Єдиний державний реєстр судових рішень
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/538/25
Провадження № 3/348/240/25
20 березня 2025 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Валігурський Г.Ю. розглянувши матеріали, які надійшли з Надвірнянського районноговідділу поліції Головногоуправління Національноїполіції вІвано-Франківськійобласті про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1ст.130Кодексу Українипро адміністративніправопорушення(КУпАП), відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 28.02.2025 о 23:00 у м. Надвірна, по вул. Соборна керував транспортнимзасобом «VIPER SUPER CORRADO»,реєстраційний номер НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп`яніння.Огляд настан сп`янінняу встановленомузаконом порядку проводився із застосуванням приладу газоаналізатора «Drаger», тест № 4911, результат огляду 1,67 проміле. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.9«а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306(даліпо текстуПДР).
Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП як керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп`яніння.
Для розглядусправи ОСОБА_1 не прибув,однак подавзаяву пророзгляд справибез йогоучасті,у якійвказав,що винуу вчиненнівказаного правопорушеннявизнає тарозкаюється увчиненому.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи заяву ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі, а також, що ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, вважаю за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останнього.
Вина ОСОБА_1 згідно матеріалів справи про адміністративне правопорушення доведена наступними дослідженими та перевіреними судом доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушеннясерії ЕПР1 №259142 від 28.02.2025, у якому викладені дата та час (28.02.2025 о 23:00), місце (м.Надвірна, вул. Соборна) та обставини (керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння) вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення. Так, встановлено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку за допомогою газоаналізатора «Drager», результат тесту 1,67 проміле;
- актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів,згідно якого огляд ОСОБА_1 проведений у зв`язку з виявленими ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, не чітка вимова, за допомогою приладу «Drдger Alcotest» №6810. Проба позитивна 1,67 проміле. З результатом тесту ОСОБА_1 погодився, про що свідчить його підпис;
- чек-тестом алкотестера «DrдgerAlcotest6810» №4911 від 28.02.2025, яким встановлено ступінь алкогольного сп`яніння, а саме: 1,67 проміле, і який містить підпис ОСОБА_1 ;
- письмовимипоясненнями ОСОБА_1 від 28.02.2025року, в яких він зазначив, що 28.02.2025 року близько 21:00 год. він випив 2 літри пива, після чого керував транспортнимзасобом скутером марки «VIPER". Зазначає, що їхав в м. Надвірна щоб забрати свого друга, де був зупинений працівниками поліції за порушення Правил дорожнього руху. Поліцейськими запропоновано йому пройти огляд на стан сп`яніння за допомогою приладу «Драгер» на місці зупинки, на що він погодився. Результат огляду становив 1,67 проміле;
- відео-файлом з нагрудного відео-реєстратора поліцейського, з якого вбачається, що поліцейськими було зупинено транспортнийзасіб марки «VIPER SUPER CORRADO»,реєстраційний номер НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_1 . При спілкуванні з поліцейським, ОСОБА_1 повідомив, що 2 години тому випив 2 л. пива. Поліцейськими запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння за допомогою приладу «Драгер» на місці зупинки, на що ОСОБА_1 погодився. У присутності ОСОБА_1 поліцейський провів калібрування приладу Драгер, після чого провів огляд. Результат огляду 1,67 проміле, з яким ОСОБА_1 погодився та заперечень не висловлював.
Оцінюючи наведені докази, судом врахуванню підлягають наступні норми діючого законодавства.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Так, ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Згідно ст. 252 КУпАПорган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог п. 2.9 «а»Правил дорожнього рухуУкраїни водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За правилами ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я (ч. 3 ст. 266 КУпАП).
Дії поліцейських регламентовані нормамиНаказу МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», відповідно до п. 2 розділу І якого огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. До ознак алкогольного сп`яніння віднесено: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 розділу І Інструкції). За наявності ознак, передбачених п. 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп`яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Пунктом 7 Розділу ІІ «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735, передбачено, що установлення стану алкогольного сп`яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Відповідно до п. 4 розділу Х наказу Міністерства внутрішніх справ №1395 від 07.11.2015 «Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів.Акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп`яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп`яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що огляд ОСОБА_1 на визначення стану алкогольного сп`яніння проведено з дотриманням встановленої процедури, а результати огляду мали цифровий показник більше 0,2 проміле, про що свідчить сукупність досліджених судом доказів, підстав ставити під сумнів які немає, а тому останні доводять факт інкримінованих ОСОБА_1 протиправних дій.
З урахуванням викладеного та правил, визначених ч. 2ст. 33 КУпАП, приходжу до висновку про необхідність застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу, що відповідає санкції ч. 1ст. 130 КУпАП.
Згідно з п. 1.10. Розділу 1 ПДР водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі;
Матеріали справи не містять відомостей про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія. З постанови серії ЕНА №4171488 від 28.02.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП, оскільки останній керував транспортнимзасобом «VIPER SUPER CORRADO»,реєстраційний номер НОМЕР_2 не маючи права керувати таким транспортним засобом.
Отже, в розумінні ПДР він не є водієм, а тому до нього не може бути застосовано позбавлення права керування транспортними засобами.
Відповідно дост. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно доп.8ч.1ст.5Закону України"Просудовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім`ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи.
Згідно посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни серії НОМЕР_3 від 12.04.2024 року, виданого Управлінням соціального захисту населення Надвірнянської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи, в якому зазначено, що пред`явник цього посвідчення має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни осіб з інвалідністю внаслідок війни.
З урахуванням вкзаних обставин ОСОБА_1 від сплати судового збору звільнений.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 23,33,40-1, 130,250-252,280,283,284 КУпАП, суддя
п о с т а н о в и в:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп. на користь держави (отримувач: IВАНО-ФРАНКIВСЬКА ОБЛАСТЬ/М.IВАНО-ФРАНКIВСЬК, ОтримувачГУК в Iв.-Франк.об/Iв.-Фран.о/21081300, Код отримувача (ЄДРПОУ)37951998, Банк отримувачаКазначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (стандарт IBAN)UA148999980313070149000009001, Код класифікації доходів бюджету21081300, протокол про адміністративне правопорушення ЕПР1 №259142 від 28.02.2025).
Роз`яснити ОСОБА_1 , що згідно ст. 307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення в Івано-Франківський апеляційний суд через Надвірнянський районний суд.
Постанова підлягає пред`явленню до виконання протягом трьох місяців з дня набрання законної сили.
Суддя Валігурський Г.Ю.