Постанова № 12428393, 18.08.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2010
Номер справи
2а-4153/10/0870
Номер документу
12428393
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2010 року <Текст >                              Справа № 2а-4153/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Янюк О.С.,

при секретарі судового засідання Світлицькій О.В.,

за участю представників:

позивача – не з’явився;

відповідача – не з’явився

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою Мелітопольської об’єднаної державної податкової інспекції Запорізької області

до Приватного підприємства «Агротрейд 2008», м. Мелітополь Запорізької області

про стягнення податкового боргу

ВСТАНОВИВ:

У червні 2010 року Мелітопольська об’єднана державна податкова інспекція Запорізької області (далі –Мелітопольська ОДПІ, позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Приватного підприємства «Агротрейд 2008» (далі – ПП «Агротрейд 2008», відповідач), у якому просить стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 273993,03грн. В обґрунтування позовних вимог посилається на закони України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-III (далі - Закон №2181-ІІІ) та "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XII (далі - Закон №509-XII) і зазначає, що відповідач має заборгованість у розмірі 273993,03грн., у тому числі зі сплати податку на прибуток у розмірі 340,07грн., податку на додану вартість у розмірі 272972,96грн., комунального податку у розмірі 680,00грн.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, проте 17.08.2010 надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неприбуття суд не повідомив, письмові заперечення чи інші документи від відповідача суд не отримував, клопотання про розгляд справи за його відсутності на адресу суду не надходило. Про дату, час та місце проведення судового розгляду справи повідомлявся належним чином.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників сторін, за наявними у справі матеріалами.

У зв’язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Посадовими особами Мелітопольської ОДПІ 18.06.2009 складений акт про неподання податкової звітності по комунальному податку № 748/152/36064630, у якому зафіксований факт неподання відповідачем розрахунку по комунальному податку за ІІІ, IVквартали 2008 року і І квартал 2009 року. За результатами перевірки та з урахуванням виявленого порушення позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 24.06.2009 №0002711503/0/0 та нараховані штрафні санкції з комунального податку у розмірі 510,00грн.

Указане рішення надіслане відповідачу поштою та повернулось на адресу позивача із відміткою відділення поштового зв’язку – «за закінченням терміну зберігання», у зв’язку із чим позивачем складений акт від 22.03.2010 №363/151/36064630. На виконання п.4.9 Порядку указане рішення розміщене на дошці оголошень Мелітопольської ОДПІ. Указане рішення надіслане відповідачу поштою та повернулось на адресу позивача із відміткою відділення поштового зв’язку – «за закінченням терміну зберігання».

Згідно п. 4.9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 №253 (далі - Порядок), у разі, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення, то податковий орган оформляє відповідний акт, із зазначенням причини неможливості вручення такого повідомлення. У такому випадку податковий орган розміщує податкове повідомлення на дошці податкових повідомлень (оголошень). При цьому день розміщення такого повідомлення та дошці оголошень, вважається днем вручення його платнику податків.

На виконання указаних приписів позивачем рішення розміщено на дошці оголошень Мелітопольської ОДПІ.

Посадовими особами Мелітопольської ОДПІ районі проведено невиїзну документальну перевірку ПП «Агротрейд 2008» з питання своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складено акт від 24.06.2009 №1185/151/36064630 (далі – Акт від 24.06.2009). Під час перевірки встановлено порушення відповідачем граничних строків подання податкової звітності з податку на прибуток за І півріччя 2009 року. За результатами перевірки та з урахуванням виявленого порушення позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 01.10.2009 №0002871501/0 та нараховані штрафні санкції з податку на прибуток у розмірі 170,00грн. Указане рішення надіслане відповідачу поштою та повернулось на адресу позивача із відміткою відділення поштового зв’язку – «за закінченням терміну зберігання».

На виконання указаних приписів п.4.9 Порядку позивачем складений акт від 03.11.2009 №1351/151/36064630 та рішення розміщено на дошці оголошень Мелітопольської ОДПІ.

Посадовими особами Мелітопольської ОДПІ 06.10.2009 складений акт порушення податкового законодавства № 1228/16/36064630, у якому зафіксоване неподання відповідачем декларацій з податку на додану вартість за липень та серпень 2009року. За результатами перевірки та з урахуванням виявленого порушення позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 17.11.2009 №0002951502/0 та нараховані штрафні санкції з податку на додану вартість у розмірі 340,00грн. Указане рішення надіслане відповідачу поштою та повернулось на адресу позивача із відміткою відділення поштового зв’язку – «за закінченням терміну зберігання», у зв’язку із чим позивачем складений акт від 22.03.2010 №363/151/36064630. На виконання п.4.9 Порядку указане рішення розміщене на дошці оголошень Мелітопольської ОДПІ.

Посадовими особами Мелітопольської ОДПІ районі проведено невиїзну документальну перевірку ПП «Агротрейд 2008» з питання своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складено акт від 21.10.2009 №1277/151/36064630 (далі – Акт від 21.10.2009). Під час перевірки встановлено несплату відповідачем у повному обсязі узгодженої суми податку на прибуток по декларації від 14.08.2009 №73746, а саме, податкове зобов’язання у розмірі 125,00грн. терміном сплати до 19.08.2009 відповідачем сплачено у розмірі 12,50грн. 28.08.2009. За результатами перевірки та з урахуванням виявленого порушення позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 27.11.2009 №0003211501/0 та нараховані штрафні санкції з податку на прибуток у розмірі 12,50грн. Указане рішення надіслане відповідачу поштою та повернулось на адресу позивача із відміткою відділення поштового зв’язку – «за закінченням терміну зберігання», у зв’язку із чим позивачем складений акт від 11.01.2010 №8/151/36064630. На виконання п.4.9 Порядку указане рішення розміщене на дошці оголошень Мелітопольської ОДПІ.

Посадовими особами Мелітопольської ОДПІ районі проведено невиїзну документальну перевірку ПП «Агротрейд 2008» з питання своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складено акт від 12.01.2010 №6/151/36064630 (далі – Акт від 12.01.2010). Під час перевірки встановлено неподання відповідачем декларації з податку прибуток за 9 місяців 2009 року. За результатами перевірки та з урахуванням виявленого порушення позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 17.02.2010 №0000311501/0 та нараховані штрафні санкції з податку на прибуток у розмірі 170,00грн. Указане рішення надіслане відповідачу поштою та повернулось на адресу позивача із відміткою відділення поштового зв’язку – «за закінченням терміну зберігання», у зв’язку із чим позивачем складений акт від 22.03.2010 №363/151/36064630. На виконання п.4.9 Порядку указане рішення розміщене на дошці оголошень Мелітопольської ОДПІ.

Посадовими особами Мелітопольської ОДПІ районі проведено невиїзну документальну перевірку ПП «Агротрейд 2008» з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої складено акт від 26.01.2010 №51/23/36064630 (далі – Акт від 26.01.2010). Під час перевірки встановлено заниження відповідачем податку на додану вартість на 181762,00грн. та неподання розрахунку з комунального податку на ІІ квартал 2009 року. За результатами перевірки та з урахуванням виявленого порушення позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 04.03.2010 №000312301/0 та нараховане податкове зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 272643,00грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 181762,00грн. та штрафні санкції у розмірі 90881,00грн. та податкове повідомлення-рішення від 04.03.2010 №0000322301/0, яким відповідачу визначені штрафні санкції з комунального податку у розмірі 170,00грн. Указані рішення надіслане відповідачу поштою та повернулись на адресу позивача із відміткою відділення поштового зв’язку – «за закінченням терміну зберігання», у зв’язку із чим позивачем, виконання п.4.9 Порядку рішення розміщене на дошці оголошень Мелітопольської ОДПІ.

Оскільки у встановлені законодавством строки відповідач податковий борг не сплатив, позивачем прийняті податкові вимоги: перша - від 07.10.2009 №1/552, друга - від 17.12.2009 №2/675. Указані вимоги надсилались відповідачу поштою, проте повернулися на адресу позивача, про що складені відповідні акти від 13.11.2009 №365/24 та від 05.01.2010 №10/24.

У адміністративному чи судовому порядку відповідач податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги не оскаржував, проте заборгованість у добровільному порядку не сплачена.

01.03.2010 позивачем прийняте рішення №5995/10/24-010 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

На час розгляду справи заборгованість відповідача з податку на прибуток з урахуванням нарахованої пені складає 340,07грн., з податку на додану вартість – 272972,96грн., з комунального податку – 680,00грн.

Зважаючи на несплату у добровільному порядку відповідачем податкової заборгованості Мелітопольська ОДПІ звернулася до суду.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до Закону №509-XII, податкові органи здійснюють контроль, зокрема, за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Як встановлено пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Відповідно до пп. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Із матеріалів справи вбачається, що відповідачем до податкового органу не надана податкова звітність з податку на прибуток за І півріччя 2009 року, за 9 місяців 2009 року, з податку на додану вартість за липень та серпень 2009року, з комунального податку за ІІІ, IVквартали 2008 року, І квартал 2009 року ІІ квартал 2009 року, що встановлено та зазначено в Актах від 18.06.2009, 24.06.2009, 06.10.2009, 21.10.2009, 12.01.2010, 26.01.2010.

Відповідно до приписів ст. 17 Закону №2181-ІІІ штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами.

Згідно з пп.17.1.1 п 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку (17,00грн. х 10=170,00грн.).

Оскільки відповідачем до податкового органу податкова звітність з податку на прибуток не надавалась за І півріччя 2009 року, за 9 місяців 2009 року, то штрафні санкції складають 340,00грн. (340,00 х 2); з комунального податку розрахунки не надавались за ІІІ, IVквартали 2008 року, І квартал 2009 року ІІ квартал 2009 року, то штрафні санкції складають 680,00грн. (170,00 х 4), з податку на додану вартість декларації не надавались за липень та серпень 2009року, то штрафні санкції складають 340,00грн (170,00 х 2).

Відповідно до п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Зі змісту акту від 21.10.2009 вбачається, що відповідачем у повному обсязі узгодженої суми податку на прибуток по декларації від 14.08.2009 №73746, а саме, податкове зобов’язання у розмірі 125,00грн. терміном сплати до 19.08.2009 відповідачем сплачено у розмірі 12,50грн. із затримкою на 9 днів. Ураховуючи викладене та те, що відповідачем прострочено термін сплати податку на додану, суд вважає, що позивачем правомірно нарахований штраф у розмірі 10%, що складає 12,50грн.

Згідно приписів пп. 7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 №168/97 (далі – Закон №168/97) податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Як виняток з цього правила, підставою для нарахування податкового кредиту при поставці товарів (послуг) за готівку чи з розрахунками картками платіжних систем, банківськими або персональними чеками у межах граничної суми, встановленої Національним банком України для готівкових розрахунків, є належним чином оформлений товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий документ, що підтверджує прийняття платежу постачальником від отримувача таких товарів (послуг), з визначенням загальної суми такого платежу, суми податку та податкового номера постачальника.

          Відповідно вимог пп. 7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону №168/97 податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 6.1 ст. 6 та ст.. 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пп. 7.2.6 п.7.2 ст. 7 цього Заноку (пп. 7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону №168/97.

          Зі змісту акту від 26.01.2010 вбачається, що позивачем порушенні приписи Закону №168/97 та занижений податок на додану вартість на 181762,00грн., у зв’язку із чим позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 04.03.2010 №000312301/0 та нараховане податкове зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 272643,00грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 181762,00грн. та штрафні санкції у розмірі 90881,00грн.

Підпунктом 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону №2181-ІІІ встановлено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у пп. "б" пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. иписів

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позивачем визначено відповідачу суму штрафних санкцій з податку на додану вартість у розмірі 90881,00грн. (50% від 181762,00грн.).

Аналізуючи вище викладені норми, суд вважає, що позивачем правомірно та у відповідності до приписів чинного законодавства позивачу нараховані штрафні санкції за неподання податкових декларацій з податку на додану вартість, з податку на прибуток та з комунального податку.

Податковий борг згідно п 1.3 ст.1 Закону №2181-ІІІ, це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання

Згідно п.п.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону №2181-ІІІ, податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пп. 4.2. та 4.3. ст. 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов’язання або прийняв інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Відповідачем податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги не оскаржувались, а отже є узгодженними.

Згідно із приписами пп. 16.1.2 та пп. 16.4.1 ст. 16 Закону № 2181-ІІІ нарахування пені при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами починається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Тобто, позивач правомірно та у відповідно до вимог чинного законодавства нарахував відповідачу пеню у розмірі 2,19грн.

Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.

Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст.161-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Агротрейд 2008» (код ЄДРПОУ 36064630) заборгованість заборгованість у розмірі 273993,03грн.(двісті сімдесят три грн. дев’ятсот дев’носто три грн. 03 коп), у тому числі:

зі сплати податку на прибуток у розмірі 340,07грн. (триста сорок грн. 04 коп.) на користь Державного бюджету м.Мелітополь Запорізької області (р/р 31111009700013, код ЄДРПОУ 34676932, ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 11021000);

зі сплати податку на додану вартість у розмірі 272972,96грн (двісті сімдесят дві тисячі дев’ятсот сімдесят дві грн. 96 коп.) на користь Державного бюджету м.Мелітополь Запорізької області (р/р 31113029700013, код ЄДРПОУ 34676932, ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 14010100);

зі сплати комунального податку у розмірі 680,00грн. (шістсот вісімдесят грн. 00коп.) на користь Державного бюджету м.Мелітополь Запорізької області (р/р 33215828700013, код ЄДРПОУ 34676932, ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 16010200). Видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України – з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя                     (підпис)                     О.С.Янюк