Рішення № 12693757, 07.12.2010, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
07.12.2010
Номер справи
25/274-10
Номер документу
12693757
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02.12.10р.Справа № 25/274-10 За позовом Заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до Закритого акціонерного товариства "Елста", м. Дніпропетровськ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Чередко А.Є.

Представники:

Від позивача: Лазуренко К.О., дов. № 4/11-469 від 16.12.2009р.

Від відповідача: Уланов В.В., дов. б\н від 31.12.2009р.

За участю: прок. Барчук А.Б. - посв. № 78 від 18.05.2010р.

СУТЬ СПОРУ:

Заступник прокурора звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради з позовом до відповідача про зміну п. 4.1 договору оренди землі від 03.02.2006 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та ЗАТ "Елста", виклавши його в такій редакції: "4.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008 року за № 39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати встановленої Законом України "Про оренду землі".

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідач безпідставно відмовився внести зміни до договору оренди укладеного між сторонами, оскільки зміна умов договору викликана зміною розміру орендної плати за землю, встановленої ст. 21 Закону України „Про оренду землі”, що є підставою для зміни умов договору в судовому порядку згідно з ст. 188 ГК України, ст. 651 ЦК України, ст. 30 Закону України „Про оренду землі”.

Представник Дніпропетровської міської ради позовні вимоги прокурора підтримує у повному обсязі.

Відповідач позов не визнає з тих підстав, що підстави для змін ціни договору оренди відсутні, оскільки Закону України „Про оренду землі” не містить вимоги щодо внесення змін в договори оренди землі в частині розміру орендної плати, які укладалися раніше ніж внесені у зазначений Закон зміни. Згідно ж ст.ст. 632, 651, 652 ЦК України, зміни до умов договору можуть бути внесені у випадках, встановлених законом, який на час пред’явлення позову не існує.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:          

          

Між Дніпропетровською міською радою та ЗАТ «Елста»03.02.2006 року укладено договір оренди земельної ділянки площею 2,0469 га (зареєстрованої в Держаному земельному кадастрі 16.03.06 за номером 040610400286), яка розташована за адресою вул. Героїв Сталінграду, 139-б у м. Дніпропетровську строком на 15 років. Договір посвідчено приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П., реєстровий № 778.

Згідно з п. 4.1 вказаного Договору, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі земельного податку, збільшеного на коефіцієнт 1,3.

Пунктом 4.7. Договору сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається щорічно або у разі: зміни умов господарювання, передбачених юговором, змін у цільовому використанні земельної ділянки, зміни розміру іемельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, зогіршення стану орендованої землі не звини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Законом України від 03.06.08р. № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», а саме було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою, для земель несільськогосподарського призначення, трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”.

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

Згідно ж з ст. 7 Закону України «Про плату за землю», ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Відповідно до прикінцевих положень Закону України № 309-VІ від 03.06.2008 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зазначений Закон набирає чинності з дня його опублікування (04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

З метою приведення договорів оренди земельних ділянок у відповідність до вимог чинного законодавства, Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення за № 39/35 від 06.08.2008р. "Про внесення змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин і приведення деяких рішень міської ради з питань передачі земельних ділянок та діючих договорів оренди у відповідність до вимог чинного законодавства". Так, пунктом 3 цього рішення було встановлено річну орендну плату за користування ділянками у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про оренду землі", незалежно від мети використання.

Дане рішення, на теперішній час, є чинним та обов'язковим до виконання всіма суб’єктами господарювання на території м. Дніпропетровська згідно з ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Отже, розмір орендної плати, що підлягає сплаті за договорами оренди земельних ділянок у м. Дніпропетровську визначено у вищенаведеному рішенні, що також знайшло своє відображення у новій редакції п. 4.1. договору.

На підставі вказаного рішення Дніпропетровської міськради та норм ст. 188 ГК України Земельним управлінням Дніпропетровської міської ради було надіслано відповідачу вимогу від 14.05.2010р. за № 7/5-500 про приведення договору оренди землі до вимог законодавства, яка була отримана останнім 25.05.2010 року. Відповіді відповідача щодо зміни умов договору не надходило та відповідну додаткову угоду не підписано (доказів не надано).

Відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Законом України "Про плату за землю", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є однією із форм плати за землю, включена до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) і в повному обсязі зараховується до місцевих бюджетів.

Підставою для нарахування орендної плати за землю є договір оренди земельної ділянки, який укладається сторонами - орендодавцем та орендарем.

Частиною третьою ст. 6 Цивільного кодексу України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади АР Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору має відповідати цьому акту (ст. 648 Цивільного кодексу України).

Частинами 1, 2 статті 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної виконавчої влади або місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках, і на умовах, встановлених договором або законом.

Як встановлено статтями 759 та 762 ЦК України, законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди), і договором або законом можуть бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Про це зазначено і в ст. 92 Земельного кодексу України.

Статтею 21 Закону України «Про оренду землі»визначено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності). Аналогічну норму щодо розміру, умов і строків внесення орендної плати за землю визначено ст. 19 Закону України «Про плату за землю».

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі", орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі.

Таким чином, слід погодитись з заступником прокурора, що у зв'язку із законодавчою зміною річного розмір орендної плати за землю усі договори оренди землі, повинні відповідати вимогам чинного законодавства, і річний розмір орендної плати за землю не повинен бути меншим, трикратного розміру земельного податку.

Згідно з ст. 30 Закону України „Про оренду землі” та розділу 12 договору, зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ст. 654 ЦК України, зміна умов договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Згідно з п. 3 ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Відповідно до п. 4 ст.188 Господарського кодексу України, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Також, слід зазначити, що умовами договору його сторони встановили не вичерпний перелік підстав для перегляду розміру орендної плати, передбачили, що розмір орендної плати переглядається у випадках, передбачених законом. Оскільки законом змінено розмір мінімальної річної орендної плати, це є підставою для внесення змін до Договору в частині розміру орендної плати, як відповідно до умов договору, так і закону.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги заступника прокурора обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а відповідні заперечення відповідача безпідставними. Судові витрати за розгляд справи слід віднести на відповідача.

З підстав вищенаведеного та керуючись ст.ст. 2, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Змінити п. 4.1 договору оренди землі від 03.02.2006 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та ЗАТ "Елста", виклавши його в такій редакції: "4.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008 року за № 39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати встановленої Законом України "Про оренду землі".

Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Елста" (49700, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 139, код ЄДРПОУ 32835699) 85,00грн. держмита в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, п/р 31118095700005), видати наказ.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Елста" (49700, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 139, код ЄДРПОУ 32835699) 236,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, п/р 31217264700005), видати наказ.

СуддяА.Є. Чередко

03.12.2010р.