Постанова № 12667861, 29.11.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2010
Номер справи
2а-8120/10/1270
Номер документу
12667861
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.19

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 листопада 2010 року Справа № 2а-8120/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Борзаниці С.В.

при секретарі: Гапоновій І.В.

за участю:

представника прокурора: Сайтарли І.М. (посвідчення №972 видане 15.04.2010 року)

представника позивача: Селезньової О.О. (довіреність від 19.04.2010 № 174)

відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська адміністративну справу за позовом заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська» про стягнення штрафних санкцій в розмірі 5100,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

27 жовтня 2010 року заступник прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому посилався на наступне. При проведенні Сєвєродонецьким відділенням інспекції Держенергонагляду у Луганській області перевірки щодо виконання Відокремленим підрозділом «Шахта Новодружеська» Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» вимог припису №02/23-0171/1 від 16.04.2010 (акт перевірки від 16.04.2010) встановлено, що відповідачем не виконані вимоги припису від 16.04.2010 щодо усунення порушень, виявлених у процесі обстеження відповідача у встановлений термін до 01.07.2010, що є правопорушенням в сфері теплопостачання. У звязку з цим, керуючись ст. 31 Закону України «Про теплопостачання», начальником інспекції Держенергонагляду в Луганській області у відношенні Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» була винесена постанова №02/23-0387 від 30.07.10 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України на поточний рахунок казначейства у м. Лисичанськ протягом 15 днів з дня винесення постанови. Постанова про накладення санкцій за порушення законодавства про електроенергетику у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до інспекції Держенергонагляду в Луганській області не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.

У звязку з зазначеним позивач просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму штрафу 5100,00 грн.

Представник прокурора та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив, заперечень проти позову не надав.

Вислухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про теплопостачання» одними із принципів державної політики в у сфері теплопостачання є забезпечення енергетичної безпеки держави, а також встановлення відповідальності суб'єктів теплопостачання за порушення законодавства у сфері теплопостачання. Згідно зі ст.14 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

Судом встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було обстежено ВП «Шахта Новодружеська» Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», за результатами якого відносно відповідача було винесено припис №02/23-0171/1 від 16.04.2010 про зобовязання вжити заходів щодо усунення порушень чинного законодавства. Термін виконання припису до 01.07.2010. (а.с. 9).

У липні 2010 року інспектором Державної інспекції з енергонагляду проведено перевірку виконання Державним підприємством «Донбасантрацит» вимог вищевказаного припису. Згідно Протоколу №02/23-0387 від 22.07.2010 встановлено ухилення від виконання відповідачем вимог припису №02/23-0171/1 від 16.04.2010 (а.с. 7).

На підставі зазначеного протоколу постановою начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Вайнера Володимира Юхимовича від 30.07.2010 №02/23-0387 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про теплопостачання в розмірі 5100,00 грн. (а.с. 5). Копію постанови відповідачу направлено 30.07.2010 (а.с. 6). Дана сума штрафу мала бути сплачена до Державного бюджету України протягом 15 днів з дня прийняття постанови.

Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про теплопостачання» державний нагляд в сфері теплопостачання здійснюють Державні інспекції та інші органи у порядку, встановленому законом. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів відносин у сфері теплопостачання за порушення нормативно-правових актів з питань, що належать до їх компетенції та надавати в межах своїх повноважень приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про теплопостачання», уповноважені органи застосовують до субєктів господарювання юридичних осіб штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Субєкт господарювання повинен сплатити штраф у пятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 15 днів з дня прийняття постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Судом встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про теплопостачання згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, відтак є чинною, але штраф згідно даної постанови до теперішнього часу до бюджету відповідачем не перераховано.

За таких обставин, судом встановлено, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про електроенергетику, а тому з нього підлягає стягненню зазначена сума штрафу.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про електроенергетику», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська» про стягнення штрафних санкцій в розмірі 5100,00 грн. задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта Новодружеська» (93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1 код ЄДРПОУ 32359108) в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100, п/р 31115106700051, МФО 804013, код 24180679, найменування казначейства Держбюджет м. Лисичанськ) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 5100,00 грн. (пять тисяч сто гривень ).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 02 грудня 2010 року.

СуддяС.В. Борзаниця