Ухвала суду № 12753536, 02.11.2010, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2010
Номер справи
2-а-2942/10/2070
Номер документу
12753536
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2010 р.Справа № 2-а-2942/10/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.

Суддів: Григоров А.М. , Подобайло З.Г.

<за участю секретаря ><Секретар >

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Авенга" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.05.2010р. по справі№2-а-2942/10/2070

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Авенга" <Список ><Текст >

до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >

про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Авенга" в особі ліквідатора Тоцької Катерини Миколаївни, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції, в якому просить суд : визнати протиправними дії посадових осіб Харківської об'єднаної державної податкової інспекції з призначення та проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга"; визнати протиправним та скасувати наказ № 71 від 08.02.2010 Харківської об'єднаної державної податкової інспекції; визнати протиправним та скасувати акт від 10.02.2010 № 23/234-33368836. Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що 08.02.2010р. Харківською ОДПІ видано наказ №71 та направлення №60 на проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга". Під час виїзду працівників Харківської ОДПІ за адресою місцезнаходження ліквідатора ТОВ "Агрофірма "Авенга" Тоцька К.М. була відсутня, про що складено акт від 10.02.2010р. № 23/234-33368836. Вважає, що дії Харківської ОДПІ щодо складання наказу № 71 від 08.02.2010р. та акта № 23/234-33368836 від 10.02.2010р. незаконні, вчинені без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення. Тоцька К.М. повідомляє, що Харківська об'єднана державна податкова інспекція жодного разу не зверталась до неї як до ліквідатора ТОВ "Агрофірма "Авенга" з вимогою надання документів, необхідних для проведення перевірки дотримання боржником вимог податкового та валютного законодавства. Крім того, як повідомила Тоцька К.М. у позовній заяві, Харківська об'єднана державна податкова інспекція не зверталась до суду за дозволом на проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга" відповідно до абз.8 ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”. Ліквідатор не одержував повідомлення про місце, дату і час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга". Зазначає, що як арбітражний керуючий вона по роду своєї діяльності не може постійно знаходитися за адресою: пров.Польовий, 1, кв.4, с.Радгоспне, Харківський район, Харківська область. Про проведення позапланової виїзної перевірки її належним чином не повідомили, тож цілком можливо, що на час прибуття працівників Харківської ОДПІ, вона була відсутня. Ліквідатор ТОВ "Агрофірма "Авенга" вважає, що дії Харківської обєднаної державної податкової інспекції вчинені всупереч критеріям, передбаченим ч.3 ст.2 КАС України, тому їх слід визнати протиправними.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від13 травня 2010року відмовлено у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Авенга" в особі ліквідатора Тоцької Катерини Миколаївни до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Авенга" в особі ліквідатора Тоцької Катерини Миколаївни, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що воно є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від13 травня 2010року, постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Сторони в судове засідання не зявились, були повідомлені належним чином.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно п.2 ч.1 ст.197 КАС України в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача про визнання протиправними дій посадових осіб Харківської об'єднаної державної податкової інспекції з призначення та проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга" та про визнання протиправним та скасування наказу Харківської об'єднаної державної податкової інспекції № 71 від 08.02.2010 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

З матеріалів справи встановлено, що постановою Господарського суду Харківської області від 25.01.2010 у справі №Б-39/187-09 товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Авенга", зареєстроване 25.04.2005 Харківською райдержадміністрацією, код ЄДРПОУ 33368836, визнано банкрутом та було відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором боржника було призначено арбітражного керуючого Тоцьку Катерину Миколаївну.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Авенга" знаходиться на податковому обліку в Харківській обєднаній державній податковій інспекції.

Витягом з бази даних Харківської ОДПІ підтверджується, що відомості про внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи - ТОВ "Агрофірма "Авенга" надійшли до Харківської ОДПІ від державного реєстратора 15.10.2009 року.

На адресу ТОВ "Агрофірма "Авенга" та арбітражного керуючого ТОВ "Агрофірма "Авенга" Тоцької К.М. Харківською ОДПІ були надіслані лист №15479/10/23-418/3399 від 20.10.2009 року та лист №16914/10/23-418/3945 від 18.11.2009 року відповідно з проханням надати всі документи фінансово-господарської діяльності, документи податкового обліку, статистичні звіти, та місце для проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга" з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 по 20.10.2009 року.

Тоцькою К.М. лист Харківської ОДПІ №16914/10/23-418/3945 від 18.11.2009 року отримано 25.11.2009 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення, яка міститься у матеріалах справи.

Харківською ОДПІ 08.12.2009 року видано направлення №779 та наказ №811 про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга" з питання дотримання вимог податкового законодавства терміном 5 робочих днів (з 08.12.2009 року по 14.12.2009 року).

Державними податковими ревізорами-інспекторами Харківської ОДПІ 11.12.2009 року складено акт №142/234/33368836 про відсутність ТОВ "Агрофірма "Авенга" за юридичною адресою: с.Буди, вул.Франка, 8.

Харківською ОДПІ було видано 08.02.2010 року направлення №60 та наказ №71 про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга" з питання дотримання вимог податкового законодавства терміном 5 робочих днів (з 09.02.2010 року по 13.02.2010 року).

Державними податковими ревізорами-інспекторами Харківської ОДПІ було складено акт №23/234-33368836 від 10.02.2010 року про неможливість вручення направлення та копії наказу на перевірку ліквідатору ТОВ "Агрофірма "Авенга" у звязку із відсутністю ліквідатора ТОВ "Агрофірма "Авенга" Тоцької К.М. за місцем проживання (Харківська обл., Харківський район, с.Радгоспне, пров.Польовий, 1, кв.4) під час виїзду о 18 год. 30 хв. 10.02.2010 року.

Харківською ОДПІ 23.03.2010 року на адресу голови ліквідаційної комісії ТОВ "Агрофірма "Авенга" Тоцької К.М. було направлено лист №4946/10/23-418/944 про надання документів фінансово-господарської діяльності зазначеного підприємства (бухгалтерського та податкового обліку, статистичну звітність), відповідно до переліку, за період з 01.01.2007 року по дату надання відповіді для проведення позапланової виїзної перевірки з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. Також відповідач просить повідомити місце проведення перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга".

24.03.2010 року зазначений лист було отримано Тоцькою К.М. особисто, що підтверджується її підписом.

Харківською ОДПІ 23.03.2010 року було видано направлення №165 та наказ №204 про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга" з питання дотримання вимог податкового законодавства терміном 5 робочих днів (з 25.03.2010 року по 31.03.2010 року). Копії направлення та наказу були отримані Тоцькою К.М. 24.03.2010, що підтверджується її підписом.

Державними податковими ревізорами-інспекторами Харківської ОДПІ 25.03.2010 року було складено акт відмови від допуску до перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга" № 54/234-33368836, відповідно до якого голова ліквідаційної комісії Тоцька К.М. відмовилась від допуску працівників Харківської ОДПІ до перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга", пояснивши це тим, що для здійснення позапланової перевірки необхідне відповідне рішення суду.

Державними податковими ревізорами-інспекторами Харківської ОДПІ 25.03.2010 року також було складено акт №55/234/33368836 про ненадання документів для перевірки, згідно з яким жодних документів фінансово-господарської діяльності ТОВ "Агрофірма "Авенга" за період з 01.01.2007 року по 25.03.2010 не надано та місце проведення перевірки не повідомлено.

Також, 25.03.2010 року державними податковими ревізорами-інспекторами Харківської ОДПІ було складено акт №56/234-3368836 про неможливість проведення перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга".

Згідно із п.1 ч.1 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року № 509-XII (зі змінами і доповненнями) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Статтею 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” встановлено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до ч.6 ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:

1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;

5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;

7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;

8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;

9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

В зазначених випадках за змістом ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» питання проведення перевірки може вирішуватися за наказом керівника податкового органу.

Як що підстави проведення перевірки не входять до переліку визначено ст. 11-1, за яких правом призначення перевірки наділений керівник податкового органу, то тоді перевірка проводиться за дозволом суду.

Оскільки в даному випадку перевірка призначена у звязку з банкрутством позивача, то податковий орган діяв в межах повноважень (п. 6 ч. 6 ст.11-1).

Згідно із п.1.6 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27 травня 2008 року № 355, позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу ДПС і проводиться за наявності обставин, визначених у статті 11 Закону України від 4 грудня 1990 року "Про державну податкову службу в Україні" та інших законах України, за рішенням керівника органу ДПС, яке оформляється відповідним наказом.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Згідно із п.8.1 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом ДПА України від 19.02.1998р. №80 в редакції наказу ДПА України від 17.11.1998 №552, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1998р. за №791/3231, (далі - Порядок), з метою оподаткування ліквідацією платника податків є ліквідація платника податків як юридичної особи, внаслідок якої відбувається закриття його рахунків та/або втрата статусу як платника податків відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 8.2 Порядку у зв'язку з проведенням реорганізації чи ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей):

- заяви за формою № 8-ОПП (додаток 8) від платника податків;

- відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про реорганізацію чи ліквідацію юридичної особи;

- відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу;

- судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.

Отже, відповідач був наділений самостійними повноваженнями щодо прийняття рішення про проведення позапланової виїзної перевірки діяльності позивача.

Позапланова виїзна перевірка ТОВ "Агрофірма "Авенга" була призначена після отримання 15.10.2009р. відповідачем від державного реєстратора відомостей з Єдиного державного реєстру про внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи - ТОВ "Агрофірма "Авенга", що визначено п.6 ч.6 ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”як підстава для проведення позапланової виїзної перевірки.

Матеріалами справи спростовуються посилання Тоцької К.М. на те, що Харківська об'єднана державна податкова інспекція жодного разу не зверталась до неї як до ліквідатора ТОВ "Агрофірма "Авенга", з вимогою надання документів, необхідних для проведення перевірки дотримання боржником вимог податкового та валютного законодавства.

Харківською ОДПІ на адресу арбітражного керуючого ТОВ "Агрофірма "Авенга" Тоцької К.М. було направлено лист №16914/10/23-418/3945 від 18.11.2009р. з проханням надати всі документи фінансово-господарської діяльності, документи податкового обліку, статистичні звіти, та місце для проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга" з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007р. по 20.10.2009р. Вказаний лист Харківської ОДПІ був отриманий Тоцькою К.М. 25.11.2009р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.

Твердження позивача про порушення відповідачем вимог п.1.17 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27 травня 2008 року N 355, а саме, незазначення у оскаржуваному наказі Харківської ОДПІ №71 від 08.02.2010 причин зміни термінів проведення перевірки не беруться до уваги, оскільки вказане не спростовує правомірності призначення позапланової виїзної перевірки платника податків - ТОВ "Агрофірма "Авенга" - за наявності підстави, передбаченої законом.

Не містяться у матеріалах справи інші обставини, які б свідчили про протиправність дій посадових осіб Харківської об'єднаної державної податкової інспекції з призначення та проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга".

Таким чином, видаючи наказ №71 від 08.02.2010 року про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга", Харківська ОДПІ керувалась приписами Закону України “Про державну податкову службу в Україні” та положеннями Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом ДПА України від 19.02.1998р. №80 в редакції наказу ДПА України від 17.11.1998р. №552, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1998р. за №791/3231.

Дії посадових осіб Харківської об'єднаної державної податкової інспекції з призначення та проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга" вчинені з дотриманням вимог законодавства, що регулює відповідні правовідносини, ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Накази відповідача про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Агрофірма "Авенга" з питання дотримання вимог податкового законодавства від 08.12.2009р. №811 та від 23.03.2010р. №204, а також дії працівників Харківської ОДПІ, повязані з виконанням цих наказів, позивачем у даній справі не оскаржуються.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову, та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Авенга" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.05.2010р. по справі№2-а-2942/10/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя<підпис >Мельнікова Л.В.

Судді<підпис >

<підпис >Григоров А.М. Подобайло З.Г. <Список ><Текст > <повний текст ><Дата ><р. >