ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" листопада 2010 р.
16 год.28 хв.Справа № 2-а-14765/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О.,
за участю представників позивача: Саюшкіної Н.І., Гніденко М.Ю., представника відповідача: Шевченко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Приватного підприємства "Скирда", м. Херсон
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні
про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень,
встановив:
Приватне підприємство "Скирда" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 18.11.09 № 0006501502/0 про відмову в наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 1304135 грн. по декларації вересня 2009 року, від 20.10.09 № 0004812301/0 про відмову приватному підприємству "Скирда" у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 1913585 грн. за декларацією серпня 2009 року відповідно до підпункту 7.7.11. пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997. Позивач вважає, що підстав для відмови в наданні бюджетного відшкодування у податкової інспекції не було, оскільки податковою інспекцією невірно визначено суму оподатковуваних поставок за останні 12 календарних місяців, враховані тільки податкові зобов'язання, наведені у рядку 5.1. Декларацій з податку на додану вартість. З посиланням на п. 1.4 статті 1 Закону № 168 позивач вважає, що до оподатковуваних поставок відносяться не тільки поставка товарів, послуг, а й ввезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі імпорту або реімпорту, купівлі товарів, послуг, а тому до обсягів оподатковуваних операцій за останні дванадцять календарних місяців, відображених у податкових деклараціях з ПДВ, повинні включатися показники рядків Декларації з ПДВ - 1 (5.1.), 10.1, 12.1, що складає за останні дванадцять календарних місяців суму, що значно перевищує суму, заявлену до бюджетного відшкодування.
Представники позивача прибули в судове засідання, просять задовольнити позов.
Відповідач - Державна податкова інспекція у м. Херсоні проти позову заперечує, мотивуючи тим, що згідно поданих позивачем декларацій з податку на додану вартість за останні 12 календарних місяців позивач мав обсяги оподатковуваних операцій менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування, тому йому було відмовлено в отриманні суми бюджетного відшкодування на підставі абз. "а" пп. 7.7.11 п. 7.7 ст. 7 Закону про ПДВ.
Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
20 жовтня 2009 року ДПІ у м. Херсоні прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004812301/0 про відмову приватному підприємству "Скирда" у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 1913585 грн. за декларацією серпня 2009 року. Спірне податкове повідомлення-рішення прийнято за висновками акту № 3089/23-2/33726348 від 19.10.09 позапланової виїзної перевірки ПП "Скирда".
18 листопада 2009 року ДПІ у м. Херсоні прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006501502/0 про відмову приватному підприємству "Скирда" у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 1304135 грн. за вересень 2009 року. Спірне податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі акту № 3461/15-2/33726348 від 17.11.2009р.
Як зазначено в податкових повідомленнях-рішеннях № 0006501502/0, 0004812301/0 підставою для відмови у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень, вересень 2009р. є приписи пп. 7.7.11. пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість". Як вважає відповідач, за останні 12 календарних місяців позивач мав обсяги оподатковуваних операцій в сумі меншій, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.
Відповідно до пп. 7.7.2 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 р. № 168/97-ВР платник податку має право на бюджетне відшкодування ПДВ у тому разі, коли за підсумками двох податкових періодів різниця між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту має від'ємне значення. Тобто наявність у податковому періоді від'ємної різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту ще не означає, що саме в цьому періоді виникає право на бюджетне відшкодування. Сума від'ємного значення у такому періоді має включатись у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а за його відсутності до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (пп. 7.7.1 Закону про ПДВ). Якщо у наступному податковому періоді різниця між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту також буде від'ємною, то відповідно до абз. "а" пп. 7.7.2 Закону про ПДВ бюджетному відшкодуванню підлягатиме та частина такого від'ємного значення, що дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Коло платників податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування ПДВ, є обмеженим. Так, відповідно до абз. 2 пп. "а" пп. 7.7.11 п. 7.7 ст. 7 передбачено, що не має права на отримання бюджетного відшкодування особа, яка мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів). Отже, для отримання права на бюджетне відшкодування заявлена до відшкодування сума має бути меншою або дорівнювати обсягу оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців. Для визначення суми оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців відповідачем враховується тільки обсяги поставок товарів (послуг), тобто, суми, які зазначені у рядку 5.1 декларацій з податку на додану вартість.
Згідно з пунктом 1.1 статті 1 Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" під оподатковуваними операціями для цілей цього Закону маються на увазі будь-які операції платників податку, які підлягають оподаткуванню податком на додану вартість. Перелік оподатковуваних операцій визначений пунктом 3.1 статті 3 зазначеного Закону. До цього переліку, зокрема, належать поставки товарів або поставки послуг (підпункт 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість").
Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" поставка товарів - це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу. Не належать до поставки операції з передачі товарів в межах договорів схову (відповідального зберігання), довірчого управління, оперативної оренди (лізингу), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу права власності (користування або розпорядження) на такі товари іншій особі.
Поставка послуг - будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності.
Відповідно до наведеного оподатковувана поставка є різновидом оподатковуваної операції. При цьому ознакою оподатковуваної операції, а отже, і оподатковуваної поставки, є виникнення в результаті її здійснення об'єкта оподаткування податком на додану вартість.
Таким чином, з аналізу наведених законодавчих норм випливає, що під оподатковуваними поставками слід мати на увазі поставку товарів або поставку послуг, в результаті яких у платника податку-постачальника виникає об'єкт оподаткування податком на додану вартість та, відповідно, нараховуються податкові зобов'язання з цього податку.
Ураховуючи викладене, поняттям оподатковуваних поставок не охоплюються операції платника податку з придбання товарів і послуг, у тому числі тих, із яких у покупця виникає право на податковий кредит, а також операції, звільнені від оподаткування або такі, що не є об'єктом оподаткування згідно зі статтями 3 та 5 Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість". Дії податкової інспекції щодо визначення розміру оподатковуваних поставок є правомірними.
За таких обставин суд не бере до уваги здійснення платником податку операцій з придбання товарів чи послуг, а також операцій, що не є об'єктом оподаткування або звільнені від обкладання податком на додану вартість, обсяг імпортованих товарів від нерезидента, як підтвердження наявності у такого платника оподатковуваних поставок.
Крім того, суд вважає, що Закон про ПДВ не містить обмежень щодо можливості часткового відображення відшкодування. При цьому частина залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, включена до складу податкового кредиту поточного звітного періоду (рядок 23 декларації з ПДВ), відображається як залишок від'ємного значення, котрий після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 декларації з ПДВ). Якщо у наступному звітному періоді виконуватимуться вимоги пп. 7.7.11 Закону про ПДВ, платник податку матиме право на відшкодування відповідної суми з бюджету. Отже, у позивача була можливість заявити до відшкодування суму, яка не перевищувала обсягу оподатковуваних операцій за останні дванадцять місяців.
З урахуванням викладеного, податкові повідомлення-рішення прийняті ДПІ у м. Херсоні відповідно до чинного законодавства та в межах компетенції. В задоволенні позову відмовляється. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови суду та повідомлено про дату виготовлення повного тексту постанови суду.
Керуючись ст.ст.94,159-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Відмовити приватному підприємству "Скирда" в задоволенні позову про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень Державної податкової інспекції у м. Херсоні від 18.11.2009 № 0006501502/0 та від 20.10.2009 № 0004812301/0.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29 листопада 2010 р..
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 2.11.1