Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
30 листопада 2010 р. № 2-а- 7507/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,
при секретарі судового засідання - Шевчук А.В.,
за участі: представника позивача - Межова К.П.,
представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Таміра" до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом в якому просить суд зобов'язати Луцьку ОДПІ вчинити дії щодо відновлення статусу ТОВ "Таміра" як дійсного платника ПДВ.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі. В обґрунтування заявлених вимог посилався на норми ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 року (із змінами та доповненнями, далі Закон № 168), приписи п.п.20, 25.4 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України 1 березня 2000 року N 79, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 р. за N 208/4429 (далі Положення № 79) та зазначив, що судовими рішеннями Волинського окружного адміністративного суду та Львівського апеляційного адміністративного суду по справі № 46812/09/9104 підтверджено правомірність наявності статусу платника податку на додану вартість у ТОВ "Таміра". Також позивач зауважив, що ігноруючи приписи Положення N 79 стосовно направлення до Державної податкової адміністрації України судового рішення, що набрало законної сили, як підстави для внесення відповідних змін до Реєстру платників податку на додану вартість, відповідач порушує правовий статус ТОВ "Таміра" як сумлінного платника податку на додану вартість. На підтвердження своєї позиції позивач надав наступні копії документів: ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2010р. та постанову Волинського окружного адміністративного суду від 07.05.2009р. по справі № 46812/09/9104 (№ 2а-17745/09/3070), акт про анулювання реєстрації платника ПДВ № 371 від 05.03.2010р., заяву до Луцької ОДПІ від 06.04.2010р. № 67 про внесення змін до Реєстру платників ПДВ, відповідь Луцької ОДПІ від 11.05.2010р. № 8917/10/10-010, відповідь ДПА України від 22.04.2010р. № 3912/6/10-5015/1407, лист ДПІ Ленінського району м. Харкова від 17.04.2010р. № 3466/10/28-205, від 28.04.2010р. № 3854/10/28-205 та від 26.01.2010р. № 85/10юр, копію довідки про взяття на облік у якості платника податків у ДПІ Ленінського району м. Харкова від 04.08.2010р. № 408.
Відповідач - Луцька ОДПІ, у судові засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
З огляду на наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними у матеріалах справи письмовими доказами.
Також відповідач надав заперечення на позов, в яких обґрунтовує неможливість виконання вимоги п.25.4 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України 1 березня 2000 року N79 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 р. за N 208/4429 тим, що ТОВ "Таміра" станом на 01.10.2010р. на обліку в Луцькій ОДПІ не знаходиться, а облікову справу позивача направлено до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова для взяття на податковий облік.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
03.03.2008р. Луцькою ОДПІ позивачу було видано свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100101964, в якому місцезнаходженням платника податку зазначено адресу : м. Луцьк, пр. Відродження, 1, кім.809.
05.03.2009р. Луцькою ОДПІ було складено Акт №371 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість TOB "Таміра".
У відповідності до приписів п.25.2.2 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України № 79 від 01.03.2000р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 р. за N 208/4429, згідно якого рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформлюється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою №6-ПДВ, Луцькою ОДПІ було прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість TOB "Таміра".
Не погодившись з прийнятим рішенням Луцької ОДПІ, позивач звернувся до суду з позовом про скасування Акту Луцькою ОДПІ №371 від 05.03.2010р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість TOB "Таміра".
Постановою Волинського окружного адміністративного суд від 07.05.2009р. по справі № 2а-17745/09/0370 позовні вимоги ТОВ "Таміра" до Луцької ОДПІ про скасування Акту №371 від 05.03.2010р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість TOB "Таміра" задоволені у повному обсязі. Львівський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 04.02.2010р. по справі № 46812/09/9104 залишив постанову суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу Луцької ОДПІ без задоволення.
06.04.2010р. позивачем до Луцької ОДПІ було направлено заяву № 67, відповідно до якої підприємство зверталося до податкового органу з проханням здійснити дії щодо відновлення статусу позивача як платника ПДВ та направити відповідні документи до ДПА України для внесення змін до Реєстру платників ПДВ. Одночасно до ДПА України, позивачем було направлено копію наведеної заяви.
Листом від 22.04.2010р. № 3912/6/10-5015/1407 ДПА України з посиланням на п.п.25.4 п.25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України 1 березня 2000 року N 79 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 р. за N 208/4429 повідомило ТОВ "Таміра", що вирішити питання стосовно внесення змін до Реєстру платників ПДВ можливо лише після отримання відповідних документів від Луцької ОДПІ.
11.05.2010р. Луцька ОДПІ направила позивачу лист № 8917/10/10-010, відповідно до якого ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2010р. по справі № 46812/09/9104 було направлено до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова для вжиття заходів згідно п.25.4 Положення № 79 у звязку з тим, що станом на 11.05.2010р. ТОВ "Таміра" у Луцькій ОДПІ не обліковується.
Факт направлення Луцькою ОДПІ до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2010р. по справі № 46812/09/9104 підтверджується супровідним листом Луцької ОДПІ від 11.05.2010 р. за № 2257/7/10-010.
У відповідь на лист Луцької ОДПІ від 11.05.2010 р. за № 2257/7/10-010 ДПІ у Ленінському районі м. Харкова листом від 18.05.2010 р. № 2344/7/29-016 зазначила, що питання про відновлення анульованого свідоцтва ПДВ ТОВ "Таміра" повинно вирішуватися у Луцькій ОДПІ згідно Наказу ДПА України від 01.03.2000 р. № 79 "Про затвердження Положення про реєстрацію платника податку на додану вартість". Так, підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулася за ініціативою органу державної податкової служби, є рішення суду, яке набрало законної сили. Рішення із копіями відповідних документів направляються до Державної податкової адміністрації України для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру. Таким чином, ДПІ у Ленінському районі м. Харкова зазначає у листі про те, що саме Луцька ОДПІ повинна направляти документи щодо поновлення свідоцтва ПДВ. Також, ДПІ у Ленінському районі м. Харкова повертає Луцькій ОДПІ облікову справу ТОВ "Таміра".
23.07.2010 р. Луцька ОДПІ направила лист № 5255/7/29-020 до ДПІ Ленінського району м. Харкова (у відповідь на лист ДПІ Ленінського району м. Харкова від 18.05.2010 р. № 2344/7/29-016), в якому зазначила, що на час передачі справи до ДПІ Ленінського району м. Харкова були відсутні умови, за наявності яких термін перебування платника податків на обліку в Луцькій ОДПІ має бути продовжено.
17.04.2010р. та 28.04.2010 р. ДПІ Ленінського району м. Харкова направила на адресу позивача листи № 3466/10/28-205 та № 3854/10/28-205 відповідно до яких, ТОВ "Таміра" на її обліку не знаходиться та не може бути переведена на її обслуговування у звязку з тим, що знаходиться у процесі припинення згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, до якого внесено судове рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи від 01.07.2009р. № 14801150018044001 згідно п.8.8.10 Наказу ДПА України "Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)" від 19 лютого 1998 року N 80 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 р. за N 172/2612.
Також, у листах зазначено, що у зв'язку з розпочатою процедурою банкрутства термін перебування ТОВ "Таміра" на обліку у Луцькій ОДПІ повинен бути продовжений до закінчення процедури банкрутства та припинення юридичної особи, або відновлення платоспроможності боржника та завершення провадження у справі про банкрутство.
Суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до приписів п.20 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України 1 березня 2000 року N 79 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 р. за N 208/4429, Державні податкові інспекції в районах, містах і районах міста, а також міжрайонні та об'єднані здійснюють, зокрема, формування бази даних платників податку на додану вартість.
Згідно п.9.1 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" центральний податковий орган веде реєстр платників податку.
Приписами п.25.4 Положення № 79 передбачено, що підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою органу державної податкової служби, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення органу державної податкової служби про відміну анулювання реєстрації та скасування акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Рішення із копіями відповідних документів направляються до Державної податкової адміністрації України для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.
Постанова Волинського окружного адміністративного суду від 07.05.2009р. по справі № 2а-17745/09/0370 набула законної сили та відповідно до приписів ст. ст. 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України є обовязковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій і підлягає виконанню на всій території України.
Суд вважає за необхідне зазначити, що приписами п.п. 8.8.4 Наказу ДПА України "Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)" від 19 лютого 1998 року N 80 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 р. за N 172/2612 (далі Порядок № 80) передбачено, що у разі надходження повідомлення про зняття з обліку у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за ф. N 11-ОПП або надходження відомостей від державного реєстратора про зміну місцезнаходження (місця проживання) платника податків чи подання платником податків заяви про зняття з обліку у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за ф. N 9-ОПП, орган державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням знімає платника податків з обліку протягом місяця за відсутності обставин, при яких термін перебування платника податків на обліку повинен бути продовжений.
01.07.2009р. до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців була внесена інформація щодо порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи ТОВ "Таміра" за № 14801150018044001.
Суд зауважує, що відповідно до п.п.8.8.10 Порядку № 80, облік платника податків, строк перебування на обліку в органі державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням якого був продовжений після зміни ним місцезнаходження (місця проживання), що пов'язано із зміною адміністративного району, здійснюється з урахуванням деяких особливостей: якщо протягом строку, на який продовжено термін перебування на обліку платника податків, приймається рішення про його припинення (ліквідацію), процедури зняття з обліку такого платника податків проводяться та завершуються тим органом державної податкової служби, у якому платник податків перебував на обліку на момент внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру. Те саме стосується платника податків, якого визнано банкрутом і щодо якого відкрито ліквідаційну процедуру.
При наведених обставинах судом вбачається, що згідно вищезазначених приписів законодавства саме Луцька ОДПІ повинна здійснити дії щодо направлення відповідних документів до ДПА України для внесення запису до Реєстру платників ПДВ про відміну анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Проте доказів правомірності, законності та обґрунтованості своїх дій відповідачем до суду не надано.
За таких обставин, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст. 4, 7, 8, 17, 86, 87, 94, 138, 143, 160 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Таміра" до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Луцьку обєднану державну податкову інспекцію вчинити дії щодо відновлення статусу Товариства з обмеженою відповідальністю "Таміра" як дійсного платника податку на додану вартість.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Таміра" (61052, м. Харків, вул. Енгельса, 24, код ЄДРПОУ 22610495) з Державного бюджету України судові витрати в розмірі 3,40 грн. (три гривні 40 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 06.12.2010 року.
Суддя Ізовітова-Вакім О.В.