтастатті 49 Закону № 5067-VIумов, тому вона мала право на призначення цієї пенсії.
Проте відповідач рішенням від 13.12.2024 року № 121130004830 відмовив позивачці у призначенні дострокової пенсії за віком.
Щодо наведених Відповідачем в оскаржуваному рішенні мотивів для відмови позивачці у призначенні дострокової пенсії за віком, суд зазначає таке.
Твердження відповідача про видачу Лисичанським МЦЗ клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01 жовтня 2024 року № К120801102024001 та довідки від 24 жовтня 2024 року № Е120824/10/2024/0001 з порушенням частини першоїстатті 49 Закону № 5067-VIне відповідають фактичним обставинам справи, оскільки повністю спростовані наведеними вище установленими при розгляді цієї справи та справи № 360/1378/24 обставинами, згідно з якими позивачкою дотримано всіх визначених у цій статті умов.
Щодо розбіжностей у даті звільнення позивачки, зазначених у трудовій книжці (10 серпня 2024 року) та наказі про звільнення (05 серпня 2024), про які стверджує відповідач, то суд зазначає наступне.
З Єдиного державного реєстру судових рішень судом з`ясовано, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 липня 2025 у справі 300/2876/25 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/128734088), позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 07.11.2024 за №121130004830 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до пункту 6 частини 1статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 з 01.11.2024 пенсію за віком відповідно до пункту 6 частини 1статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 липня 2025 у справі 300/2876/25, яке набрало законної сили встановлено наступні обставини:
«Згідно запису №2 трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 від 15.08.2024 ОСОБА_1 з 10.08.2024 звільнена у зв`язку зі скороченням чисельності та штатом працівників відповідно до пункту 1статті 40 КЗпП України.
Як слідує зі змісту Витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування від 16.10.2024 (а.с.23-25), в графі "Відомості про періоди трудових відносин з 2000 року (відповідно до звітних відомостей" міститься інформація про те, що ОСОБА_1 перебувала в трудових відносинах за основним місцем роботи в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Спецсервіс-енерго" з 15.07.2024 по 10.08.2024 (звільнена на підставі пункту 1 статті 40 КзПП (Наказ №24-Б5 від 10.08.2024).
Відповідно до наказу Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецсервіс-енерго" віл 10.08.2024 за №24-Б5 "Про звільнення з посади ОСОБА_1 ", позивача, інженера 1-ї категорії відділу проектування з 05 серпня 2024 року звільнено у зв`язку зі скороченням чисельності та штату працівників, згідно пункту 1 статті 40 КзПП України.
Частиною 2статті 24 Закону № 1058-IVпередбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цьогоЗаконуза даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
В свою чергу, суд звертає увагу на те, що попри доводи Управління про звільнення позивача не 10.08.2024, а 05.08.2024 органом пенсійного забезпечення не враховано відомості з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, за якими ОСОБА_1 перебувала в трудових відносинах за основним місцем роботи в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Спецсервіс-енерго" з 15.07.2024 по 10.08.2024.
Відповідно достатті 47 КЗпП Українироботодавець зобов`язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (стаття 116) та провести з ним розрахунок у строки, визначеністаттею 116 цього Кодексу, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.
Датою видачі наказу Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецсервіс-енерго" за №24-Б5 "Про звільнення з посади ОСОБА_1 " є 10.08.2024, така ж календарна дата про звільнення позивача міститься і у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 від 15.08.2024, а також у Витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування від 16.10.2024.
За змістом частини 4статті 90 КАС Українисуд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вказане, ОСОБА_1 звільнено з Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецсервіс-енерго" саме10.08.2024, а не 05.08.2024, як зазначає Управління у спірному рішенні.
Відлік строку для реєстрація особи територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, у спірному випадку, як умови для призначення дострокової пенсії за віком, слід розпочинати саме з10.08.2024.»
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, судом приймаються вищезазначені обставини, встановлені рішеннями Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 липня 2025 у справі 300/2876/25 та Луганського окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року у справі № 360/1378/24 як такі, що не потребують доказування.
Крім того, за загальним правилом, формальні неточності у документах не можуть бути підставою для обмеження особи у реалізації її права на соціальний захист шляхом призначення пенсії.
Аналогічні висновки містяться у постановах Верховного Суду від 25 квітня 2019 року у справі №593/283/17, від 30 вересня 2019 року у справі №638/18467/15-а, від 23 жовтня 2019 року у справі №263/3783/17, від 19 червня 2020 року у справі №359/2076/17, від 20 січня 2021 року у справі №588/647/17, від 18 листопада 2022 року у справі №560/3734/22 та інших.
Крім того, суд зауважує, що у разі виникнення сумнівів щодо достовірності поданих позивачкою документів, складених Лисичанським МЦЗ, відповідач згідно з частиною третьоїстатті 44 Закону № 1058-IVмав право перевірити обґрунтованість їх видачі та достовірність, звернутися до Лисичанського МЦЗ за отриманням документів, що стали підставою для оформлення клопотання та довідки. Проте відповідачем таких дій не вчинено.
Щодо відсутності в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 26.0.32024 №1603 5003486984 інформації про назву населеного пункту (зазначено район Шевченківський, вул. Героїв Сталінграду, буд.5), суд зазначає, що а ні Законом № 1058-IV, а ні Порядком №22-1 не визначено довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, як документ який необхідно надати заявнику при зверненні із заявою про призначення дострокової пенсії за віком.
Суд зазначає, що такий недолік, як відсутність в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи інформації про назву населеного пункту не може бути підставою для позбавлення права позивача на пенсійне забезпечення.
Підсумовуючи все вище викладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 13.12.2024 року №121130004830 не відповідає визначеним у частині другійстатті 2 КАС Україникритеріям обґрунтованості, безсторонності, добросовісності, розсудливості та пропорційності, тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Як наслідок визнання протиправним та скасування рішення відповідача, суд вважає за необхідне задовольнити й похідну вимогу позивачки про зобов`язання відповідача повторно розглянути її заяву про призначення пенсії від 14 листопада 2024 року.
Отже, за встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другоїстатті 132 КАС Українирозмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк (частина першастатті 133 КАС України).
Згідно з частиною другоюстатті 133 КАС Україниякщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до частини першоїстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьмастатті 139 КАС України).
Ухвалою суду від 12.06.2025 року відстрочено позивачу до ухвалення судового рішення у справі сплату судового збору у розмірі 986,96 грн, як за одну вимогу немайнового характеру із застосуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
З огляду на те, що позов підлягає задоволенню, судовий збір у розмірі 968,96 грн до Державного бюджету України належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.
Керуючись статтями72-77,90,139,241-246,250,255,262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.12.2024 року №121130004830 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком достроково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії від 06.12.2024 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев`ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 11 серпня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Б. Христофоров