Рішення № 129444051, 11.08.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2025
Номер справи
200/3631/25
Номер документу
129444051
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2025 року Справа№200/3631/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у відмові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення зазначеного в довідках ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2020 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2021 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2022 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2023 року;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення зазначеного в довідках ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії від 09 квітня 2025 року № ФC-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2020 року, від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2021 року, від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2022 року, від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію відповідно доЗакону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року у справі №200/8843/24, ІНФОРМАЦІЯ_2 було складено оновлені довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2020 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2021 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2022 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2023 року, які були підготовлені та надіслані до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за вихідним №09/01/1368 від 09.04.2025 року, про що Позивача повідомлено листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18 квітня 2025 року № 09/01/1524.

01 травня 2025 року, через представника, Позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив здійснити перерахунок основного розміру пенсії з грошового забезпечення, зазначеного в довідках ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії від 09 квітня 2025 року № ФC-76667/09/01, 1368 станом на 01 січня 2020 року, від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2021 року, від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2022 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2023 року та здійснити виплату пенсії з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року, з 01.02.2023 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення зазначеного в цих довідках.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09 травня 2025 року № 0500-0203-8/46088 повідомлений, що на теперішній час постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось. Інших умов для проведення перерахунку законодавством не передбачено.

Вважаючи таки дії протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 23 травня 2025 року позовну заяву залишено без руху, позивачу наданий строк в 10 (десять) днів з дня вручення їй копії цієї ухвали для надання суду уточненого адміністративного позову, із зазначенням відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у позивача та відповідача.

Станом на 30 травня 2025 року недоліки позовної заяви усунуті.

Головуючий суддя Христофоров А.Б. у період з 02 червня 2025 року по 06 червня 2025 року перебував на лікарняному.

Ухвалою суду від 09 червня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого, серед іншого, зазначив, що позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року.Статтею 63 Закону № 2262передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у разі якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (ч.4ст.63 ЗУ №2262-ХІІ).

Відповідач зауважив, що на виконання вимог постанови Кабінету міністрів України № 103 та постанови Кабінету Міністрів України № 704 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та після скасування пунктів 1,2 Постанови №103, інших рішень Кабінетом Міністрів України не приймалося.

Враховуючи це, а також, що асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.

Таким чином, станом на момент розгляду даної справи, законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку, у зв`язку із скасуванням пунктів 1,2 постанови КМУ №103, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

На думку відповідача, довідка про розмір грошового забезпечення, є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію заЗаконом №2262, проте за умови, якщо її видача державним органом обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Відповідач зауважив, що жодних змін грошового забезпечення, яке визначене постановою Кабінету Міністрів України №704, а ні з 01.01.2020 року, а ні в подальшому не відбулося.

Вважає свої дії правомірними і просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідно достатті 258 Кодексу адміністративного судочинства України(даліКАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому дію воєнного стану було продовжено, та станом на день винесення рішення він діє.

З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.

Головуючий суддя Христофоров А.Б. у період з 21.07.2025 по 08.08.2025 включно перебував у черговій відпустці.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.92 року № 2262-XII.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року у справі №200/8843/24 було визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розрахунку в оновлених довідках про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 18.10.2024 № ФС-76667/09/01/3571 виготовлених станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) та премії виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року - 1762 грн.

Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.92 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень) та премії, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року у справі №200/8843/24, ІНФОРМАЦІЯ_2 були підготовлені та направлені на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2020 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2021 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2022 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2023 року, про що Позивача повідомлено листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18 квітня 2025 року № 09/01/1524.

01.05.2025 року позивач, через свого представника звернувся до відповідача із заявою, в якій просив повідомити причини відсутності перерахунку основного розміру пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2020 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2021 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2022 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2023 року.

Листом від 09.05.2025 року № 0500-0203-8/46088 позивачу було надано відповідь, в якій Відповідач повідомив, що на теперішній час постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось. Інших умов для проведення перерахунку законодавством не передбачено. Враховуючи, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні, довідки про розмір грошового забезпечення від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2020 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2021 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2022 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2023 року залишено без розгляду.

Вважаючи протиправні дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частин 1, 2 та 4 статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб №2262-ХІІ (далі за текстомЗакон №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цьогоЗаконупровадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цьогоЗакону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цьогоЗакону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пенсіонерам підлягає здійснювати перерахунки пенсії на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Приписами п. 1Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103визначено перерахувати пенсії, призначені згідно ізЗаконом №2262-ХІІдо 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови №704.

Пунктом 2 Постанови №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієїпостановипідвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Також, Постановою № 103 внесено зміни до Порядку № 45, зокрема, пункти 1 і 2 викладено в такій редакції:

1. Пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно ізЗаконом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

2. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пункт 5 викладено в такій редакції:

5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням […].

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб"та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

При перегляді цього рішення в суді касаційної інстанції колегія суддів Касаційного адміністративного суду Верховного суду зазначила, що: величина грошового забезпечення, як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення "розміру" перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановленістаттею 43 Закону № 2262-XII.

Адже, до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Абзац 3статті 1-1 Закону України № 2262-XIIмістить безумовне застереження, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цьогоЗаконутаЗакону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Пункт 5 Порядку № 45 до внесення змін Постановою № 103 був викладений в наступній редакції: для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та відповідний орган, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18(05.03.2019 року) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно ізЗаконом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв`язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей43і63 Закону №2262-ХІІтастатті 9 Закону №2011-ХІІ.

Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до пункту 4 постанови КМУ № 704, згідно яких цей пункт викладено у наступній редакції: установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленогозакономна 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Вказаними змінами запроваджено, що розміри посадових окладів та окладів за військовим званням розраховуються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленогозакономна 01.01.2018, на відповідний коефіцієнт.

Окружний адміністративний суд м. Києва, рішенням від 16.10.2019 в адміністративній справі №826/6453/18, визнав протиправним та нечинним п. 6 Постанови № 103.

З 29.01.2020 року (з дня набрання законної сили постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18), була відновлена дія п.4 постанови КМ України №704 у первісній редакції, тобто в редакції, що передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленогозакономна 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленогозакономна 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

20 травня 2023 року набула чинностіпостанова Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704».

Враховуючи той факт, що у період з 29.01.2020 до 19.05.2023 пункт 4 Постанови КМУ № 704, в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленогозакономна 01.01.2018, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, то до спірних правовідносин, у відповідності до норми ч. 3ст. 7 КАС України, підлягає застосуванню пункт 4 постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовим актам, які мають вищу юридичну силу -Законам України''Про Державний бюджет на 2020 рік'', ''Про Державний бюджет на 2021 рік'', ''Про Державний бюджет на 2022 рік'' та ''Про Державний бюджет на 2023 рік''. Тобто, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого закономна 1 січня календарного року (через його збільшення у 2020-2023 роках).

Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого закономна 1 січня календарного року, зокрема з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно ізЗаконом № 2262-XII, виходячи з грошового забезпечення визначеного станом на січень 2020 року, січень 2021 року, січень 2022 року та січень 2023 року, яке розраховано з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.

При цьому, порядок дій, які повинний вчинити відповідач при отриманні довідки з новим розміром грошового забезпечення, не змінився.

Суд зауважує, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є довідки видані ІНФОРМАЦІЯ_2 .

При цьому, суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами або позивачем довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Отже, у зв`язку із отриманням нових довідок про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 у відповідача виник обов`язок щодо перерахунку його пенсії з 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2022 та з 01.02.2023.

Відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови позивачу в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідок про грошове забезпечення від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2020 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2021 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2022 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2023 року для проведення йому перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 відповідно, виданих ІНФОРМАЦІЯ_2 , є протиправними.

З огляду на викладене, в позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позивачем при пред`явленні адміністративного позову сплачений судовий збір урозмірі 1 211,20 грн.

Відповідно до ч. 1ст. 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1 211,20 грн., належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143,159-165,168,171,173,192-196,224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у відмові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення зазначеного в довідках ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2020 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2021 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2022 року, від 09 квітня 2025 року № ФС- 76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2023 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення зазначеного в довідках ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії від 09 квітня 2025 року № ФC-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2020 року, від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2021 року, від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2022 року, від 09 квітня 2025 року № ФС-76667/09/01/1368 станом на 01 січня 2023 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 11 серпня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров