Постанова № 12668472, 17.11.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2010
Номер справи
2а-8957/10/1370
Номер документу
12668472
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 листопада 2010 р. № 2а-8957/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді Потабенко В.А.

за участю секретаря судового засідання Дрозда І.С.,

з участю представників:

від прокурора Татарин Ю.Б.,

від позивача не з'явилися,

від відповідача не з'явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом прокурора Сихівського району м. Львова в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Копач-Сервіс" про стягнення податкового боргу,

встановив:

прокурор Сихівського району м. Львова звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі ДПІ в Сихівському районі м. Львова про стягнення до державного бюджету з ТзОВ "Копач-Сервіс" податкової заборгованості в розмірі 2767,25 грн.

В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що відповідач має заборгованість з орендної плати за земельні ділянки на суму 2767.25 грн. (з яких: основний платіж 1188,14 грн., штрафні (фінансові) санкції 349,36 грн., пеня 229,75 грн.) Вказана заборгованість виникла внаслідок несплати самостійно задекларованих платежів згідно декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 рік. На підставі п.п.5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ДПІ в Сихівському районі м. Львова прийняло податкове повідомлення-рішення № 0010351531/0 від 16.10.2008 року, яким застосовано штрафну санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання. Станом на момент подання позову до суду сума заборгованості є узгодженою, але у встановленому законом порядку відповідачем не сплачена, відтак, підлягає примусовому стягненню.

Представник прокурора в судому засіданні позов підтримав, просить його задовольнити.

Представник позивача Дорош А.Б. в судове засідання не зявилася. Подала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності. Позов підтримала, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві. Просить позов задовольнити.

Відповідач повторно не забезпечив участі в судовому засіданні представника, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Відтак, суд вважає за можливе розглядати справу на у відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.

Заслухавши пояснення представника прокурора, дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Копач-Сервіс" зареєстроване 21.10.2005 року за адресою: м. Львів, вул. Карманського, 6 В/44 , код ЄДРПОУ 31442870, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачу згідно самостійно поданої податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2008 рік належало сплатити 8540,90 грн.

Крім того, на підставі акта № 377 від 13.10.2010 року ДПІ в Сихівському районі м. Львова винесено податкове повідомлення-рішення № 0010351531/0 від 16.10.2008 року про застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 179,36 грн., що становить 20 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою.

Крім того, на підставі акта № 152/1531/31442870 від 02.10.2009 року ДПІ в Сихівському районі м. Львова винесено податкове повідомлення-рішення № 0008091531/0 від 05.10.2009 року, яким застосовано до ТзОВ "Копач-Сервіс" штрафну (фінансову) санкцію за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 170,00 грн. за порушення строків подання податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2009 рік.

Згідно п.п. 6.2.1 п. 6.2. ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21 грудня 2000 року, із змінами і доповненнями (надалі Закон № 2181), ДПІ у Сихівському районі м. Львова виставило ТзОВ "Копач-Сервіс" податкові вимоги:

-І податкова вимога № 1/753 від 10.06.2008 року на суму 896,81 грн.;

-ІІ податкова вимога № 2/789 від 14.07.2008 року на суму 812,55 грн.

Як податкові повідомлення-рішення, так і обидві податкові вимоги не були отримані відповідачем, що підтверджено відповідними актами позивача про неможливість вручення податкової вимоги платнику податків та обстеження юридичної (фактичної) адреси платника, та розміщені на дошці податкових оголошень.

Згідно норм Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями, платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законом терміни.

Відповідно до п. 1.3 ст.1 Закону № 2182, податковий борг податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п. 5.2.1 ст. 5 Закону № 2181, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.

Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно з підпунктом 5.4 статті 5 Закону № 2181, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно п.п. 6.2.3 п. 6.2. ст.6 Закону № 2181-ІІІ, у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Відповідно до п.п.16.1.1 п. 16.1 ст.16 Закону № 2181-ІІІ, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобовязання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону № 2181.

Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п. 1.12 ст. 1 Закону № 2181, контролюючий орган державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю і повнотою нарахування податків і зборів (обовязкових платежів) та погашенням податкових зобовязань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.

Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обовязкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.

Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181, активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу.

У будь-яких інших випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обовязковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обовязкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

Усупереч наведеним нормам чинного законодавства, платник податків не вжив жодних заходів для погашення податкового зобовязання.

Згідно довідки позивача від 30.09.2010 року заборгованість відповідача складає 2767,25 грн., з них 1188,14 грн. основний платіж, 349,36 грн. штрафна санкція і 1229,75 грн. пеня.

На даний час сума самостійно задекларованого податкового зобов'язання, штрафних (фінансових) санкцій та пені нарахованої відповідачу, в розмірі 2767,25 грн. є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у термін) і підлягає стягненню в примусовому порядку.

Враховуючи все вищеперераховане, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Копач-Сервіс", код ЄДРПОУ 31442870, що зареєстроване за адресою: 79000, м. Львів, вул. Карманського, 6Б/44, в користь бюджету податковий борг в сумі 2767 (дві тисячі сімсот шістдесят сім) гривень 25 коп.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений 19.10.2010 року.

Суддя Потабенко В.А.