Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2010 р. справа № 2а-24207/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретаріЛоминог А.М.
За участю:
представника позивача Кулай Л.О.
представника відповідача Ніякої О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за адресою: вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17, м. Донецьк справу за адміністративним позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкового боргу у розмірі 7202417,99 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку звернулася до суду з позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкового боргу у розмірі 7202417,99 грн.
В обґрунтування позову вказав, що Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради від 02.09.2004 року № 33161769 та знаходиться на податковому обліку у Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку.
У звязку із тим, що підприємство не сплатило у повному обсязі самостійно узгоджені податкові зобовязання з податку на додану вартість, станом на 30.09.2010 за ним лічиться податковий борг у розмірі 7202417,99 грн.
З метою погашення податкового боргу податковою інспекцією платнику податків були надіслані податкові вимоги № 1/11 від 26.01.2002 року та друга податкова вимога № 2/80 від 06.03.2002 року, які отримані представником ДП «ДВЕК», про що свідчать поштові повідомлення та 08.03.2002 року та 30.09.2004 року прийняті рішення №5, № 2 про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів.
Вжиті податковим органом заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Просив стягнути з відповідача на користь бюджету в рахунок погашення податкового боргу вказану заборгованість.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, свою позицію мотивували аналогічно викладеному у позовній заяві, не заперечувала проти розстрочення виплати боргу.
Представник відповідача позов визнав у повному обсязі у сумі 7202417,99 грн. та просив розстрочити виплату боргу на 120 місяців у звязку із тяжким фінансовим станом, надавши суду документи, що підтверджують негативну динаміку виробничих показників.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні зібрані в справі докази в їх сукупності, вважає встановленим наступне.
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради від 02.09.2004 року № 12661020000000843 та видано свідоцтво про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності юридичної особи.
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» узято на податковий облік 10.09.2004 року за № 683 та зареєстроване за юридичною адресою : 83000, Донецька область, м. Донецьк, вул. Артема, б. 63, код ЄДРПОУ 33161769.
Відповідач є платником податків та зборів, передбачених ЗУ «Про систему оподаткування» та згідно свідоцтва № 40378750 є платником податку на додану вартість.
Згідно розрахунку суми позову по підприємству ДП «ДВЕК» станом на 12.09.2010 року існує борг з податку на додану вартість в сумі 7202417,99 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість утворився у звязку із наданням до СДПІ декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року, у якій визначена до сплати сума податкового зобовязання у розмірі 8860358,00 грн. та зазначений граничний термін сплати, а саме 30.09.2010 року.
30.09.2010 року згідно з платіжним дорученням № 1184 підприємством сплачено 1657940,01 грн., таким чином залишок складає 7202417,99 грн.
На момент звернення позивачем до суду, сума узгоджених податкових зобовязань сплачено не було та податковою інспекцією активи ДП «ДВЕК» було передано у податкову заставу, про що свідчить витяг про реєстрацію в державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень, у тому числі, органів державної влади.Відповідно до ст.2 Закону України “ Про державну податкову службу в Україні ”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів /обовязкових платежів/, а також неподаткових доходів, установлених законодавством. Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 5 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ “ Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації. У випадку визначення суми податкового зобовязання податковим органом платник податків зобовязаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до п.5.1 ст.5 вказаного Закону податкове зобовязання самостійно визначене платником податків у податковій декларації , вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону № 2181-ІІІ встановлено, що податкове зобовязання платника податків , нараховане контролюючим органом , вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Згідно пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 зазначеного Закону узгоджена сума податкових зобовязань , не сплачена у строки, визначені цією статтею, визнаються сумою податкового боргу платника.
Згідно пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом, за підставами, зазначеними у пп. «а» - «в» пп.4.2.2 п.4.2 ст.4, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
На виконання вимог ст. 6 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ “ Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ”, а саме з метою погашення податкового боргу податковою інспекцією платнику податків були надіслані податкові вимоги № 1/11 від 26.01.2002 року та друга податкова вимога № 2/80 від 06.03.2002 року, які отримані представником ДП «ДВЕК», про що свідчать поштові повідомлення та 08.03.2002 року та 30.09.2004 року прийняті рішення №5, № 2 про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів.
Таким чином, вжиті на виконання вимог Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ “ Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” не сприяли погашенню податкової заборгованість ДП «ДВЕК».
Відповідно до п.п.3 п. 1 ст. 9 Закону України “ Про систему оподаткування ” платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків у встановлені законами термін.
Відповідно до ч. 3 ст. 50 Бюджетного кодексу України органи стягнення забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків, зборів та інших доходів.
Відповідно до ст. 10 Закону України “ Про державну податкову службу в Україні ” одними з функцій ДПІ є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів) (п.1 ст. 10 Закону); забезпечення правильності обчислення і своєчасності надходження податків і інших платежів (п. 2 ст. 10 Закону); подача позовів до підприємств, установ, організацій і громадян і громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їхнього майна (п.11 ст. 10 Закону).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення заборгованості підлягають задоволенню в повному обсязі та окрім того згідно частини 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, зокрема, у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюються за правилами, встановленими статтею 112 КАС України.
Так, відповідно до частини 3 статті 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Окрім того, представниками відповідача було надано заяву про розстрочення виплати боргу на 120 місяців у звязку з тим, що підприємство знаходиться в тяжкому фінансово-економічному становищі і тому не має достатніх коштів для своєчасної сплати податку, а саме причинами нестабільного фінансового становища за 9 місяців 2010 року є:
-Дефіцит коштів на поточну діяльність. У звязку із чим відбулося значне зниження матеріальних витрат на забезпечення виробничого циклу;
-Недолік бюджетного фінансування для оснащення лав і прохідницьких вибоїв, відсутність мінімально необхідного фінансування на підтримку в працездатному стані діючого очисного фронту;
-Зріст цін на товари, роботи, послуги, споживані в процесі виробництва.
В обґрунтування зазначеної заяви надав суду аналіз фінансово-господарської діяльності ДП «ДВЕК» за 9 місяців 2010 року, який стверджує про зменшення видобутку вугілля в порівнянні з 2009 роком на 17,5%, про нестабільність стану підприємства та його залежність від бюджетного фінансування та збитковість діяльності з 1 півріччя 2010 року.
Згідно аналізу фінансової звітності дебіторська заборгованість станом на 30.09.2010 року складає 97153,00 грн., кредиторська заборгованість складає 663244,00 грн., тобто значне перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською, а саме у 6,8 раз свідчить про залежність підприємства від кредиторів.
Також підприємством було надано зворотній бік облікової картки станом на 15.11.2010 року, звіт про фінансові результати за 9 місяців 2010 року та баланс станом на 30 вересня 2010 року, що також стверджує про тяжке фінансово-економічне становище ДП «ДВЕК».
Отже, вказані обставини ускладнюють виконання судового рішення про стягнення бюджетної заборгованості.
Представник позивача не заперечувала проти розстрочення виконання постанови суду на 120 місяців та зазначив, що графік погашення податкового боргу є узгоджений сторонами, про що свідчать підписи та печатки.
У відповідності до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно зі ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
З урахуванням зазначених обставин суд задовольняє заяву, розстрочує її виконання на 60 місяців.
На підставі ст. 67 Конституції України, ст.ст. 2, 50 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 2, 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні, ст.ст..5, 6 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ”, ст. 263 КАС України, керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення податкового боргу у розмірі 7202417,99 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (83000, м. Донецьк, вул. Артема,63, код ЄДРПОУ 33161769) на користь Державного бюджету України (р/р 31114029700002, код платежу 14010100, отримувач ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 23977045, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016) заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 7202417 (сім мільйонів двісті дві тисячі чотириста сімнадцять ) грн. 99 коп.
Розстрочити виконання постанови суду з 22.11.2010 року строком на 120 місяців, з яких по 60020 (шістдесят тисяч двадцять гривень) грн. 15 коп. щомісяця протягом 120 місяців до грудня 2020 року включно.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 16 листопада 2010 року у присутності сторін.
Повний текст постанови складений 19 листопада 2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кірієнко В.О.