Постанова № 12486829, 04.11.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2010
Номер справи
8697/10/2070
Номер документу
12486829
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м.Харків, вул. Мар'їнська,18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

04.11.2010 р. №2а- 8697/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зоркіної Ю.В.

при секретарі судового засідання Русецькому І.В.

у присутності представника прокуратури Овчаренко Д.М.

представника позивача Литвинової Н.С.

представника відповідача не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особіДержавного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Ізюмської центральної міської лікарні про стягнення суми, -

встановив:

Прокурор Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави (Міністерство палива та енергетики України) в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні", звернувся до суду з позовом доІзюмської центральної міської лікарні, в якому просить суд стягнути з Ізюмської центральної міської лікарні в доход Держбюджету штраф у сумі 1020 грн.

У судовому засіданні представник прокуратури та позивача адміністративний позов підтримали у повному обсязі, просили позовні вимоги задовольнити.

Відповідач у судове засідання не прибув, проте через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника та заперечення на адміністративний позов, у якому позовні вимоги не визнав та просив у задоволенні позовних вимог відмовити з тих підстав, що відповідач по справі за своєю організаційно - правовою формою є бюджетною установою, що не має на меті отримання прибутку та фінансується з місцевого бюджету. Відповідач звертався до Ізюмською міської ради з проханням виділити додаткові кошти на виконання приписів позивача, проте фінансування не здійснено. Крім того відповідач зазначив, що згідно ст.61 Конституції ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності.

Заслухавши думку представника прокуратури та Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд" у Північному регіоні", розглянувши клопотання представника відповідача про розгляд справи за його відсутності, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та прокурора, дослідивши матеріали справи встановив наступні обставини.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п.1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. №929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України №422 від 3 листопада 2006 р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (НЕК "Укренерго"). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства. Правовідносини сторін є публічними та стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

ДП «НЕК «Укренерго»у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Таким чином, позивач є особою, яка здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.

Судом встановлено, що фахівцями позивача 29 листопада 2006 року проведено перевірку технічного стану електричного обладнання Ізюмської центральної міської лікарні, про що складено акт обстеження № Сх.-436-06. За результатами обстеження відповідачу видано обов'язковий до виконання припис № Сх.-436-06П від 29.11.2006 року про усунення виявлених порушень, який відповідач не оскаржив, проте у встановлений термін не виконав.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем неодноразово проводилися перевірки відповідача з питань виконання вимог приписів, проте як встановлено із досліджених актів (№ Схп-7-07 від 16.02.2007 року, № Схп-17-07 від 24.04.2007р., № Схп-32-07 від 04.07.2007р., № Схп-47-07 від 06.09.2007р.) та виданих за їх наслідками приписів (№ Х-31-07/П від 20.02.2007 року, № Х-72-07/П від 08.05.2007р., № Х- 114 -07/П від 17.07.2007р., № Х150-07/П від 11.09.2007р.) останні відповідачем не виконані.

06.11.2007р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області проведено перевірку виконання припису № Х 150 -07/П від 11.09.2007р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки № Схп-60-07 та старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області на підставі ст.27 Закону України "Про електроенергетику" та "Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99 року винесено постанову № Х-189-07 від 13.11.2007р. про накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику про усунення раніше виявлених порушень на суму 1020,00 грн.

Відповідно до ст. ст. 9, 26, 27 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.

Судом встановлено, що на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, отже є чинною, але штраф згідно вказаної постанови сплачено не було. До теперішнього часу штраф до бюджету відповідачем не перераховано.

Щодо посилань відповідача на те, що він за своєю організаційно - правовою формою є бюджетною установою, що не має на меті отримання прибутку та фінансується з місцевого бюджету та неможливості притягнення до юридичної відповідальності відповідальності двічі, суд зазначає наступне.

Стаття 1 Закону України "Про електроенергетику" до споживачів електричною енергією відносить суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю. Суб'єктами електроенергетики є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від їх відомчої належності та форм власності, що займаються виробництвом, передачею, постачанням електричної енергії та теплової енергії при централізованому теплопостачанні.

Відповідно до пункту 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" невиконання припису Державної інспекції за режимами споживання електричної та теплової енергії є підставою для накладення штрафу на суб'єктів господарської діяльності. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Зазначена норма кореспондується із п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1312 від 21.07.99 р., суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Аналіз зазначених норм, дозволяє зробити висновок, що фінансовий стан особи та порядок її фінансування не звільняє її від обов'язку сплати штрафу за порушення норм законодавства про електроенергетику.

Щодо подвійного притягнення до відповідальності, як підстави для відмови у задоволенні позову, на яку посилається відповідач, суд зауважує, що із досліджених матеріалів справи вбачається, що відносно відповідача було винесено одну постанову № Х-189-07 від 13.11.2007р про застосування штрафу за ухилення від виконання припису, який за своєю суттю є обов'язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою посадової особи повноважного органу щодо усунення порушень вимог законодавства.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 1020,00 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 35, 71, 94, 122, 160-163, 186, 254, КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району м.Харкова в інтересах держави в особіДержавного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Ізюмської центральної міської лікарні про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Ізюмської центральної міської лікарні (64300, Харківська область, м.Ізюм, провулок залікарняний,2, код 02003304, р/р 35417001002523 в УДК в Харківській області, МФО 851011) штрафні санкції у розмірі 1020.00 (одна тисяча двадцять гривень 00 копійок) на р/р 31118106700012 ВДК м. Ізюм, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24124350, код платежу до Держбюджету 21081100) .

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанова буде виготовлена та підписана 09.11.2010 року

Суддя Ю.В.Зоркіна