Постанова № 12404636, 16.11.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2010
Номер справи
2а-4565/10/1670
Номер документу
12404636
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-4565/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бойка С.С.,

при секретарі Зайченко Н.О.,

за участю:

представника позивача - Наливайко Є.О.

представника відповідача - Головного управління Державного казначейства України у Полтавській області - Якименко О.Г.

представника відповідача - Державної податкової інспекції в м. Полтава - Крицького Р.Г.

прокурора - Шарбенко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УФТ"до Державної податкової інспекції в м. Полтава, Головного управління Державного казначейства України у Полтавській областіпро стягнення боргу, -

В С Т А Н О В И В:

27 вересня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "УФТ"звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Полтава, Головного управління Державного казначейства України у Полтавській областіпро стягнення з відповідачів бюджетного відшкодування посилаючись на те, що ним було подано до Державної податкової інспекції у м. Полтава податкові декларації з податку на додану вартість та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування за лютий 2010 року та квітень 2010 року, згідно яких бюджетному відшкодуванню підлягала сума податку на додану вартість, надмірна сплачена позивачем в розмірі 350 774,00 грн. За результатами проведених відповідачем перевірок підтверджена сума бюджетного відшкодування становить 281 801,00 грн. На даний час вказана сума відповідачами не відшкодована.

10.11.2010 року до канцелярії суду надійшли уточнення до позовної заяви у яких позивач прохав стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "УФТ" заборгованість з бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 281 801, 00 грн. шляхом перерахування з бюджетного рахунку.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача Державної податкової інспекції у м. Полтава позов не визнав та просив суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що 08.10.2010 року ДПІ у м. Полтава подано до УДК у м. Полтава висновок про відшкодування ПДВ по декларації за лютий 2010 року на суму 211 238,00 грн. Станом на 11.10.2010 року вказаний висновок УДК у м. Полтаві не виконано. Позивачем подано податкову декларацію з ПДВ за квітень 2010 року та розрахунок суми бюджетного відшкодування, що підлягає відшкодуванню та складає 95 175,00 грн. Податковим органом проведено перевірку за результатами якої складено акт та винесено податкове повідомлення-рішення № 0000762305/0 від 30.07.2010 року, яким зменшена сума бюджетного відшкодування на 25 612,00 грн. Згідно вказаного акту неможливо підтвердити суму 70 563,00 грн., у зв'язку з ненадходженням на момент перевірки відповідей стосовно результатів зустрічних перевірок.

Представник відповідача Головного управління Державного казначейства України у Полтавській області в судовому засіданні позов не визнав та просив в задоволенні позову відмовити.

Прокурор в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "УФТ" зареєстроване в ДПІ у м. Полтава, як платник податків на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ № 23468746.

Зазначеним суб'єктом господарювання було подано до Державної податкової інспекції у м. Полтаві податкові декларації з податку на додану вартість та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування за лютий 2010 року (отримана ДПІ у м. Полтава - 19.03.2010 року) та за квітень 2010 року (отримана ДПІ у м. Полтава - 19.05.2010 року).

Згідно із заявами про повернення суми бюджетного відшкодування за лютий 2010 року та за квітень 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "УФТ" було заявлено до відшкодування наступні суми податку на додану вартість:

-лютий 2010 року - 255 599,00 грн.;

- квітень 2010 року - 95 175,00 грн.

За результатами проведених перевірок позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок підприємства за лютий 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємних значень з ПДВ, що декларувались за січень 2010 року складено довідку якою частково підтвердженню заявлену позивачем до відшкодування суму, а саме: 211 238,00 грн. та винесено податкове повідомлення рішення від 27.04.2010 року № 0000452305/0 яким зменшено суму бюджетного відшкодування на 44 361,00 грн.

Остаточна сума, заявлена позивачем до відшкодування за литий 2010 року в розмірі 211 238,00 грн. підтверджена й довідкою зустрічної перевірки від 20.05.2010 року № 175/23-6/14312418 щодо взаємовідносин ТОВ "УФТ" з ВАТ "Дослідний завод" за січень 2010 року.

Крім того, відповідачем проведено перевірку позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок підприємства за квітень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємних значень з ПДВ, що декларувалось за березень 2010 року за результатами якої складено акт від 27.07.2010 року № 6664/23-6/31684690 та винесено податкове повідомлення-рішення від 30.07.2010 року № 0000762305/0 яким зменшено суму бюджетного відшкодування на 24 612,00 грн.

З пояснень представникав відповідача судом встановлено, що непідтвердженою залишається сума бюджетного відшкодування за квітень 2010 року - 70563,00 грн. із заявлених 95175,00 грн.

Відповідач вважає, що вказана суми ПДВ не підтверджена у зв'язку з ненадходженням відповідей на запити про фінансово-господарські взаємовідносини позивача з контрагентами та відсутністю результатів зустрічних перевірок.

На підтверджену суму ПДВ, що становить 211 238,00 грн., Державною податковою інспекцією у м. Полтаві складено та направлено до Управління Державного казначейства у м. Полтаві висновок про суму відшкодування ПДВ за лютий 2010 року - № 321 від 30.09.2010 року на суму 211238,00 грн.

Згідно п.п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Відповідно до п.п. 7.7.5. п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", податковий орган протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно пп. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" на підставі отриманого висновку податкового органу, орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Згідно п.п. 7.7.7. п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.

Таким чином, орган державної податкової служби, здійснюючи контроль за достовірністю сум ПДВ, які підлягають відшкодуванню з державного бюджету, за наслідками перевірки зобов'язаний у строк, що не перевищує 65 днів з дня отримання податкової декларації з ПДВ, або надати висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, або надіслати платнику податків податкове повідомлення-рішення, в якому вказати суму перевищення бюджетного відшкодування із зазначенням підстав для її вирахування або підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.

Відповідно п.п. 7.7.10 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" джерелом сплати бюджетного відшкодування (утому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Державною податковою інспекцією у м. Полтаві за результатами перевірки заявленої позивачем суми бюджетного відшкодування у податковій декларації з ПДВ за литий 2010 року було складено висновки на підтверджену суму - 211 238,00 грн., натомість щодо непідтвердженої суми за квітень 2010 року - 70 563,00 грн. станом на момент розгляду справи висновки не складено, податкові повідомлення-рішення щодо відмови у бюджетному відшкодуванні не надіслано, при цьому податковий орган посилається на те, що перевірка правомірності заявленої до відшкодування суми ПДВ триває, оскільки не надійшли відповіді на усі запити щодо фінансово-господарських взаємовідносин позивача з контрагентами та окремі запити доопрацьовуються.

З огляду на те, що положеннями Закону України “Про податок на додану вартість” право платника податку на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ не поставлено в залежність від проведення податковим органом усіх зустрічних перевірок та отримання відповідей на усі запити, разом з тим, регламентовано строк, протягом якого здійснюється перевірка заявлених до відшкодування сум ПДВ (60 днів і 5 днів для підготовки висновку), суд вважає, що Державна податкова інспекція у м. Полтаві, здійснюючи перевірку заявлених позивачем сум ПДВ з перевищенням строку і не оформленням належним чином результатів перевірки щодо непідтвердженої, на її думку, суми ПДВ (70 563,00 грн.), діяла всупереч вимогам та не у спосіб, передбачений Законом України “Про податок на додану вартість”.

Згідно п.п. 6.1 «Порядку відшкодування податку на додану вартість», затвердженого наказом ДПА України та ГУ ДК України від 02.07.1997 року № 209/72, суми, не відшкодовані платнику податку протягом термінів визначених у розділі 3 цього Порядку, уважається бюджетною заборгованістю.

Відповідно до п.п. 6.2 вказаного Порядку, платник податку має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.

Право позивача на бюджетне відшкодування та правильність розрахунків суми податку на додану вартість, що підлягає поверненню, підтверджена наявними в матеріалах справи податковими деклараціями з податку на додану вартість, актами перевірок та довідками складеними за результатами проведених перевірок.

На час розгляду справи заборгованість в сумі 281 801,00 грн. в добровільному порядку не сплачена і тому підлягає примусовому стягненню на користь позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Згідно з п.п. 2, 3 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору, судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому для державного мита; розмір судового збору щодо майнових вимог про стягнення грошових коштів становить один відсоток від розміру таких вимог, але не більше 1700 гривень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УФТ" заборгованість з бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 281 801,00 грн. шляхом перерахування з бюджетного рахунку.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УФТ" витрати зі сплати судового збору у розмірі 1700 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено до 22 листопада 2010 року.

СуддяС.С. Бойко