Справа № 2а-361/2009 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2009 року Олександрівський районний суду Донецької області у складі: головуючого судді - Кулікова В.В. при секретарі - Рєзнік Г. О., за участю представника позивача - ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с Олександрівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області та Головного Управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій Олександрівського районного управління праці та соціального захисту населення неправомірними і стягнення заборгованості з виплати допомоги на оздоровлення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач вказав, що був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, внаслідок чого став інвалідом III категорії, має право на щорічну виплату на оздоровлення в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, як особа, що має право на такі виплати перебуває на обліку в УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації, але у 2008 році недоплачена сума виплат на оздоровлення складає 1815 гривень. Звертався до відповідача з письмовою заявою про виплату, але отримав відмову, яку вважає незаконною, такою що не відповідає ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Просить стягнути з відповідача на його користь грошові кошти на оздоровлення.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала, підтвердивши доводи позовної заяви.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області у судове засідання не з»явився, про час та місце слухання справи належним чином повідомлений, причини неявки суду не відомі, із заперечень вбачається, що позов не визнав і просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що нарахування та виплата грошових коштів на оздоровлення позивачу здійснювалися у відповідності до розмірів та порядку визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Окрім того до УПСЗН надійшло розяснення Міністерства юстиції України від 21 вересня 2005 року № 21-9-9743 в якому чітко вказані норми, якими слід користуватися управлінням для здійснення компенсаційних виплат.
Представник відповідача - Головного Управління Державного казначейства України в Донецькій області у судове засідання не з»явився, про час та місце слухання справи належним чином повідомлений, просить розглянути справу у їх відсутність. Із заперечень вбачається, що позов не визнає і просить відмовити у задоволенні позову.
На підставі пояснень сторін та письмових доказів: заяви до УПСЗН, листа-відмови з УПСЗН, копії паспорту, копії посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, копії посвідчення по інвалідності, копії постанови Донецького окружного адміністративного суда встановлено наступне:
ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, внаслідок чого став інвалідом 3 категорії та перебуває на відповідному обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області і згідно ст. 48 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі трьох мінімальних заробітних плат. Право позивача на щорічну допомогу на оздоровлення відповідачем не оспорюється, тому на підставі ч.3 ст. 72 КАС України не підлягає доказуванню. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати, враховуючи те, що відповідачем взагалі не проводились виплати у 2008 році, розмір мінімальної заробітної плати слід враховувати на грудень 2008 року, а саме 605 гривень.
Таким чином сума не нарахованої та невиплаченої допомоги склала 605 гривень х 3 = 1815 гривень.
Суд не може прийняти до уваги доводи відповідача про те, що фактичний розмір виплат на оздоровлення визначався із встановленого Кабінетом Міністрів розміру з наступних мотивів:
Відповідно до вимог ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Постанови, положення, порядки готуються на підставі законів України, актів чи доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, рішень урядових комітетів, доручень Премєр - міністра, Першого віце - премєр - міністра, віце - премєр - міністрів (пункт 10 розділу VI Тимчасового регламенту Кабінету Міністрів України від 05 червня 2000 року № 915). Таким чином, нормативно - правові акти КМУ повинні відповідати актам вищої юридичної сили.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу у відповідності до п. 2 Указу Президента України "Про Єдиний державний реєстр нормативних актів" від 27 червня 1996 року стосовно преюдиції нормативних актів.
Відповідно до вимог ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст. ст. 21-23 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. У зв»язку з тим що фінансування витрат, пов»язанних з введенням в дію ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, тобто здійснення виплат недоотриманої допомоги повинно проводитись за рахунок Державного бюджету України.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що позов необхідно задовольнити.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 14, 71, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 8 Конституції України, ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_2 недоотриманих коштів на оздоровлення за 2008 рік незаконною.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області (с. Олександрівка Олександрівського району Донецької області вул. Жовтнева, 2; р/р 35212015001486, код ЄДРПОУ 24812369 МФО 834016 УДК в Олександрівському районі) за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Харкова, мешкає уАДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, грошові кошти на оздоровлення за 2008 рік у сумі 1815 (одну тисячу вісімсот п»ятнадцять) гривень.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову надруковано у єдиному екземплярі у нарадчій кімнаті суддею Куліковим В.В.