Постанова № 12488200, 17.11.2010, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
17.11.2010
Номер справи
2а-3166/10/2770
Номер документу
12488200
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

< Копия >

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

17.11.10Справа №2а-3166/10/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі< колегії суддів >: судді - Гавури О.В.;

при секретарі - Плаксіній О.С.,

з участю:

прокурора Балаклавського району м. Севастополя, Цуркана Сергія Анатолійовича, посвідчення № 505 від 13 червня 2007 року;

представника позивача - Іваніченко Олена Петрівна, довіреність № 201 від 16.08.10, Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго";

представника відповідача - Приватне підприємство "Юкраін-Сервіс" не зявився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомПрокурора Балаклавського району м. Севастополяв інтересах держави в особіМіністерства палива та енергетики України,Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляду в Кримському регіоні" Державного підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго"доПриватного підприємства "Юкраін-Сервіс"< Список ><Відповідач в особі >про стягнення суми штрафу в розмірі 1020,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Балаклавського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” в особі відокремленого підрозділу „Держенергонагляд в Кримському регіоні” державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Приватного підприємства "Юкраін-Сервіс" про стягнення суми штрафу в розмірі 1020, 00 грн. Вказує, що інспектором Держенергонагляду в Кримському регіоні 28.04.2010 під час проведення перевірки встановлено, що припис інспекції Держенергонагляду № 04/10-0017 (16) від 27.01.2010 не виконаний, про що свідчить акт перевірки № 04/10-0014 (16) від 28.04.2010. За результатами вказаної перевірки постановою старшого інспектора Держенергонагляду в Кримському регіоні № 13 кр від 15.06.2010 відповідно до ст. 27 Закону України „Про електроенергетику” на Приватне підприємство "Юкраін-Сервіс" накладено штраф в розмірі 1020,00 грн. Але вказаний штраф відповідачем не сплачений.

Просить стягнути з відповідача суму штрафу в розмірі 1020,00 грн.

Ухвалою від 01 листопада 2010 року відкрито провадження по адміністративній справі.

Ухвалою від 01 листопада 2010 року підготовче провадження було закінчено та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні помічник прокурора та представник позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не прибув, повідомлений належним чином, причин неприбуття до суду не повідомив, пояснень та заперечень проти позову не надав.

Відповідно до частини другої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представників сторін, або неповідомлення ними про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду справи.

За таких обставин, враховуючи те, що відповідач викликався в судове засідання, але в судове засідання не зявився, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази в межах позовних вимог, заслухавши помічника прокурора та представника позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру”, представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами та заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.

Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплені як Конституцією України, так і нормами інших правових актів, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.

Відповідно до ст. 5 Закону України “Про електроенергетику”№ 575/97-ВР від 16.10.1997 р. (Закон України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р.) одними із основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці, є державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, забезпечення раціонального споживання палива і енергії, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

З урахуванням викладеного, використання об'єктів електроенергетики з порушенням умов експлуатації та ухилення від сплати штрафних санкцій у цій сфері порушує принципи державної політики, що ставить під загрозу економічні інтереси держави у даній сфері.

Згідно зі ст. 8 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р., державне управління в електроенергетиці здійснюють органи виконавчої влади, уповноважені Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1, пп. 29 п. 4 Положення про Міністерство палива та енергетики України, затвердженого Указом Президента України від 14.04.2000 р. № 598/2000 передбачено, що Міністерство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого координується Кабінетом Міністрів, і здійснює у межах своєї компетенції функції державного енергетичного нагляду за додержанням режимів споживання електричної та теплової енергії, а також вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнанняоб'єктів електроенергетики та альтернативної енергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи. Державний нагляд в електроенергетиці, відповідно до ст. 8 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. та п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. № 665), здійснює Державна інспекція з енергетичної о нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів. Зазначеним підприємством є Державне підприємство “Національна енергетична компанія “Укренерго”(далі - ДП “НЕК “Укренерго”), яке є юридичною особою, що підтверджується його статутом, затвердженим Міністерством палива та енергетики України від 20.07.00 № 278.

Згідно статуту ДП “Національна енергетична компанія “Укренерго” останнє створено відповідно до Закону України “Про електроенергетику”, засновано на державній власності та підпорядковується Міністерству палива та енергетики України. Одним з основних напрямків діяльності підприємства є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України “Про електроенергетику”та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996р.

Відповідно до наказу ДП “НЕК “Укренерго”від 20.02.06 № 63 створено відокремлений підрозділ “Держенергонагляд у Кримському регіоні”ДП “НЕК “Укренерго”(далі - Держенергонагляд у Кримському регіоні), одними із завдань якого, згідно з п. 2.1 Положення про Держенергонагляд у Кримському регіоні, затвердженого Директором “НЕК “Укренерго”від 21.03.06, є здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії, а також здійснення функцій управління діяльністю регіональної інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні, відповідних відділень та груп (п.2.1 Положення).

Відповідно до пп. 4.1.11, п. 4.1 розділу 4 зазначеного положення, Держенергонагляд в Кримському регіоні має право здійснювати позовну роботу, спрямовану на виконання покладених на нього функцій, брати участь у веденні в господарських, адміністративних, місцевих судах та інших судових органах справ з питань діяльності Держнагляду у Кримському регіоні та користуватися правами, наданими законом позивачу, відповідачу або третій стороні, представляти інтереси регіональної інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні та відповідних структурних підрозділів, в тому числі, Севастопольського відділення інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні.

Таким чином, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах з енергонагляду, є ДП “НЕК “Укренерго”та його відокремлений підрозділ „Держенергонагляд в Кримському регіоні”.

Інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Держенергонагляду в Кримському регіоні (далі - інспекція Держенергонагляду в Кримському регіоні) відповідно до ст. 9 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р., Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. № 665), здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками, тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів, застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Суб'єкти господарської діяльності, відповідно до ст. 27 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів інспекції з Держенергонагляду у вигляді штрафу розміром до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. п. 7, 8, 9 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.1999 р. № 1312, рішення про накладення штрафу приймається па підставі акту перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного інспекторами Держенергонагляду, шляхом прийняття відповідної постанови, яка протягом 3-х днів надсилається до органу, де виявлено порушення, для оплати в 30-денний строк штрафу. У разі несплати штрафу у вказаний термін він стягується в судовому порядку.

Підставою для звернення прокурора Балаклавського району м. Севастополя до суду з цим позовом стало порушення Приватним підприємством "Юкраін-Сервіс" вимог чинного законодавства про електроенергетику в частині сплати штрафних санкцій за ухилення від виконання припису інспекції Держенергонагляду.

Так, за наслідками розгляду матеріалів інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні встановлено, що на підставі ст. 9 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997 р., Державним інспектором інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні 27.01.2010 р. внесено припис № 04/10-0017(16) директору Приватного підприємства "Юкраін-Сервіс", в якому приписано в строк до 29.01.10 р. вжити заходи щодо усенення виявлених порушень чинного законодавства.

Вказаний припис вручено директору Приватного підприємства "Юкраін-Сервіс" 27.01.2010.

Інспектором Держенергонагляду в Кримському регіоні 28.04.2010 р. під час проведення перевірки виконання припису інспекції Держенергонагляду № 04/10-0017(16) від 27.01.2010 в Приватному підприємстві "Юкраін-Сервіс" встановлено, що припис взагалі не виконаний, про що свідчить акт перевірки №04/10-0014(16) від 28.04.2010 р.

За ухилення Приватним підприємством "Юкраін-Сервіс" від виконання припису інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні № 04/10-0017(16) від 27.01.2010 постановою старшого державного інспектора Держенергонагляду в Кримському регіоні № 13кр від 15.06.2010 р., згідно зі ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, на Приватного підприємства "Юкраін-Сервіс" накладено штраф в розмірі 1020,00 грн. . Зазначена постанова надіслана поштою з повідомленням та вручена представнику відповідача 17.06.2010 р. З огляду на зазначене, сума штрафу в розмірі 1020,00 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги - задоволенню.

Постанова складена та підписана в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 22.11.2010 р .

Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Приватного підприємства "Юкраін-Сервіс" (99018, м. Севастополь, вул. Крестовського, б. 54, код ЄДРПОУ 30709115, р/р 2600330110352 в СФ АКБ УСБ МФО 324195) суму штрафу в розмірі 1 020,00 грн. (одна тисяча двадцять грн. 00 коп.) в Доход Державного бюджету, перерахувавши в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації доходів 210811000 «Адміністративні штрафи та інши санкції» на рахунок № 31115106700002. Отримувач коштів є Бюджет Балаклавського району м. Севастополя, 210811000, код ЄДРПОУ 24035598. Банк отримувача - Управління Державного казначейства України в м. Севастополі, МФО 824509.

Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя< підпис >О.В. Гавура

< Суддя >:< підпис ><Суддя >

< З оригіналом згідно >

< Суддя ><підпис ><Суддя >

< Суддя >:< підпис ><Суддя >