Справа № 2-а-2101/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2010 року Приморський районний суд м.Одеси в складі:
головуючого - судді Андрухіва В.В.
при секретарі Василенко М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом Одеської залізниці до Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, треті особи на стороні позивача: Міністерство транспорту та зв’язку України, Комунальне підприємство «Право», Комунальне підприємство «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості» про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії,
Встановив:
Одеська залізниця звернулася до суду з позовом до Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, треті особи на стороні позивача: Міністерство транспорту та зв’язку України, Комунальне підприємство «Право», Комунальне підприємство «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості», в якому просила визнати протиправною бездіяльність Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради в частині: не видання розпорядження про надання адреси згідно довідки №719 від 17.11.2009 про резервування адреси на одноповерхової будівлі вбиральні на 2 очка площею 13,8 кв.м., та двоповерхової будівлі ЕЦ площею 315,7 кв.м., розташованих на залізничній станції Одеса-Західна, провулок Аеропортівський, 4 у м. Одесі, яка належать державі в особі Міністерства транспорту та зв'язку України, перебуває у господарському віданні Одеської залізниці та знаходиться на балансі Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 1 Одеської залізниці; не надсилання Реєстратору - КП "Право" повідомлення про внесення відомостей до Адресного реєстру на зазначений в цьому пункті об'єкт нерухомого майна; зобов'язати відповідача видати розпорядження про надання адреси згідно довідки № 719 від 17.11.2009 про резервування адреси на вищевказаний спірний об’єкт; зобов'язати відповідача надіслати КП "Право" для внесення відомостей про адреси до адресного реєстру повідомлення за формою, встановленою додатком 4 до Положення про Адресний реєстр міста Одеси, затвердженого рішенням виконкому Одеської міської ради від 28.07.2009р. щодо вищевказаного об'єкта. Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що рішенням господарського суду Одеської області по справі № 6/69-09-1981 від 26 червня 2009 року визнано за державою Україна в особі Міністерства транспорту та зв'язку України право державної власності на одноповерхову будівлю вбиральні на 2 очка площею 13,8 кв.м., та двоповерхову будівлю ЕЦ площею 315,7 кв.м., розташованих на залізничній станції Одеса-Західна, провулок Аеропортівський,4 у м. Одесі, що перебувають у господарському віданні Одеської залізниці та знаходяться на балансі Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 1 Одеської залізниці. Зазначене рішення набрало законної сили З метою запобігання будь-яким порушенням своїх прав та охоронюваних законом інтересів, керуючись Положенням про Адресний реєстр міста Одеси, затвердженим рішенням виконкому Одеської міської ради від 28.07.2009р. № 809 з метою здійснення державної реєстрації прав за вищевказаним судовим рішенням, 20 серпня 2009р. Одеська залізниця звернулась до Комунального підприємства «Право» з питання реєстрації та внесення до Адресного реєстру одноповерхової будівлі вбиральні на 2 очка площею 13,8 кв.м., та двоповерхової будівлі ЕЦ площею 315,7 кв.м., розташованих на залізничній станції Одеса-Західна, провулок Аеропортівський,4 у м. Одесі. 17 листопада 2009р. Одеська залізниця отримала довідку № 719 Комунального підприємства "Право", яке є реєстратором Адресного реєстру м. Одеси, про резервування адреси одноповерхової будівлі вбиральні площею 13,8 кв.м., та двоповерхової будівлі ЕЦ площею 315,7 кв.м., на провулок Аеропортівський,2/1 у м. Одесі. Маючи зарезервовані адреси об'єктів нерухомості, які належать Одеській залізниці на праві господарського відання згідно судового рішення, 10.02.2010р. Одеська залізниця звернулась до Малиновської райадміністрації Одеської міської ради для видання розпорядження і отримання повідомлення встановленого зразка щодо надання адреси із додаванням оригіналів довідок КП "Право" та тех. паспортів, а також належно завірених копій карток основних засобів та статутних документів. Відповідно до п.п. 3.4, 3.10, 4.4, 4.5 Положення про Адресний реєстр міста Одеси, затвердженого рішенням виконкому Одеської міської ради від 28.07.2009р. № 809, райадміністрація на підставі довідки про резервування адреси за заявою балансоутримувача об'єкта повинна була видати розпорядження про надання адреси об'єкта протягом 10 робочих днів, а також протягом 3 робочих днів після видання розпорядження про надання адреси надіслати КП "Право" повідомлення встановленого зразка. Проте, перелічених дій відповідач противоправно не виконав до цього часу. Листом від 19.03.2010 № 19.03.2010, незважаючи на наявність судового рішення, що набуло законної сили і яке відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Мінюсту України від 07.02.2005 № 7/5 є підставою для здійснення реєстрації, відповідач почав незаконно вимагати правовстановлюючі документи на об'єкти нерухомості. А листом від 21.04.2010 № 2150/01-20 відповідач, протиправно повідомив Одеську залізницю, що рішення суду не є підставою для державної реєстрації в КП «ОМБТІ та РОН». В свою чергу листом № 3552-11/309 від 22.04.2010 КП "ОМБТІтаРОН" повідомило Одеську залізницю про необхідність надання поштових адрес об'єктам, які підлягають реєстрації на підставі наявних судових рішень, за мети дотримання необхідних ознак і реквізитів реєстраційних документів, не заперечуючи будь-яким чином наявність законних підстав для здійснення реєстрації. Отже, за перелічених обставин, внаслідок бездіяльності відповідача до цього часу Одеська залізниця позбавлена можливості здійснити реєстрацію об'єктів нерухомості, які належать їй на праві господарського відання та перебувають на її балансі.
Представник позивача надав заяву, згідно якої просив розглядати справу у його відсутність, позов підтримав з викладених у ньому підстав та просив задовольнити.
Відповідач та треті особи, повідомлені належним чином до суду не зявилися.
Дослідивши надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню з таких підстав.
Рішенням господарського суду Одеської області по справі № 6/69-09-1981 від 26 червня 2009 року визнано за державою Україна в особі Міністерства транспорту та зв'язку України право державної власності на одноповерхову будівлю вбиральні на 2 очка площею 13,8 кв.м., та двоповерхову будівлю ЕЦ площею 315,7 кв.м., розташованих на залізничній станції Одеса-Західна, провулок Аеропортівський,4 у м. Одесі, що перебувають у господарському віданні Одеської залізниці та знаходяться на балансі Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 1 Одеської залізниці.
Зазначене рішення набрало законної сили
20 серпня 2009р. Одеська залізниця звернулась до Комунального підприємства «Право» з питання реєстрації та внесення до Адресного реєстру одноповерхової будівлі вбиральні на 2 очка площею 13,8 кв.м., та двоповерхової будівлі ЕЦ площею 315,7 кв.м., розташованих на залізничній станції Одеса-Західна, провулок Аеропортівський,4 у м. Одесі.
17 листопада 2009р. Одеська залізниця отримала довідку № 719 Комунального підприємства "Право", яке є реєстратором Адресного реєстру м. Одеси, про резервування адреси одноповерхової будівлі вбиральні площею 13,8 кв.м., та двоповерхової будівлі ЕЦ площею 315,7 кв.м., на провулок 3-й Аеропортівський,2/1 у м. Одесі.
10.02.2010р. Одеська залізниця звернулась до Малиновської райадміністрації Одеської міської ради для видання розпорядження і отримання повідомлення встановленого зразка щодо надання адреси із додаванням оригіналів довідок КП «Право» та технічних паспортів, а також належно завірених копій карток основних засобів та статутних документів.
Відповідно до п.п. 3.4, 3.10, 4.4, 4.5 Положення про Адресний реєстр міста Одеси, затвердженого рішенням виконкому Одеської міської ради від 28.07.2009р. № 809, райадміністрація на підставі довідки про резервування адреси за заявою балансоутримувача об'єкта повинна була видати розпорядження про надання адреси об'єкта протягом 10 робочих днів, а також протягом 3 робочих днів після видання розпорядження про надання адреси надіслати КП «Право» повідомлення встановленого зразка.
Проте, перелічених дій відповідач протиправно не виконав до цього часу.
Листом від 19.03.2010 № 19.03.2010, незважаючи на наявність судового рішення, що набуло законної сили і яке відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Мінюсту України від 07.02.2005 № 7/5 є підставою для здійснення реєстрації, відповідач почав вимагати правовстановлюючі документи на об'єкти нерухомості, а листом від 21.04.2010 № 2150/01-20 відповідач, протиправно повідомив Одеську залізницю, що рішення суду не є підставою для державної реєстрації в КП «ОМБТІ та РОН».
В свою чергу листом № 3552-11/309 від 22.04.2010 КП «ОМБТІтаРОН» повідомило Одеську залізницю про необхідність надання поштових адрес об'єктам, які підлягають реєстрації на підставі наявних судових рішень, за мети дотримання необхідних ознак і реквізитів реєстраційних документів, не заперечуючи будь-яким чином наявність законних підстав для здійснення реєстрації.
Отже, за перелічених обставин, внаслідок бездіяльності відповідача до цього часу Одеська залізниця позбавлена можливості здійснити реєстрацію об'єктів нерухомості, які належать їй на праві господарського відання та перебувають на її балансі.
Частиною 3 ст.136 ГК України визначено, що до захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.
Частиною 2 ст.386 ЦК України, та частиною 3 ст.136 ГК України встановлено, що власник (особа, якій майно належить на праві господарського відання), який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності (господарського відання) іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Відповідно до ст. 20 ГК України кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Ст.ст.15, 16 ЦК України передбачають право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, зокрема шляхом визнання незаконною бездіяльності органа місцевого самоврядування, його посадових і службових осіб.
Відповідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
За таких обставин, суд вважає, позов обґрунтованим та задовольняє в повному обсязі.
Відповідно із п. 3 ст. 94 КАС України судові витрати Одеської залізниці присуджуються їй відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради (п. 1 ст. 94 КАС України).
Керуючись ст.ст.8-11, 71, 159, 160-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Одеської залізниці - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради в частині невидання розпорядження про надання адреси згідно довідки № 719 від 17.11.2009 про резервування адреси на одноповерхової будівлі вбиральні на 2 очка площею 13,8 кв.м., та двоповерхової будівлі ЕЦ площею 315,7 кв.м., розташованих на залізничній станції Одеса-Західна, провулок Аеропортівський, 4 у м. Одесі.
Визнати протиправною бездіяльність Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради в частині не надсилання Реєстратору - КП «Право» повідомлення про внесення відомостей до Адресного реєстру на одноповерхову будівлю вбиральні на 2 очка площею 13,8 кв.м., та двоповерхову будівлю ЕЦ площею 315,7 кв.м., розташованих на залізничній станції Одеса-Західна, провулок Аеропортівський, 4 у м. Одесі
Зобов'язати Малиновську районну адміністрацію Одеської міської ради видати розпорядження про надання адреси згідно довідки № 719 від 17.11.2009 про резервування адреси на одноповерхову будівлю вбиральні на 2 очка площею 13,8 кв.м., та двоповерхову будівлю ЕЦ площею 315,7 кв.м., розташованих на залізничній станції Одеса-Західна, провулок Аеропортівський, 4 у м. Одесі
Зобов'язати Малиновську районну адміністрацію Одеської міської ради надіслати КП «Право» для внесення відомостей про адреси до адресного реєстру повідомлення за формою, встановленою додатком 4 до Положення про Адресний реєстр міста Одеси, затвердженого рішенням виконкому Одеської міської ради від 28.07.2009р. щодо одноповерхової будівлі вбиральні на 2 очка площею 13,8 кв.м., та двоповерхової будівлі ЕЦ площею 315,7 кв.м., розташованих на залізничній станції Одеса-Західна, провулок Аеропортівський, 4 у м. Одесі.
Стягнути з місцевого бюджету Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради на користь Одеської залізниці (65012, м. Одеса вул.. Пантелеймонівська, 19, на р/р 26003000294 в ОФ «ЕкспресБанк», МФО 328801, код ОКПО 01071663) судові витрати у сумі 3 (три) грн.. 40 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 3.12.2010 року.
Суддя: В.В.Андрухів