ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2010 року <Текст >Справа № 2а-7989/10/0870
16 год. 40 хв.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
при секретарі Гончаренко Н.А.
за участю представника позивача Колокол О.О.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Мелітопольського районного центру зайнятості до фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення отриманої допомоги по безробіттю обманним шляхом у сумі 6866 грн. 07 коп.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач звернулась до Мелітопольського районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні 19.11.2007 і була зареєстрована як особа, яка шукає роботу. З 26.11.2007 року їй надано статус безробітної та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу. 17.08.2010 позивачем була отримана довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, з якої стало відомо, що ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа підприємець, тому відповідач на момент реєстрації у Мелітопольському районному центрі зайнятості відносилась до категорії зайнятого населення і не мала права на отримання допомоги по безробіттю, у звязку з чим безпідставно отримала допомогу по безробіттю з 26.11.2007 по 25.12.2008 у розмірі 6866 грн. 07 коп., яку просить стягнути з відповідача.
11.11.2010 представником Позивача подано уточнення до позовної заяви, в якому просить уточнити позовні вимоги в частині зазначення дати державної реєстрації Відповідача як субєкта підприємницької діяльності з 07.05.2002
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідач у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечила, надала довідки Мелітопольської ОДПІ Запорізької області про зняття з податкового обліку. Просила суд відмовити в задоволені позову в повному обсязі.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що 19.11.2007 до Мелітопольського районного центру зайнятості звернулась ОСОБА_2 для сприяння у працевлаштуванні.
26.11.2007 ОСОБА_2 подала заяву на імя директора Мелітопольського районного центру зайнятості, у якій просила до вирішення питання про працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Зазначає що у даний час не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, але отримує пенсію як інвалід 3 групи.
В заяві від 26.11.2007 відповідачем, зазначено, що вона не має заробітку та інших передбачених доходів; не є підприємцем, не є найманим працівником, не працює за договором цивільно-правового характеру , не одержує пенсію, у разі переплати допомоги по безробіттю зобовязується повернути сплачену суму, зобовязується своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати та забезпечення соціальними послугами.
На підставі особистої заяви та витягу із наказів про прийняті рішення по особі директора Мелітопольського районного центру зайнятості ОСОБА_2 з 26.11.2007 було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу відповідно до пп. 2, 4 ст. 22, п. 2 ст. 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533ІІІ від 02.03.2000 та п. 2.7, 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року N 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за N 915/5136.
Як вбачається з матеріалів справи, з 26.12.2008 ОСОБА_2 була знята з обліку за власною заявою у звязку з відмовою від послуг районного центру зайнятості.
У серпні 2010 року Мелітопольським районним центром зайнятості була проведена перевірка електронної бази даних безробітних щодо достовірності наданої ними інформації та документів, необхідних для надання статусу безробітної та виплати матеріального забезпечення.
В результаті перевірки встановлено, що громадянка ОСОБА_2 на момент реєстрації в центрі зайнятості одночасно була зареєстрована Державним реєстратором Мелітопольської районної державної адміністрації як фізична особа підприємець, тобто одночасно перебувала на обліку в центрі зайнятості та займалася підприємницькою діяльністю, отримуючи при цьому допомогу по безробіттю обманним шляхом.
Згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, датою державної реєстрації ОСОБА_2 як фізичної особи-підприємця є 07.05.2002.
Таким чином, громадянка ОСОБА_2, надавши до Мелітопольського районного центру зайнятості недостовірну інформацію, безпідставно перебувала на обліку як безробітна з 19.11.2007 року по 26.12.2008 року і незаконно отримала допомогу по безробіттю в сумі 6866 грн. 07 коп.
20.08.2010 директором Мелітопольського РЦЗ було прийнято рішення про повернення коштів громадянкою ОСОБА_2, яке оформлене наказом №132 та була направлена претензія щодо добровільного відшкодування у пятнадцятиденний термін суми допомоги по безробіттю, отриманої незаконним шляхом, але кошти у зазначений термін відшкодовані не були.
Претензія була отримана ОСОБА_2 11.09.2010, про свідчить особистий підпис відповідачки у поштовому повідомленні, яке міститься в матеріалах справи.
На час судового розгляду справи кошти у розмірі 6866 грн. 07 коп. відповідачем не відшкодовані.
Відповідно до п. 2, 4 ст. 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533ІІІ від 02.03.2000, особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, а також особи, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, та застраховані особи, звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, мають право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу.
Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів.
Мелітопольський районний центр зайнятості під час обміну даними з Мелітопольською ОДПІ було отримано відомості про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 Таким чином на момент реєстрації в службі зайнятості відповідачка відносилась до зайнятої категорії населення і не мала права отримувати допомогу по безробіттю.
Згідно п.2 ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно пп. а п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" ОСОБА_2 відноситься до категорії зайнятого населення. Згідно ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітні - це громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів. Даний факт, ОСОБА_2, приховала, таким чином незаконно отримувала допомогу по безробіттю.
У зв'язку з тим, що вона була зареєстрована в установленому порядку, як безробітна у Мелітопольському районному центру зайнятості, ОСОБА_2, відповідно до ст. 36 п.2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" зобов'язана своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їй матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 20 Постанови КМУ "Про затвердження порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних" № 219 від 14.02.2007 р. громадяни зареєстровані як такі, що шукають роботу та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування (самостійно або за направленням центру зайнятості), в тому числі на сезонні роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення договору цивільно-правового характеру, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг тощо. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення договору цивільно - правового характеру.
Відповідно п.п. 5.5 п. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 р. № 307 - виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю пов'язаною з одержання доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами).
Тобто, відповідачка, безпідставно, шляхом надання недостовірних даних, отримала право одержувати допомогу по безробіттю.
Відповідно до довідки, наданої Мелітопольським районним центром зайнятост, за період перебування на обліку з 26.11.2007 по 25.12.2008 ОСОБА_2 була виплачена допомога по безробіттю у розмірі 6866грн. 07 коп. (відповідно до довідки про стан заборгованості від 10.11.2010 №1385).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно п.3 ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки на час розгляду справи відповідачкою доказів сплати зазначених сум не надано, позовні вимоги позивача є законними та підтвердженими зібраними у справі доказами.
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача про те, що вона перебуваючи на обліку як безробітна та отримуючи допомогу, не займалась підприємницькою діяльністю, оскільки як вбачається з наданого позивачем Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та довідок Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області, як надані відповідачем, остання не припинила підприємницьку діяльність у встановленому законом порядку.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Мелітопольського районного центру зайнятості 6866 (шість тисяч вісімсот шістдесят шість) грн. 07 коп. (одержувач Мелітопольський районний центр зайнятості, ЄДРПОУ 20523993, банк одержувача Головне УДК у Запорізькій області, МФО 813015, рахунок № 371703019011).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша
Постанова виготовлена у повному обсязі 16 листопада 2010 року.