Постанова № 12430334, 15.10.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.10.2010
Номер справи
2а-14023/10/2670
Номер документу
12430334
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15 жовтня 2010 року 11:54 № 2а-14023/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Савченко А.І., при секретарі Череповській Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженої відповідальністю «Альянс-Центр»

доІнспекції державного архітектурно-будівельного контролю у

м. Києві

третя особа

проТовариство з обмеженої відповідальністю «Будпромальпсервіс»

зобовязання вчинити певні дії

за участю представників сторін:

від позивача - Андреєва О.Ю.

від відповідача Алєксєєнко І.О.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 15 жовтня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс-Центр»(далі по тексту позивач, ТОВ «Альянс-Центр») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві (далі по тексту відповідач, Інспекція), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Будпромальпсервіс»( далі по тексту третя особа, ТОВ «Будпромальпсервіс») та, з урахуванням уточнених позовних вимог, просило визнати незаконною відмову від 05.07.2010р. у перереєстрації Дозволу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві від 03.03.2008р. за № 0135-Шв на виконання будівельних робіт з будівництва офісно-торгівельного центру по вул. Б. Хмельницького, 7 у Шевченківському районі м. Києва та зобовязати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві здійснити перереєстрацію Дозволу від 03.03.2008р. за № 0135-Шв на виконання будівельних робіт з будівництва офісно-торгівельного центру по вул. Б. Хмельницького, 7 у Шевченківському районі м. Києва на генпідрядника ТОВ «Будпромальпсервіс»на підставі заяви № 7/26-4783 від 01.07.2010р. на строк до 20.06.2012р.

В якості підстави для постановлення судового рішення позивач зазначив, що відповідач всупереч приписам Закону України «Про планування і забудову територій»безпідставно відмовив у здійсненні перереєстрації дозволу на виконання будівельних робіт, чим грубо порушив права та законні інтереси позивача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 жовтня 2010року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 11 жовтня 2010року.

Розгляд справи судом відкладався на 15 жовтня 2010 року в звязку з технічною неможливістю фіксування судового процесу.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав. Представник відповідача у судовому засіданні заперечень проти позову не надав, але зазначив, що при прийнятті оскаржуваної відмови Інспекція діяла в межах наданих їй повноважень.

Відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс-Центр»зареєстроване Соломянською районною у м. Києві державною адміністрацією 30 травня 2001 року, ідентифікаційний код 31456548, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 №000702. Основним видом діяльності позивача за КВЕД є загальне будівництво будівель.

Позивачу було видано дозвіл на виконання будівельних робіт №1505-Шв/с від 15 липня 2005 року з терміном дії до 15 липня 2006 року. У звязку із закінченням терміну дії дозволу №1505-Шв/с від 15 липня 2005 року його було перереєстровано та видано новий дозвіл на виконання будівельних робіт №0135-Шв від 3 березня 2008 року з терміном дії до 3 березня 2009 року.

20 червня 2010 року між ТОВ «Бюро «Нерухомість і місто»та ТОВ «Будпромальпсервіс»укладено договір підряду № 20-06-2010 від 20 червня 2010 року, обєктом якого є будівництво офісно-торговельного центру по вул. Б. Хмельницького, 7 у Шевченківському районі м. Києва, строком дії до 20 червня 2012 року.

Так, з метою перереєстрації дозволу №0135-Шв від 3 березня 2008 року та з врахуванням приписів статті 29 Закону України «Про планування і забудову територій»від 20.04.2000р. № 1699 (далі по тексту - Закон України від 20.04.2000р. № 1699) ТОВ «Альянс-Центр»та ТОВ «Будпромальпсервіс»звернулись до відповідача з відповідною заявою від 01.07.2010р. вх. № 7/26-4783 з проханням здійснити перереєстрацію дозволу на виконання будівельних робіт з будівництва офісно-торговельного центру по вул. Б. Хмельницького, 7 у Шевченківському районі м. Києва. Листом від 05.07.2010р. № 7/26-2986/11 відповідач відмовив у здійсненні перереєстрації.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням вищезазначених вимог, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.

Постановою Кабінету міністрів України від 25.03.1993р. № 225 затверджено Положення про державний архітектурно-будівельний контроль. Відповідно до пункту 2 вказаного Положення державний архітектурно-будівельний контроль і нагляд з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) та її територіальні органи. Пунктом 6 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль втсановлено, що повноваження Держархбудінспекція визначаються Положенням про неї, яке затверджує Кабінет Міністрів України.

Так, відповідно до Положення про державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 18.10.2006р. № 1434 (далі по тексту Положення), Державна архітектурно-будівельна інспекція є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінрегіонбуду і йому підпорядковується. Основними завданнями Державної архітектурно-будівельної інспекції є: участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері архітектури та будівництва; виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури (далі - державний архітектурно-будівельний контроль).

Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Положення Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань видає замовникам (забудовникам) та реєструє в установленому порядку дозвіл на виконання робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств.

Пунктом 111 Положення встановлено, що для виконання покладених на Держархбудінспекцію завдань у її складі утворюються за погодженням з Міністром регіонального розвитку та будівництва територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

За таких підстав, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у даних спірних відносинах є Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, яка входить до складу Держархбудінспекції.

Відповідно до частини 14 статті 29 Закону України від 20.04.2000р. № 1699 у разі якщо право на будівництво об'єкта містобудування передано іншому замовнику або змінено будівельну організацію (генпідрядника), дозвіл на виконання будівельних робіт підлягає перереєстрації.

Згідно з частиною 15 статті 29 Закону України від 20.04.2000р. № 1699 перереєстрація дозволу на виконання будівельних робіт здійснюється у порядку отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Пунктом 1 Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2009р. № 1104 (далі по тексту Порядок) визначено, що цей Порядок визначає процедуру надання дозволу на виконання будівельних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд (далі - будівельні роботи).

Пунктом 4 Порядку встановлено, що для одержання дозволу на виконання будівельних робіт замовник та підрядник або уповноважена ними особа подають інспекції державного архітектурно-будівельного контролю заяву.

Замовником будівництва до заяви додаються: документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; проектна документація на будівництво, погоджена та затверджена в установленому законодавством порядку; відомості про здійснення авторського і технічного нагляду; копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або письмова згода його власника на проведення будівельних робіт (у разі реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта містобудування); фінансова звітність, що складається відповідно до статті 11 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", та копія ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг, засвідчена в установленому законом порядку (в разі здійснення будівництва, що передбачає пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб); копія зареєстрованої проектної декларації та документ, що підтверджує її опублікування (у разі спорудження об'єктів житлового будівництва, фінансування спорудження яких здійснюється з використанням недержавних коштів, залучених від фізичних та юридичних осіб). Підрядником будівництва до заяви додаються: копії установчого документа та свідоцтва про державну реєстрацію; копія ліцензії на виконання функцій генерального підрядника будівництва об'єкта, засвідчена в установленому законом порядку; договір (контракт) підряду на будівництво об'єкта; документ про призначення відповідальних виконавців робіт; відомості про кваліфікацію та досвід спеціалістів, які братимуть участь у виконанні замовлення; пропозиції щодо залучення субпідрядників. Ці ж самі вимоги встановлені й частиною 3 статті 29 Закону України від 20.04.2000р. № 1699.

Посадові особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю не мають права вимагати для одержання дозволу на виконання будівельних робіт документи, не передбачені законодавством.

Відповідно до частини 10 статті 29 Закону України від 20.04.2000р. № 1699 дозвіл на виконання будівельних робіт надається на нормативний строк будівництва об'єкта або на строк дії договору (контракту) підряду на будівництво об'єкта.

Як встановлено судом під час судового розгляду справи та вбачається з матеріалів справи, позивачем та третьою особою до заяви від 01.07.2010р. вх. № 7/26-4783 на виконання вимог статті 29 Закону України від 20.04.2000р. № 1699 та Порядку, було додано повний перелік зазначених вище документів.

Відповідно до пункту 8 Порядку, підставою для відмови у наданні дозволу на виконання будівельних робіт є: неподання документів, необхідних для прийняття рішення про надання такого дозволу; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; наявність недостовірних відомостей у поданих документах. Вказана норма Порядку відповідає змісту частини 7 статті 29 Закону України від 20.04.2000р. № 1699.

Всупереч зазначеним нормам, відповідачем як підставу для відмови у здійсненні перереєстрації (наданні) дозволу зазначено наказ Держаної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва від 08.12.2008р. № 207 про скасування дозволу на виконання будівельних робіт №0135-Шв від 3 березня 2008 року. Окрім цього, відповідачем зазначено про розгляд у Святошинському районному суді м. Києва справи, предметом якої є визнання права на здійснення будівельних робіт та продовження терміну дії дозволу Інспекції №0135-Шв від 3 березня 2008 року.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено норми чинного законодавства, оскільки законодавець під час розробки та прийняття вищезазначених нормативно-правових актів чітко врегулював питання щодо підстав відмови у наданні дозволу на виконання будівельних робіт, а тому оскаржувана відмова є такою, що суперечить чинного законодавству, а саме, частинам 6, 7 статті 29 Закону України від 20.04.2000р. № 1699, оскільки не містить жодної з передбачених Законом підстав.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві не доведена правомірність своїх дій під час прийняття рішення про відмову у здійсненні перереєстрації дозволу на виконання будівельних робіт №0135-Шв від 3 березня 2008 року, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати нечинною відмову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві від 05.07.2010р. у перереєстрації Дозволу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві від 03.03.2008р. за № 0135-Шв на виконання будівельних робіт з будівництва офісно-торгівельного центру по вул. Б. Хмельницького, 7 у Шевченківському районі м. Києва

3. Зобовязати Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві здійснити перереєстрацію Дозволу від 03.03.2008р. за № 0135-Шв на виконання будівельних робіт з будівництва офісно-торгівельного центру по вул. Б. Хмельницького, 7 у Шевченківському районі м. Києва на генпідрядника ТОВ «Будпромальпсервіс»на підставі заяви № 7/26-4783 від 01.07.2010р. на строк до 20.06.2012р.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяА.І. Савченко

Постанову складено в повному обсязі та підписано 29 жовтня 2010 року