Єдиний державний реєстр судових рішень
28.09.10 копія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2010 р. Справа № 2а-15157/09/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М. <Текст > при секретаріЛоба Е.Г. за участю: представника позивача Хоміка О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» до Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - ВСТАНОВИВ: 16 листопада 2009 року відкрите акціонерне товариство «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення, винесені Орджонікідзевською обєднаною державною податковою інспекцією на підставі акту перевірки №68/46/1501-00190928 від 27.04.2009 р.: - № 0000251501/0 від 14.05.2009 р., яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю та штрафні санкції на загальну суму 173843,47 грн.; - № 0000251501/1 від 15.06.2009 р., яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю та штрафні санкції на загальну суму 173843,47 грн.; - № 0000521501/2 від 25.08.2009 р., яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю та штрафні санкції на загальну суму 124212,36 грн.;
- № 0000521501/3 від 09.11.2009 р., яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю та штрафні санкції на загальну суму 124212,36 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що податкові повідомлення-рішення № 0000251501/0 від 14.05.2009 р., № 0000251501/1 від 15.06.2009 р., № 0000251501/2 від 25.08.2009 р., № 0000251501/3 від 09.11.2009 р. є протиправними та незаконними, оскільки вони винесені на підставі висновків акту перевірки №68/46/1501-00190928 від 27.04.2009 р. В акті перевірки №68/46/1501-00190928 від 27.04.2009 р. відповідач зазначив, що в порушення Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, який затверджений постановою КМУ №783 від 12.05.2000 року, позивач розрахував річний розмір орендної плати на 2009 рік без урахування необхідного проведення щорічної індексації суми орендної плати. Таким чином, перевіркою податкової звітності встановлено, що ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» занизило податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у поданих податкових деклараціях на 158039,52 грн. Позивач не погоджується з висновками акту, оскільки на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель» листами №70/28/01 від 28.01.09 р. та №70/122/01 від 12.03.09 р. позивач звертався до власника земель Орджонікідзевської міської ради з проханням надіслати на адресу ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» додаткові угоди до 116 договорів оренди землі, враховуючи проведену індексацію нормативної грошової оцінки землі за 2008 рік у розмірі 1,152. Таким чином, ВАТ «Орджонікідзевське гірничо-збагачувальний комбінат» вжило заходів з метою дотримання вимог про індексацію орендної плати, але не мало підстав для сплати проіндексованої орендної плати до моменту підписання додаткових угод до договорів оренди землі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову та пояснив, що наявність в договорах укладених ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» та виконкомом Орджонікідзевської міської ради положень про перегляд розміру орендної плати у разі зміни індексу інфляції не суперечить вимогам ст. 23 Закону України «Про плату за землю» та Порядку №783, оскільки згідно цих положень платник орендної плати за землю зобов'язаний самостійно обчислювати суму такої плати і щороку індексувати нормативну грошову оцінку земель станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт індексації відповідно до Порядку №783.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Орджонікідзевською обєднаною державною податковою інспекцією проведено невиїзну документальну перевірку податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 рік від 10.03.09 р. №638 та №639 ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат», за результатами якої складено акт №68/46/1501-00190928 від 27.04.2009 р.
В акті перевірки зазначено, що в порушення вимог пункту 1 Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою КМУ від 12.05.2000 №783, ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» визначено розмір орендної плати за землю на 2009 рік без урахування коефіцієнта індексації орендної плати за землю за 2008 рік. ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" подано 30 січня 2009 р. до Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 рік. Внаслідок порушення вимог пункту 1 Порядку №783, в зазначеній податковій декларації платником податку занижено податкове зобов'язання по орендній платі за землю на 2009 рік у розмірі 509468,91 рік.
16 лютого 2009 р. ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» розірвано договори оренди по трьом земельним ділянкам (загальна площа 0.495 га). У зв'язку з зазначеним фактом 10 березня 2009 р. платником податків подано до Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції звітну нову (уточнюючу) податкову декларацію по орендній платі за землю на 2009 рік. Внаслідок порушення ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» вимог пункту 1 Порядку №783, в зазначеній податковій декларації платником податків занижено податкове зобов'язання по орендній платі за землю на 2009 рік у розмірі 407873,99 грн. (в тому числі за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2009р. у розмірі 125778,86 грн.).
20 лютого 2009 р. ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» укладено з Орджонікідзевською міською радою договори оренди по двадцяти трьом земельним ділянкам. 10 березня 2009 р. платником податків подано до Орджонікідзевської обєднаної державної податкової інспекції податкову декларацію по орендній платі за землю на 2009 рік (вхідний № 639) по двадцяти трьом земельним ділянкам. Внаслідок порушення вимог пункту 1 Порядку №783, у зазначеній податковій декларації платником податків занижено податкове зобов'язання по орендній платі за землю на 2009 рік у розмірі 251981,89 грн. (в тому числі за період з 01.02.2009 р. по 31.03.2009р. у розмірі 32260,66 грн.).
На підставі перевірки за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2009 р. Орджонікідзевською обєднаною державною податковою інспекцією донараховано ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» орендну плату за землю у сумі 158 039,52 грн. та застосовано штрафні санкції - у сумі 15 803,95 грн. з посиланням на підпункт «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2, підпункт 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181-ІІІ та прийнято податкове повідомлення - рішення від 14.03.2009 р. №0000251501/0.
За результатами розгляду первинної скарги зазначене податкове повідомлення- рішення залишено без змін та прийнято податкове повідомлення - рішення від 15.06.2009 р. №0000251501/1.
За результатами розгляду скарги Державна податкова адміністрація у Дніпропетровській області скасувала податкові повідомлення-рішення від 14 травня 2009 року №0000251501/0 та від 15 червня 2009 року №0000251501/1 в частині 65757, 38 грн. орендної плати за землю та збільшила на 16126, 27 грн. штрафні санкції.
На підставі чого відповідач виніс податкове повідомлення-рішення №0000521501/2 від 25.08.2009 року на загальну суму 124 212,36 гривень, із яких основний платіж - 92 282,14 гривень та штрафні санкції - 31 930,22 гривень. За результатами розгляду повторної скарги Державна податкова адміністрація України залишила податкове повідомлення-рішення №0000521501/2 від 25.08.2009 року без змін. У звязку з цим відповідач виніс податкове повідомлення-рішення №0000521501/3 від 09.11.2009 р. на таку ж суму.
При вирішенні спору по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог статті 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначаються залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про плату за землю", підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Згідно ст. 5 Закону України "Про плату за землю", суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Статтею 14 зазначеного Закону передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня, і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно п. 2 Порядку подання податкового розрахунку земельного податку, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 26.10.2001 року № 434, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.11.2001 року за № 963/6154, розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру станом на 01 січня поточного року і щороку подається власниками землі та/або землекористувачами до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 01 лютого поточного року.
Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до статті 23 Закону України "Про плату за землю" грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 21 Закону України '"Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
На виконання статті 14 Закону України "Про оренду землі" постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220 (зі змінами та доповненнями) затверджено Типову форму договору оренди землі, пунктом 13 якої визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 рику № 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель" Державний комітет України із земельних ресурсів листом віл 9 січня 2009 року № 14-22-6/87 повідомив Раду Міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, головні управління земельних ресурсів в областях, містах Києві і Севастополі про те. що грошова оцінка земель населених пунктів, яка проведена за вихідними даними станом на 01.04.96 р. та грошова оцінка сільськогосподарських угідь, яка проведена станом на 01.07.95 р., підлягає індексації станом на 01.01.2009 на коефіцієнт 3,022, який визначається - виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 1996 рік 1,703, за 1997 рік - 1,059, за 1998 рік 1,006, за 1999 рік -1,127, за 2000 рік 1,182, за 2001 рік - 1,02, за 2005 рік -1,035, за 2007 рік 1,028 та за 2008 рік -1,152. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалась.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно з підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Суд не приймає посилання позивача на те, що додаткові угоди до договорів оренди землі між орендодавцем - Орджонікідзевською міською радою та орендарем - ВАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат", з визначенням нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок, не були підписані з початку 2009 року, так як відповідно до копій вищевказаних додаткових угод, що знаходяться в матеріалах справи, додаткові угоди датовані 12 січня 2009 року.
Приймаючи рішення по справі, суд враховує, що відповідно до вимог вищевказаного законодавства відповідальність за правильність нарахування та своєчасність сплати орендної плати за земельні ділянки покладається на позивача, а також той факт, що на час розгляду справи позивачем самостійно сплачено до бюджету основний борг, визначений оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями.
Таким чином, оскаржувані податкові повідомлення - рішення винесені відповідачем на підставі діючого законодавства та в межах повноважень, наданих відповідачу.
У звязку з цим суд не вбачає законних підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 122, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складений 28 вересня 2010 року.
Суддя (підпис)
З оригіналом згідно.
< Список >
СуддяВ.М. Олійник
< суддя учасник колегії >
< ПІБ Судді >
В.М. Олійник