Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2010 р.Справа № 2-а-547/10/2170 Категорія:2.11.15Головуючий в 1 інстанції: Морська Г.М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого судді Запорожана Д.В.,
судді Яковлева Ю.В,
судді Шеметенко Л.П.
при секретарі Єршовій А.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Херсоні на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2010 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю торговий дім «РЕЙ»до Державної податкової інспекції у м. Херсоні, управління Державного казначейства в Херсонській області про стягнення суми бюджетного відшкодування,
ВСТАНОВИЛА:
ТОВ ТД «РЕЙ»звернулося до суду з позовом до ДПІ у м. Херсоні, УДК в Херсонській області про стягнення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2008 року у сумі 313137 гривень.
Свої позовні вимоги ТОВ ТД «РЕЙ»обґрунтувало протиправністю бездіяльності ДПІ у м. Херсоні щодо надання органу державного казначейства висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2010 року вищенаведений позов задоволено. Стягнуто з держбюджету в особі УДК в Херсонській області на користь позивача суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 313137 гривень.
В апеляційній скарзі ДПІ у м. Херсоні просить скасувати вищенаведену постанову, як таку, що прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права і прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позову у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи постанову суд першої інстанції виходив з того, що у ДПІ у м. Херсоні відсутні підстави для не надання висновку органу державного казначейства із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь позивача.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Судом першої інстанції встановлено наступне.
Позивач декларацією з ПДВ за лютий 2008 року заявив до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (рядок 25.1 декларації) 449093 гривень /а.с. 7/.
4 квітня 2008 року ДПІ у м. Херсоні було здійснено камеральну перевірку вищенаведеної декларації, результати якої відображені в акті № 1186/15-2/32809365 /а.с. 10/.
На підставі вищенаведеного акту перевірки, податковим повідомленням рішенням від 10 квітня 2008 року № 0003051502/0 ДПІ у м. Херсоні зменшило позивачу суму бюджетного відшкодування з ПДВ по вищенаведеній декларації за лютий 2008 року на суму 313137 гривень /а.с. 11/.
Постановою господарського суду Херсонської області від 24 червня 2008 року, яка була залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року (набрала законної сили), вищенаведене податкове повідомлення-рішення було скасовано /а.с. 12-15/.
Відповідно до листа ДПІ у м. Херсоні від 25 січня 2010 року № 1020/10/19-132, на особовому рахунку позивача було поновлено суму у 313137 гривень по декларації за лютий 2008 року згідно вищенаведеного рішення Одеського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до п.п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»вiд 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
Підпунктом 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 вищезазначеного Закону України передбачено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Абзацом «б»п.п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 того ж Закону України передбачено, що якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обовязковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачено, що на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Таким чином, у разі відсутності, у встановленій діючим законодавством формі (дійсне податкове повідомлення-рішення), зауважень до суми бюджетного відшкодування, яка розрахована платником податку, податковий орган зобовязаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а орган державного казначейства надати такому платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку. Окрім того, вищенаведеними нормами встановлена пряма заборона на просту бездіяльність органу ДПС в даному випадку.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги, колегія суддів, вважає не суттєвими та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2010 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю торговий дім «РЕЙ»до Державної податкової інспекції у м. Херсоні, управління Державного казначейства в Херсонській області про стягнення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2008 року у сумі 313137 гривень залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Ухвала у повному обсязі виготовлена та підписана 15.11.2010 року.
Головуючий /Д.В. Запорожан/
Судді /Ю.В. Яковлев/
/С.І. Жук/