Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 3/242-3/33807.12.10 За позовомМіністерства аграрної політики України ДоЛьвівської обласної ради
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору
1)Державна інспекція карантину рослин по Львівській області
2) Державне проектно-конструкторське технологічне підприємство
«Львівхарчопроект»
Про визнання права власності і частково недійсними рішення та ухвали
Суддя Сівакова В.В.
Представники сторін:
Від позивача Стасів О.Ф. по дов. №37-75/19836 від 19.11.2010
Від відповідача не зявився
Від третьої особи 1 Чібісова Ю.В. по дов. № 502-08-07 від 29.04.2010
Запотічняк С.М. по дов. № б/н від 22.11.2010
Від третьої особи 2 не зявився
Суть спору :
На розгляд Господарського суду Львівської області були передані позовні вимоги Міністерства аграрної політики України про:
- визнання права власності на адмінбудинок по вул. Вітовського 18 у м. Львові загальною площею 3014,2 кв. м. за Міністерством аграрної політики України;
- визнання частково недійсною ухвали Львівської обласної ради Х-тої сесії 1-го демократичного скликання № 236 від 04.06.1992 в частині віднесення до комунальної власності будинку по вул. Вітовського 18 у м. Львові;
- визнання частково недійсним пункт 58 Переліку будинків і споруд, віднесених до обласної комунальної власності додатку до ухвали Львівської обласної ради народних депутатів Х-ї сесії 1-го демократичного скликання від 04.03.1992 № 236;
- визнання частково недійсним рішення Львівської обласної ради XXXIX сесії 5-го демократичного скликання № 937 від 30.06.2009 в частині включення до об'єктів для оформлення права власності за Львівською обласною радою на приміщення у м. Львові по вул. Вітовського 18.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 07.12.2009 порушено провадження у справі № 3/242 та призначено до розгляду.
Рішенням Господарського суду Львівської області № 3/242 від 11.03.2010 позовні вимоги Міністерства аграрної політики України задоволено повністю.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням суду відповідач звернувся до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою
Постановою Львівського апеляційного господарського суду № 3/242 від 17.06.2010 рішення Господарського суду Львівської області № 3/242 від 11.03.2010 залишено без змін.
Не погоджуючись з прийнятими рішенням та постановою відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою.
Постановою Вищого господарського суду України № 3/242 від 28.10.2010 постанову Львівського апеляційного господарського суду від 17.06.2010 та рішення Господарського суду Львівської області від 11.03.2010 у справі № 3/242 скасовано, а справу 11.11.2010 передано до Господарського суду міста Києва на новий розгляд.
За резолюцією В.о. Голови Господарського суду міста Києва від 11.11.2010 справу передано на новий розгляд судді Сіваковій В.В.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.11.2010 справі присвоєно номер 3/242-3/338 та призначено її до розгляду на 25.11.2010.
Позивачем в судовому засіданні 25.11.2010 подано заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить визнати за Державою України в особі Міністерства аграрної політики України право власності на адмінбудинок по вул. Вітовського, 18 у місті Львові загальною площею 3014,2 кв. м.; решту позовних вимог залишити без змін.
Ухвалою Господарського суду міста Києва № 3/242-3/338 від 25.11.2010, в звязку з незявленням в судове засідання представника відповідача та третьої особи 2 та невиконанням позивачем, відповідачем, третьою особою 2 вимог ухвали суду від 12.11.2010, розгляд справи було відкладено на 07.12.2010.
Відповідач в судове засідання 07.12.2010 не зявився, вимог ухвал суду від 12.11.2010 та від 25.11.2010 не виконав.
Відповідач належним чином повідомлений про призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення відповідачу 29.11.2010.
Про поважні причини неявки в судове засідання повноважного представника відповідача суд не повідомлений. Клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило.
Третя особа 1 у поданих в судовому засіданні 25.11.2010 письмових поясненнях просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Третя особа 2 в судове засідання 07.12.2010 не зявилась. Однак, до відділу діловодства суду 06.12.2010 від третьої особи надійшла заява, в якій третя особа 2 зазначає, що вже надавала в матеріали справи всі документи та пояснення по суті позовних вимог ще під час розгляду справи Господарським судом Львівської області і позиція третьої особи 2 не змінилась, тому в звязку з відсутністю коштів для відрядження свого представника просить прийняти до уваги ті пояснення та документи та просить розглядати справу без його участі.
В судовому засіданні 07.12.2010, відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Позивач стверджує, що у 2008 році в процесі проведення роботи по підготовці необхідних документів для виготовлення свідоцтва на право державної власності на адміністративну будівлю за адресою : м. Львів, вул. Вітовського, 18, яке перебуває на балансі ДПКТП «Львівхарчопроект»було встановлено, що Львівським обласним державним комунальним бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки 29.10.1998 видано реєстраційне посвідчення від 29.10.1998 за реєстровим номером 214, згідно якого адміністративна будівля за адресою м. Львів, вул. Вітовського, 18 зареєстрована на праві комунальної власності за Фондом комунального майна Львівської обласної державної адміністрації на підставі ухвали Львівської обласної ради народних депутатів Х-ї сесії 1-го демократичного скликання № 236 від 04.06.1992.
25.10.2006 Львівською обласною радою прийнято рішення № 101 про оформлення права спільної власності територіальних громад Львівської області в особі Львівської обласної ради на об'єкти нерухомого майна згідно із додатком.
В подальшому рішенням Львівської власної ради № 477 від 26.02.2008 було внесено зміни в додаток до рішення № 101 від 25.10.2006 в частині внесення додаткових об'єктів нерухомого майна.
Рішенням Львівської обласної ради № 937 від 30.06.2009 було внесено зміни до рішення № 477 від 26.02.2008 та зокрема доповнено пункт 6 підпунктами 37-43 де відображено приміщення у м. Львові по вул. Вітовського 18.
В подальшому на підставі даних рішень ОКП ЛОР «БТІ та ЕО»було оформлено право комунальної власності за Львівською обласною радою та видано свідоцтво про право власності на приміщення від 06.07.2009 за серією САС № 360363. В свідоцтві вказана підстава видачі - рішення Львівської обласної ради № 477 від 26.02.2008 та рішення № 937 від 30.06.2009.
Не погоджуючись із зазначеними рішеннями позивач оскаржив їх в судовому порядку та просить визнати право державної власності на адмінбудинок по вул. Вітовського, 18 у м. Львові загальною площею 3014,2 кв. м. за Міністерством аграрної політики України.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на наказ Міністерства аграрної політики України від 19.02.2007 № 100 «Про повноваження щодо управління об'єктами державної власності, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики України», відповідно до якого державне проектно-конструкторське технологічне підприємство «Львівхарчопроект»по вулиці Вітовського, 18 у м. Львові входить до сфери управління Мінагрополітики.
Адміністративна будівля за вказаною адресою перебуває на балансі ДПКТП «Львівхарчопроект». Будівництво цієї будівлі (інженерного корпусу) було здійснено за рішенням Міністерства харчової промисловості УРСР і з дозволу Ради Міністрів УРСР від 30.07.1966 № 232 - 198 для відділу комплексного проектування Вінницького проектно-конструкторського технологічного інституту (далі - Інститут) Міністерства харчової промисловості України.
Проект корпусу розроблений спеціалістами Львівського відділу комплексного проектування Інституту.
Земельна ділянка під будівництво інженерного корпусу Інституту відведена з відповідним цільовим призначенням - рішенням № 742 виконкому Львівської міської ради 19.121968. В подальшому рішенням виконкому Львівської міської ради депутатів трудящих від 21.08.1969 № 409 територія ділянки була розширена та відкоректовано відвід землі.
У звязку із створенням, шляхом виділення зі складу існуючого на базі Львівського відділу комплексного проектування Інституту, державного проектно-конструкторського технологічного підприємства «Львівхарчопроект», вищевказаний інженерний корпус за адресою Вітовського, 18 передано на баланс ДПКТП «Львівхарчопроект»згідно наказу Вінницького проектно-конструкторського технологічного інституту від 29.10.1992 № 56. Передача з балансу Вінницького проектно-конструкторського технологічного інституту на баланс ДПКТП «Львівхарчопроект»здійснювалась згідно акту від 01.01.1993.
Відповідно до наказу Міністерства № 508 від 27.09.2005, яким частина приміщень передана для функціонування Державної інспекції з карантину рослин по Львівській області, здійснювалась передача приміщень з балансу ДПКТП «Львівхарчопроект»на баланс Державної інспекції з карантину рослин по Львівській області - згідно акту від 31.10.2005 та передавального балансу станом на 31.10.2005.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з вимогами ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування»органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Стаття 91 Цивільного кодексу Української PCP (чинного на момент винесення ухвали Львівської обласної ради 04.03.1992 № 236) визначає, що порядок передачі будівель, споруд, устаткування та іншого майна, що належить до основних засобів державних організацій, іншим державним організаціям, а також колгоспам, іншим кооперативним та іншим громадським організаціям, визначається законодавством Союзу PCP і Української PCP.
Стаття 146 Цивільного кодексу Української PCP передбачає, що державне майно, а також майно колгоспів, інших кооперативних та інших громадських організацій, неправомірно відчужене яким би то не було способом, може бути витребуване відповідними організаціями від будь-якого набувача.
Згідно статті 48 Закону України «Про власність»(який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) - Україна законодавчо забезпечує громадянам, організаціям та іншим власникам рівні умови захисту права власності. Власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків. Захист права власності здійснюється судом або третейським судом. Стаття 57 передбачає, що якщо в результаті видання акта органом державного управління або місцевим органом державної влади, що не відповідає законові, порушуються права власника та інших осіб щодо володіння, користування чи розпорядження належним їм майном, такий акт визнається недійсним за позовом власника або особи, права якої порушено.
Як зазначено вище, ухвалою Львівської обласної ради народних депутатів Х-ї сесії 1-го демократичного скликання № 236 від 04.06.1992 віднесено до обласної комунальної власності будинки і споруди, в яких розміщені і функціонують обласна Рада народних депутатів та обласна державна адміністрація і їх підрозділи, обласні та регіональні організації, згідно з додатком, відповідно до пункту 58 якого, в перелік будинків і споруд, віднесених до обласної комунальної власності включено адміністративний будинок по вул. Вітовського, 18.
На підставі зазначеної ухвали Львівським обласним державним комунальним бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки 29.10.1998 видано реєстраційне посвідчення від 29.10.1998 за реєстровим номером 214, згідно якого адміністративна будівля за адресою м. Львів, вул. Вітовського, 18 зареєстрована на праві комунальної власності за Фондом комунального майна Львівської обласної державної адміністрації.
25.10.2006 Львівською обласною радою прийнято рішення № 101 про оформлення права спільної власності територіальних громад Львівської області в особі Львівської обласної ради на об'єкти нерухомого майна згідно із додатком.
В подальшому рішенням Львівської обласної ради № 477 від 26.02.2008 було внесено зміни в додаток до рішення № 101 від 25.10.2006 в частині внесення додаткових об'єктів нерухомого майна.
Рішенням Львівської обласної ради № 937 від 30.06.2009 було внесено зміни до рішення № 477 від 26.02.2008 та зокрема доповнено пункт 6 підпунктами 37-43 де відображено приміщення у м. Львові по вул. Вітовського 18.
На підставі даних рішень Львівською обласною радою видано свідоцтво про право власності на приміщення від 06.07.2009 за серією САС № 360363. В свідоцтві вказана підстава видачі - рішення Львівської обласної ради № 477 від 26.02.2008 та рішення № 937 від 30.06.2009.
В обґрунтування своїх позовних вимог Міністерство аграрної політики України посилається на те, що зазначені вище рішення Львівської обласної ради прийняті з порушенням норм чинного законодавства.
За статтею 31 Закону України «Про власність», який діяв на час виникнення спірних правовідносин, до державної власності в Україні належать загальнодержавна (республіканська) власність та власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність).
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про власність»№ 697-ХІІ від 07.02.1991 (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) загальнодержавну (республіканську) власність складають: майно, що забезпечує діяльність Верховної Ради Української PCP та утворюваних нею державних органів; майно Збройних Сил, органів державної безпеки, прикордонних і внутрішніх військ; оборонні обєкти; єдина енергетична система; системи транспорту загального користування, звязку та інформації, що мають загальнодержавне (республіканське) значення; кошти республіканського бюджету; республіканський національний банк, інші державні республіканські банки та їх установи і створювані ними кредитні ресурси; республіканські резервні, страхові та інші фонди; майно вищих і середніх спеціальних навчальних закладів; майно державних підприємств; обєкти соціально-культурної сфери або інше майно, що становить матеріальну основу суверенітету України і забезпечує її економічний та соціальний розвиток.
Як вбачається із оскаржуваної ухвали Львівської обласної ради народних депутатів Х-ї сесії 1-го демократичного скликання № 236 від 04.06.1992, як на підставу віднесення до обласної комунальної власності адміністративного будинку у м. Львові по вул. Вітовського, 18 Львівська обласна рада посилається на постанову Кабінету Міністрів України № 311 від 05.11.1991 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю та власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)».
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)»передбачено, що передача державного майна, яке перебуває у віданні міністерств і відомств України (органів, уповноважених управляти державним майном), до складу комунальної власності здійснюється відповідно до порядку, передбаченого постановою Ради міністрів УРСР (чинною на той час) від 28.04.1980 № 285 «Про порядок передачі підприємств, обєднань, організацій, установ, будинків і споруд».
За приписами підпункту д) пункту 2, підпункту б) пункту 5, абзацу 2 пункту 6 постанови Ради Міністрів УРСР № 285 від 28.04.1980 передача державних підприємств, виробничих, туково-виробничих, виробничо-аграрних, будівельно-монтажних та інших аналогічних об'єднань (комбінатів), а також організацій і установ одними державними органами УРСР іншим державним органам УРСР проводиться з відання одного виконавчого комітету обласної або Київської, Севастопольської міської ради народних депутатів у відання іншого виконавчого комітету обласної або Київської, Севастопольської міської ради народних депутатів; передача будинків і споруд проводиться виконавчими комітетами місцевих Рад народних депутатів міністерствам, державним комітетам і відомствам СРСР і УРСР - за рішенням виконавчих комітетів обласних, Київської, Севастопольської міських Рад народних депутатів, попередньо погоджених з заінтересованими міністерствами, державними комітетами і відомствами СРСР і УPCP; виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів передають і приймають будинки і споруди з дозволу виконавчого комітету обласної, Київської, Севастопольської міських Рад народних депутатів.
Крім того ст. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 передбачено , що Міністерствам і відомствам України, уповноваженим управляти державним майном, слід здійснити до 01 січня 1992 року передачу державного майна , яке перебуває у їх віданні, до комунальної власності згідно з переліком до постанови.
Таким чином, постановою Кабінету міністрів України було визначено обсяг майна та терміни передачі об'єктів, в подальшому відповідні об'єкти були передані до комунальної власності.
Однак, такого рішення про передачу зазначеного будинку до комунальної власності орган управління цим майном - Комітет харчової промисловості України, як правонаступник Мінхарчопрому УРСР, не приймав. Жодних актів прийому - передачі даної будівлі в комунальну власність не підписував балансоутримувач та не погоджував орган уповноважений управляти державним майном. Будинок в оренду не здавався. Його власником є держава, на даний час, в особі Міністерства аграрної політики України.
Крім того, як вбачається із зазначеної постанови Кабінету Міністрів України № 311 від 05.11.1991 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю та власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)»до комунальної власності областей (розділ І переліку) майно проектних та наукових установ не входило до переліків, затверджених цією постановою.
Державне проектно-конструкторське технологічне підприємство «Львівхарчопроект»по вулиці Вітовського, 18 у м. Львові входить до сфери управління Міністерства аграрної політики України.
Адміністративна будівля за вказаною адресою перебуває на балансі ДПКТП «Львівхарчопроект». Будівництво цієї будівлі (інженерного корпусу) було здійснено за рішенням Міністерства харчової промисловості УРСР і з дозволу Ради Міністрів УРСР від 30.07.1966 № 232 - 198 для відділу комплексного проектування Вінницького проектно-конструкторського технологічного інституту (далі - Інститут) Міністерства харчової промисловості України.
У звязку із створенням, шляхом виділення зі складу існуючого на базі Львівського відділу комплексного проектування Інституту, державного проектно-конструкторського технологічного підприємства «Львівхарчопроект», вищевказаний інженерний корпус за адресою Вітовського, 18 передано на баланс ДПКТП «Львівхарчопроект»згідно наказу Вінницького проектно-конструкторського технологічного інституту від 29.10.1992 № 56. Передача з балансу Вінницького проектно-конструкторського технологічного інституту на баланс ДПКТП «Львівхарчопроект»здійснювалась згідно акту від 01.01.1993.
Відповідно до наказу Міністерства № 508 від 27.09.2005, яким частина приміщень передана для функціонування Державної інспекції з карантину рослин по Львівській області, здійснювалась передача приміщень з балансу ДПКТП «Львівхарчопроект»на баланс Державної інспекції з карантину рослин по Львівській області згідно акту від 31.10.2005 та передавального балансу станом на 31.10.2005.
Однак, Львівською обласною радою, всупереч порядку визначеного вищим органом виконавчої влади України, було прийнято ухвалу № 236 від 04.06.1992, а в подальшому також рішення № 937 від 30.06.2009 якими самовільно, без погодження з Міністерством аграрної політики України, з порушенням принципів власності передано з державної до комунальної власності майно - приміщення будинку по вул. Вітовського 18 у м. Львові.
Не заслуговують на увагу суду доводи відповідача, викладені у запереченні на позовну заяву про те, що позивачем не надано належних доказів приналежності спірного майна до державної власності, що, на його думку, є підставою відмови в позові.
Приймаючи оскаржувану ухвалу № 236 від 04.06.1992 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)», якою спірний адміністративний будинок по вул. Вітовського, 18 у м. Львові віднесено до комунальної власності, Львівська обласна рада народних депутатів Х-ї сесії 1-го демократичного скликання сама підтвердила, що спірне нерухоме майно належало до державної власності.
Також спростовуються матеріалами справи твердження відповідача про те, що з прийняттям ухвали № 236 від 04.06.1992 позивач фактично припинив володіння будинком за адресою: м. Львів, вул. Вітовського, 18, а Львівською обласною радою вчинялися дії щодо володіння, користування та розпорядження своїм майном. В обґрунтування своїх доводів відповідач посилається на рішення Львівської обласної ради № 107 від 22.12.1998, яким надавались під заставу будівлі, в тому числі будинок № 18 по вул. Вітовського, який орендувало ДП «Львівхарчопроект».
Як вбачається з матеріалів справи, Міністерством аграрної політики України реалізуються функції власника будинку № 18 по вул. Вітовського у м. Львові. У приміщенні розташоване ДПКТП «Львівхарчопроект», а також наказом Міністерства № 508 від 27.09.2005 (а.с.29-30) частина приміщень передана для функціонування Державної інспекції з карантину рослин по Львівській області, яка також перебуває у віданні Міністерства. У приміщенні проведено ремонтні роботи на суму близько 600 тис. грн., розміщено робочі місця працівників установ, що входять до сфери управління Міністерства.
Також зазначене приміщення постійно перебувало на балансі установ, які підвідомчі Міністерству аграрної політики. Зокрема передача з балансу Вінницького проектно-конструкторського технологічного інституту на баланс ДПКТП «Львівхарчопроект»здійснювалась згідно акту від 01.01.1993. Відповідно до наказу Міністерства № 508 від 27.09.2005, яким частина приміщень передана для функціонування Державної інспекції з карантину рослин по Львівській області, здійснювалась передача приміщень з балансу ДПКТП «Львівхарчопроект»на баланс Державної інспекції з карантину рослин по Львівській області згідно акту від 31.10.2005 та передавального балансу станом на 31.10.2005.
Крім того, спростовуються матеріалами справи доводи відповідача про те, що орендарем спірного приміщення по вул. Вітовського, 18 є ДП «Львівхарчопроект», оскільки як вбачається із поданих позивачем копій договорів орендарем частини приміщення площею 369,4 кв. м. в період 1991-1993 року (на момент прийняття оскаржуваної ухвали № 236 від 04.06.1992) виступав Львівський обласний комітет охорони природи, а орендодавцем Вінницький проектно-конструкторський технологічний інститут.
Жодних документів, які б свідчили про передачу в оренду спірних приміщень Львівською обласною радою, чи передачу нею їх на баланс будь-якій іншій установі управління комунальним майном, відповідач суду не надано.
Рішення Львівської обласної ради № 107 від 22.12.1998, яким нібито надавались під заставу будівлі, в тому числі будинок № 18 по вул. Вітовського (договір застави відсутній), який нібито орендувало ДП «Львівхарчопроект»(договір оренди відсутній) не свідчить про володіння та розпорядження майном Львівською обласною радою.
Отже, наведені обставини свідчать про те, що позивач не припиняв володіти спірним приміщенням починаючи з моменту будівництва та станом на день подачі позову.
Як визначено вимогами ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
У відповідності до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Статтею 393 Цивільного кодексу України передбачено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частина 2 даної статті визначає способи захисту цивільних прав та інтересів : 1) визнання права; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вище наведене, судом встановлено, що Львівська обласна рада прийняла ухвалу від 04.03.1992 № 236, з порушенням вимог законодавства, в частині віднесення до обласної комунальної власності будинку 18 по вулиці Вітовського у місті Львові, а в подальшому рішення № 937 від 30.06.2009, якими порушила права Міністерства аграрної політики України, як органу державної влади, що здійснює повноваження щодо реалізації прав держави як власника вказаної будівлі, повязаних з володінням, користуванням і розпорядженням нею, у межах, визначених законодавством України.
Стосовно заявленого відповідачем клопотання про застосування строку позовної давності до спірних правовідносин з посиланням на ст. 267 Цивільного кодексу України, слід зазначити наступне
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 268 Цивільного кодексу України позовна давність не поширюється на вимогу : власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право.
Враховуючи ті обставини, що предметом даного спору є визнання недійсними актів Львівської обласної ради, в частині віднесення до обласної комунальної власності будинку 18 по вулиці Вітовського у місті Львові, якими порушено права Міністерства аграрної політики України, як органу державної влади, що здійснює повноваження щодо реалізації прав держави як власника вказаної будівлі, повязаних з володінням, користуванням і розпорядженням нею, у межах, визначених законодавством України, на зазначені правовідносини позовна давність не поширюється.
Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути, підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Жодних належних і допустимих доказів підставності віднесення до обласної комунальної власності спірного обєкту нерухомості, відповідач суду не надав, як і не надав доказів в період з 1992 року по даний час володіння, користування та розпорядження спірним майном.
Як вже зазначалося раніше, спірний обєкт нерухомості не включений до Переліку майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)», на підставі якої спірною ухвалою Львівської обласної ради народних депутатів Х-ї сесії 1-го демократичного скликання № 236 від 04.06.1992 адміністративний будинок № 18 по вул. Вітовського у м. Львові передано в комунальну власність області.
Таким чином, позовні вимоги Міністерства аграрної політики України обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 46 Господарського процесуального кодексу України недоплачене позивачем при зверненні до суду з даним позовом державне мито в розмірі 85 (вісімдесят пять) грн. підлягає стягненню з позивача в доход Державного бюджету України.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити повністю.
2. Визнати право власності на адмінбудинок по вул. Вітовського 18 у м. Львові загальною площею 3014,2 кв. м. за Державою України в особі Міністерства аграрної політики України.
3. Визнати частково недійсною ухвалу Львівської обласної ради Х-тої сесії 1-го демократичного скликання № 236 від 04.06.1992 в частині віднесення до комунальної власності будинку по вул. Вітовського 18 у м. Львові.
4. Визнати частково недійсним пункт 58 Переліку будинків і споруд, віднесених до обласної комунальної власності додатку до ухвали Львівської обласної ради народних депутатів Х-ї сесії 1-го демократичного скликання від 04.03.1992 № 236.
5. Визнати частково недійсним рішення Львівської обласної ради XXXIX сесії 5-го демократичного скликання № 937 від 30.06.2009 в частині включення до обєктів для оформлення права власності за Львівською обласною радою на приміщення у м. Львові по вул. Вітовського 18.
6. Стягнути з Львівської обласної ради (79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18) на користь Міністерства аграрної політики України (м. Київ, вул. Хрещатик, 24, код ЄДРПОУ 00011050) 170 (сто сімдесят) грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
7. Стягнути з Міністерства аграрної політики України (м. Київ, вул. Хрещатик, 24, код ЄДРПОУ 00011050) в доход Державного бюджету України 85 (вісімдесят пять) грн. 00 коп. недоплаченого державного мита.
СуддяВ.В. Сівакова Рішення підписано 10.12.2010