Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
15 листопада 2010 р. № 2-а- 13086/10/2070
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальних збитків, -
В С Т А Н О В И В:
Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд: стягнути з відповідача вартість матеріального забезпечення на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості у розмірі 6 389,71 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23 грудня 2008 року ОСОБА_1 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований з відкриттям персональної картки № НОМЕР_1. За заявою відповідача 30 грудня 2008 року йому було надано статус безробітного і відповідно до п.п.1,3,4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.1. "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю, як застрахованій особі, яка має право на матеріальні виплати з урахуванням страхового стажу. В порушення ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", відповідач під час реєстрації у центрі зайнятості приховав від державної служби зайнятості дані про свою реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи з 10.02.1997 року. Тобто, під час перебування на обліку в центрі зайнятості та отримання статусу безробітного з 30.12.2008 року по 24.12.2009 року, відповідач був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності.
Таким чином позивач вважає, що ОСОБА_1 отримав статус безробітного незаконно, оскільки у відповідності із законодавством особа, яка є суб'єктом підприємницької діяльності не може бути визнана безробітною.
Харківським міським центром зайнятості від 20.07.2010 року за № 478 виданий наказ "Про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_1", в якому пропонувалось повернути кошти добровільно у сумі 6 389,71 грн. Відповідно до наказу від 20.07.2010 року № НТ100720, керуючись п.6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 року № 307, повернути виплати за період з 30.12.2008 року по 24.12.2009 року.
Харківським міським центром зайнятості був направлений лист-претензія від 22.07.2010 року за №9454 щодо повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення з 30.12.2008 року по 24.12.2008 року у сумі 6 389,71 грн.
Представник позивача - Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості - в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника позивача за наявними у справі матеріалами.
Відповідач - ОСОБА_1 - у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся повістками з поштовими повідомленнями. У відповідності до ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Відповідач до суду надав заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги визнає у повному обсязі, факт заняття підприємницькою діяльністю в період отримав статус безробітного підтверджує.
Згідно п. 10 ч. 1 ст. 3 КАС України розгляд і вирішення адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів.
Згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся 30.12.2008 року до Ленінського районного центру зайнятості в м. Харкові з заявою про вирішення питання працевлаштування та надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Законів України "Про зайнятість населення" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Також в заяві ОСОБА_1 зазначено, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років.
Відповідно до персональної картки № НОМЕР_1 ОСОБА_1 надано статус безробітного у Ленінському районному центрі зайнятості у м. Харкові.
З витягів з наказів Харківського міського центру зайнятості ОСОБА_1:
- надано статус безробітного з 30.12.2008 року (наказ від 30.12.2008 року № НТ081230);
- призначено допомогу по безробіттю з 30.12.2008 року по 24.12.2009 року (наказ від 23.02.2009 року № НТ090223);
- розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю з 30.12.2008 року (наказ від 23.02.2009 року № НТ090223);
- скоротити виплату допомоги по безробіттю з 20.02.2009 року по 21.03.2009 року (наказ від 23.02.2009 року № НТ090223);
- перерахувати виплати (наказ від 17.03.2009 року № НТ090317);
- розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю з 22.03.2009 року (наказ від 23.03.2009 року № НТ090323);
- припинити виплату допомоги по безробіттю з 05.06.2009 року (наказ від 10.06.2009 року №НТ090610);
- зняти з обліку відповідно до п.20 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних" (наказ від 10.06.2009 року № НТ090610);
- повернути виплати за період з 30.12.2008 року по 24.12.2009 року (наказ від 20.07.2010 року №НТ100720).
Харківським міським центром зайнятості 20 липня 2010 року складений Акт № 166 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", з висновку якого вбачається, що надання статусу безробітного є необґрунтованим. Кошти виплачені як допомога по безробіттю з 30.12.2008 року по 04.06.2010 року в сумі 6 389,71 грн. підлягають поверненню.
Харківським міським центром зайнятості був направлений лист-претензія від 22.07.2010 року за №9454 щодо повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю з 30.12.2008 року по 04.06.2010 року у сумі 6 389,71 грн.
20.07.2010 року Харківським міським центром зайнятості було винесено наказ № 478 "Про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_1Ю.".
Відповідно до довідки про середню заробітну плату (дохід) ОСОБА_1, виданого Закритим акціонерним товариством "Сьогодні мультімедіа", відповідачу за період з червня по листопад 2008 року нарахована заробітна плата у розмірі 14 946,70 грн.
З довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що ОСОБА_1 12.05.2010 року зареєстрований як фізична особа-підприємець за № 2 480 017 0000 121271 Виконавчим комітетом Харківської міської ради.
За період з 30.12.2008 року по 24.12.2009 року ОСОБА_1 була нарахована та перерахована допомога по безробіттю у сумі 6 389,71 грн., що підтверджується додатком до ПК про прийняття рішення щодо нарахування та платежі.
Згідно ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи, та особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.
Відповідно до п.п. 5 п. 2 ч.2 ст.12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг, що передбачено ч.ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Відповідно до ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" під зайнятістю розуміється діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, у тому числі громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи, про що свідчить ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення".
Таким чином, підприємець не може бути зареєстрований як безробітний, оскільки віднесений законодавством до категорії зайнятого населення.
З урахуванням наведеного, суд прийшов до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст.ст. 1, 2 Закону України "Про зайнятість населення", ст. ст. 3, 8-14, 41, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальних збитків - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721) вартість матеріального забезпечення у розмірі 6389 (шість тисяч триста вісімдесят дев'ять) гривень 71 копійка.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Супрун Ю.О.