Постанова № 12486417, 17.11.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2010
Номер справи
2а-7409/10/1270
Номер документу
12486417
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №2.11.3

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 листопада 2010 року Справа № 2а-7409/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді Ушакова Т.С.

при секретарі судового засідання Фенічевій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний карєр» до Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.01.2010 року №0000032301/0, -

В С Т А Н О В И В:

27 вересня 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.01.2010 року №0000032301/0.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та пояснив, що на підставі направлень від 23.11.2009 року № 109, та від 21.12.2009 року № 113, виданих ДПІ в Станично-Луганському районі Луганської області, фахівцями ДПІ в Станично-Луганському районі Луганської області була проведена планова (виїзна) документальна перевірка ЗАТ «Кондрашівський піщаний карєр» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових) платежів, додержання валютного та іншого законодавства юридичними особами за період з 01.07.2008 року по 30.09.2009 року, за результатами якої 31.12.2009 року було складено акт № 29/23/05383566. На підставі цього акту було винесене податкове повідомлення-рішення від 19.01.2009 року № 0000032301/0, згідно якого сума податкового зобовязання по податку на прибуток (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій), нарахованого ДПІ в Станично-Луганському районі Луганської області складає 101229,50 грн.

Представник позивача пояснив, що станом на дату проведення податкової перевірки будь-якої заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами у ЗАТ «Кондрашівський піщаний карєр» не було. Такі обставини підтверджуються і самим податковим повідомленням-рішенням, що оскаржується, де в рядку «сума податкового зобовязання: за основним платежем» відсутні будь-які дані.

Податок на прибуток ЗАТ «Кондрашівський піщаний карєр» розраховується виходячи з 6-ти місяців, 9-ти місяців та 1-го фінансового року. При цьому, резолютивні показники податку на прибуток за всіма податковими періодами не містять сум недоплати, на які нараховуються штрафні санкції. Тобто, навіть за результатами перевірки ДПІ підприємству не донараховані податкові зобовязання і підприємство не винно державі недосплачених податків.

За таких підстав, представник позивача просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.01.2010 року № 0000032301/0, винесене Державною податковою інспекцією в Станично-Луганському районі Луганської області.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та зазначив, що у разі, коли дані документальної перевірки платника податків свідчать про заниження суми податкових зобовязань, заявлених у податкових деклараціях, і податковий орган виявляє суму недоплати відповідно до пп.17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення платниками податків податкових зобовязань перед державними цільовими фондами» та пп. 6.1.3. п. 6.1 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001 року №110, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.03.2001 року за №268/5459 зі змінами та доповненнями, такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків суми недоплати (заниження суми податкового зобовязання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обовязкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає переплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від податкового органу, але не більше 50% такої суми недоплати та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати незалежно від кількості податкових періодів, що минули. Пунктом 2.8 Інструкції №110 визначено, що недоплата це заниження суми податкового зобовязання за відповідні базові податкові (звітні) періоди.

При цьому, пп.6.1.3 п. 6.1 Інструкції №110 передбачено, що у разі, якщо за результатами перевірки виявлено в окремих податкових періодах суми недоплат, то за кожний з таких податкових періодів нараховуються штрафні (фінансові) санкції у порядку та розмірах, визначених Законом №2181.

Таким чином, штрафні (фінансові) санкції відповідно до пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України №2181 застосовуються на визначені перевіркою суми занижень податкових зобовязань (недоплат) за відповідні базові податкові (звітні) періоди без урахування встановлених перевіркою завищень податкових зобовязань в інших базових податкових періодах, крім випадків, коли до початку перевірки платнику податків самостійно виявив факт заниження податкового зобовязання минулих податкових періодів та відповідно до п. 17.2 ст. 17 Закону України №2181 відкоригував ці суми шляхом подання уточнюючого розрахунку або відображення коригувань у відповідних рядках декларацій за наступні податкові.

У звязку з викладеним, просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі направлень від 23.11.2009 року № 109 та від 21.12.2009 року № 113, виданих ДПІ у Станично-Луганському районі Луганської області, фахівцями ДПІ у Станично-Луганському районі Луганської області була проведена планова виїзна перевірка ЗАТ «Кондрашівський піщаний карєр» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових) платежів, додержання валютного та іншого законодавства юридичними особами за період з 01.07.2008 роу по 30.09.2009 року, за результатами якої 31.12.2009 року було складено акт № 29/23/05383566.

Перевіркою встановлено, зокрема, порушення пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, пп.11.2.1 п. 11.2 ст. 11 згідно абз. 4 пп.1.22.1, п.1.22 ст.1, пп.4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (зі змінами та доповненнями) від 28.12.1994 № 334/94-ВР, в результаті встановлено заниження податку на прибуток, що підлягає оподаткуванню у розмірі 809836 грн., у тому числі за 3-й квартал 2008 року 324838 грн., за 4-й квартал 484998 грн.

На підставі акту від 31.12.2009 року № 29/23/05383566 відповідачем було винесене податкове повідомлення-рішення від 19.01.2010 року № 0000032301/0, згідно якого сума податкового зобовязання по податку на прибуток (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій), нарахованого ДПІ в Станично-Луганському районі Луганської області складає 101229,50 грн.

Позивач, не погодившись цим рішенням, в порядку п.п. 5.2.2. п. 5.2. ст.5 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення платниками податків податкових зобовязань перед державними цільовими фондами» надав первинну скаргу №52 від 19.02.2010 року до ДПІ у Станично-Луганському районі.

За результатами розгляду первинної скарги рішенням ДПІ у Станично-Луганському районі №2164 від 20.04.2010 року, податкове повідомлення-рішення від 19.01.2010 року №0000032301/0 залишено без змін, а скарга без задоволення.

Крім того, позивачем була подана скарга № 164 від 06.05.2010 до Державної податкової адміністрації в Луганській області на Рішення про результати розгляду первинної скарги від 20.04.2010 року № 2162 та на податкове повідомлення-рішення від 19.01.2010 року №00000022301/0.

За результатами розгляду скарги рішенням Державної податкової адміністрації в Луганській області №11483/25-08 від 23.06.2010 року, повторна скарга повернута без розгляду, у звязку з її відкликанням ЗАТ «Кондрашівський піщаний карєр».

Судом встановлено, що позивачем було уточнено показники по податку на прибуток в декларації за наступний податковий період (за 3 квартал 2010 року), наданій податковому органу.

Стаття 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлює порядок подання податкової декларації та визначення суми податкових зобовязань.

Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Згідно пп. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.1.4 цього пункту, протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), до 1 квітня року, наступного за звітним.

Порядок узгодження сум податкових зобовязань визначається ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Так, відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Строки погашення податкового зобовязання визначено п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно якого платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно п. 16. 4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

Судом встановлено, що позивачем було своєчасно сплачено податок на прибуток за 1 та 3 квартали 2010 року.

Згідно п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.

Пунктом 17.2 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку,

б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.

Відповідач обґрунтовує застосування штрафних санкцій, визначених в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні, положенням, передбаченим пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно якого, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобовязання платника податків за підставами, викладеними у підпункті “б” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобовязання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обовязкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше пятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі, коли сума податкового зобовязання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобовязань, сума податку чи збору (обовязкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобовязання (штрафних санкцій за їх наявності).

Відповідно до ч. 2 п.п. 6.1.3 п. 6.1 Інструкції про застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001 року № 110, зареєстрованим у Мінюсті України 23.03.2001 року за № 268/5459 зі змінами та доповненнями (далі - Інструкція), якщо за результатами перевірки виявлено в окремих податкових періодах суми недоплат, то за кожний з таких податкових періодів нараховуються штрафні (фінансові) санкції у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом.

Згідно ст. 1 Закону №2181-ІІІ податкове зобовязання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Штрафна санкція (штраф) плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобовязання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у звязку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

З аналізу вказаних нормативно-правових актів слід, що застосування до платника податків штрафних (фінансових) санкцій можливе лише за умови, якщо будь-яке заниження чи завищення податкового зобовязання потягло за собою недоплату відповідного податку до бюджетів чи державних цільових фондів і одночасно коли податковий орган самостійно донарахував суму такого податкового зобовязання.

Судом встановлено, що станом на дату проведення податкової перевірки будь-якої заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами у ЗАТ «Кондрашівський піщаний карєр» не було. Такі обставини підтверджуються і самим податковим повідомленням-рішенням, що оскаржується, де в рядку «сума податкового зобовязання: за основним платежем» відсутні будь-які дані.

Податок на прибуток ЗАТ «Кондрашівський піщаний карєр» розраховується виходячи з 6-ти місяців, 9-ти місяців та 1-го фінансового року. Резолютивні показники податку на прибуток за всіма податковими періодами не містять сум недоплати, на які нараховуються штрафні санкції. Тобто, навіть за результатами перевірки ДПІ підприємству не донараховані податкові зобовязання і підприємство не винно державі недосплачених податків.

Таким чином, в податковому повідомленні-рішенні №0000032301/0 від 19.01.2010 року відповідач самостійно суму податкового зобовязання не визначив, а вказав лише штрафну санкцію у розмірі 101229,50 грн., що є порушенням норм податкового законодавства.

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази та нормативно-правові акти, що регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що відповідачем в порушення вимог пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було винесено податкове повідомлення-рішення без самостійного донарахування суми податкового зобовязання платника податків за підставами, викладеними у підпункті “б” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Закритого акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний карєр» до Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.01.2010 № 0000032301/0 підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Закритого акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний карєр» до Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.01.2010 року № 0000032301/0 задовольнити в повному обсязі.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.01.2010 року № 0000032301/0 винесене Державною податковою інспекцією в Станично-Луганському районі Луганської області.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства «Кондрашівський піщаний карєр» судовий збір у сумі 3,40 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 22 листопада 2010 року.

СуддяТ.С. Ушаков