Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2010 р.Справа № 2-а-552/10/2070
Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя Філатов Ю.М.,
Суддя Водолажська Н.С., Суддя Тацій Л.В.
при секретарі Букар Х.М.
за участю:
з викликаних та повідомлених осіб в судове засідання ніхто не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від24.06.2010р. по справі№2-а-552/10/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс 08"
до Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській області
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ТОВ «Ресурс 08», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому після уточнення позовних вимог просив скасувати рішення Нововодолазької МДПІ Харківської області № 0000682330 від 15.05.09 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24.06.10 р. по справі № 2-а-552/10/2070 адміністративний позов ТОВ «Ресурс 08»був задоволений в повному обсязі.
Відповідач, Нововодолазька МДПІ Харківської області, не погодився з рішенням суду та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від24.06.10 р. по справі№2-а-552/10/2070 та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального законодавства з підстав, викладених у скарзі.
Позивач письмові заперечення на апеляційну скаргу не подав.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що підставою для прийняття Нововодолазькою МДПІ Харківської області оскаржуваного рішення № 0000682330 від 15.05.09 р. про застосування до ТОВ «Ресурс 08»штрафних (фінансових) санкцій в сумі 722504,04 грн., є акт (довідка) № 3643/20/40/23/36074578 від 14.04.09 р. перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За висновками перевіряючих на АЗС-32, яка належить ТОВ «Ресурс 08», розташованої за адресою: Харківська область, м. Балаклія, вул. Харківська, 2-Б, 14.04.09 р. виявлені порушення вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», повязане з не веденням обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання на суму 361252,02 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що ТОВ “Ресурс 08” веде облік товарних запасів за місцем їх реалізації у порядку, встановленому законодавством, що підтверджено письмовими доказами, а саме: журналом обліку нафтопродуктів, які надійшли на АЗС, змінними звітами АЗС, товарно-транспортними накладними, фіскальними чеками.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає доцільним зауважити, що згідно ст. 6 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) ведеться у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Слід відмітити, що відповідно Положенню (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 246 від 20.10.99 р. і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.99 р. за N 751/4044, яке визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності, розроблена методологія та порядок визнання та первісної оцінки запасів, оцінки запасів на дату балансу та розкриття інформації про запаси в примітках до фінансової звітності. При цьому для цілей бухгалтерського обліку даним стандартом встановлено, що запаси включають: сировину, основні й допоміжні матеріали, комплектуючі вироби та інші матеріальні цінності, що призначені для виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, обслуговування виробництва й адміністративних потреб; незавершене виробництво у вигляді не закінчених обробкою і складанням деталей, вузлів, виробів та незакінчених технологічних процесів. Незавершене виробництво на підприємствах, що виконують роботи та надають послуги, складається з витрат на виконання незакінчених робіт (послуг), щодо яких підприємством ще не визнано доходу; готову продукцію, що виготовлена на підприємстві, призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або іншим нормативно-правовим актом; товари у вигляді матеріальних цінностей, що придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу.
В ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Ні в акті перевірки, ні в подальших документах відповідача не вказано, які саме положення вищенаведених приписів Стандарту № 9 порушені позивачем, як ці порушення виявлені і якими документами первинного бухгалтерського обліку підтверджуються.
Крім того, в п. 10.2.10 Інструкції «Про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України», затвердженої наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України № 281/171/578/155 від 20.05.08 р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.09.08 р. за № 805/15496, передбачено, що на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою № 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою № 17-НП (додаток 14). Тобто, оприбуткуванням нафтопродуктів вважається внесення необхідних записів в журнал обліку надходження нафтопродуктів.
Облік надходження нафтопродуктів на підставі ТТН здійснюється ТОВ "Ресурс-08" у Журналі обліку нафтопродуктів, які надійшли на АЗС-32 (форма №21-НП) (а.с.93 - 102).
Слід зазначити, що ведення підприємством обліку в журналі за формою № 21-НП (затверджена наказом №81/38/101/235/122 від 02.04.98 р. що втратив чинність) не свідчить до неналежного обліку надходження нафтопродуктів, оскільки форма вказаного журналу відповідає формі журналу №13-НП (затверджена наказом N281/171/578/155 від 20.05.08р.).
Положеннями п. 10.3.1.1 Інструкції визначено, що розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1315 від 29.08.02 р. Відпуск нафтопродуктів за готівку, талони, платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою К17-НП.
При цьому, облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою М17-НП (пункт 10.3.1.3 Інструкції).
Відповідно до п. 2.1 акту перевірки, за господарською одиницею ТОВ "Ресурс 08" - АЗС-32, що розташована за адресою Харківська область, м. Балаклія, вул. Харківська, 2, зареєстровано РРО Марія-ЛТ-МТМ, заводський номер ВЗ 5112000627, фіскальний номер 2020000443, реєстраційне посвідчення №2020000443 від 21.10.08 р., взято на облік у ДПІ у Балаклійському районі м. Харкова.
Відповідно наказу ДПА України "Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції" №7 від 21.01.09 р. (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) Марія-ЛТ-МТМ віднесено до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій (АЗС).
Відповідно до наданих позивачем 2-звітів РРО за період з 26.03.09 р. по 14.04.09 р. всі операції із прийняття та відпуску нафтопродуктів проводилися із використанням РРО Марія-ЛТ-МТМ (а.с.45-55).
Порядок обліку нафтопродуктів на АЗС визначено пунктом 16 "Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України", яким передбачено, що матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою №17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи (пункт 16.1).
Матеріалами справи підтверджено, що надходження нафтопродуктів за ТТН було відображено у змінних звітах АЗС (за формою N17-НП) (а.с. 115 -226).
Колегія суддів зазначає, що фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою N17-НП, за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.
В змінному звіті АЗС №32 за 13.04.09 р. відображено залишок нафтопродуктів на кінець зміни на загальну суму 370110,14 грн.: бензин А-80 - літрів 17277,20 за ціною 5,18 грн., бензин А-92 - літрів 17690,20 за ціною 5,58 грн., бензин А-95 - літрів 14697,73 за ціною 5,78 грн., дизельне паливо - літрів 18361,75 за ціною 5,28 грн.
Відповідно до Х-звіту за 14.04.09 р. на АЗС № 32 через РРО проведено розрахункові операції із реалізації нафтопродуктів всього на суму 8858,12 грн., а саме: бензин А-80 у кількості 212,60 літрів на суму 1101,27 грн.; бензин А-92 у кількості 619,02 літрів на суму 2677,21 грн.; бензин А-95 у кількості 463,18 літрів на суму 2677,21 грн., дизельне паливо у кількості 307,86 літрів на суму 1625,50 грн.
Таким чином, наявні на АЗС-32 нафтопродукти на загальну суму 361252,02 грн. були належним чином оприбутковані на момент проведення перевірки.
Крім того, задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції послався на покази свідка ОСОБА_1, яка пояснила, що в ході проведення перевірки оператором ОСОБА_2 надавалися перевіряючим змінні звіти АЗС-32 (за формою №17-НП), щодо Журналу обліку нафтопродуктів, які надійшли на АЗС-32 (форма № 21-НП), а перевіряючі не вимагали його надати до перевірки. Суму залишків нафтопродуктів встановлено на підставі відомостей зазначених у Х-звіті РРО від 14.04.09 р., а у зв'язку з відсутністю на АЗС-32 на час перевірки ТТН, що підтверджують надходження товару, перевіряючими зроблено висновок про порушення позивачем п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до листа ДПА України №28896/7/23-7017/14591 від 25.12.09 р., порушенням установленого порядку ведення обліку нафтопродуктів є встановлення при проведенні перевірки факту не зберігання (відсутності) другого примірника змінного звіту АЗС за формою №17-НП.
Положеннями "Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України", прямо передбачено передачу до бухгалтерської служби всіх первинних документів разом з змінним звітом АЗС, при цьому у матеріально відповідальних осіб АЗС залишається лише другий примірник змінного звіту за формою № 17-НП.
Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції, що з врахуванням того, що на час проведення перевірки посадовим особам були надані змінні звіти АЗС за формою №17-НП, висновок про порушенням позивачем установленого порядку ведення обліку нафтопродуктів є необґрунтованим. Також є необґрунтованими доводи відповідача про те, що в ході проведення перевірки не надано документів, що підтверджують надходження товарів, оскільки згідно вимог п. 16 "Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України", ТТН на отримані нафтопродукти передаються до бухгалтерії підприємства та не підлягають зберіганню на АЗС.
Колегія суддів, погоджуючись з правовим обґрунтуванням висновків суду першої інстанції, вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від24.06.2010 р. по справі№2-а-552/10/2070 прийнята у відповідності з нормами матеріального права, з дотриманням приписів процесуального права, доводи апеляційної скарги цього не спростували, а тому колегія суддів не виявила підстав для її скасування.
Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від24.06.2010р. по справі№2-а-552/10/2070 - залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від24.06.2010р. по справі№2-а-552/10/2070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресурс 08"до Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції в Харківській областіпро скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.
Головуючий Ю.М. Філатов
Судді Н.С. Водолажська
Л.В. Тацій
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 06.12.2010 року.