ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
03 листопада 2010 року 16:54 № 2а-10941/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Баранова Д.О. за участю секретаря судового засідання Наумець О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Стор Фуд Дистрибюшн»
доДержавної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва
про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ТзОВ «Стор Фуд Дистрибюшн»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ДПІ у Дніпровському районі м. Києва про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що при проведенні перевірки відповідачем було порушено вимоги податкового законодавства щодо порядку її проведення. Також, покликається, що відповідач дійшов помилкового висновку щодо порушення порядку ведення касових операцій у національній валюті, оскільки видаткові касові ордери оформлені у відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідач позов не визнав та в запереченні зазначив, що при проведенні перевірки господарської одиниці було встановлено перевищення ліміту залишку готівки, тому до позивача застосовано штрафні санкції у двократному розмірі суми виявленої понадлімітної готівки за кожен день.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до направлень №1244 та №1245 від 14.10.2009р. працівниками Броварської ОДПІ 15.10.2009р. було проведено планову перевірку ТзОВ «Стара Фортеця ЛТД»(нова назва ТзОВ «Стор Фуд Дистрибюшн») за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій про що складено Акт 0570/26/53/23-36405099 від 27.10.2009р. Перевірка проводилась на господарській одиниці магазину-складу ТзОВ «Стара Фортеця ЛТД»розташованого за адресою: вул. Кутузова, 127, м. Бровари. Київська область.
В акті зазначено, що вибірковою перевіркою первинних бухгалтерських документів встановлено факт видачі готівки з каси яка не підтверджена підписом одержувача (видатковий касовий ордер №2 від 21.09.2009р. на суму 48156,83 грн., видача готівки в якому не підтверджена підписом одержувача). Перевіркою встановлено перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі у сумі 48086,83 грн.
За результатами перевірки ДПІ у Дніпровському районі м. Києва прийнято рішення №0005482340 від 09.11.2009р. про застосування до ТзОВ «Стара Фортеця ЛТД»штрафних (фінансових) санкцій у сумі 96173,66 грн. за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі.
ТзОВ «Стара Фортеця ЛТД»оскаржило зазначене рішення в адміністративному порядку, проте рішеннями ДПА у м. Києві №151/7/25-214 від 14.01.2010р. та ДПА України №2154/7/250-415 від 07.02.2010р. скарги залишені без задоволення.
Відповідно до п.2.7 постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»№637 від 15.12.2004р. (далі Положення) передбачено, що виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.
Згідно з п.2.8 Положення підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Пунктом 3.4 зазначеного Положення передбачено, що видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.
У разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагав пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень словами, копійок цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа. Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (пункт 3.5 Положення).
У разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки (пункт 7.24 Положення).
Наказом директора ТзОВ «Стара фортеця ЛТД» від 01.04.2009р. встановлено ліміт каси на підприємстві у розмірі 170 грн.
Залишок готівки на кінець дня згідно касової книги за 21.09.2009р. становив 100 грн.
Судом встановлено, що згідно ордеру №2 від 21.09.2009р. сума готівки виданої з каси складає 48156,83 грн., проте на вказаному ордері, який був наявний на час проведення перевірки, відсутній підпис особи-одержувача.
Перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі складає 48086,83 грн. (48156,83+100,0 грн.-170,0 грн.).
Позивач не зміг спростувати належними доказами зазначені обставини.
Відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» із змінами та доповненнями, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
За таких підстав застосування штрафних санкцій, відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»в розмірі 96173,66 грн. (48156,83 грн. х 2) вважає правомірним.
Покликання позивача щодо порушення порядку проведення перевірки не беруться до уваги, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
Проведення перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів, не відноситься до порядку передбаченого ч. 4 ст. 11 цього Закону, оскільки предмет перевірки не є податковим платежем, а тому дана перевірка проводилась на підставі ч. 7 ст. 112 вищезазначеного Закону здійснено контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно п.п. 3.1 та п.п. 3.2 п. З Наказу ДПА України №355 від 27.05.2008р. «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок платників податків", де встановлено, що перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових осіб органів ДПС за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку. Відповідно до вище викладеного наказу було видано направлення №1244 та №1245 від 14.10.2010р.
Не беруться до уваги доводи позивача про неотримання акту перевірки, оскільки перевірка проведена в присутності начальника відділу Паршикова О.Ю., який з актом перевірки ознайомлений, від підпису та отримання акта перевірки відмовився, акт відмови від підпису матеріалів перевірки від 15 жовтня 2009 року №000307 складено на місці перевірки, відповідно до п.п. 4.7 п. 4 Наказу Державної податкової адміністрації України №327 від 10.08.2005р. «Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства", де зазначено, що у разі відмови посадових осіб суб'єкта господарювання, що перевірений, від підписання акта перевірки службовими особами органу державної податкової служби складається акт довільної форми, що засвідчує факт такої відмови.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, про необґрунтованість позовних вимог, а тому в позові слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.О. Баранов