Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 464/1317/25
Провадження №2/951/141/2025
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
22 травня 2025 року селище Козова
Козівський районний суд Тернопільської області у складі:
головуючого судді Лавренюк О.М.,
за участю секретаря судового засідання Горохівської Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в порядку спрощеного позовного провадження клопотання представника відповідача адвоката Репехи Б.Г. про зупинення провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНПРОМ МАРКЕТ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНПРОМ МАРКЕТ» (далі позивач, ТОВ «ФІНПРОМ МАРКЕТ») звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач) про стягнення заборгованості за договором позики.
Ухвалою судді від 10.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Призначено у справі судове засідання на 01.05.2025 о 12:00 год.
Ухвалою суду від 01.05.2025 відкладено судовий розгляд цивільної справи на 22.05.2025 о 10 год. 00 хв.
05.05.2025 від представника відповідача адвоката Репехи Б.Г. надійшло клопотання про зупинення провадження у справі у зв`язку з перебуванням відповідача на військовій службі в складі Збройних Сил України, на підтвердження чого надано довідку Військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України від 01.05.2025 №08/2732-Г (а.с. 91-92, 93).
06.05.2025 від ТОВ «Фінпром Маркет» надійшли заперечення на клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, в обґрунтування яких зазначено, що надана відповідачем довідка №08/2732-Г від 01.05.2025 не містить інформації про переведення на воєнний стан або залучення до виконання завдань у зоні бойових дій військовою частиною, в якій перебуває відповідач на військовій службі, не надано підтвердження перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан. При цьому, на думку позивача, належним письмовим доказом для зупинення провадження у зв`язку з перебуванням сторони у складі Збройних Сил України, є наказ по особовому складу, виданий у порядку пункту 12 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008. Крім того, звернуто увагу на те, що відповідач доручив представляти його права та інтереси адвокату Репесі Б.Г.
Враховуючи викладене, представник позивача просить відмовити у задоволенні заяви представника відповідача про зупинення провадження у справі (а.с. 98).
У судове засідання 22.05.2025 представник позивача ТОВ «ФІНПРОМ МАРКЕТ» не з`явилася, у заяві від 05.05.2025 та запереченнях на клопотання відповідача про зупинення провадження у справі від 06.05.2025 просила розгляд справи здійснювати без її участі.
У судове засідання 22.05.2025 відповідач ОСОБА_1 не з`явився, представник відповідача адвокат Репеха Б.Г. у судове засідання не з`явився, подав клопотання від 22.05.2025, у якому просить розгляд справи проводити без його участі, клопотання про зупинення провадження підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.
Зважаючи на те, що всі учасники справи в судове засідання не з`явилися, відповідно до частини другої статті 247Цивільного процесуальногокодексу України(даліЦПК України) фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши клопотання представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 251ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 253ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом учинення процесуальних дій під час розгляду справи з визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому її розгляду, та передбачити усунення яких неможливо. Межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи.
Конструкція пункту 2 частини першої статті 251ЦПК України дає підстави для висновку, що визначена ним підстава зупинення провадження пов`язана не із самою обставиною введення воєнного стану, а із фактом перебування сторони у справі у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
При цьому, вказана вище норма має тимчасовий характер, тобто обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. За такої умови підстава для зупинення провадження у справі вичерпується тоді, коли участь сторони у складі Збройних Сил України припиняється. Учасник справи може припинити участь у складі Збройних Сил України ще до припинення воєнного стану, якщо така можливість передбачена законодавством.
Наведене правове регулювання дозволяє дійти висновку, що норма пункту 2 частини першої статті 251ЦПК України може бути застосована судами під час вирішення питання про зупинення провадження у справі у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Схожих висновків у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постанові від 25.07.2024 у справі № 852/2а-2/24.
Верховний Суд звертає увагу на те, що конструкція норми пункту 2 частини першої статті 251ЦПК України носить імперативний характер та покладає на суд саме обов`язок зупинити провадження у справі за цією підставою, при цьому, незалежно від наявності у сторони представника, стадії процесу (підготовче провадження, розгляд справи по суті, апеляційне, касаційне оскарження), ціни позову, виду вимог, що розглядаються у провадженні, чи будь-яких інших чинників.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 19.12.2024 у справі № 484/40/21.
Отже, процесуальний закон пов`язує необхідність зупинення провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Водночас, визначаючи наявність підстав, за яких провадження у справі підлягає обов`язковому зупиненню, суд повинен, зокрема, враховувати, що така підстава зупинення провадження у справі застосовується виключно з метою забезпечення можливості дотримання процесуальних прав учасників процесу, закріплених нормами ЦПК України, зокрема, на безперешкодну участь сторін у судовому процесі, та з метою виконання обов`язку суду щодо повного та об`єктивного дослідження судом всіх обставин справи.
24.01.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.01.2022 №2102-ІХ, введено воєнний стан на всій території України. В подальшому Указами Президента України воєнний стан неодноразово продовжувався та триває на теперішній час.
За приписами пункту 2 зазначеного Указу Президента військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об`єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з`єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України«Про правовийрежим воєнногостану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Згідно зі статтею 1 Закону України«Про ЗбройніСили України» від 06.12.1991 № 1934-XII Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
Відповідно до частини першої статті 1Закону України«Про оборонуУкраїни» від06.12.1991№ 1932-XII військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з`єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Частиною п`ятою статті 12цього Закону визначено, що під час дії воєнного стану до участі у прикритті державного кордону України, ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту на державному кордоні України, міжнародного збройного конфлікту, відсічі збройній агресії проти України відповідними органами військового управління Збройних Сил України залучаються визначені у встановленому порядку прикордонні загони та/або загони морської охорони Державної прикордонної служби України.
Згідно зі статтею 19Закону України«Про Державнуприкордонну службуУкраїни» від03.04.2003№ 661-IV на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань, з-поміж іншого, покладаються: припинення будь-яких спроб незаконної зміни проходження лінії державного кордону України; припинення у взаємодії із Збройними Силами України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, відповідними правоохоронними органами збройних та інших провокацій на державному кордоні України, у тому числі шляхом безпосереднього ведення бойових дій; участь у взаємодії із Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями у ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту на державному кордоні України, міжнародного збройного конфлікту та відсічі збройній агресії проти України шляхом безпосереднього ведення бойових дій; участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України, протимінної діяльності, а також у заходах з відновлення територіальної цілісності у межах міжнародно визнаного державного кордону України; участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану.
Відтак суд констатує, що з огляду на характер та зміст завдань Державної прикордонної служби України, ураховуючи зазначені вище законодавчі приписи, проходження військової служби у відповідних підрозділах Державної прикордонної служби України може слугувати підставою для зупинення провадження у цивільній справі в силу вимог статей 251, 253 ЦПК України.
Як вбачається з довідки Військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України від 01.05.2025 №08/2732-Г, старший солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно проходить військову службу в НОМЕР_2 прикордонному загоні (військова частина НОМЕР_1 ) з 13.08.2022 по теперішній час. З 26.04.2024 по теперішній час приймає безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Харківській області (а.с. 93).
За таких обставин, з огляду на імперативні приписи процесуального законодавства, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у цивільній справі №464/1317/25 за позовом ТОВ «Фінпром Маркет» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України, або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 251, 253, 258, 260, 261, 353, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача адвоката Репехи Б.Г. про зупинення провадження у цивільній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНПРОМ МАРКЕТ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики - задовольнити.
Провадження у цивільній справі №464/1317/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінпром Маркет» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики зупинити до припинення перебування відповідача ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Зобов`язати відповідача ОСОБА_1 в разі усунення обставин, що викликали зупинення провадження у справі, повідомити про це суд для вирішення питання про поновлення провадження у справі.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі в мережі Інтернет на офіційному вебпорталі судової влади в Україні за вебадресою: http://kz.te.court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Головуючий суддя О.М. Лавренюк