Рішення № 12696027, 07.12.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
07.12.2010
Номер справи
10/1937-10
Номер документу
12696027
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" грудня 2010 р.Справа № 10/1937-10 за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький

до Державного підприємства "Хмельницького обласного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Хмельницькоблагроліс" м. Хмельницький

про стягнення 634,52 грн.

Суддя Виноградова В.В.

Представники сторін :

позивача: Сліпчук О.П. - за довіреністю від 16.10.2009р.

відповідача: не з'явився

Суть спору: Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 634,52грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу в результаті несвоєчасного очищення від порубкових залишків після рубки лісу ділянки площею 0,6 га в кв.11 вид .7 пл.2,3 на території Хмельницької філії ДП ХОСЛАП "Хмельницькоблагроліс" та ділянки площею 1,0 га в кв.1 вид.2 пл.8,5 га на території Старокостянтинівської філії, що є порушенням Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою КМУ №555 від 27.07.1995р. В обґрунтування вимог посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (акт перевірки від 13.08.2010р., постанову про притягнення до адміністративної відповідальності від 04.08.2010, постанову про накладення адміністративного стягнення від 03.08.2010р.), ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 1172 Цивільного кодексу України, Санітарні правила в лісах України, затверджені постановою КМУ №555 від 27.07.1995р.

Повноважний представник позивача позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити.

Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов з документальним обґрунтуванням своїх доводів не подав, позовні вимоги не оспорив, причини неявки представника та неподання доказів не пояснив, своїм процесуальним правом не скористався, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе відповідно до ст. 75 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Державного підприємства "Хмельницького обласного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Хмельницькоблагроліс" м. Хмельницький, за результатами якої складено акт перевірки №13.08.2010/07 від 13.08.2010р., в якому зафіксовано, що в кв. 11 вид 7 пл. 2,3 га та в кв. 1 вид.2 пл. 8,5 га при санітарній рубці 2009р. ділянка остовблена, рубка закінчена, пороте ділянки не очищені від порубкових залишків на площі відповідно 0, 60 га та 1,00 га., що є порушення п.п. 42,52 Санітарних правил в лісах України.

Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки та згідно такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, затверджених постановою Кабінету Міністрів України „Про затвердження Санітарних правил в лісах України” від 27.07.1995р. №555 розмір шкоди, заподіяної несвоєчасним очищенням від порубкових залишків ділянки склав відповідно 543, 68 грн. та 90.84 грн., всього 634,52 грн.

За вищевказані порушення постановами №008552 від 04.08.2010р. , б/н від 03.08.2010р. накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 51грн. відповідно на ОСОБА_1. - лісничого Хмельницької філії Державного підприємства "Хмельницького обласного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Хмельницькоблагроліс"м. Хмельницький та ОСОБА_2. лісничого Старокостянтинівської філії Державного підприємства "Хмельницького обласного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Хмельницькоблагроліс".

Згідно з квитанції №37/48 від 06.08.2010р. ОСОБА_1. сплачено штраф в сумі 51 грн.

Позивачем державному підприємству "Хмельницького обласного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Хмельницькоблагроліс" м. Хмельницький були направлені вимоги №4906/03 від 18.08.2010р. та №4907/03 від 18.08.2010р. з вимогою сплатити шкоду заподіяну навколишньому природному середовищу

Оскільки Відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 634,52грн. не сплатив, позивачем подано позов до суду.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:

Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі , затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природнього середовища України від 19.12.2006 N 548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за N 119/13386 " Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі "покладено на Державну екологічну інспекцію.

Згідно з ч.5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі , затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 N 548( із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

У відповідності до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно ст.ст.105,107 Лісового кодексу України Порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

З метою поліпшення охорони і захисту лісів, догляду за лісом Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995р. №555 затверджено Санітарні правила в лісах України. Відповідно до п.п. 42, 42 даних правил очищення місць рубок від порубкових решток здійснюється відповідно до правил відпуску деревини на пні та правил рубок головного користування. В осередках стовбурових шкідників, судинних і некрозно-ракових хвороб порубкові рештки підлягають обов'язковому спалюванню. Під час розробки лісосік, а також проведення інших робіт забороняється пошкодження дерев, що не підлягають рубці, в тому числі за межами лісосік, а також складання біля дерев зрубаних стовбурів, сортиментів, порубкових решток та інших матеріалів.

Пунктом п. 52 Санітарних правил в лісах України встановлено , що за несвоєчасне очищення або з порушенням вимог лісового законодавства місць рубок від порубкових залишків, захаращення просік, доріг, смуг, завширшки 30 метрів, що прилягають до лісосік, - за кожний гектар неочищеної або захаращеної території встановлено стягнення - половина таксової вартості деревини, зрубаної з одного гектара лісосіки (сплата суми стягнення не звільняє лісозаготівельника від проведення очищення місць рубок у визначені терміни).

Частиною 1 ст. 1172 ЦК України передбачено, що юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ними своїх трудових (службових) обов'язків.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт несвоєчасного очищення від порубкових залишків ділянки в вк. 1 вид.2 пл. 8,5 га, кв. 11 вид 7 пл. 2,3га, на полі 1,00га та 0,60 , в результаті чого природному середовищу завдано шкоду в розмірі 634,52грн., розраховану відповідно до постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Санітарних правил в лісах України” від 27.07.1995р. №555, що підтверджується актом перевірки природоохоронного законодавства, постановами про накладення адміністративних стягнень, розрахунками розміру шкоди. Доказів , які б спростовували позовні вимоги суду не подано.

Враховуючи викладене та положення ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 1, 12, 33,44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд-

в и р і ш и в:

Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Державного підприємства "Хмельницького обласного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Хмельницькоблагроліс" м. Хмельницький про стягнення 634,52 грн. шкоди задоволити.

Стягнути з Державного підприємства "Хмельницького обласного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Хмельницькоблагроліс", м. Хмельницький вул. Свободи, 70 ( код 35478680 ) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) для зарахування на р/р 33117331700491, одержувач коштів: УДК у Хмельницькому районі , код класифікації 24062100, код одержувача 23565880, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області 543,68 грн. (п'ятсот сорок три гривні 68 коп.) шкоди заподіяної природному середовищу.

Видати наказ.

Стягнути з Державного підприємства "Хмельницького обласного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Хмельницькоблагроліс", м. Хмельницький вул. Свободи, 70 (код 35478680 ) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) для зарахування на р/р 33112331700429 одержувач коштів: УДК у Старокостянтинівському районі код класифікації 24062100, код одержувача 23565058, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області 90,84грн. (дев'яносто гривень 84коп.) шкоди заподіяної природному середовищу.

Видати наказ.

Стягнути з Державного підприємства "Хмельницького обласного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства "Хмельницькоблагроліс", м. Хмельницький вул. Свободи, 70 ( код 35478680 ) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 102,00грн. (сто дві гривні 00коп.) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002, одержувач УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області, ОКРО 23565225, код бюджетної класифікації доходів 22050003, за символом звітності 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.).

Видати наказ.

Суддя

віддрук 3 прим:1-до справи :2-позивачу; 3-відповідачу: