ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" листопада 2010 р.
11 год.59 хв.Справа № 2-а-1189/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О.,
за участю представника позивача: Осауленко М.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Магазин "Ветеран-2"
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні
про визнання протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Магазин "Ветеран-2" звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні від 05.02.10 № 0001342307 про застосування 3400 грн. штрафних санкцій за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до єдиного державного реєстру. Позивач зазначає, що на час проведення перевірки податковій інспекції були надані всі дозвільні документи для здійснення торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами: ліцензії на право здійснення торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, торговий патент. Довідки про внесення місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до єдиного державного реєстру були отримані із запізненням не з вини позивача, а внаслідок відсутності відповідних бланків у Департаменту акцизного адміністрування ДПА України, за що позивач не повинен нести відповідальність. У зв'язку з чим у податкової інспекції не було підстав для застосування фінансових санкцій. Представник позивача в судовому засіданні просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач (ДПІ у м. Херсоні) судовому засіданні 18.10.2010 заперечував проти задоволення позовних вимог, суду пояснив, що факт виявлених порушень ТОВ "Магазин "Ветеран-2" під час перевірки зафіксовані актом перевірки № 032/21/03/23/22760295 від 20.01.2010, на підставі якого було правомірно винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 0001342307 від 05.02.10 в розмірі 3400 грн. та рішення № 0000762307 про застосування 87 грн. штрафних санкцій. Посадовими особами податкової інспекції на час перевірки було зафіксовано порушення ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме - зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання не внесених до Єдиного реєстру.
Представник відповідача не прибув в судове засідання.
Заслухавши представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
20.01.2010 посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Херсоні головними державними податковими ревізором-інспекторами Лебедь Д.А. та Іщенко І.В. на підставі направлення від 18.01.10 № 36/237, проведено перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Магазин "Ветеран-2" з питань дотримання дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, в приміщенні магазину, розташованому за адресою: вул. Некрасова, 82а, м. Херсон. Перевірка відбулась за участю продавця ОСОБА_4 За результатами перевірки було складено акт перевірки від 20.01.10, який підписано із зауваженням продавця про те, що довідки про зберігання оформлені декілька днів тому, але не отримані, після отримання довідки будуть надані податковій інспекції.
В ході перевірки здійснено розрахункову операцію по придбанню пляшки горілки вартістю 10 грн., розрахунковий документ не видано, виявлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, вивлено зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів без відповідної довідки Єдиного державного реєстру, залишки алкогольних напоїв не перевищує 1700 грн., залишки тютюнових виробів також не перевищують 1700 грн. Таким чином, встановлено порушення пп. 1, 13 ст. 3 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 №265/95-ВР, ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 № 481.
В подальшому позивачем була надані до ДПІ довідка про внесення місяця зберігання тютюнових виробів до Єдиного державного реєстру від 19.01.10 серія АП№ 019382, довідка про внесення алкогольних напоїв від 19.01.10 серія АП № 019518.
За висновками перевірки ДПІ у м. Херсоні прийняла рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні від 05.02.10 № 0001342307 про застосування 3400 грн. штрафних санкцій за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру.
Згідно ст. 15 Закону України № 481 від 19.12.1995 "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі Закон України № 481) передбачено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання затверджено наказом ДПАУ від 28.05.2002 р. № 251. Даний Порядок передбачає, що Єдиний державний реєстр місць зберігання - це перелік місць, що використовуються для зберігання спирту, та приміщень, що використовуються для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, який містить відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників. У разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у порядку, установленому чинним законодавством.
До Єдиного реєстру вносяться: місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; місця зберігання спирту суб'єктів підприємницької діяльності - виробників спирту та алкогольних напоїв; місця зберігання спирту суб'єктів підприємницької діяльності, які отримують спирт для забезпечення виробничих та інших потреб, якщо його кількість перевищує 100 декалітрів на квартал.
Для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання (абз. 6 п. 2.1 Порядку). Довідка видається Департаментом або його регіональним управлінням, до якого була подана заява про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру, уповноваженому представнику заявника (керівнику чи іншій особі за довіреністю) або надсилається рекомендованим листом на адресу заявника. Довідка про внесення місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного реєстру видається протягом семи календарних днів від дати подання заяви.
За діючим на час проведення перевірки та застосування штрафних санкцій законодавством до Єдиного державного реєстру повинні були вноситись місце зберігання тютюнових виробів, які реалізувались в роздрібній торгівлі, а отже, і зберігались у магазині. В попередній редакції Порядку ведення єдиного реєстру місць зберігання, до реєстру вносились тільки місця зберігання тютюнових виробів, відокремлені від роздрібної торгівлі, Але наказом ДПА України від 07.09.09 № 489 були внесені зміни до Порядку, які передбачали, що до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів вносяться всі місяця зберігання цих товарів, в тому числі в роздрібній торгівлі.
Відповідно до наданих позивачем довідок про внесення місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів по вул. Некрасова, 82 а, м. Херсон, до Єдиного державного реєстру від 19.01.10 серія АП № 019382, серія АП № 019518, суд встановив, що на момент перевірки (20.01.10) у товариства з обмеженою відповідальністю магазин "Ветеран-2" були в наявності довідки ЄДР. Тому доводи ДПІ про те, що до 19.01.10 позивачем реалізовувалась та зберігалась алкогольна продукція та тютюнові вироби, є безпідставними та необґрунтованими належними доказами, тобто, є припущенням податкових ревізорів-інспекторів. Ними не було встановлено обсягу такої реалізації та зберігання, період вчинення порушення, не досліджувались ні контрольні стрічки і інші первинні документи. Факти виявлених порушень повинні бути викладені в акті перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів. В акті перевірки від 20.01.10 не зазначено такого порушення, як зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на певну суму за певний період без відповідної довідки.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Згідно ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
ДПІ у м. Херсоні не було доведено обставин, які свідчили б про зберігання позивачем алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, тому прийняте рішення про застосування фінансових санкцій від 05.02.10 № 0001342307 є нечинним.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є такими, що підлягають задоволенню. Витрати по справі відшкодовуються позивачу за рахунок Державного бюджету.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду та повідомлено про дату та час складення постанови в повному обсязі.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 94, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні від 05.02.10 № 0001342307 про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Магазин "Ветеран-2" 3400 грн. штрафних санкцій за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру.
Відшкодувати з Державного бюджету на користь ТОВ "Магазин "Ветеран-2" (м. Херсон, вул. Некрасова, 82-а, код ЄДРПОУ 22760295) витрати по сплаті судового збору в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 листопада 2010 р..
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 2.11.9