Постанова № 12487999, 11.11.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.11.2010
Номер справи
2а-13351/10/2670
Номер документу
12487999
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А Вн. №1/195

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 листопада 2010 року 14:10 № 2а-13351/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клочкова Н.В. при секретарі судового засідання Попадин О.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомДочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків

проскасування повідомлення - рішення № 0000084120/0 від 11.02.2010року; № 0000084120/1 від 07.05.2010року; № 00000844120/2 від 08.07.2010року

за участю представників сторін:

від позивача:Купрієнко Б.В.;

від відповідача:Єненко М.С.;

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 11 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

17 вересня 2010 року дочірня компанія "Укргазвидобування" національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"(надалі-позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (надалі-відповідач або СДПІ по роботі з ВПП у м. Києві) про скасування повідомлення-рішеня №0000084120/0 від 11.02.10., № 0000084120/1 від 07.054.10., № 0000084120/2 від 08.07.10. Позовні матеріали передані на розгляд судді 21 вересня 2010 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 вересня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-13351/10/2670.

Ухвалою про закінчення підготовчого провадження від 21 вересня 2010 року справу призначено до судового розгляду на 12 жовтня 2010 року.

Судом неодноразово в судових засідання оголошувалась перерва у зв'язку з витребовуванням доказів необхідних для вирішення публічно-правового спору.

В судовому засіданні 28 жовтня 2010 року представник позивача уточнив позовні вимоги, а саме просив суд:

-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.02.2010 р. № 0000084120/0 на суму 3684 (три тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 84 коп.

-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 07.05.2010 р. № 0000084120/1 на суму 3684 (три тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 84 коп.

-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.07.2010 р. № 0000084120/2 на суму 3684 (три тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 84 коп.

-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.09.2010 р. № 0000084120/3 на суму 3684 (три тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 84 коп.

11 листопада 2010 року в судовому засіданні позивач просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач надав суду письмові заперечення, вважає, що застосування спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків штрафних (фінансових) санкцій до дочірньої компанії “Укргазвидобування ” національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на підставі підпункту 17.1.2 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181, відповідають вимогам чинного законодавства і тому просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

На підставі направлення від 19.11.09 №304 та на підставі направлення про продовження від 17.12.09 №347, виданого спеціалізованою державною податковою інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків, проведено планову документальну виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства дочірньої компанії „Укргазвидобування” національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, код за ЄДРПОУ 30019775, за період з 01.01.2008р. по 30.09.2009.

За результатами перевірки складений акт від 21.01.2010 №28/41-20/30019795 про результати планової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства (далі за текстом акт перевірки).

За результатами перевірки дочірньої компанії “Укргазвидобування” встановлено порушення п.14, п.141 “Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.1999р. №1494 “Про затвердження Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту”, із змінами та доповненнями (далі за текстом Порядок №1494), та п.7.2, п.7.6 Інструкції “Про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики та водного транспорту” затвердженої спільним Наказом Міністерством фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерством економіки України та Міністерства охорони навколишнього природного середовища

та ядерної безпеки України від 01.10.1999р. №231/539/118/219 із змінами та доповненнями (далі за текстом Інструкція №231/539/118/219), в результаті чого розрахунки збору до СДПІ по роботі з ВПП у м. Києві, за період 01.01.2008 по 30.09.2009 не подавались, збір за спеціальне використання водних ресурсів за період перевірки, підприємством не нараховувався та не сплачувався, сума якого складає 1304,84 грн., в т.ч. за І кв. 2008р.- 159,51 грн., ІІ кв. 2008р.- 157,13 грн., ІІІ кв. 2008р.- 189,24 грн., ІV кв. 2008р.- 147,37 грн., І кв. 2009р.- 193,10 грн., ІІ кв. 2009р.- 209,64 грн., ІІІ кв. 2009р.- 248,85 грн.

Як зазначено в акті перевірки, дочірньої компанії “Укргазвидобування” встановлено, що відповідно до договору 21.04.1999 року № 06656/1-5-06 на послуги водопостачання та водовідведення підприємство по експлуатації водомірного господарства та збуту води “ВОДОЗБУТ” забезпечує постачання питної води дочірньої компанії “Укргазвидобування”.

Згідно з матеріалами справи, дочірня компанія “Укргазвидобування” здійснює діяльність у сфері громадського харчування з використанням води та отримано торгові патенти: серія ТПА № 528353, серія ТПА №528710, серія ТПБ №089595 на право здійснення підприємницької діяльності у сфері громадського харчування за адресою: м. Київ, вул. Кудрявська,26/28.

В акті міститься висновок про те, що відповідно до п.3 Порядку №1494, дочірня компанія “Укргазвидобування” національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” є платником збору за спеціальне використання водних ресурсів. Разом з тим судом встановлено інше.

Зокрема визначення поняття «використання води" наведено у ст. 1 Водного кодексу України, згідно з яким це процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб; водний об'єкт - це природний або штучно створений елемент довкілля, в якому зосереджуються води; водокористування - це використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів); водозабір - це споруда або пристрій для забору води з водного об'єкта; забір води - вилучення води з водного об'єкта для використання за допомогою технічних пристроїв або без них;

Відповідно до ст. 46 Водного кодексу України використання води може бути двох видів - загальне та спеціальне.

Згідно з ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання золи та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи збір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько--побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Не належать до спеціального водокористування роботи, які виконуються без забору води та скидання зворотних вод.

Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу і є платним .

Згідно з п. 2 Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.1999р. № 1494, збір за спеціальне використання водних ресурсів справляється за використання води з водних об'єктів, що забрана із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод.

Пунктом 4 даної постанови Кабінету Міністрів України передбачено повноваження Мінекоресурсів подавати до податкових органів перелік водокористувачів, яким надано дозволи на спеціальне водокористування.

Пунктом 2.1 Інструкції про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики та водного транспорту, затвердженої наказом Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 01.10.1999р. №231/539/118/219, передбачено, що платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують водні ресурси та користуються водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту.

Таким чином, платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують водні ресурси, зокрема, здійснюють забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти для господарсько - побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб на підставі спеціального дозволу.

Згідно ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Спеціальним водокористувачем в даному випадку є Київводоконал на якого і покладається обов'язок сплачувати відповідний збір.

До матеріалів справи залучено договір № 6656/1506 від 21 квітня 1999, який укладався між позивачем та державним комунальним об'єднанням «Київводоканал».

Дана правова позиція позивача підтримана в постанові господарського суду м. Києва від 02.04.2007р. у справі № 32/534-46/484-25/122-А за позовом дочірньої компанії "Укргазвидобування" національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання недійсними рішень, залишена в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2007р. № 22а-1679/07, яка наявна в матеріалах справи. Крім того, вказаної постановою встановлено наступне, державне комунальне об'єднання «Київводоканал»не повідомляв податкові органи про здійснення передачі води державним комунальним об'єднанням «Київводоканал»для спеціального водокористування, а спеціалізована державна податкова інспекція у м. Києві по роботі з великими платниками податків не довела, що позивач здійснював спеціальне водокористування, а не використовував питну воду для питних і санітарно-гігієнічних потреб, а тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про безпідставність тверджень відповідача, що повинно було справляти збір за використання питної води.

На думку органів державної податкової служби вказаний збір необхідно сплачувати за використання позивачем води в кафе-барі по вул. Кудрявській, 26/28.

Згідно ч.4 Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту від 13 березня 2002 р. N 321 органи Мінприроди зобов'язані щороку до 20 січня подавати органам державної податкової служби перелік водокористувачів, яким надано дозволи на спеціальне водокористування із зазначенням термінів їх дії.

Водокористувачі, які отримали дозволи на спеціальне водокористування та здійснюють передачу води іншим водокористувачам, зобов'язані щороку до 20 січня подавати органам державної податкової служби перелік таких водокористувачів. Таким чином, якщо ДКО «Київводоканал»здійснювало передачу води ДК для спеціального водокористування, то його обов'язком було повідомляти спеціалізовану державну податковою інспекції у м. Києві про дану обставину.

Згідно ч.16 Порядку збір за використання водних ресурсів не справляється за воду, що використовується для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення.

З матеріалів справи вбачається, що ДКО «Київводоканал»не повідомляв органи державної податкової служби про здійснення передачі води ДК для спеціального водокористування, а органи державної податкової служби не довели, що позивач здійснював спеціальне водокористування, а не використовував питну воду для питних і санітарно-гігієнічних потреб, а тому суд дійшов обґрунтованого висновку про без підставність тверджень відповідача, що ДКО повинно було справляти збір за використання питної води.

Також встановлено, що дочірня компанія «Укргазвидобування»національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»не здійснювала забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та не здійснювала скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, натомість отримує воду з водозабірних споруд Київводоканалу та скидає стічні води в його систему на умовах договору №6656/1-9-6 від 21.04.1999р., предметом якого є постачання питної води та прийняття каналізаційних стоків, у зв'язку з чим не потребує дозволу на спеціальне водокористування.

Отже, винесені на підставі акту планової документальної перевірки податкові повідомленння- рішення про визначення податкового зобов'язання за збір за спеціальне водокористування дочірньої компанії „Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” у сумі 3 684,84 грн.: 1304, 84 грн.( основний платіж), 2380,00 (штрафні санкції) згідно пп. "а" 4.2.2, п.4.2 ст.4 ,пп. 17.1.1, пп.17.1.2, п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами" 2181-ІІІ та ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.90 року є протиправними і такими що підлягають скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.02.2010 р. № 0000084120/0 на суму 3684 (три тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 84 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 07.05.2010 р. № 0000084120/1 на суму 3684 (три тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 84 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.07.2010 р. № 0000084120/2 на суму 3684 (три тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 84 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.09.2010 р. № 0000084120/3 на суму 3684 (три тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 84 коп.

2.Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.В. Клочкова

Повний текст постанови складено та підписано 15 листопада 2010 року.