Постанова № 12667887, 18.11.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2010
Номер справи
2а-8447/10/1270
Номер документу
12667887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.12

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 листопада 2010 року Справа № 2а-8447/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Судді Матвєєвої В.В.

при секретарі Сіряцькому А.С.

за участю сторін:

представника позивача:Наумової В.А.

представника відповідача:Шевченка Г.А.

представника третьої особи: Шамкій В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Ровеньки Луганської області до Відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції, третя особа - Державне підприємство "Ровенькиантрацит" про визнання дій незаконними, скасування постанов про зупинення виконавчих проваджень №№22022013, 22018609, 22010310, 22008537, 22030956 від 20.10.2010, суд -

ВСТАНОВИВ:

09 листопада 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Ровеньки Луганської області до Відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції, третя особа - Державне підприємство "Ровенькиантрацит" про визнання дій незаконними, скасування постанов про зупинення виконавчих проваджень №№22022013, 22018609, 22010310, 22008537, 22030956 від 20.10.2010.

Позивач в обґрунтування позову зазначив, що 12.10.2010 заступником начальника відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції в Луганській області Шевченком Г.А. винесено постанови про відкриття виконавчих проваджень №№22022013, 22018609, 22010310, 22008537, 22030956 з примусового виконання виконавчих листів, виданих Луганським окружним адміністративним судом про стягнення заборгованості, недоїмки та пені зі сплати страхових внесків з ДП "Ровенькиантрацит".

20.10.2010 заступником начальника відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції в Луганській області Шевченком Г.А. вищезазначені виконавчі провадження були приєднані до зведеного виконавчого провадження №286717 та у той же самий день були винесені постанови про зупинення виконавчих проваджень у звязку із внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу» від 23.06.2006 № 2711.

Позивач не погоджується з оскаржуваною постановою, оскільки вважає, що вона прийнята в порушення вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» №1105-ХІV від 23.09.1999 та Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу».

Крім того вважає, що дія Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу» поширюється на паливно енергетичні підприємства та субєкти господарської діяльності, перелічені в п. 1.3 ст. 1 наведеного Закону щодо заборгованості, що виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.

Відділення Фонду не відноситься до учасників розрахунків, борг ДП «Ровенькиантрацит» не відноситься до боргу у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу, спірний борг виник внаслідок несплати обовязкових страхових внесків, на які не поширюється податкове законодавство та Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу».

Таким чином, позивач вважає постанову відповідача про зупинення виконавчого провадження незаконною та такою, що підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, надала пояснення аналогічні позовній заяві, просила задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав письмові заперечення на позов, у яких зазначив, що згідно виписки з реєстру від 28.11.2005 ДП «Ровенькиантрацит» включено до реєстру підприємств паливо - енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо - енергетичного комплексу».

Пунктом 15 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено обставини, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Згідно Закону України «Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», строк дії вказаного закону продовжено до 01 січня 2011 року.

Тому оскаржувану постанову вважає законною та просив відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи у судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у задоволені позову.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі виконавчих листів, виданих Луганським окружним адміністративним судом про стягнення заборгованості по страховим внескам з ДП “Ровенькиантрацит” на користь відділення ВД Фонду ССНВ України в м. Ровеньки Луганської області 12.10.2010 заступником начальника відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції Луганської області Шевченком Г.А. були винесені постанови про відкриття виконавчих проваджень №№22022013, 22018609, 22010310, 22008537, 22030956 (а.с.9, 14, 19,24,29).

20.10.2010 заступником начальника відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції в Луганській області Шевченком Г.А. по зазначеним виконавчим провадженням були прийняті постанови про зупинення виконавчих проваджень у звязку із внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу» від 23.06.2006 № 2711 (а.с.11,16,21,27,31).

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі рішення).

Статтею 5 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець зобовязаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.

Згідно статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів:

1) виконавчі листи, що видаються судами, та накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду; 2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справах у випадках, передбачених законом; 3) судові накази; 4) виконавчі написи нотаріусів; 5) посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень цих комісій; 6) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 7) рішення органів державної влади, прийняті з питань володіння і користування культовими будівлями та майном; 8) постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій та накладення штрафу; 9) рішення інших органів державної влади у випадках, якщо за законом їх виконання покладено на державну виконавчу службу; 10) рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".

Згідно статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа:

1) за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення, зазначеного в статті 3 цього Закону; 2) за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) в інших передбачених законом випадках.

Статтею 34 Закону України «Про виконавче провадження» передбачені випадки обовязкового зупинення виконавчого провадження, зокрема, внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Згідно виписки від 30.08.2010 № 482/383, яку надав представник відповідача в судовому засіданні, ДП “Ровенькиантрацит” внесено до реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу та підтверджує участь підприємства у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Згідно статті 36 зазначеного Закону державний виконавець виносить вмотивовану постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених у статтях 34 і 35 цього Закону, яка затверджується начальником відповідного відділу державної виконавчої служби. Постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтею 34 цього Закону, державний виконавець виносить не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Копія постанови надсилається у 3-денний строк сторонам та суду або іншому органу (посадовій особі), які видали виконавчий документ.

Виконавче провадження зупиняється у випадках, передбачених пунктом 15 статті 34, - до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Постанова про зупинення виконавчого провадження може бути оскаржена до суду в 10-денний строк. Строки зупинення виконавчого провадження можуть бути скорочені судом.

Відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (далі Закон № 1058), що набрав чинності з 1 квітня 2004 року, кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на загальнообовязкове пенсійне страхування є страховими внесками, які не відносяться до податків.

У частині 2 статті 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23 червня 2005 року № 2711-ІV (далі Закон № 2711-ІV) передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Пунктом 1.3 статті 1 вказаного Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, субєктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Згідно з пунктом 1.4 статті 1 Закону № 2711-ІV до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана субєктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів. Наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 34 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV "Про виконавче провадження" (далі Закон № 606-ХІV) щодо обовязкового зупинення виконавчого провадження.

Відповідно до положень Закону № 2711-ІV його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та субєкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.

Виходячи із системного аналізу зазначених норм Закону, суд приходить до висновку, що позивач не відноситься до учасників розрахунків, борг відповідача не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу, спірний борг виник унаслідок обовязкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону № 2711-ІV.

У частині 4 статті 18 Закону № 1058-ІV зазначено, що страхові внески не включаються до податків та інших обовязкових платежів, які складають систему оподаткування. Крім цього, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Тобто, виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення, сплати страхових внесків і стягнення за ними заборгованості. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених указаним Законом, або в частині, що йому не суперечить.

З наведеного вбачається, що на стягнення страхових внесків не поширюються вимоги статті 34 Закону № 606-ХІV, а тому дії державного виконавця щодо зупинення виконавчих проваджень є незаконними, а оскаржувані постанови про зупинення виконавчих проваджень, прийняті з підстав внесення державного підприємства до Реєстру підприємств паливно енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно енергетичного комплексу», підлягають скасуванню.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23 червня 2005 року № 2711-ІV, Законом України «Про виконавче провадження», Законом України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-ІV суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Ровеньки Луганської області до Відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції, третя особа - Державне підприємство "Ровенькиантрацит" про визнання дій незаконними, скасування постанов про зупинення виконавчих проваджень від 20.10.2010 №№22022013, 22018609, 22010310, 22008537, 22030956 задовольнити повністю.

Визнати дії відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції в Луганській області щодо винесення постанов про зупинення виконавчих проваджень від 20.10.2010 №№22022013, 22018609, 22010310, 22008537, 22030956 про примусове стягнення з Державного підприємства «Ровенькиантрацит» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Ровеньки Луганської області заборгованості по страховим внескам незаконними.

Скасувати постанови відділу державної виконавчої служби Ровеньківського міського управління юстиції в Луганській області про зупинення виконавчих проваджень від 20.10.2010 №№22022013, 22018609, 22010310, 22008537, 22030956.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено 23 листопада 2010 року.

СуддяВ.В. Матвєєва