Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-10459/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Пащенко К.С.
Суддя-доповідач: Собків Я.М.
У Х В А Л А
Іменем України
"18" листопада 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Собківа Я.М.
суддів: Зайцева М.П, Усенка В.Г.,
при секретарі: Владикіні О.Н.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 липня 2010 р. у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Аліко Україна" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
В С Т А Н О В И Л А:
Приватне акціонерне товариство "Аліко Україна" звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 липня 2010 року позов задоволено. Скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002642203/0 від 31.12.2009 та №0002642203/1 від 22.03.2010, прийняті Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що вона не підлягає задоволенню, а постанову суду слід залишити без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 17.12.2009 посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі міста Києва було складено Акт про результати документальної невиїзної перевірки ЗАТ «Американська компанія страхування життя АІГ Життя»з питань нарахування страховиком податку на прибуток від діяльності, іншої, ніж страхова та дотримання вимог іншого законодавства за період з 01.04.2006 по 31.03.2009 №176/22-03/32109907 (далі Акт перевірки), у якому зафіксовано порушення ЗАТ «Аліко АІГ Життя»п. 1 абз.3, абз. 5 Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»внаслідок перевищення встановленого ліміту каси.
31.12.2009 на підставі Акту перевірки було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002642203/0, яким до позивача відповідно до п. 1 абз.3, абз. 5 Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», п. 3 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»було застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2077407,00грн.
За результатами оскарження зазначеного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Шевченківському районі міста Києва рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002642203/0 від 31.12.2009 було залишене без змін, а також винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002642203/1 від 22.03.2010.
Згідно з пп. 2.8 п. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320 (далі Положення про ведення касових операцій в національній валюті України), підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
При цьому, відповідно до змісту ст. 1 Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у разі перевищення субєктами господарювання встановлених лімітів залишку готівки в касах до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Як встановлено Актом перевірки та не заперечувалось представниками сторін під час судового засідання, 12.03.2009 залишок готівки на кінець дня склав 1048703,33 грн. і не був повернений до банківської установи.
Відповідно до пп.пп. 5.2, 5.3 п. 5 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 8), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи. Підприємства, що розпочинають свою діяльність, а також підприємства, діяльність яких була пов'язана виключно з безготівковими розрахунками та які відповідно до встановленого законодавством України порядку отримують право на здійснення додаткового виду діяльності, що передбачає здійснення готівкових розрахунків, на перші три місяці їх роботи ліміт каси встановлюють згідно з прогнозними розрахунками. Установлений з урахуванням прогнозних розрахунків ліміт каси у двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців їх роботи переглядається за фактичними показниками діяльності відповідно до вимог цього Положення. Ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи.
З матеріалів справи видно, що наказом по підприємству № 1-к від 02.03.2009 ліміт каси компанії ЗАТ «Американська компанія страхування життя АІГ Життя»був установлений у розмірі 1050000 грн.
Таким чином, враховуючи, що залишок готівки на кінець дня 12.03.2009 склав 1048703,33 грн., тобто не перевищував ліміт каси, встановлений наказом №1-к від 02.03.2009 у розмірі 1050000, 00 грн., суд приходить до висновку про відсутність у ДПІ у Шевченківському районі міста Києва належних правових підстав для застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених ст. 1 Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно вважав, що були законні підстави для задоволення позовних вимог, а рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002642203/0 від 31.12.2009 та №0002642203/1 від 22.03.2010, прийняті Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва, підлягають скасуванню.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального законодавства, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 ч. 1 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції, не відповідають вимогам законодавства та матеріалам справи.
Керуючись ст.ст. 2,5, 198, 200, 205 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 липня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційну скаргу на ухвалу може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді
Повний текст ухвали виготовлено 23 листопада 2010 року