Рішення № 126372396, 04.04.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2025
Номер справи
380/18914/24
Номер документу
126372396
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2025 рокусправа № 380/18914/24Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з такими вимогами: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2021 року і 01 лютого 2022 року відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідках Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону року від 17 липня 2024 року за вих. № 103 і 104 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 15 березня 2021 року і 01 січня 2022 року, з урахуванням вже виплачених сум; - зобов`язати ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок з 01 квітня 2021 року і 01 лютого 2022 року та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідках Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону року від 17 липня 2024 року за вих. № 103 і 104 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 15 березня 2021 року і 01 січня 2022 року, з урахуванням вже виплачених сум.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач повідомив, що отримує пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-XII (далі Закон № 2262-XII). Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок його пенсії з 01.04.2021 та 01.02.2022 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення від 17.07.2024 року № 103, № 104, виданих Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону та отримав відмову, яку оскаржив до суду шляхом подання цього позову.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію аргументує тим, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видаються органом, з якого особа була звільнена зі служби. Водночас, особам, відрядженим для виконання службових обов`язків до органів державної влади та місцевого самоврядування, довідка про розмір грошового забезпечення видається тим органом, згідно з наказом якого вони відряджалися. Відповідач наголошує на тому, що позивач відряджався до органів прокуратури відповідно до наказу Міністра оборони України, відповідно, обов`язок з видачі довідки про розмір його грошового забезпечення для призначення пенсії покладено на обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, а не на Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері Західного регіону. Вказане, на думку відповідача, унеможливлює перерахунок пенсії позивача на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 17.07.2024 року № 103, № 104.

Позивач подав відповідь на відзив, де проти аргументів відповідача заперечив з посиланням на практику Верховного Суду щодо аналогічних правовідносин.

Суд з`ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та з 16.10.2010 отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ (а.с. 66).

Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Західного регіону у відповідь на звернення позивача надіслала йому довідки інформаційного характеру № 103 та № 104 від 17.07.2024 про розмір грошового забезпечення за посадою «старший помічник військового прокурора Львівського гарнізону Західного регіону України» за відповідною (аналогічною) посадою «прокурор військової прокуратури Львівського гарнізону Західного регіону України» станом на 15.03.2021 та 01.01.2022 (а.с.19, 21-22). В цих довідках вказано, що розмір грошового забезпечення за відповідною посадою обчислено відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 (далі Рішення №6- р/2020), статті 81 Закону № 1697-VII та постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі - Постанова №704)

ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою від 30.07.2024 про перерахунок пенсії на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону № 103 та №104 від 17.07.2024 (а.с. 23-24). Листом ГУ ПФУ у Львівській області від 16.08.2024 повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку його пенсії відповідно до довідки, оскільки після призначення позивачу пенсії Кабінетом Міністрів України рішення про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалися (а.с.25-26).

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права та мотивами їх застосування до спірних правовідносин:

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон № 2262-ХІІ.

Частинами 1 та 2 статті 1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до частини 3 статті 52 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок перерахунку раніше призначених пенсій встановлений у статті 63 Закону №2262-ХІІ. Частинами 1, 2 та 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Отже, Кабінету Міністрів України законом визначено повноваження:

- визначати розміри грошового забезпечення військовослужбовців (востаннє Кабінет Міністрів України приймав таке рішення в 2017 році - Постанову №704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців);

- встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону №2262-ХІІ.

Алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Своєю чергою, пунктом 3 Порядку № 45 унормовано, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45.

При цьому, згідно абзацу 9 пункту 3 та абзацу 6 пункту 5 Порядку № 45 особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.

Особам, які відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.

Аналіз вказаних положень абзацу 9 пункту 3 та абзацу 6 пункту 5 Порядку №45 дозволяє дійти висновку, що для осіб, які були відряджені для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, та були звільнені безпосередньо з посад у цих органах, довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видає той орган, який своїм наказом відрядив таку особу для виконання службових обов`язків. При цьому розмір грошового забезпечення у такому разі встановлюється за аналогічною або відповідною посадою в органі, з якого вони були відряджені. Таким чином, підставою для здійснення органом ПФУ перерахунку пенсії особи на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ є довідка про грошове забезпечення, видана саме тим органом, який уповноважений видавати довідку про розмір грошового забезпечення цієї особи.

Наказом Міністра оборони України від 31.12.2014 № 937 затверджено Інструкцію з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України (далі Інструкція № 937) відповідно до пункту 2.1 якої робота із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється: 1) районними (міськими, районними у містах, об`єднаними районними, об`єднаними міськими) ТЦКСП (територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки) (далі - районні ТЦКСП); 2) обласними ТЦКСП; 3) фінансово-економічним управлінням ІНФОРМАЦІЯ_1 ; 4) військовою частиною НОМЕР_1 у межах, наданих їй Департаментом соціального забезпечення повноважень.

Згідно з пунктом 2.6 Інструкції № 937 на обласні ТЦКСП покладаються, зокрема:

- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;

- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний ТЦКСП складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;

- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами);складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком № 45 (зі змінами).

Відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (зі змінами та доповненнями, далі Закон №1697-VII), що регламентує пенсійне забезпечення працівників прокуратури, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років певної визначеної цим законом вислуги (частина перша). Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії (частина друга).

Оцінюючи аргументи відповідача на обґрунтування відмови здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону №103, № 104 від 17.07.2024 інформаційного характеру про грошове забезпечення прокурора суд керується такими мотивами:

ОСОБА_1 проходив військову службу та наказом командира ВЧ НОМЕР_2 від 15.12.1997 року № 235 відряджений для подальшого проходження військової служби в розпорядження Генерального прокурора України, що підтверджується витягом з послужного списку ОСОБА_1 (а.с. 15-17). Після звільнення з військової служби ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-ХІІ, а не на підставі Закону №1697-VII.

Отже, позивач належить до категорії військовослужбовців, які відряджалися наказом Міністра оборони України для виконання службових обов`язків до органів державної влади, тому підставою для перерахунку розміру його пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, Порядку №45 та Інструкції №937 є довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видана обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, а не державним органом, до якого був відряджений ОСОБА_1 (військова прокуратура Західного регіону України чи її правонаступники).

Щодо покликань позивача на норми Закону України Про прокуратуру щодо розміру посадових окладів прокурорів як підставу для перерахунку розміру його пенсії, то такі є очевидно помилковими. ОСОБА_1 вправі звернутися до ГУ ПФУ у Львівській області про призначення йому пенсії прокурора за вислугу років на підставі статті 86 Закону №1697-VII, і тоді розмір посадового окладу прокурора матиме значення для визначення розміру його пенсійного забезпечення.

Суд не враховує як помилкові покликання позивача на висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 06 червня 2023 року у справі № 580/2450/21, від 15 лютого 2024 року №420/5473/23 та від 19 лютого 2024 року у справі № 300/3496/22, оскільки у цих справах суд не здійснював аналіз положень абзацу 9 пункту 3 та абзацу 6 пункту 5 Порядку № 45. Крім того, правовий статус позивача у цій справі та позивачів у справах № 300/3496/22, № 420/5473/23 та №580/2450/21 не є тотожними з огляду на те, що у згаданих справах позивачі не відряджалися для виконання службових обов`язків до інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.

Підсумовуючи наведені мотиви суд дійшов висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, призначеної на підставі Закону № 2262-ХІІ, на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, а оскаржені дії відповідача визнає законними та обґрунтованими. Тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити з мотивів безпідставності заявлених до ГУ ПФУ у Львівській області позовних вимог.

Враховуючи висновки суду по суті спору, понесені позивачем судові витрати не відшкодовуються та покладаються на нього. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, що підлягають розподілу.

Керуючись ст.ст. 19-20,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович