ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.11.10 Справа№ 16/138(2010)
Господарський суд Львівської області у складі судді С.В.Іванчук, при секретарі Шереметі О.П. розглянувши матеріали справи за позовом: Львівського комунального підприємства „Львівводоканал”, м. Львів
До відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Іскра”, м. Львів
Про стягнення заборгованості
Представники сторін:
Від позивача – Коваль Р.П.- представник
Від відповідача –Скиба Я.І.- представник
Права та обов’язки сторін передбачені ст.ст. 20 , 22 ГПК України роз’яснено, заяв про відвід судді не поступало, за клопотанням присутніх представників технічна фіксація судового процесу не проводилася.
Суть спору: Позовні вимоги заявлено Львівським комунальним підприємством „Львівводоканал”, м. Львів до Відкритого акціонерного товариства „Іскра”, м. Львів про стягнення 154744,50грн. додаткової плати за скид вод з понаднормативними забрудненнями.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 13.10.10р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду .У зв»язку із неявкою повноважного представника відповідача , з метою повного всебічного та об»єктивного вивчення усіх обставин справи розгляд справи відкладався ухвалами суду від 26.10.2010р. та 09.11.10р.
Представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, вимоги ухвал суду виконали та надали суду витребувані документи, подали суду додаткові пояснення до позовної заяви (вх..№20953 від 28.10.10. та № 20954 від 28.10.10р.) Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Представниками позивача було проведено відбір контрольних вибіркових проб стічних вод відповідача - акт про відбір № 3250. На підставі досліджень відібраної проби скинута відповідачем стічна вода містить забруднення, що перевищують відповідні ДК. Позивач вказує на те, що відповідачем порушено вимоги ст.ст. 10, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Державних Правил, Місцевих Правил і умов Договору, оскільки не здійснено технічних та інших заходів для запобігання понадлімітному забрудненню стічних вод, що скидаються у каналізацію м Львова. У відповідності до вимог п. п. 4.2.2.4, 8.4.3, 9 Місцевих Правил і п. п. 2.1.1, 2.2.1, 2.2.7, 3.6 Договору - Підприємства - порушники сплачують додаткову плату за водовідведення обчислену Водоканалом за підвищеним коефіцієнтом кратності. Відповідно до розрахунку сума додаткової плати становить 154744,50грн. На виставлену позивачем претензію відповідач, оплати заборгованості не здійснив.
Відповідач в судове засідання 23.11.10р. з’явився, позовні вимоги заперечив , надав суду відзив б/н та дати , в якому відповідач стверджує, що в липні 2009р. не здійснювався вибірковий вдбір проб стічних вод, зазначає, що в липні 2009р. працівники ВАТ»Іскра»перебували у відпустках, що є підтвердженням того, що підприємство в липні 2009р. не працювало,а відповідно і не проводило скиду стічних вод,тому результати лабораторних аналізів від 23.07.2009р. №222 та №223 , на які посилається позивач, як на підставу нарахування додаткової плати в сумі 154744,50грн. є недостовірними. Також відповідач просить залучити представника позивача, який безпосередньо проводив відбір стічних вод на ВАТ «Іскра» для надання пояснень де проводився відбір,за якою методикою у чиїй присутності зі сторони відповідача. Представник позивача проти заявленого клопотання заперечив та зауважив, що всі зазначені обставини, які просить з»ясувати відповідач, викладені в акті №3250 від 14.07.09р., в результатах вимірювань №222,223 від 23.07.09р. та розрахунку, які були надіслані відповідачу. Суд розглянув заявлене клопотання та з врахуванням наведеного та за умови фактичного зазначення у названих документах обставин, про які вказує відповідач, суд прийшов до висновку відхилити заявлене клопотання.
Дослідивши матеріали справи, подані докази в їх сукупності , господарський суд Львівської області в с т а н о в и в:
06.06.2006р. між ЛМКП ”Львівводоканал” та ВАТ ”Іскра” укладено договір №300072 та додаток№1 до нього на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі. Згідно з договором №300072 від 06.06.2006р. та додатком, відповідач використовує для виробничих потреб воду з комунального водопроводу та здійснює скид стічних вод у систему каналізації м. Львова. ВАТ ”Іскра” внесено до Переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію (під № 614). До договору на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізації №300072 від 06.06.2006р. ЛМКП „Львіводоканал” затверджено Ліміти №№ 618 , 619 на скид забруднюючих речовин в систему міської каналізації ВАТ ”Іскра” реєстраційний № 604 від 22.06.05р. та №605 від 22.06.05р. Названими лімітами №№ 618 , 619 визначено допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах підприємства. Обов'язок щодо погодження Ліміту та одержання Дозволу на скид стічних вод відповідачу було доведено.
Відповідно до п.2.1.3 договору та п.п.3.1.4, 3.2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (надалі Правила) відповідач зобов»язаний здійснювати систематичний контроль за фактичними концентраціями забруднюючих речовин в своїх стічних водах Фактичні концентрації в контрольних колодязях не повинні перевищувати відповідні ДК. За умовами п.п.3.6,3.9.1 Правил підприємства несуть відповідальність за перевищення фактичних концентрацій над допустимими .
Позивач зазначає, що відповідача було заздалегідь повідомлено про необхідність 14.07.2009р. о 13 годині 00 хвилин забезпечити доступ до систем водопостачання та каналізації для здійснення контролю, а також про необхідність забезпечити присутність уповноваженого представника підприємства про що 13.07.2009р. передано телефонограму відповідачу, та прийнято секретарем Федоренко номер запису 8609 від 13.07.09р. , що підтверджується витягом із Журналу телефонограм .(копія долучена до матеріалів справи). Належне повідомлення про час та місце проведення відбору також підтверджується листом ВАТ»Іскра»№103/91 від 13.07.2009р., в якому зазначається ,що підрозділи відповідача з 10.07.09р. по 01.09.2009р. знаходяться в плановій відпустці.
Відповідно до п. п.3.2.4, 3.2.5 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, водоканал має право у будь який час самостійно або за участю представника Абонента (попередивши Підприємство) відбирати проби стічних вод. Здійснювати раптовий (в будь-який час доби) непогоджений з підприємством заздалегідь, відбір проб.
Згідно до п.7.2.5, 7.2.9 Правил в акт можуть бути внесені записи про відбір як однієї , так і більшої кількості Проб, які відібрано : як в один, так і в різний час (в межах одного розрахункового періоду),як одного так і з декількох КК; на випусках як одного так і кількох об»єктів підприємства . Якщо протягом розрахункового періоду було здійснено відбір більше, ніж однієї Проби підприємства (об»єкта), результати аналізу усіх проб, відібраних в межах цього періоду,об»єднаються(п.8.1.3.3).
На виконання умов договору та Правил позивачем без участі представника відповідача, 14.07.09р. о 14.35год та о 15.35год., здійснено вибірковий відбір проб стічних вод відповідача , про що складено акт №3250 від 14.07.09р. Згідно до плану групи водовідведення погодженого ЛМКП ”Львівдодканал” відбір проб стічних вод відповідача здійснено з контрольного колодязя КК-1 вказаного на план - схемі в Проекті Ліміту Відповідача (витяг додається). Контрольний аналіз проб відповідачем не проводився, доказів звернення для проведення контрольного аналізу чи відмови у проведенні контрольного аналізу відповідачем не представлено.
Заперечення відповідача, що в липні 2009р. працівники ВАТ»Іскра»перебували у відпустках, є підтвердженням того, що підприємство в липні 2009р. не працювало, а тому і не проводило скиду стічних вод, а тому результати лабораторних аналізів від 23.07.2009р. №222 та №223 є недостовірними, спростовуються наступним. Як вбачається із матеріалів справи, зокрема із рахунку №26000013891980 за липень 2009р., ВАТ»Іскра»фактично спожито воду в об»ємі 1521 куб.м. та здійснено водовідведення в об»ємі 7132 м.куб., нараховано позивачем плату та, як зазначає позивач та не заперечує відповідач, проведені нарахування оплачені відповідачем.
Згідно до п.2.3, 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України затверджених наказом Держбуду України від 19.02.02р. №37 , зареєстрованих Мінюстом України 26.04.02р №403/6691 підприємства мають право перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого підприємства, виконані водоканалом та оскаржувати їх, звертатися до господарського суду з оскарженням неправомірно (на їх погляд) виставлених рахунків та вимагати проведення аналізу стічних вод підприємства, однак даним правом підприємство відповідача не скористалося, контрольного аналізу отриманої проби не проводило та на день прийняття рішення судом доказів звернення чи відмови у проведенні таких досліджень, а зокрема контрольного аналізу проби по акту №3250 від 14.07.09р. суду не представлено.
За умовами п.8.1.3.3 Правил, якщо за розрахунковий період на підприємстві (об»єкті) відібрано більше, ніж одну пробу, коефіцієнт перевищення кожного показника якості визначається шляхом об»єднання результатів аналізу усіх проб відібраних за цей період, за найбільшим значенням коефіцієнтів невідповідності кожного показника .
За наслідками проведених досліджень, згідно до результату вимірювань №222 та №223 від 14-23.07.2009р. відповідно до рішення міськвиконкому від 18.09.2002р №292 та акту №3250 від 14.07.09р встановлено перевищення якісних показників стічних вод Відповідача, визначених його Лімітом № 619, виявлено на каналізаційному випуску № 1 (контрольний колодязь КК-1) по наступних показниках: - БСК5; Завислі речовини; Залізо; Аміак. У формулу розрахунку (Додаток № 3) введено значники відповідно до: Ліміту № 619. - БСК5 - 325 г/куб.м (Дк - допустима концентрація); Завислі речовини = 380г/куб.м (Дк - допустима концентрація); Залізо = 2.5 г/куб.м (Дк - допустима концентрація) Аміак = 30 г/куб.м (Дк - допустима концентрація); результатів лабораторних вимірювань № 222 і № 223 від 23.07.2009р. (знаходяться в матеріалах справи) - БСК5 = 1000 г/куб.м (СфІ - фактична концентрація); Завислі речовини = 1243 г/куб.м (СфІ - фактична концентрація); Залізо = 19.2 г/куб.м (Сфі - фактична концентрація) Аміак = 43.5 г/куб.м (Сфі - фактична концентрація); (оскільки, фактична величина забруднення перевищує дозволену, згідно з формулою вказаною в пп. 8.1.1.4, 8.1.4 Правил, коефіцієнт перевищення (Кп) становить 11.5.).
Листом від 27.07.2009р. про порушення вимог до скиду стічних вод позивачем повідомлено відповідача, що згідно до результатів аналізу проб стічних вод, відібраних відповідно до акту №3250 від 14.07.09р. виявлено фактичне перевищення допустимих якісних показників стічних вод (залізо,завислі речовини, БСК-5 та інші), у зв»язку із чим позивач просить здійснити заходи для усунення виявлених порушень. Надіслання даного листа підтверджується фіскальним чеком №5199 від 27.07.09р, копія якого долучена до матеріалів справи. Окрім цього, позивачем на адресу відповідача надіслано претензію№3252 вих. №36-3955 від 19.10.09р. із актом про відбір проби від 14.07.09р., №3250, результати досліджень №222 ,№223 від 23.07.09р., розрахунок додаткової плати за скид стічних вод №3252/36 від 07.08.09р. та рахунки № Пі №3252/ЕК, П2№3252/ВК, що підтверджується фіскальним чеком №7318 від 11.10.10р.
Відповідно до "Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України", "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" (далі –Інструкція ), "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації Львова" (далі - Правила), чинного Договору ЛМКП ”Львівводоканал” проведено розрахунок величини додаткової плати для ВАТ ”Іскра” за скид стічних вод з порушенням вимог , відповідно до якого плата складає 154744,49грн.
Відповідно до п.3 частини першої ст. 44 ВК України водокористувачі зобов’язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно до п.2.3, 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України затверджених наказом Держбуду України від 19.02.02р. №37 , зареєстрованих Мінюстом України 26.04.02р. №403/6691 підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників; виконувати на вимогу Водоканалу до визначеного терміну попереднє очищення забруднених стічних вод на локальних очисних спорудах з обов'язковою утилізацією або вивозом утворених при цьому осадів, якщо стічні води Підприємства не задовольняють вимоги місцевих Правил приймання. (Якщо Підприємство не може забезпечити на даний час виконання місцевих Правил приймання за деякими показниками, воно може укласти угоду про тимчасове приймання таких стічних вод на окремих умовах згідно з пунктом 6.5 цих Правил); при збільшенні об'ємів стічних вод - звернутися до Водоканалу за одержанням нових технічних умов на приймання стічних вод Підприємства до міської каналізації та переоформленням договору; надавати працівникам Водоканалу необхідну інформацію щодо своєї системи каналізації, допомогу при відборі проб стічних вод підприємства, вивченні режиму їх скиду, обстеженні системи каналізації підприємства та локальних очисних споруд; при порушенні місцевих Правил приймання вживати необхідних заходів для усунення порушень, а також інформувати про це Водоканал та органи охорони природи; компенсувати збитки, заподіяні стічними водами системам міської каналізації, водному об'єкту або іншим абонентам міської каналізації; брати участь у ліквідації аварій і заміні аварійних мереж своїми силами та засобами, а також у відшкодуванні капітальних витрат на відновлення системи міської каналізації у разі погіршення технічного стану та аварійних руйнувань системи міської каналізації з вини Підприємства; здійснювати регулярний лабораторний контроль за якістю, кількістю, режимом скиду стічних вод та на вимогу Водоканалу надавати відповідні звітні дані.
У відповідності до вимог п .п. 4.2.2.4, 8.4.3, 9 Правил і п. п. 2.2.7, 3.6 Договору - Підприємства - порушники сплачують додаткову плату за водовідведення обчислену Водоканалом за підвищеним коефіцієнтом кратності, однак претензія позивача №3252 вих. №36-3955 від 19.10.09р. залишена відповідачем без задоволення.
За умовами п 4.2 "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 02 2002 р № 37 , 20 відсотків плати за скид понаднормативних забруднень перераховуються до міського фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету та 80 відсотків залишаються у розпорядженні водоканалу і використовуються на відшкодування збитків водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
За правилами ст.526 ЦК України, ст.193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
В порядку ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Однак, відповідач не подав належних доказів в підтвердження своїх заперечень, не представив доказів які б спростовували наведені обставини, доказів сплати заборгованості не надав .
Станом на день прийняття рішення заборгованість відповідача перед позивачем не погашена.
З огляду на викладене, подані докази, надані пояснення представників сторін, позовні вимоги є обгрунтованими не спростованими і такими що підлягають до задоволення.
Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.22, 33,36, 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд –
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити .
2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Іскра" (79066 м. Львів, вул.Вулецька,14 ЄДРПОУ 00214244) в доход міського бюджету м. Львова (Фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова, р/р № 3151192170002 за кодом бюджетної класифікації :24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності»банк ГУДКУ у Львівській області код ЄДРПОУ 23949066 код МФО 825014) 26 680,09грн. за скид понаднормативних забруднень
3.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Іскра" (79034 м.Львів, вул. Козельницька,3 р/р26006002000004 в Львівській філії ВАТ „Банк” БІГ Енергія” МФО 325008 ЄДРПОУ 00131567) на користь ЛМКП "Львівводоканал" (79017 м. Львів, вул. Зелена,64 ЄДРПОУ 03348471) 128064,40грн. за перевищення норм якісних показників стічних вод, 1547,44грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК Україні.
Суддя