Постанова № 12469695, 05.11.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2010
Номер справи
8545/10/2070
Номер документу
12469695
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.11.2010 р. № 2а-8545/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі :

Головуючого - судді Супрун Ю.О.,

при секретарі судового засідання - Гетьман Н.В.,

за участю:

прокурора - Зливки К.О.,

представника відповідача - Козир В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Київського району м. Харкова в інтересах Держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального виробничого підприємства по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Київського району м. Харкова звернувся до Харківського окружного адміністративного суду в інтересах Держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з адміністративним позовом до Комунального виробничого підприємства по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень, в якому просить суд: стягнути з відповідача адміністративно - господарські санкції за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2009 році у сумі 16 501,32 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-ХІІ від 21.03.1991 року, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Відповідно до ст. 20 зазначеного Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2009 році складає 16 166 грн. 67 коп. На момент звернення до суду адміністративно-господарські санкції не сплачено. Загальна сума заборгованості складає 16 501 грн. 32 коп.

Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача - Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, до суду надав заяву, в якій просить суд розглянути справу без їхньої участі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову посилаючись на те, що положення ч.1 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не поширюються на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів.

Пунктом 1.3 Статуту Комунального виробничого підприємства по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень визначено, що власником та засновником Підприємства є територіальна громада м. Харкова.

Згідно наказу № 09 від 21.01.2009 року Департаменту житлового господарства Харківської міської ради "Про розподіл асигнувань" - Комунального виробничого підприємства по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень надано коштів з місцевого бюджету в сумі 361 900, 00 грн. на поточні видатки.

Помісячний план використання бюджетних коштів за 2009 рік складений в.о. директора Підприємства Козловим М.І. та погоджений директором Департаменту житлового господарства Харківської міської ради, що також підтверджує повне утримання Комунального виробничого підприємства по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень за рахунок коштів місцевого бюджету.

Таким чином, на думку відповідача, позивач не має права вимагати з Комунального виробничого підприємства по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень сплати штрафних санкцій за не забезпечення працевлаштування інваліда в кількості однієї особи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити з наступних підстав.

Відповідно до Акту перевірки № 93 від 23.06.2010 року Фондом соціального захисту інвалідів Харківського обласного відділення, Комунальне виробниче підприємство по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень має середньооблікову чисельність штатних працівників за 2009 рік 15 осіб, норматив створення робочих місць для працевлаштування інвалідів на даному підприємстві у 2009 році встановлено у кількості 1 особи, середньооблікова чисельність інвалідів на підприємстві у 2009 році 0 осіб.

Згідно форми № 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2009 рік, що наданий Комунальним виробничим підприємством по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників складу підприємства у 2009 році становила 15 осіб. При цьому у звіті зазначено, що середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 0 осіб.

Як вбачається із Статуту комунального виробничого підприємства по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень Київського району м. Харкова, затвердженого начальником управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради та узгодженого директором Департаменту житлового господарства Харківської міської ради, Підприємство, згідно рішення 11 сесії Харківської міської ради скликання від 21.02.2007 року №53/07 "Про реорганізацію комунальних підприємств" є правонаступником прав та обов'язків - Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 6 (код 31465259) Київського району м. Харкова. Власником та засновником Підприємства є територіальна громада м. Харкова. Повноваження по управлінню майном Підприємства покладені власником на Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради. Функції управління Підприємством покладені міською радою на Департамент житлового господарства Харківської міської ради.

Відповідно наказу Департаменту житлового господарства Харківської міської ради від 21.01.2009 року № 09 "Про розподіл асигнувань, передбачених Департаменту житлового господарства в загальному фонді міської ради по КФКВ 100101 КЕКВ 1310, КФКВ 100203 КЕКВ 1310, КФКВ 100301 КЕКВ 1310, КФКВ 180409 КЕКВ 2410" Комунальному виробничому підприємству по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень Київського району м. Харкова направлено фінансову підтримку в сумі 361 900 грн. на поточні видатки.

Згідно Помісячного плану використання бюджетних коштів на 2009 рік Комунального виробничого підприємства по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень Київського району м. Харкова розписані субсидії та поточні трансферти на суму 361 900,00 грн.

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від сплати штрафних санкцій звільнено установи та організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

У розумінні п.6 ст.2 Бюджетного кодексу України бюджетною установою є орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими.

Відповідно до п.п.7.11.1 п.7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" неприбутковими організаціями є:

а) органи державної влади України, органи місцевого самоврядування та створені ними установи або організації, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів;

б) благодійні фонди і благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчі спілки та політичні партії, громадські організації інвалідів та їх місцеві осередки, створені згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідні установи та вищи навчальні заклади III - IV рівнів акредитації, внесені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідники, музеї-заповідники;

в) пенсійні фонди, кредитні спілки, створені у порядку, визначеному законом;

г) інші, ніж визначені у абзаці "б" цього підпункту, юридичні особи, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів;

д) спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб, створені для представлення інтересів засновників, що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників та не проводять господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів;

е) релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому законом;

є) житлово-будівельні кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, створені у порядку, визначеному законом;

ж) професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, утворені в порядку, визначеному законом;

з) асоціації, інші добровільні об'єднання органів місцевого самоврядування, зареєстровані в порядку, визначеному законом.

Пунктом 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування встановлено, що роботодавці, які утримуються за рахунок коштів держаного або місцевих бюджетів, подають (надсилають) копію довідки органу державної податкової служби про включення їх до реєстру неприбуткових установ.

Як вбачається з інформації, наданої Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова від 17.09.2010 року за № 20129/10/10-025, Комунальне виробниче підприємство по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень (код 35587087) не включено до реєстру неприбуткових установ і знаходиться на загальній системі оподаткування.

Але листом від 26.07.2010 року № 02-15/611 Управління Державного казначейства у Київському районі м. Харкова повідомило, що Комунальне виробниче підприємство по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень Київського району знаходилось в мережі установ та організацій на 2009 рік бюджету м. Харкова, як одержувач бюджетних коштів.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку відмовити у задоволенні позову Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо стягнення з Комунального виробничого підприємства по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень адміністративно - господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2009 році у сумі 16 501,32 грн.

На підставі викладеного, керуючись п.п.7.11.1 п.7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", ч.1 ст.20 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.6 ст.2 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 94, 160-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Прокурора Київського району м. Харкова в інтересах Держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального виробничого підприємства по обслуговуванню приватних домоволодінь і зелених насаджень про стягнення адміністративно-господарських санкцій - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова у повному обсязі виготовлена 10 листопада 2010 року.

Суддя Супрун Ю.О.