Постанова № 12430179, 16.08.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.08.2010
Номер справи
2а-4627/10/2670
Номер документу
12430179
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

16 серпня 2010 року 11:28 справа № 2а-4627/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., при секретарі Пасулька О.М., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомКиївського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до товариства з обмеженою відповідальністю «Практікер Україна»

простягнення коштів

за участю представників сторін:

від позивача: Достова Т.М.,

від відповідача: Оджиковський В.О.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 16 серпня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

В С Т А Н О В И В:

Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до товариства з обмеженою відповідальністю «Практікер Україна»про стягнення коштів у звязку із застуванням адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2006-2008 роках.

Позовні вимоги з урахуванням уточнень обґрунтовано тим, що в порушення статті 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»із змінами та доповненнями, відповідачем у 2008 році в товаристві працевлаштовано 3 інваліда, проте товариство з обмеженою відповідальністю «Практікер Україна»повинно було працевлаштувати 10 інвалідів; в 2007 році повинно було працевлаштувати 3 інвалідів, проте товариством працевлаштувано 1 інваліда; у 2006 році повинно було працевлаштувати 1інваліда, проте жодного інваліда не працевлаштовано. Позивач просить суд стягнути з відповідача кошти у зв`язку із застосуванням до товариства адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу по створенню робочих місць та працевлаштуванню інвалідів: за 2008 рік у розмірі 181 930 грн. 00 коп., пеня у розмірі 10315 грн. 62 коп.; за 2007 рік - в розмірі 96 000 грн. 00 коп., пеня у розмірі 15 962 грн. 40 коп. та за 2006 рік у розмірі 50342 грн. 86 коп., пеня у розмірі 13892 грн. 00 коп. Пеню нараховано на підставі п. 3.7 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 233.

Представником відповідача надано заперечення проти позовних вимог й заявлено щодо пропуску позивачем строку звернення до суду в частині вимог щодо стягнення коштів за 2006, 2007 роки.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Київським міським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів проведено перевірку щодо виконання товариством з обмеженою відповідальністю «Практікер Україна»нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, реєстрації у відділенні Фонду, подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, своєчасного та повного надходження адміністративно-господарських санкцій до Державного бюджету України.

За результатами перевірки встановлено порушення відповідачем вимоги статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів Україні», порядку реєстрації підприємств, установ організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю та порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятості і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 31 січня 2007 року № 70. Уповноважена особа товариства відмовилась від підпису акту перевірки, заперечень до акту перевірки відповідачем не подано.

Судом встановлено, що штатна чисельність працівників товариства з обмеженою відповідальністю «Практікер Україна»у 2006 році становила 28 осіб, таким чином, відповідач мав влаштувати на роботу 1 інваліда, проте жодного не працевлаштував. У 2007 році штатна чисельність працівників на товаристві становила 83 особи, з яких відповідачем повиненно було працевлаштувано 3 інваліда, проте працевлаштовано лише 1 інваліда. У 2008 році штатна чисельність працівників на товаристві становила 238 осіб, з яких повиненно було працевлаштувано 10 інвалідів, а працевлаштувано лише 3 інваліда.

Згідно наданих розрахунків сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за 2006, 2007 та 2008 роки щодо середньооблікової чисельності штатних працівників та копій наказів про прийняття та звільнення з посади, копій документів, що підтверджують інвалідність працівників товариства, вбачається, що відповідачем не виконано нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не виконано.

Крім того, в матеріалах справи наявні листи Київського міського центру зайнятості від 4 грудня 2009 року № 03-12120 та Оболонського районного центру зайнятості від 2 грудня 2009 року № 27-3696, з яких вбачається, що товариством з обмеженою відповідальністю «Практікер Україна»подано звіти за ф. 3-ПН «Звіт про наявність вакансій»за 2006-2008 рр. Проте в зазначених звітах не містилться відомостей про наявність вакантних посад для інвалідів.

Таким чином, встановленого Законом № 875-XII нормативу за 2006, 2007 та 2008 роки відповідачем не виконано.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ із змінами та доповненнями (далі Закон № 875 ХІІ), «Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 та Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1434.

Відповідно до положень статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік у кількості одного робочого місця.

Керівники підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання у разі незабезпечення зазначених нормативів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»передбачено, що підприємства (обєднання), установи і організації не залежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в обєднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Частиною 2 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»встановлено, що за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за кожний день прострочення.

Відповідно до пункту 2 «Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 установи і організації, в тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, сплачують суму адміністративно-господарських санкцій та пеню відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних так і фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансових рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до частини 2 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»встановлено, що за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій»підприємства (обєднання), установи і організації, в тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до 4-х відсоткового нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2006, 2007 та 2008 роки в розмірі 328 272 грн. 86 коп. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Позивачем ставиться вимога про стягнення з відповідача пені за 2006, 2007, 2008 роки за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів в розмірі 40 134 грн. 02 коп.

Відповідно до п. 3.4 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 233, нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно, тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу.

Суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача пені за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів в розмірі 40 134 грн. 02 коп. підлягають задоволенню.

Суд не може погодиться з твердженнями відповідача про закінчення строку для звернення до адміністративного суду, встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки акт перевірки щодо виконання ТОВ «Практікер Україна»нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, реєстрації у відділенні Фонду, подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, своєчасного та повного надходження адміністративно-господарських санкцій до Державного бюджету України складено 21 жовтня 2010 року. Посадові особи підприємства відмовились від підпису даного акту.

Таким чином, у відповідності до частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Оскільки позивач дізнався про порушення своїх прав, свобод чи інтересів 21 жовтня 2009 року, таким чином річний строк звернення до адміністративного суду сплинув 21 жовтня 2101 року, а позовну заяву подано 23 березня 2010 року.

Згідно частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Практікер Україна»(код 33938302, м. Київ, вул. Р.Окіпної, 8-б) на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів: у 2006 році 50342 (пятдесят тисяч триста сорок дві) грн. 86 коп. та пені за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 13892 (тринадцять тисяч вісімсот девяносто дві) грн. 00 коп.; у 2007 році 96000 (девяносто шість тисяч) грн. 00 коп. та пені за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 15926 (пятнадцять тисяч девятсот двадцять шість) грн. 40 коп.; у 2008 році 181930 (сто вісімдесят одна тисяча девятсот тридцять) грн. 00 коп. та пені за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 10315 (десять тисяч триста пятнадцять) грн. 62 коп. до дохідної частини Державного бюджету України на р/р 31219230700001 ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 24262621, код призначення платежу 50070000;01 адміністративно-господарська (штрафна) санкція за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2006, 2007 та 2008 роках.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.М. Клименчук

Постанова складена в повному обсязі та підписана 24 вересня 2010 року.