Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 грудня 2010 р. № 2-а- 13578/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Біленського О.О.
при секретарі судового засідання Лишняк І.В.
за участю:
представника позивача Німого О.С.,
представника відповідача не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції у Харківській області
до Приватного підприємства "Стройіндустрія - С"
простягнення заборгованості, - В С Т А Н О В И В:
Харківська об'єднана Державна податкова інспекція Харківської області (далі ХОДПІ у Харківській області) звернулась до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Стройіндустрія-С" (далі ПП "Стройіндустрія - С") про стягнення на користь державного бюджету податкового боргу в сумі 1388911,19 гривень.
ХОДПІ у Харківській області в обґрунтування позовних вимог зазначила, що ПП "Стройіндустрія - С" порушено вимоги п.5.1, п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п.п.7.4.4, п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону "Про податок на додану вартість", п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.п.3 п.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування". Податковий орган здійснив всі заходи по стягненню податкового боргу платника податків, але вони не призвели до погашення податкового боргу. Враховуючи те, що активи платника податків можуть бути стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, ХОДПІ у Харківській області просить задовольнити позов у повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав на підставі фактів, викладених у позовній заяві, та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином. 17.11.2010 року до канцелярії Харківського окружного адміністративно суду засновником ПП "Стройіндустрія - С" було надано заяву про визнання позову у повному обсязі та проханням провести розгляд справи без участі уповноваженого представника відповідача. Суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів без участі представника відповідача.
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, встановив наступне.
ПП "Стройіндустрія - С" зареєстроване Харківською районною державною адміністрацією Харківської області 30.01.2006 року, номер запису про державну реєстрацію 14711020000001391, про що видано відповідне свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.6).
ПП «Стройіндустрія - С»перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України з ідентифікаційним кодом 34056276, що підтверджується копією витягу Головного управління статистики у Харківській області та державного реєстратора Харківської районної державної адміністрації Харківської області (а.с.7-10).
Як вбачається з довідки ХОДПІ у Харківській області №1 від 06.10.2010 року ПП «Стройіндустрія-С»з 01.02.2006 року перебуває на обліку в Харківській об'єднаній державній податковій інспекції в якості платника податків (а.с.11).
Відповідно до довідки ХОДПІ у Харківській області №17872/10/2922 від 07.10.2010 року ПП «Стройіндустрія - С»не має відкритих розрахункових рахунків в установах банків (а.с.12).
ХОДПІ у Харківській області на підставі ч.1 ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року за №509-XІІ з наступними змінами та доповненнями (надалі - Закон України №509-XІІ), згідно направлень №109 від 25.02.2010 року, №138 від 12.03.2010 року та відповідно до плану-графіку проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, фахівцями ХОДПІ у Харківській області проведена планова виїзна перевірка ПП «Стройіндустрія-С»з питання дотримання вимог податкового та іншого законодавства, за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року, про що складено акт 23.03.2010 року за №1001/234/34056276. Перевіркою правильності визначення податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість встановлено завищення валових витрат на суму 2112296,00 грн., внаслідок порушення п.5.1 ст.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємства” від 22 травня 1997 року №287/97ВР з наступними змінами та доповненнями та податкового кредиту у загальному розмірі 422460,00 грн. внаслідок порушення п.п. 7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року №168/97-ВР з наступними змінами та доповненнями. Вказані порушення призвели до заниження податку на прибуток підприємств на загальну суму 528075,00 грн. та податку на додану вартість на загальну суму -22460,00 грн..
Порушення у платника податків виникли у зв'язку з віднесенням до складу валових витрат та до складу податкового кредиту сум по взаємовідносинам ТОВ «Металтехзбут», з яким укладено договір купівлі-продажу №04/11 від 04.11.2008 року на придбання дошок обрізних та комплектів барабанів різних розмірів. Однак, факт постачання товару ТОВ «Металтехзбут»в адресу ПП Стройіндустрія - С»в ході перевірки не підтверджено. Фахівцями ХОДПІ у Харківській області встановлено, що 29.12.2009 року постановою Господарського суду м.Києва ТОВ „Металтехзбут" визнано банкрутом, за місцезнаходженням не знаходиться, основних фондів та транспортних засобів не має, амортизаційні відрахування відсутні, остання звітність надана за вересень 2009 року, протягом 2008-2009 років лічилась 1 працююча особа -директор. ПП «Стройіндустрія - С»під час перевірки не надав відповідним чином оформлені первинні документи, які б підтверджували факт придбання товарів. Перевіркою ХОДПІ у Харківській області зроблено висновок, що витрати ПП «Стройіндустрія-С»по взаємовідносинам з ТОВ "Металтехзбут" були понесені за нікчемними угодами, які в силу ст.215, ст.216 Цивільного Кодексу України не вимагають їх визнання недійсними в судовому порядку та не створюють юридичних наслідків. В зв'язку з тим, що підприємством понесені витрати за нікчемною угодою, яка в силу ст.216 Цивільного Кодексу України не створює юридичних наслідків, то такі суми витрат не є валовими витратами підприємства в розумінні ст.5 п.5.1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємства” від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР з наступними змінами та доповненнями (надалі Закон України №334/94-ВР), якою передбачено, що валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності. 09.04.2010 року.
За наслідками перевірки начальником ХОДПІ у Харківській області прийняті податкові повідомлення-рішення №0000742340/0 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств на суму 758629,80 грн. та №0000732340/0 про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 633690,00 грн. Податкові повідомлення-рішення від 09.04.2010 року №0000742340/0 та №0000732340/0 були оскаржені ПП «Стройіндустрія-С»в порядку, визначеному п.п. 5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ з наступними змінами та доповненнями (далі за текстом Закон України №2181-ІІІ) для оскарження рішень контролюючих органів, шляхом подання скарг до ХОДПІ у Харківській області, ДПА у Харківської області та ДПА України. Скарги ПП «Стройіндустрія-С»залишені без задоволення.
Відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 року №253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 року за №567/5758, ХОДПІ у Харківській області після розгляду скарги платника податків Державною податковою адміністрацією України винесла податкові повідомлення-рішення від 10.09.2010 року №0000742340/3 на суму 758629,80 грн. та №0000732340/3 на суму 633690,00 грн.
Судом встановлено, що станом на 18.10.2010 року внаслідок несплати в установлений законодавством строк узгоджених податкових зобовязань по податковим повідомленням-рішенням від 10.09.2010 року №0000742340/3 на суму 758629,80 грн. та №0000732340/3 на суму 633690,00 грн. з урахуванням часткового погашення за даними карток особового рахунку ПП «Стройіндустрія-С»має податковий борг перед бюджетом в загальному розмірі 1388911,19 гривень (податок на прибуток - 755451,80 грн., податок на додану вартість -633459,39 грн.) (а.с.66-70).
Як вбачається з матеріалів справи, через несплату ПП «Стройіндустрія-С»податкового зобовязання, ХОДПІ у Харківській області 06.10.2010 року було винесено податкову вимогу.
Відповідно до ст.2 Закону України №509-XІІ, завданням органів державної податкової служби, зокрема є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також, неподаткових доходів, установлених законодавством (далі-податки, інші платежі).
Згідно ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року за №509-XІІ з наступними змінами та доповненнями (надалі Закон України №509-XІІ) до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів обов'язкових платежів. Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та інших платежів, а також, перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також, стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і зниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та Іншими законами України.
Згідно із п.п.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ з наступними змінами та доповненнями (далі за текстом Закон України №2181-ІІІ) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим визначених підпунктом 5.2.2 та 5.2.4. у разі розгляду справі по суті та прийняття відповідного рішення.
Приписами абзацу 3 п.п. 5.3.1, 5.3.2, 5.3.3 п.5.3 ст.5 Закону України №2181-ІІІ встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. У випадках апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження. Якщо останній день зазначених у цьому пункті строків припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем кожного з таких строків вважається наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.
Підпунктом 5.4.1. пункту 5.4. ст.5 Закону України №2181-ІІІ визначено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Приписами статей 2, 4, 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 року №1251-XII з наступними змінами та доповненнями (надалі Закон України №1251-XII), встановлений обов'язок платників податків сплачувати податки і збори до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Також згідно п.3 ч.1, ч.4 ст.9 зазначеного закону, платники податків, зборів зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни і це зобовязання припиняється їх сплатою, згідно ч.1 ст.11- платники податків і зборів (обов'язкових платежів) за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть відповідальність відповідно до законів України.
Відповідно до ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутись суб'єкт владних повноважень у випадках встановлених законом.
Згідно з п.11 ст.10 Закону України №509-XІІ органи державної податкової служби подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.
Відповідно до п.3 ст.9 Закону України №1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Вивчивши матеріали справи, враховуючи те, що доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надано, суд встановив, що заборгованість відповідача перед ХОДПІ у Харківській області складає 1388911,19 грн.
Оскільки відповідачем на час розгляду справи сума заборгованості не відшкодована та позовні вимоги визнані відповідачем у повному обсязі, виходячи з заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції у Харківській області до Приватного підприємства "Стройіндустрія - С" про стягнення на користь державного бюджету податкового боргу в сумі 1388911,19 гривень задовольнити.
Cтягнути з Приватного підприємства "Стройіндустрія - С" (вул. Кільцева, 41, сел.Пісочин-2, Харківський район, Харківська область, 62418, код в ЄДРПО 34056276) на користь державного бюджету податковий борг в сумі 1388911.19 грн. (один мільйон триста вісімдесят вісім тисяч девятсот одинадцять гривень 19 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова у повному обсязі виготовлена 06.12.2010 року.
Суддя Біленський О.О.