Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22.11.10р.Справа № 2/264-09(32/203-08) За позовом Прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Оржонікідзевської міської ради, м.Орджонікідзе
до Відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Дніпрообленерго", м.Дніпропетровськ
про стягнення 350 078, 91 грн. збитків, завданих користуванням земельною ділянкою.
Суддя Боділовська М.М.
Представники:
За участю прокурора Киричок О.В., посвідчення №112 від 12 липня 2010р..
Від Позивача: Акуленко Є.О., довіреність № 12/4-23 від 11.01.2010р.
Від Відповідача: Присяжнюк Л.П., довіреність від 06.05.2010 року.
СУТЬ СПОРУ:
Розглядається позов Прокурора Дніпропетровської області в особі Орджонікідзевської міської ради, м.Орджонікідзе до Відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Дніпрообленерго", м.Дніпропетровськ про стягнення 350 078,91 грн.
Позивач підтримує позовні вимоги.
Відповідач позов не визнає з підстав, викладених у запереченні до позову.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення, відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд-
ВСТАНОВИВ:
19.11.2008 року прокурор м.Орджонікідзе в інтересах держави в особі Орджонікідзевської міської ради звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" 350 078,91 грн. збитків, завданих використанням земельної ділянки площею 42 298,00 кв.м. без належно оформлених правовстановлюючих документів, розмір яких було визначено відповідно до ст.157 Земельного кодексу України, Постанови КМ України від 19.04.1993 року № 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам".
Відповідач проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що користується земельними ділянками на підставі договору оренди на право тимчасового користування землею від 02.08.1999 року зі строком дії до 02.08.2009 року та сплачує земельний податок, у тому числі й у спірний період з 01.01.2007 року по 01.10.2009 року.
21.05.2009 року рішенням господарського суду Дніпропетровської області відмовлено в задоволенні позовних вимог. Під час розгляду справи місцевим господарським судом призначено комплексну судову експертизу, проведення якої доручено Дніпропетровському НДІСЕ, яким не було надано висновків з поставлених питань.
28.07.2009 року постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду рішення місцевого суду залишено без змін. Суд виходив з того, що постанови КМУ № 284 від 19.04.1993 року, № 963 від 25.07.2007 року не передбачають стягнення збитків за фактичне використання земельних ділянок.
Вищий господарський суд України визнав, що рішення не відповідають вимогам ст.84 ГПК України, ухвалені у порушення ст.43 Господарського процесуального кодексу України, при неповно установлених фактичних обставинах справи; звернув увагу на те, що судами не з"ясовано, на якій підставі Відповідач займає (проти чого останній фактично не заперечував) спірні земельні ділянки та споруди, що знаходяться на них, чи всі ділянки знаходяться під спорудами, та яким чином повинен сплачувати плату; не надано належної правової оцінки договору від 02.08.1999 року та не з"ясовано, чи є він достатньою правовою підставою для зайняття Відповідачем зазначеної земельної ділянки, з урахуванням тверджень міськради про необхідність укладення договору оренди та перерахування орендної плати, внаслідок несплати якої протягом спірного періоду Позивачу спричинено збитки на суму, визначену відповідно до ст.157 Земельного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам".
Як вбачається із змісту позовної заяви, в ході перевірки прокуратурою виявлено, що, відповідно до рішення Орджонікідзевської міськради від 26.12.1997 року, міська рада передала міськвиконкому повноваження з надання земельних ділянок у користування з обов"язковим затвердженням на сесії міськради.
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно ч.1 ст.13 Конституції України земля є об"єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України. Ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Ст.2 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що використання землі в Українї є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Обов"язок вносити плату за землю передбачено і ст.1 Закону України "Про оренду землі", згідно якої оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч.2 ст.152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач має право вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов"язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків.
Необхідною умовою укладення договору на право тимчасового користування землею, що перебуває у державній або комунальній власності, є наявність відповідного рішення міської ради, до виключної компетенції якої належить розпорядження землями територіальної громади міста.
Від ВАТ "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" та Нікопольських електричних мереж в період з 22.12.1998 року (дати держреєстрації Відповідача) до 03.09.2003 року не надходило клопотань до Орджонікідзевської міськради стосовно надання в користування земельних ділянок або затвердження відповідних договорів; Орджонікідзевська міська рада не приймала рішень про затвердження відповідних рішень виконавчого комітету або договорів (угод) укладених міським головою.
На час розгляду справи, Відповідачем не надані докази укладення договору оренди земельної ділянки, що свідчить про фактичне користування землею під об"єктами енергетики.
В листі від 18.12.2008 року № 2555, Відповідач повідомив Позивачу, що очікує пакет технічної документації по інвентаризації земельних ділянок під об"єктами електромереж, необхідної для укладання договору оренди землі, а також послався на сплату за землю у вигляді земельного податку, в зв"язку з чим вважає безпідставними вимоги Позивача стосовно оплати за фактичне використання земельних ділянок.
У відповідності до ст.13 Закону України "Про плату за землю", підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності - договір оренди земельної ділянки.
Відповідачем не надана технічна землевпорядна документація, акти прийому-передачі землі, межові знаки, докази звернення до Орджонікідзевської міськради із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою.
Згідно довідок, наданих Орджонікідзевською міськрадою Дніпропетровської області, не затверджувалась та не розглядалась технічна документація із землеустрою земельних ділянок, які використовуються ВАТ "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" або НЕМ ВАТ "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго"; за період з 01.01.1995 року міськрадою не передавались в користування Відповідача земельні ділянки, акти прийому-передачі земельних ділянок сторонами не узгоджувались та не завірялись, межі в натурі земельних ділянок не встановлювались; Орджонікідзевською міськрадою або виконавчим комітетом міськради Відповідач не обліковувався і не обліковується як землекористувач на підставі договору на право землекористування.
Згідно довідки Відділу держкомзему технічна документація від Відповідача на розгляд та погодження не надходила; Відділ не має інформації стосовно затвердження договору № 99 від 02.08.99 року про тимчасове користування землею; актів встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) працівники відділу Держкомзему не погоджували.
Фактичне користування земельною ділянкою можливе після встановлення її меж в натурі (на місцевості).
Відповідно до чинного законодавства міська рада, як суб"єкт права на землі комунальної власності, використовує земельні ділянки шляхом передачі їх в оренду з метою отримання орендної плати.
Згідно ст.2 Закону України "Про плату за землю", ст.206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, яка визначається залежно від грошової оцінки землі.
Фактичне використання земельної ділянки Відповідачем позбавило міську раду, як власника землі, права на отримання від цієї земельної ділянки доходу в розмірі орендної плати.
Згідно приписів ст.22 ч.2 ЦК України, збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено.
Згідно приписів ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 року № 963-ІУ самовільне зайняття земельних ділянок - це дії особи, які свідчать про використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі, до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
При складенні розрахунку суми збитків Позивачем застосовано ставку річної орендної плати за користування земельними ділянками суб"єктами господарювання у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка затверджена рішенням Орджонікідзевської міської ради № 1 від 28.03.08р. та № 15 від 28.02.07 року " Про затвердження Порядку нарахування орендної плати за користування земельними ділянками".
Рішенням виконкому Орджонікідзевської міськради Дніпропетровської області № 44/2 від 26.02.09р. затверджені матеріали засідання комісії від 20.02.09р. по визначенню розмірів збитків, заподіяних власнику землі - територіальній громаді м.Орджонікідзе та затверджено акт з розрахунком визначення розміру збитків.
Дії комісії та органу місцевого самоврядування Відповідачем у судовому порядку не оскаржувались.
Згідно приписів ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов"язковими до виконання на відповідній території.
Суд вважає, що Відповідач ухиляється від укладання Договору оренди земельних ділянок з Позивачем, оскільки сплата земельного податку згідно довідок про нормативну грошову оцінку, що видаються відділом земельних ресурсів м.Орджонікідзе, значно менша, ніж орендна плата.
ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" засноване відповідно до наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 18.08.95 року № 160 шляхом перетворення державного енергопостачального підприємства.
Відповідно до ч.3 ст.415 ЦК України особа, до якої перейшло право власності на будівлі, набуває право користування земельною ділянкою на тих же умовах і в тому ж обсязі, що й попередній власник.
Розмір збитків, заподіяних власникам землі, визначаються комісіями, створеними відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землеекористувачам, в зв"язку з чим Позивач розрахував збитки з урахуванням положень постанови КМУ № 284 від 19.04.93 р., які становлять 350 078,91 грн.
Згідно положень наведених норм права Позивач на підставі встановлених обставин справи набув право на відшкодування спричинених йому збитків у формі неодержаного доходу від орендної плати, в зв"язку з чим позов підлягає задоволенню.
На Відповідача належить віднести судові витрати.
Керуючись викладеним. ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачалдьна компанія "Дніпрообленерго" (49107, Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, Бабушкінський район, Запорізьке шосе, 22, ідентифікаційний код 23359034, свідоцтво про державну реєстрацію № АОО 764168) до місцевого бюджету Орджонікідзевської міської ради (р/р 35418097001549 банк ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЗКПО 04052212, 53300, м.Орджонікідзе, вул.Калініна,48) 350 078,91 грн. (триста п"ятдесят тисяч сімдесят вісім грн. 91 коп.) збитків, завданих використанням земельної ділянки.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (49107, Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, Бабушкінський район, Запорізьке шосе, 22, ідентифікаційний код 23359034, свідоцтво про державну реєстрацію № АОО 764168):
- в доход Державного бюджету України в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; рахунок № 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) 3500,79 грн. (три тисячі п"ятсот грн. 79 коп.) державного мита.
- в доход Державного бюджету в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області р/р 31217264700005, КБКД 22050003, МФО 805012 ЄДРПОУ 24246786 оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах) 236 грн. 00 коп. (двісті тридцять шість грн.. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
СуддяМ.М. Боділовська Повне рішення підписано 29.11.2010 року.