Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"18" листопада 2010 р. № 2а- 9975/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шляхова О.М.,
за участі секретаря - Чмутової К.А.,
за участі представника позивача Німого О.С. (довіреність № 74/9/10-12 від 15.01.2010р.);
представника Прокуратури - Червенко А.Г. ( посвідчення № 276 від 24.12.2008р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Харківської міжрайонної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Харківської об"єднаної державної податкової інспекції до Приватного підприємства "Бакоз" про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Харківська міжрайонна прокуратура звернулась до суду в інтересах держави в особі Харківської об»єднаної державної податкової інспекції з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Бакоз", в якому просить суд стягнути з ПП "Бакоз" на користь бюджету заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 218052,00 грн., з яких: заборгованість по податку на додану вартість складає 145368,00 грн. та заборгованість за штрафними (фінансовими) санкціями складає 72684,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Харківською ОДПІ у проведено документальну невиїзну перевірку податкових декларацій з податку на додану вартість ПП «Бакоз» за серпень-грудень 2008 р. з питань встановлення причин розбіжності даних, що містяться у поданих податкових деклараціях з податку на додану вартість та Додатків 5 до них, виявлених за результатами автоматизованого співставлення податкових зобов»язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України. Перевіркою встановлено порушення вимог Закону України “Про податок на додану вартість” та Закону України «Про порядок погашення зобов»язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» у діяльності ПП “Бакоз”. За наслідками перевірки начальником Харківської ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення № 00004155/0 на суму 218052,00 грн.. У порушення вимог Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” ПП “Бакоз” заборгованість перед бюджетом не погашена.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити, посилаючись на зазначені у позові обставини.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Заяву або клопотання про розгляд справи без його участі до суду не надав.
Суд, заслухавши пояснення представника прокуратури та представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
Приватне підприємство "Бакоз" (код ЄДРПОУ 35407720) зареєстровано Харківською районною державною адміністрацією, реєстраційний номер юридичної особи ЄДР 14711020000024292, дата державної реєстрації: 25.10.2007 року, про що видано свідоцтво Серії А 01 за № 415016. Підприємство взято на податковий облік 26.10.2007 р. до Харківської ОДПІ.
Судом встановлено, що 28 грудня 2009 року позивачем була проведена невиїзна документальна перевірка платника податку на додану вартість підприємства ПП "Бакоз" з питань перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість за серпень-грудень 2008 р.
За результатами перевірки складено акт № 4096/155/35407720 від 28.12.2009 року, в якому перевіркою встановлено, що в порушення п.п. 7.2.8 п. 7.2 та п.п. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями), відповідачем занижено податкові зобов»язання за серпень-грудень 2008 р. на суму 18791,00 грн.; в порушення п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.5 п. 7.4 та п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями), відповідачем завищено податковий кредит за серпень-грудень 2008 р. на суму 126577,00 грн.; в порушення п.п.7.7.1 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями), відповідачем занижено суму ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету за результатами роботи підприємства за серпень-грудень 2008 р. на 145368,00 грн.
02 лютого 2010 року головним державним податковим інспектором складено акт № 41/01-139 про неможливість вручення акту документальної невиїзної перевірки № 4096/155/35407720 від 28.12.2009 року.
За результатами перевірки 02 лютого 2010 року в. о. керівника Харківської ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення форми "р" № 000004155/0, яким визначена сума штрафу на підставі п.п. 4.2.2 ст. 4, п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в розмірі 218052,00 грн. за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)", яке було направлено відповідачу, але не отримано ним, у зв»язку з чим працівниками Харківської ОДПІ 03.09.2010 р. було складено акт № 37/155/35407720 про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення та про розміщення його на дошці податкових оголошень.
У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і у розмірах, встановлених законом. Згідно до п.п. 1, 2 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу" від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ, зі змінами та доповненнями, визначено функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднанних державних податкових інспекцій, відповідно до яких Харківська ОДПІ здійснює контроль за дотриманням законодавства про податки, інші платежі, забезпечує правильність обчислення та своєчасність надходження цих податків. Згідно зі статтею 9 Закону України "Про систему оподаткування" №77/97-ВР від 18.02.1997 року, платники податків, зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків, зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни і це зобов'язання припиняється їх сплатою.
Згідно п.п. 7.2.8 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями, платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування згідно із статтею 3 та звільнених від оподаткування згідно із статтею 5 цього Закону. Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону. Платник податку веде реєстр отриманих та виданих податкових накладних у документальному або електронному вигляді за його вибором.
Відповідно до п.п. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями, датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Відповідно до п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями, не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Відповідно до п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями, датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» із змінами та доповненнями, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Відповідно до абз. б) п.п. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” із змінами та доповненнями, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Відповідальність за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків передбачена п.п. 17 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до п.п. 17.1.3. п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” із змінами та доповненнями, у разі, коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Згідно п. 3.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" , активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи наведене, прийшов до висновку, що сума податкового боргу в розмірі 218052,00 грн., з яких 145368,00 грн. - заборгованість по податку на додану вартість, 72684,00 грн. - штраф, підлягає стягненню з відповідача на користь державного бюджету, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94,160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківської міжрайонної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Харківської об"єднаної державної податкової інспекції до Приватного підприємства "Бакоз" про стягнення заборгованості задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Приватного підприємства "Бакоз" (р/р 26003052304888 в Харківське ГРУ ПАТ КБ "Приватбанк", МФО 351533, код ЄДРПОУ 35407720) на користь бюджету ( р/р 35210001000409 , банк: ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код 22706249) заборгованість по податку на додану вартість в розмірі 218052,00 грн. (двісті вісімнадцять тисяч п"ятдесят дві гривні).
Постанова може бути оскаржена. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 23 листопада 2010 року.
Суддя Шляхова О.М.